Napoleon Hill najbardziej znany jest ze swojej książki Myśl i Bogać się, która znajduje się wśród najlepiej sprzedających się książek wszech czasów. Zaraz po opublikowaniu Myśl i bogać się w 1937 roku, Napoleon Hill zaczął pisać Przechytrzyć Diabła. Napisany na ręcznej maszynie do pisania w 1938 roku maszynopis tego dzieła rodzina autora trzymała pod kluczem przez 72 lata. Dlaczego? Ponieważ obawiano się reakcji, jakie ta książka mogłaby wzbudzić. Przeprowadzając wywiad z Diabłem Napoleon Hill zmusza Diabła do ujawnienia jego podstępów i sztuczek – abyśmy mogli się im oprzeć i uniknąć zastawionych na nas pułapek. Okazuje się, że szczególnie niszczycielski jest nawyk dryfowania. 98% ludzi nie może odnieść sukcesu, ponieważ ulega „dryfowaniu”. Diabeł nakłaniam ludzi do dryfowania w każdej sferze, co umożliwia mu kontrolę nad ich niezależnym myśleniem i działaniem. Dryfowanie jest najpowszechniejszą przyczyną klęski w każdej sferze życia.

„Sprawiam, że ludzie pozwalają mi myśleć za siebie, bo są zbyt leniwi i zbyt obojętni, żeby myśleć samodzielnie. Kiedy ktoś zaczyna tak „dryfować”, zmierza wprost ku bramom tego, co wy, ziemskie istoty, nazywacie piekłem….” – Diabeł

Czy masz piekielny nawyk dryfowania? Uważaj bo Diabeł nie śpi!

Kim jest dryfujący człowiek?

„Dryfujący myślą samodzielnie rzadko bądź wcale. Kto dryfuje, ten poddaje się wpływom i władzy okoliczności spoza własnego umysłu”.

Kto dryfuje, ten poddaje się wpływom i władzy okoliczności spoza własnego umysłu. Wszystko, co życie rzuca mu pod nogi, dryfujący przyjmuje bez słowa protestu i nie podejmując walki. Dryfujący ma zbyt leniwy umysł, aby korzystać z własnego mózgu. Sam nie wie, czego chce od życia, posiada wiele poglądów, ale nie są one jego własnymi.

Co wyróżnia dryfujących ludzi?

 • Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz u takiej osoby, będzie jej całkowity brak głównego celu życiowego.
 • Będzie zwracała uwagę brakiem pewności siebie.
 • Nigdy nie osiągnie niczego, co wymaga myślenia i wysiłku.
 • Wydaje wszystko, co zarobi albo i więcej, jeśli zdoła dostać kredyt.
 • Będzie załamana lub przytłoczona jakimś realnym bądź urojonym problemem i będzie wzywać pomocy boskiej, jeśli tylko doświadczy najmniejszego bólu fizycznego.
 • Będzie miała ubogą wyobraźnię lub będzie jej całkowicie pozbawiona.
 • Będzie jej brakowało entuzjazmu i inicjatywy, aby zacząć coś, do czego nie jest zmuszona, a także będzie wyraźnie wyrażała swoją słabość, obierając linię najmniejszego oporu zawsze, gdy tylko będzie to możliwe.
 • Będzie w złym humorze i nie będzie potrafiła panować nad swymi emocjami.
 • Jej osobowość będzie pozbawiona magnetyzmu i nie będzie przyciągać innych ludzi.
 • Będzie miała opinię na każdy temat przy całkowitym braku konkretnej wiedzy.
 • Może być majstrem do wszystkiego, ale w niczym nie będzie dobra.
 • Nie będzie zainteresowana współpracą z otaczającymi ją ludźmi, nawet z tymi, którzy zapewniają jej pożywienie i schronienie.
 • Będzie popełniała ten sam błąd raz za razem, nigdy nie wyciągając nauki z porażki.
 • Będzie miała wąskie horyzonty i będzie nietolerancyjna pod każdym względem, gotowa ukrzyżować ludzi, którzy się z nią nie zgadzają.
 • Będzie oczekiwała wszystkiego od innych, ale sama będzie się dzielić niechętnie lub wcale.
 • Być może będzie rozpoczynać wiele rzeczy, nie kończąc żadnej z nich.
 • Będzie głośno potępiać rząd, ale nigdy nie powie, jak można by go ulepszyć.
 • Nigdy nie będzie podejmować żadnych decyzji, jeśli tylko będzie mogła tego uniknąć, a gdy zostanie do tego zmuszona, wycofa się przy najbliższej okazji.
 • Będzie za dużo jadła, a za mało ćwiczyła.
 • Będzie piła alkohol, jeśli ktoś inny zań zapłaci.
 • Będzie uprawiała hazard, jeśli będzie mogła grać na kredyt.
 • Będzie krytykowała innych ludzi, którzy odnoszą sukcesy, realizując swoje powołanie.
 • Żeby tylko nie myśleć, będzie pracowała ciężej niż większość innych, którzy pracują, by zarobić na godziwe życie.
 • Prędzej skłamie, niż przyzna się do swej niewiedzy na jakiś temat.
 • Jeśli będzie pracowała dla innych, będzie ich krytykowała za plecami, a schlebiała im w ich obecności.

Każdy nawyk powodujący, że człowiek zwleka – odkłada podjęcie ostatecznej decyzji – prowadzi do powstania nawyku dryfowania.

Lenistwo + Obojętność = Zwlekanie = Dryfowanie

Kim jest niedryfujący człowiek?

„Osoba niedryfująca posiada własny umysł, który służy jej do osiągania wszelkich celów”.

Pierwszym sygnałem, że masz do czynienia z niedryfującą osobą jest to, że zawsze angażuje się w coś konkretnego i realizuje to zgodnie z dobrze przygotowanym planem. Ma w życiu jeden główny cel, nad realizacją którego zawsze pracuje oraz kilka pomniejszych, z których każdy prowadzi do tego najważniejszego.

Co jeszcze wyróżnia niedryfujących ludzi?

 • Ton jej głosu, szybki krok, iskra w oku, szybkość podejmowania decyzji wyraźnie wskazują, że jest to osoba, która dokładnie wie, czego chce i jest zdecydowana, aby to zdobyć, bez względu na to, jak długo może to potrwać i jaką cenę trzeba będzie zapłacić.
 • Jeśli zadajesz jej pytania, odpowiada na nie wprost i nigdy nie są to odpowiedzi wymijające.
 • Nie ucieka się też do podstępów.
 • Wyświadcza liczne przysługi innym ludziom, ale sama korzysta z nich sporadycznie, jeśli w ogóle.
 • Zawsze stoi na czele, niezależnie od tego, czy gra w jakąś grę, czy walczy na wojnie.
 • Jeśli nie zna jakiejś odpowiedzi, szczerze to przyzna.
 • Ma dobrą pamięć, nigdy nie usprawiedliwia swoich niedostatków.
 • Nigdy nie obwinia innych o swoje błędy, niezależnie od tego, czy powinni ponieść winę, czy nie.
 • Kiedyś uchodziła za osobę przedsiębiorczą, lecz obecnie nazywana jest „rozdawcą”. Będzie prowadziła największy interes w mieście, mieszkała na najlepszej ulicy, jeździła najlepszym samochodem i wszędzie zaznaczała swoją obecność.
 • Inspiruje wszystkich, którzy nawiązują z nią kontakt umysłowy.
 • Najbardziej wyróżniającą cechą osoby niedryfującej jest to, że posiada własny umysł, który służy jej do osiągania wszelkich celów.

Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed popadnięciem w zły nawyk „dryfowania”?

Ochrona przed dryfowaniem jest w zasięgu ręki każdej ludzkiej istoty o normalnym ciele i zdrowym umyśle.Jeśli chcesz uniknąć dryfowania bądź precyzyjny we wszystkim, co robisz i nigdy nie pozostawiaj niedokończonych myśli. Wyrób sobie nawyk podejmowania precyzyjnych decyzji na każdy temat.

Napoleon Hill w swojej rozmowie z Diabłem ujawnia dziesięć metod, która mogą nas ochronić przed „dryfowaniem” w życiu:
 1. Myśl samodzielnie w każdej sytuacji. Fakt, iż ludziom nie dano pełnej kontroli nad niczym z wyjątkiem władzy nad własnymi myślami, jest niezwykle znaczący.
 2. Stanowczo zdecyduj, czego chcesz od życia, a następnie ułóż plan, dzięki któremu to zrealizujesz, i bądź gotów, by w razie potrzeby poświęcić wszystko inne i nie przyjąć do wiadomości trwałej klęski.
 3. Przeanalizuj chwilowe porażki, bez względu na ich charakter i przyczynę, a następnie wydobądź z nich ziarno równorzędnej korzyści.
 4. Wykazuj chęci, by być użytecznym na miarę wartości wszystkich rzeczy materialnych, jakich żądasz od życia i najpierw wykaż się tą użytecznością.
 5. Uświadom sobie, że twój mózg jest odbiornikiem, który można dostroić do wychwytywania przekazów z powszechnego magazynu Nieskończonej Inteligencji, co pomoże ci nadać swoim pragnieniom postać fizyczną.
 6. Uświadom sobie, że twoim największym atutem jest czas, jedyna rzecz poza mocą myśli, którą w pełni władasz i którą możesz przekształcać w dowolne rzeczy materialne. Rozsądnie gospodaruj swoim czasem, żeby nie zmarnować ani chwili.
 7. Uświadom sobie, że strach jest na ogół wypełniaczem, którym Diabeł zapełnia niewykorzystaną część twego umysłu. Jest to jedynie stan umysłu, który możesz kontrolować, wypełniając zajmowaną przezeń przestrzeń wiarą we własną moc sprawczą, dzięki której życie zapewni ci wszystko, czego od niego zażądasz.
 8.  Kiedy się modlisz, nie błagaj! Żądaj tego, czego chcesz i nalegaj na otrzymanie właśnie tego – nie żadnych substytutów.
 9. Uświadom sobie, że życie jest okrutnym tyranem i że albo ty zapanujesz nad nim, albo ono zapanuje nad tobą. Nie ma tu żadnych półśrodków ani kompromisów. Nigdy nie przyjmuj od życia niczego, czego nie chcesz. Jeśli coś, czego nie chcesz, zostanie ci chwilowo narzucone, możesz odrzucić to w myślach, a wówczas ustąpi temu, czego chcesz.
 10. Wreszcie, pamiętaj, że twe dominujące myśli przyciągają, zgodnie z prawem natury, najkrótszą i najwygodniejszą drogą, swoje fizyczne odpowiedniki. Uważaj, o czym myślisz.

Uwagi końcowe

Główna różnica między dryfującymi a niedryfującymi stanowi coś, do czego i jedni i drudzy mają jednakowy dostęp. Jest to po prostu prawo każdej osoby do korzystania z własnego umysłu i myślenia za siebie.

Można zerwać z tym nawykiem dryfowania, jeśli masz dość siły woli i pod warunkiem, że zostanie to zrobione w odpowiednim czasie. Po przekroczeniu pewnego punktu, nie można już odejść od tego nawyku.

Przechytrzyć Diabła. Sekret wolności i sukcesu

Myśl i bogać się powszechnie uważa się za nowatorskie dzieło z dziedziny samorozwoju, w którym po raz pierwszy przedstawiono zasadniczo wszystkie prawa, jakie nadal stanowią fundament nauk dzisiejszych guru rozwoju osobistego. W Przechytrzyć Diabła Napoleon Hill idzie o krok dalej ukazuje swoje duchowe przebudzenie, a dla nas stanowi okazję, by nauczyć się czegoś z jego spotkania z Diabłem.

Przechytrzyć Diabła. Sekret wolności i sukcesu. - Napoleon Hill
Przechytrzyć Diabła. Sekret wolności i sukcesu. – Napoleon Hill

Wiele lat musiało upłynąć nim Fundacja Napoleona Hilla zdecydowała się na oddanie tej książki do druku. A także podzielenie się potężnym przesłaniem jakie w sobie zawiera. Przechytrzyć Diabła to piekielnie dobra książka, która dzięki wydawnictwu Studio Astropsychologii i tłumaczeniu Ryszard Oślizło dostępna jest też po polsku.

Dzięki niej odkryjesz w czym tkwi tajemnica sukcesu. Napoleon Hill, który toczy dyskusje z Diabłem zdradza, gdzie mieszka Diabeł, dlaczego istnieje i w jaki sposób manipuluje ludzkim umysłem. Odkrywa największe przeszkody jakie spotkasz na drodze do zdobycia bogactwa, pieniędzy, sukcesu i realizacji swoich osobistych celów – lęk, złość i zazdrość. Przedstawia również sposoby na radzenie sobie z nimi. Co więcej, ujawnia również 7 praw, które pozwolą ci na osiągnięcie swobody duchowej, psychicznej i fizycznej.

Przechytrzyj Diabła we własnym życiu i osiągnij prawdziwy sukces!

 

„Lęk jest narzędziem stworzonego przez człowieka diabła. Pełna ufności wiara w siebie jest zarówno bronią, którą człowiek pokona tego diabła, jak i narzędziem, dzięki któremu uczyni swoje życie triumfalnym. I jest jeszcze czymś więcej. To więź z nieodpartymi siłami wszechświata, wspierającymi człowieka, który wierzy w to, że klęska i porażka są doświadczeniem jedynie tymczasowym”. – Napoleon Hill

Sprawdź też: Droga do bogactwa, sukcesu i szczęścia. Lekcje życia i sukcesu od Napoleon Hill