Marzenie zawsze bierze swoje źródło w jakimś pytaniu, które zazwyczaj rozpoczyna się od słów: „A gdyby tak…?”. A gdybym tak wróciła na studia? A gdybym tak spróbowała to zbudować? A gdybym tak pokonała dystans maratonu? A gdybym tak przeprowadziła się do innego miasta? A gdybym tak to ja mogła zmienić ten system? Pytanie „A gdyby tak…?” to twój potencjał, który puka do drzwi twojego serca i zbiera się na odwagę do walki z czającym się w twoim umyśle strachem. Pojawiło się nie bez powodu. To pytanie to twój drogowskaz. Podpowiada ci, na czym powinnaś się skupić w dalszej kolejności. Gdy kobieta odnajduje w sobie takie pytanie i pozwala mu rozkwitnąć – a w rezultacie uwolnić drzemiący w niej potencjał – efekt jest zwykle zaskakujący nie tylko dla niej samej, ale również dla całego jej otoczenia. Jestem głęboko przekonana, że gdybyśmy wszystkie tak zrobiły, gdybyśmy wszystkie zaczęły szukać odpowiedzi na to pytanie, świat przeżyłby wielki szok….

Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać! Bądź kobietą, którą chcesz być.

Odrzuć cudze oczekiwania i bez poczucia winy zacznij żyć po swojemu. Rachel Hollis ma plan, jak to dokładnie zrobić. Skierowany jest on szczególnie do kobiet, ale jest wiele rzeczy, których mogą się od Rachel Hollis nauczyć również mężczyźni.
Rachel Hollis to motywacyjna potęga dla kobiet. Jest bestsellerową pisarką i autorką podkastów biznesowych, a także rozchwytywaną mówczynią motywacyjną. Dzięki popularności swoich książek i sile oddziaływania społecznego zdołała zbudować w mediach społecznościowych wielomilionową, globalną bazę fanów. Jest dumną pracującą mamą czwórki dzieci i wielką miłośniczką swojego małego miasteczka położonego pośród wzgórz Teksasu.
Często jako kobiety patrzymy na siebie przez pryzmat ról, jakie odgrywamy w życiu, takich jak żony, matki czy pracownice, przez co zapominamy o własnych potrzebach i tożsamości. W swojej książce “Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!” Hollis motywuje kobiety na całym świecie, aby zaczęły marzyć i dążyć do tego, czego pragną. W książce dzieli się swoimi doświadczeniami, radząc, jak odrzucić wymówki, kształtować pozytywne nawyki i nabywać umiejętności, które pomogą osiągnąć sukces.

“Nic nie daje człowiekowi takiego poczucia wolności i siły, jak myśl, że można czegoś chcieć od życia, nawet jeśli nikt inny tego nie rozumie”. – Rachel Hollins

Odrzucenie wymówek, przez które stoisz w miejscu.

Wymówka

  1. Sposób na umniejszenie własnej winy w związku z niepowodzeniem bądź niewłaściwym postępowaniem, argument używany jako obrona lub usprawiedliwienie.
  2. Sposób na zwolnienie kogoś z obowiązku lub wymogu.

Synonimy: usprawiedliwienie, wytłumaczenie, kontrargument, zwolnienie z odpowiedzialności.

Wymówki, które należy odrzucić:

Wymówka 1. Inne kobiety tak nie robią
Wymówka 2. Nie należę do ludzi zorientowanych na cel
Wymówka 3. Nie mam czasu
Wymówka 4. Ktoś taki jak ja nie ma szans na sukces
Wymówka 5. Nie da się jednocześnie realizować marzeń i być dobrą matką (córką, pracownicą i tak dalej..)
Wymówka 6. Panicznie boję się porażki
Wymówka 7. Ktoś już to kiedyś zrobił
Wymówka 8. Co sobie ludzie pomyślą?
Wymówka 9. Grzeczne dziewczynki nie kombinują

“Wymówki mogą się bardzo skutecznie maskować. Niektórzy ludzie głęboko w nie wierzą. Skutecznie wmawiają sobie, że się nie nadają do różnych rzeczy, że nie mają czasu albo że „wyznaczanie sobie celów to nie ich bajka”. Tacy ludzie nie zdają sobie sprawy, że powtarzając te przekonania, odbierają sobie motywację – że kapitulują jeszcze przed pierwszą próbą. Należy przestać to robić. Jakich wymówek używasz?” – Rachel Hollins

Kształtowanie nawyków i zachowań, które prowadzą do sukcesu.

Zachowanie

1. Sposób działania lub postępowania, w szczególności w stosunku do innych, „dobre zachowanie”.
2. Reakcja człowieka lub zwierzęcia na określoną sytuację lub bodziec.

Synonimy: postępowanie, sprawowanie, prowadzenie się, działania, poczynania.

Zachowania, które należy zacząć wykazywać

Zachowanie 1. Przestań prosić o pozwolenie
Zachowanie 2. Wybierz jedno marzenie i skup się na nim w stu procentach
Zachowanie 3. Zaakceptuj swoją ambicję
Zachowanie 4. Proś o pomoc!
Zachowanie 5. Połóż fundamenty pod swój sukces
Zachowanie 6. Nie pozwalaj innym odwodzić się od najróżniejszych pomysłów
Zachowanie 7. Naucz się mówić „nie”

Synonimy: postępowanie, sprawowanie, prowadzenie się, działania, poczynania.

“Określenie „zachowanie” odnosi się do tego, jak człowiek postępuje na co dzień. O naszym zachowaniu decydują nasze nawyki. Zachowania przejawiają się w tym, co robimy i mówimy, w naszym podejściu do życia. Mówiąc o zachowaniach, trzeba niezmiennie pamiętać, że wynikają one z pewnych konkretnych wyborów, których dokonujemy. Czasem o tym zapominamy, ponieważ w wielu przypadkach podejmujemy różne zachowania całkowicie bezrefleksyjnie. Zachowania często mają charakter nawykowy i są silnie zakorzenione w naszej tożsamości. Zawsze jednak wynikają z dokonanych przez nas wyborów, choć niekiedy nieświadomych. To wszakże oznacza, że każdy z nas codziennie decyduje – czasem nieświadomie – że będzie tym, kim jest. Od ciebie zależy, w co wierzysz i na co się godzisz. Tego typu zachowania mogą ci w życiu pomagać albo mogą ci istotnie szkodzić (choć ty możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy). Skoro już rozprawiłyśmy się z wymówkami, które utrudniają nam realizację naszych marzeń, pora teraz zacząć podejmować działania, które nas przybliżą do tego celu. W tej części przedstawiam listę zachowań, które pomagają mi skutecznie działać. Mam nadzieję, że i tobie się przysłużą”. Rachel Hollis

Nabywanie nowych umiejętności, dzięki którym możesz się dynamicznie rozwijać.

Umiejętność
1. Zdolność do robienia czegoś dobrze, doświadczenie w tym zakresie.

Umiejętności, których należy nabyć

Umiejętność 1. Planowanie
Umiejętność 2. Pewność siebie
Umiejętność 3. Wytrwałość
Umiejętność 4. Efektywność
Umiejętność 5. Pozytywność
Umiejętność 6. Przywództwo z kobiecą twarzą

“Kształtowanie nowych umiejętności czy rozwój w pewnej dziedzinie wymaga zawsze skupienia, czasu i ciężkiej pracy. Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli w tej chwili nie posiadasz tej czy innej umiejętności, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją posiąść”. – Rachel Hollis

Słowo na koniec

Bądź kobietą, którą chcesz być. Bądź kobietą, która jest z siebie dumna. Bądź kobietą, która nigdy nie prosi o pozwolenie, żeby być sobą!

W świecie, w którym kobiety czują, że muszą wybierać między marzeniami, karierą a rodziną, czas przestać przepraszać za to, że dążą do tego, czego chcą. Przez zbyt długi czas kobiety musiały przepraszać za to, że nie pasują do tradycyjnych ról, jakie społeczeństwo narzuciło kobietom. Nie musisz się godzić na to, co ludzie wokół od Ciebie oczekuje, możesz podążać za swoimi marzeniami, i nie musisz prosić o pozwolenie, by to zrobić.

Przestań szukać wymówek dla siebie i praktykuj właściwe zachowania, takie jak budowanie podstaw do sukcesu i proszenie o pomoc, gdy jej potrzebujesz. W końcu, ćwicz zdobywanie odpowiednich umiejętności, takich jak planowanie, konsekwencja i skuteczność, aby osiągnąć swoje cele. Każda z nas  jest panią swojego życia i może osiągnąć wszystko, czego tylko serce i dusza zapragną. W pracy zawodowej, w firmie, ale też w życiu.

Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!- Rachel Hollis
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
– Rachel Hollis

Z pomocą przyjdą ci słowa Rachel Hollis i jej książka-manifest Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać! To książka przede wszystkim dla kobiet, które pragną w życiu czegoś dokonać. Dla dziewczyn, u których w sercach tlą się cele i marzenia.

Rachel Hollis zbyt często widziała kobiety, które ulegały rutynie w swoich rolach żony czy matki i chce nauczyć cię, jak zrealizować swój pełen potencjał. Na przykład, wiele kobiet wierzy, że aby być dobrą matką, muszą całkowicie poświęcić się swojej rodzinie i odłożyć swoje marzenia na dalszy plan.

Nadszedł czas, aby przestać się tłumaczyć i zacząć realizować swoje wewnętrzne pragnienia. Nie ważne, czy twoim marzeniem jest założenie firmy, przebiegnięcie maratonu, prowadzenie bloga czy napisanie książki, możesz nauczyć się praktykować rady Rachel Hollis i zastosować jej kroki, aby osiągnąć swoje cele.

Weź swój kalendarz i przygotuj swoje cele, ta książka sprawi, że będziesz chciała dążyć do realizacji swoich marzeń!”  Prawdziwej tobie pisane jest coś więcej… Prawdziwa ty to lepsza, spełniona wersja ciebie. W tej lepszej wersji wypełniasz swoje życiowe powołanie. Aby to jednak było możliwe, musisz przede wszystkim przestać przepraszać za to, że w ogóle o czymkolwiek marzysz.

“O czymkolwiek marzysz, marzysz o tym ty, nie ja. Nie musisz się usprawiedliwiać. Dopóki sama nie zaczniesz prosić o akceptację innych, niczyja zgoda nie jest ci potrzebna do działania. Tak naprawdę podróż do odkrycia samej siebie rozpoczniesz dopiero z chwilą przyjęcia do wiadomości, że nigdy i przed nikim nie musisz się tłumaczyć ze swoich marzeń. Nie twierdzę bynajmniej, że powinnaś wszystkim dookoła pokazywać środkowy palec jak w piosence Beyoncé. Nie twierdzę, że masz być niemiła i obcesowa ani że masz narzucać innym swoje racje, aby postawić na swoim. Twierdzę natomiast, że powinnaś się skupić na swoich marzeniach i swojej pracy. Uważam, że powinnaś poświęcać czas na to, co jest dla ciebie ważne, i wyrzec się wyrzutów sumienia z tego powodu”. – Rachel Hollis

Wniosek. Uwierz w siebie, do diaska!

Źródło: Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać! Odrzuć cudze oczekiwania i bez poczucia winy zacznij żyć po swojemu – Rachel Hollis, wydawnictwo Laurum 2023, tłumaczenie Magda Witkowska

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: Jak wygrywać bez walki? Sun Tzu Sztuka Wojny dla Kobiet