Sukces jest jak… potrawa. Każdą potrawę przyrządza się z określonych składników. Jakie więc najważniejsze składniki, tworzą jedno z najwykwintniejszych „dań”, jakim jest sukces?

Ludzie sukcesu to osoby uznane przez społeczeństwo w którym żyją, poruszają się i są. Zarówno jedno jak i drugie, czyli sukces i wiążące się z nim społeczne uznanie naszej osoby, naszych osiągnięć, jest aktualnie czymś bardzo na topie.

„Sukces jest kierunkiem, który sam wybierasz”.

Przepis na sukces – jakie są składniki sukcesu?

#01 Wiara w siebie

Pierwszym składnikiem do osiągnięcia sukcesu w codzienności jest wiara w siebie. Cóż, niektórzy specjaliści od takiego czy innego rozwoju, przekonują nas, że to wystarczy. Wiara w siebie wystarczy by osiągnąć sukces! No, nie do końca…

Wiara w siebie prowadzi do sukcesu, owszem, ale drogą rzeczywistych umiejętności. Jeżeli chcemy, przykładowo, osiągnąć sukces w sporcie, bo widzimy siebie jako świetnych pływaków, trudno nam będzie zdobyć złoty medal na olimpiadzie pływackiej z samą wiarą w to, że umiemy pływać i że robimy to świetnie…

Mam nadzieję, iż rozumiesz w czym rzecz. Wierz w siebie, to jasne, ale jednocześnie pracuj nad swoimi umiejętnościami w danym zakresie.

#02 Konsekwencja

Drugim składnikiem do osiągnięcia sukcesu jest konsekwentne działanie. Ktoś może wyznawać filozofię, że tylko konsekwentne działanie z uporem maniaka zaprowadzi nas na wyżyny sukcesu. Cóż, nie zawsze tak się dzieje… Nie warto jest się nakręcać na sukces, bo nie on jest najważniejszy. Trzeba włożyć w niego odpowiednią ilość pracy, wysiłku, z czegoś trzeba będzie zapewne zrezygnować ale coś to… nie wszystko.

Są ludzie, którzy w pogoni za sukcesem tracą z oczu samych siebie i wszystko dookoła. Nie zawsze ten sukces, finalnie osiągają ale kiedy już go osiągną, okazuje się jak wiele stracili, jak wiele poświęcili, jak bardzo uważali, że tak trzeba. Dobiegają do mety zmęczeni, wycieńczeni, by zaraz przekonać się, że ten sukces nagle przestaje ich cieszyć, bo, przykładowo, nie ma go z kim celebrować…

Nie wolno nam się spalać, bo jeżeli na końcu zostanie z nas tylko popiół, on może zostać zdeptany przez innych ludzi a czasami większym sukcesem jest być niż mieć. Dobrze jest wiedzieć, iż czasem trzeba powiedzieć „stop” i trzeba to zrobić w odpowiednim czasie, bo takowy jest tylko jeden…

#03 Umiejętności rzeczywiste

Trzecim składnikiem do osiągnięcia sukcesu w życiu jest zdobycie rzeczywistych umiejętności, szczególnie tych, których chcemy. Czasami zdarza się tak, że zdobyte przez nas kompetencje nie są zgodne z tym, czym się interesujemy lub co lubimy. Wówczas człowiek działa mechanicznie, z automatu.

Niewiele serca wkłada w to, co potrafi i nie jest z tego aż tak dumny. Nie czuje też ogromu satysfakcji. Nie cieszy go to, dlatego tak istotne jest, by nasze umiejętności, którymi możemy się pochwalić były nie tylko rzeczywiste ale też nasze własne, czyli zgodne z tym, kim jesteśmy.

#04 Elastyczność działań

Na czym polega elastyczność w działaniu? To bardzo proste i zarazem… tak samo trudne. Nie raz zamykamy się na inne możliwości rozwoju. Inwestujemy czas, pieniądze, energię w coś ściśle konkretnego i mimo braku pożądanych efektów w szerszej perspektywie my dalej z uporem godnym maniaka trwamy przy swoim a w międzyczasie kolejne okazje mogą przechodzić nam obok nosa…

Czasem efekty są mizerne, niewspółmierne do naszego wysiłku i do oczekiwań. W sumie zawsze jakiś efekt, mniejszy lub większy się znajdzie. Tyle tylko, że wielu z nas nie potrafi odpuszczać. Jeżeli nasz dom, metaforycznie, zaleje woda, wypełniając go od piwnicy po sam dach a my stojąc na tym nieszczęsnym dachu za każdym kolejnym razem nie będziemy wsiadać do łodzi lub pontonu, który akurat do nas podpłynie, nie uratujemy ani siebie ani naszego dobytku.

Osoba elastyczna w działaniu potrafi myśleć racjonalnie. Potrafi też przewidywać skutki, ewentualne konsekwencje swoich wyborów i idących za nimi działań. Bierze ona pod uwagę każdą możliwość. Statystycznie większą szansę na odniesienie sukcesu mają ludzie, którzy bywają elastyczni, ponieważ na drodze do naszego sukcesu może naprawdę wydarzyć się wszystko i warto wiedzieć jak skutecznie można sobie z tymi przeciwnościami poradzić.

#05 Od działania do efektu

Zamiast porzucać działanie warto poczekać na efekt. Jeżeli nie spełnia on naszych oczekiwań, zawsze możemy spróbować jeszcze raz a później kolejny. Chodzi jedynie o to, by się nie zatracić w jednym i tym samym usiłując zmusić Wszechświat do tego, by przyznał nam rację.

Każde działanie prowadzi do efektu. Czasem jest on widoczny niemal od razu a niekiedy trzeba na niego poczekać znacznie dłużej. Efektem nie robienia niczego jest to, że nic się nie zmienia. Im więcej działamy tym więcej nam się chce. Tak więc ostatnim składnikiem sukcesu, jak zapewne widzisz, jest umiejętność działania do chwili, w której na horyzoncie pojawi się konkretny, nie zawsze wymarzony, ale jednak… efekt!

„Sukces, to nie przypadek. to ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego co robisz”. – Pele

Sprawdź też: Trzy filary do pełnego sukcesu w każdej dziedzinie życia

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!