Kobiety wciąż muszą walczyć o należną im pozycję w społeczeństwie. Różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn zmniejszają się na całym świecie, jednak luka nadal pozostaje wystarczająco duża. Frustruje i utrudnia życie wielu kobietom poszukującym równych szans na poprawę swojego życia i realizacji swoich ambicji. Klasyczny traktat Sun Tzu, Sztuka wojny, pozwolił wielu pokoleniom mężczyzn odnosić sukcesy, czy to na wojnie, czy to w wielkim biznesie. W końcu i jedno, i drugie jest traktowane jako domena mężczyzn. Tymczasem kluczowe koncepcje Sun Tzu mogą się doskonale przełożyć na taktykę prowadzącą do sukcesu także kobiety. Co udowadniają Catherine Huang, A.D. Rosenberg w swojej książce Sztuka wojny dla kobiet. Jak wygrywać bez walki.

„Zwycięski wojownik najpierw zwycięża, a dopiero potem rusza na wojnę, podczas gdy pokonani najpierw wyruszają na wojnę, a dopiero potem starają się wygrać”. –  Sun Tzu

Jak wygrywać bez walki? Sun Tzu Sztuka Wojny dla Kobiet

Sztuka wojny Sun Tzu’s pisana była dla przywódców wojskowych w czasach, gdy wszyscy oni byli mężczyznami. Jej głównym motywem jest prowadzenie i wygrywanie wojny przy minimalnej konfrontacji, ryzyku i stratach.

Wraz z innymi klasykami z dziedziny wojskowości, Sztuka Wojny jest szeroko omawiana i uznawana za przewodnik do opracowywania skutecznych strategii wojskowych, biznesowych a nawet życiowych. Strategie spisane przez Sun Tzu mają charakter uniwersalny. Nie są zależne od płci: mogą być pomyślnie wykorzystywane przez mężczyzn i kobiety.

W jaki sposób kobiety mogą wykorzystać zasady przedstawione przez Sun Tzu, aby wspomóc się w dążeniu do sukcesu? Jak piszą Catherine Huang, A.D. Rosenberg w swojej książce Sztuka wojny dla kobiet istnieje pięć podstaw, na których opiera się Sztuka wojny, z których kobiety mogą z powodzeniem skorzystać.

#01 Uczciwość

„Prawość (uczciwość) to siła stojąca za każdym aktem stworzenia”. – Sun Tzu

Sun Tzu podkreśla, że uczciwość to siła – oparcie moralne, stojące u podstaw ambicji wojownika. Dlaczego to takie istotne w przypadku kobiet?

Po pierwsze, chodzi o zakwestionowanie status quo dotyczącego ślepych ambicji, ustanowionego i akceptowanego w dużej mierze przez społeczność męską. Kolejną kwestią jest to, że nowe osoby w grze, w tym przypadku mniejszości (w tym kobiety), mogą przykuć uwagę, i to dość mocno. Tym samym drobne błędy w ocenie czy niedyskrecja bywają wyolbrzymiane i zapamiętywane.

Ogólnie chodzi o to, by czynić właściwie (i unikać czynienia złych rzeczy). To znowu zaczyna się od zapytania samej siebie, dlaczego chcesz coś zrobić i jakiego rezultatu oczekujesz, jeśli odniesiesz sukces. Czy obierasz ten kierunek tylko dlatego, że inni tak robią, czy raczej jest to rzeczywiście coś, czego dla siebie chcesz?

Nie jest egoizmem to, co daje ci korzyści. Przestrzeganie własnych zasad stawia cię w bardziej komfortowej pozycji. Kształtuje korzystniejszy stan umysłu, dzięki którym możesz robić to, co właściwe, wobec otaczających cię ludzi. Uczciwość wobec współpracowników, oferowanie pomocy i zyskanie opinii osoby, na której można polegać, również będą dla ciebie korzystne. Tak, mogą trafić się osoby, które cię nie polubią, nie ważne, co zrobisz, ale to często ich problem, nie twój.

Nie chodzi o to, byś poświęcała swoje interesy, aby twoi współpracownicy odnieśli sukces. To niepotrzebne i naiwne. Zamiast tego dbaj o swój kodeks etyczny. Rób to, co wydaje ci się właściwe i co w twoim przypadku się sprawdza, osiągnij równowagę pomiędzy celami zawodowymi a poczuciem zadowolenia z siebie.

Jeśli jesteś uczciwa wobec samej siebie i innych oraz konsekwentnie dążysz do celu, reszta się ułoży.

#02 Warunki

„Jeżeli masz odnieść korzyści, atakuj, jeżeli korzyści nie dostrzegasz, powstrzymaj się”. – Sun Tzu

To, jaki czas jest najlepszy do działania, okopania się albo wycofania, zależy od okoliczności. Skuteczność działań jest związana z tym, jak podejdziesz do swojej sytuacji w danym momencie; jeśli płyniesz pod prąd, nie możesz sobie pozwolić na marnowanie energii.

Sztuka wojny uczy nas, że wykorzystanie metod defensywnych w odpowiednim czasie bywa równie agresywne co atak. Ślepe parcie do przodu odsłania cię i stajesz się podatna na niebezpieczeństwo, ale też zwiększasz ryzyko skrzywdzenia potencjalnych sojuszników i utraty zasobów. Przygotowanie, silna obrona i świadomość, kiedy z tych dwóch narzędzi korzystać, to właśnie klucze do sukcesu. Sun Tzu mówi o ukształtowaniu terenu, porach roku i zasobach, trzech elementach, które trzeba brać pod uwagę, gdy opracowujemy strategię.

Zachodnie społeczeństwa skupiają się na przeciwnościach, tymczasem Sun Tzu i tradycyjna filozofia chińska postrzegała różnice jako odcienie (yin/yang) tej samej rzeczy. Yin, reprezentujące kobiecość i ziemię, tradycyjnie wiąże się z chaosem, ciemnością, zimnem, zachowaniem sił i treścią. Yang — strona męska — wiąże się z niebem, światłem, ciepłem, zniszczeniem i rozkładem. Wszystko to ma charakter wzajemnie uzupełniających się sił natury. Co to oznacza dla kobiet?

Pomimo powszechnych poglądów żadna z płci nie posiada monopolu na pewne wzorce zachowań czy myślenia. We wszystkim, co robisz, najkorzystniejszą jest dla ciebie zdrowa i produktywna równowaga pomiędzy kontrastowymi cechami. Mądrość, siła, odwaga, poczucie celu, zdolności, analiza, dyscyplina i wszystkie inne cechy, które mogą się okazać przydatne na drodze do sukcesu w różnorakich okolicznościach, są dostępne kobietom. Ich wykorzystanie zależnie od okoliczności może dać ci przewagę strategiczną nad innymi ludźmi.

Zaakceptuj swoje zalety i wady. Naucz się rozpoznawać, kiedy powinnaś przeć do przodu, kiedy powinnaś się okopać, a kiedy wycofać. Innowatorzy nie płyną pod prąd; oni tworzą swój własny kierunek.

#03 Przeszkody

„Ziemia akceptuje to, co bliskie i dalekie, trudne i dostępne, otwarte i ograniczone, niebezpieczne i bezpieczne”. – Sun Tzu

Każda szansa i możliwość opatrzona jest ceną. Czy zapłacisz ją teraz, czy później, nic wartościowego nie jest darmowe. To dlatego kariera i inne ważne decyzje należy dobrze przemyśleć: możliwy koszt oraz potencjalny zysk. O jakim koszcie mowa?

Zacznijmy od tego, że najpierw poświęcasz czas i wysiłek na dążenie ku celom. Wiąże się z tym nauka (formalna, ale nie tylko), wysiłek i czas poświęcone na ciężką pracę, znalezienie mentora, wyrzeczenia i cierpliwość.

Od kobiet często oczekuje się, że będą żonglowały obowiązkami rodzinnymi i ambicjami zawodowymi. Czy tego właśnie oczekujesz od samej siebie?

Subtelniejszymi, ale wciąż prawdziwymi są też relacje interpersonalne, które nawiążesz po drodze. Tu, bardziej niż w innych aspektach kariery, kobiety stają w obliczu poważnych przeciwności – komplikacji – częściej niż mężczyźni.

Kobiety są przyzwyczajone do stawania w obliczu przeciwności i ich pokonywania. Nie jest tajemnicą, że seksizm to brzydka społeczna i zawodowa przeszkoda dla kobiet. Odniesienie sukcesu w większości branż jest i tak wystarczająco trudne; warto rozważyć, że kobieta może się dodatkowo spotkać z zamkniętymi drzwiami, szklanym sufitem, a czasem też z wrogą konkurencją.

Przeanalizuj swoje silne i słabe strony (te drugie to raczej takie słabsze silne strony), aby upewnić się, że te pierwsze będą przydatne, a te drugie nie będą cię ograniczać, kiedy otrzymasz swoją szansę. Dostrzegaj różnicę pomiędzy tymi trudnościami, które są rezultatem postawy wobec kobiet i mężczyzn, a tymi, które są neutralne płciowo. A potem użyj klucza pasującego do danych drzwi, które postanowiłaś otworzyć.

#04 Przywództwo/wiarygodność

„Który przywódca posiada większe umiejętności?” – Sun Tzu

Sun Tzu kładzie nacisk na relacje pomiędzy władcami państwa i dowódcami wojsk, kiedy mówi, że odszedłby od władcy odmawiającego jego rad. We współczesnych środowiskach korporacyjnych każdy kierownik i menedżer potrzebują wsparcia swojego przełożonego. Bez niego – bez względu na swoje umiejętności czy spryt – kierownik zmierza ku przegranej.

Szuka wojny definiuje kilka cech, które decydują o sukcesie czy porażce, a większość z nich tyczy się dowódców. Najważniejsze są oczywiście zdolności i kompetencje dowódcy. Inne cechy również są istotne, jak jego umiejętności utrzymywania dyscypliny i szkolenia podwładnych, jego system kar i nagród, a także jego bezpośrednia odpowiedzialność.

Każdy potrzebuje odgórnego wsparcia, szczególnie kobiety, ponieważ to ich autorytet jest kwestionowany częściej niż mężczyzn.

W przypadku kobiet, których działania i decyzje częściej się podważa, brak wsparcia ze strony przełożonych wpływa niekorzystnie na ich zdolność do podejmowania decyzji strategicznych i na zdolność do kierowania ludźmi. Natomiast kobietom przeważnie łatwiej kształtować relacje osobiste i odczytywać innych ludzi; cechy te można wykorzystać, przełożyć na zaufanie ze strony zespołu.

Aby wiarygodnie kierować ludźmi, potrzebujesz wsparcia ze strony przełożonych, jak również podwładnych. Zaufanie i wsparcie należy pozyskać i trzeba na nie zasłużyć, a robimy to z pomocą naszych osiągnięć.

#05 Zarządzanie/postępowanie

„Prawdziwym szczytem doskonałości jest pokonanie armii wroga bez podejmowania walki” — Sun Tzu

Specjaliści od zarządzania, Warren Bennis i Peter Drucker, definiują zarządzanie jako robienie rzeczy we właściwy sposób. Sun Tzu dodaje, że jest to sztuka wydajnego realizowania zadań, to znaczy przy najniższym koszcie i najmniejszym marnotrawstwie. Nauczał, że zwycięstwo najlepiej osiągnąć poprzez dyplomację lub przymus. Temu właśnie służą sztuka podstępu, samokontrola i roztropność, preferowane ponad agresję.

Co to oznacza dla kobiet? Czy to nie oczywiste, że popularyzowana przez Sun Tzu filozofia ograniczania agresywnego zachowania naprawdę pasuje do kobiet, ich czynów, nadziei i charakteru? Kobiety w dużej mierze preferują rozsądek, nie zaś twardą rękę, w dążeniu do kontrolowania swojego otoczenia. Subtelność jest znacznie skuteczniejsza i kosztuje znacznie mniej.

Choć przymus może być przydatnym narzędziem w czasach wojny, to w zarządzaniu pracą i życiem dążymy do czegoś więcej niż tylko nagród i kar. Zarządzanie to kwestia odpowiedzialności za poświęcenie czasu i zasobów w celu pomyślnego osiągnięcia celu lub zestawu celów. Oznacza również radzenie sobie z trudnościami takimi jak nierozsądne oczekiwania, niedostateczne zasoby czy różnorodność osobowości.

Zarządzaj swoimi interesami. Walcz tylko wtedy, kiedy to niezbędne, i rób to na swoich zasadach. Sun Tzu przede wszystkim naucza, jak zwyciężać bez walki. Planowanie i przygotowanie to główne narzędzia, które to umożliwiają.

Uwagi końcowe

Uczciwość, reagowanie na sytuacje, pokonywanie przeciwności, przywództwo i wiarygodność, a także zarządzanie i postępowanie to właśnie podstawy zasad Sun Tzu.

Teraz, gdy już zapoznałaś się z podstawami, czas pójść o krok dalej. Sięgnij po książkę Sztuka wojny dla kobiet. Jak wygrywać bez walki, aby dowiedzieć się więcej. Dzięki Onepress dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Wojciecha Usarzewicza i Dariusza Bakalarza.

Sztuka wojny dla kobiet to książka dla kobiet, które chcą w pełni wykorzystać swój potencjał, uwolnić ukrytą w sobie siłę i mieć poczucie osobistej satysfakcji, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnych konfliktów i zachować swoją uczciwość.

Sztuka wojny Sun Tzu dla kobiet pomaga kobietom odnaleźć pokojową drogę do sukcesu. Kobieca mądrość, czyli zdrowy rozsądek, polega na unikaniu niepotrzebnych konfrontacji, oszczędzaniu energii na rzeczy, które mają znaczenie, i dążeniu do rezultatu, w którym wszyscy wygrywają. A dla kobiet, podobnie jak dla Sun Tzu, sukces nie wynika po prostu z wiedzy o tym, co robić, ale z wiedzy o tym, kim się jest.

Bądź silną kobietą – naucz się wygrywać bez walki

Podążając za starożytnymi  naukami zawartymi w Sztuce wojny, odkryjesz, jak wykorzystać swoje naturalne zdolności, aby odnaleźć swoją ścieżkę w życiu.

Sztuka wojny dla kobiet. Jak wygrywać bez walki. - Catherine Huang, A.D. Rosenberg
Sztuka wojny dla kobiet. Jak wygrywać bez walki. – Catherine Huang, A.D. Rosenberg

Sztuka wojny dla kobiet pomoże ci zastanowić się, co chcesz osiągnąć i dlaczego chcesz to osiągnąć. Przedstawiając ponadczasowe zasady Sun Tzu punkt po punkcie, w konwersacyjnym i przyjaznym tonie. Sztuka wojny dla kobiet pokaże ci, jak możesz odkryć swoje mocne strony, stawić czoła słabościom, radzić sobie z przeszkodami i wykuwać własną, niepowtarzalną tożsamość w życiu zawodowym i osobistym. Niezależnie od tego, jaką ścieżką podążasz, i czym dla ciebie jest sukces, ta książka dostarczy ci strategii, taktyk i praktycznych przykładów, których potrzebujesz, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu – i cieszyć się tym procesem.

Strategie taktyczne, które znajdziesz w Sztuce wojny dla kobiet Sun Tzu, możesz z łatwością przenieść na grunt rodzinny i społeczny, gdziekolwiek spotykają się mężczyźni i kobiety. Jej zasadą jest wygrywanie, gdy jest to możliwe, zanim wybuchnie wojna: subtelnie, pokojowo i z ograniczonym poczuciem wrogości. Istotą jest wygrana – wygrana.

Odnoszenie sukcesów jako kobieta nie musi oznaczać pokonywania mężczyzn (lub innych kobiet odnoszących sukcesy) w ich własnej grze. Naucz się jak wygrywać bez walki, realizować swoje cele i osiągnąć sukces na swoich własnych warunkach.

„Największym ze zwycięstw jest to, które nie wymaga walki”. – Sun Tzu

Sprawdź: Dziewczyno przestań przepraszać! 7 zachowań silnych kobiet sukcesu