Jaka jest recepta na sukces? To proste – myśl i bogać się.

Napoleon Hill to jeden z najsłynniejszych autorów amerykańskich, prekursor nowoczesnego rodzaju pisarstwa znanego jako literatura osobistego sukcesu. Punktem zwrotnym w jego karierze było spotkanie z Andrew Carnegie, słynnym przemysłowcem, który był jednym z najbogatszych w owym czasie ludzi świata. Hill pisał serię artykułów o sławnych ludziach i otrzymał zadanie przeprowadzenia wywiadu właśnie z Andrew Carnegie.

Carnegie uważał, iż proces osiągania sukcesu można przedstawić w jakiejś prostej formule, którą przeciętny człowiek mógłby zastosować, aby osiągnąć sukces. Carnegie zaproponował Hillowi przeprowadzenie wywiadów z ponad 500 osobami, aby odkryć i spisać zasady, które prowadzą do sukcesu. Za tę pracę Hill miał nie otrzymywać wynagrodzenia. Carnegie miał umożliwić mu tylko dodarcie do ludzi sukcesu i wystawiać Hillowi jedynie listy polecające. Hill mimo, iż za tą pracę miał nie otrzymać pieniędzy, zdecydował się podjąć tego zadania. Umożliwiło mu ono poznanie najbogatszych, najpotężniejszych i najsłynniejszych ludzi ówczesnych czasów. Efektem tej pracy była jedna z najsłynniejszych książek na świecie Think and Grow Rich (Myśl i bogać się), która do dziś jest bestsellerem.

„Siłą, która przynosi sukces, jest potęga twego umysłu”.

Oto 13 zasady według Napoleona Hilla, które prowadzą do sukcesu i bogactwa:

#1 Pragnienie: potrzebujesz palącego pragnienia.

Sukces nie przychodzi na życzenie. Osiąga się go jedynie poprzez ściśle wytyczone plany działania, wsparte dojrzale ukształtowanymi pożądaniami, i poprzez wytrwałość. Aby odnieść sukces, ważne jest, aby istniało w nas pragnienie bycia wielkim lub co najmniej lepszym niż jest się obecnie. Bez tego pragnienia nie ma żadnej motywacji ani przyczyny do działania. Proste chcenie i odczuwanie braku czegoś nie przyniesie rezultatów, ponieważ jest tylko pobożnym życzeniem. Potrzebne jest głębokie, palące pragnienie czegoś, co automatycznie spowoduje chęć do działania, które przyniesie rezultaty. Aby osiągnąć prawdziwy sukces, pragnienie jest konieczne, ponieważ życzenia i chciejstwa bez działania doprowadzą tylko do frustracji. Pragnienie koncentruje się na obecności czegoś lub dodaniu czegoś, natomiast chciejstwo skupia się głónie na braku czegoś.

Kiedy skupiasz się na brakującej części, podświadomie przyciągasz do swego życia więcej braków. Kiedy koncentrujesz się na pragnieniu, jesteś pochłonięty przez uczucie posiadania tego czegoś w swoim życiu do tego stopnia, że już wyobrażasz sobie, jakbyś się czuł gdybyś już to miał w swoim życiu. To pragnienie działa jak katapulta i napędza do działania, które przynosi rezultaty. Pragnienie wypycha Cię z Twojej strefy komfortu, ponieważ kiedy czegoś pragniesz, nie będziesz siedział bezczynnie, nie robiąc wszystkiego, co możliwe, by osiągnąć przedmiot swojego pożądania. Stwarza to efekt przyciągania i wnosi do Twojego życia wszystko, czego pragniesz.

„Marzenia stają się rzeczywistością, gdy żądza
bogactwa przekształca się w konkretne działanie.
Żądaj od życia wielkich darów, a ośmielisz
je do tego, by ci je przyniosło”.

#2 Wiara: uwierz w siebie i swoją zdolność do odniesienia sukcesu

Kiedy pragnienie przyciąga emocje, które powstają z głębokiego wewnętrznego przekonania o potrzebie uzyskania czegoś, przyciąga również wiarę. Aby pragnienie się spełniło musisz mieć wiarę, że jest to możliwe i że stanie się ono rzeczywistością. Kiedy naprawdę wierzysz w swoje pragnienie i wierzysz, że się spełni, zaczyna objawiać się ono w swojej fizycznej jaźni. Wiara jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Wiara rodzi się i rozwija według instrukcji, które wydajesz swemu myśleniu podświadomemu. Zarówno ubóstwo jak i bogactwo są pochodnymi wiary.

Nasze przekonania mają tyle mocy, że prawie zawsze się spełniają, więc jeśli chcesz aby Twoje pragnienie stało się rzeczywistością, uwierz w nie i miej głęboką wiarą w to, że się spełni. Musisz naprawdę wierzyć, że zasługujesz na to, czego pragniesz, a wkrótce to będzie Twoje. To wiara wspomaga urzeczywistnianie pragnienia.

Jeśli uważasz, że brakuje Ci wiary, powtarzaj pozytywne afirmacje, które stwierdzają, że pragnienie się spełni. Jeśli będziesz coś ciągle powtarzać, zacznie to brzmieć w Twojej podświadomości jak prawda i oswoisz się z tą myślą. Powtarzanie sobie lub potwierdzanie poleceń wydawanych myśleniu podświadomemu jest jest metodą dobrowolnego rozwijania w sobie uczucia wiary.

Monitoruj swoje wierzenia i kiedy zaczynasz identyfikować samoograniczające Cię myśli, wybierz świadome afirmacje i powtarzaj je, aby przeciwstawić się ograniczającym Cię przekonaniom.

„Wiara nakierowana na odniesienie sukcesu nada siłę każdej twej myśli. Natchniony przemożną siłą swej nowo uzyskanej samoświadomości możesz wznieść się na niebotyczne wyżyny”.

#3 Autosugestia: używaj afirmacji, aby wpływać na swój podświadomy umysł

Autosugestia jest terminem, który odnosi się do wszelkich rodzajów sugestii i wywoływanych przez człowieka czynników stymulujących, trafiających do umysłu za pośrednictwem pięciu zmysłów. Innymi słowy, autosugestia jest samosugestią. Jest sposobem komunikowania się tej części umysłu, w której rodzą się myśli świadome z tą, która jest obszarem działania myślenia podświadomego. Autosugestia wnika w myślenie podświadome za pośrednictwem myśli dominujących, którym człowiek pozwala, pozostać w świadomej części umysłu (nie jest rzeczą istotną, czy są to myśli pozytywne czy negatywne), i nasycają tymi myślami.

Możemy skutecznie używać mantr i afirmacji, aby wpływać na swój podświadomy umysł.  Istnieje silny powód, dla którego nie wierzymy w nasze własne życzenia i chociaż chcemy czegoś, nie wierzymy, że na to zasługujemy. To jest stan „wyprania mózgu”. Zostaliśmy poddani „praniu mózgu” przez społeczeństwo, aby uwierzyć, że nie jesteśmy godni tego, czego pragniemy i że pragnienie czegoś jest grzeszne. Głęboko w nas te przekonania istnieją, co sprawia, że trudno nam uwierzyć, że zasługujemy na coś.

Aby pomóc sobie pozbyć się tych przekonań, możesz medytować. Idź gdzieś gdzie jest cicho i spokojnie, zrelaksuj umysł i powtórz przekonania, które chcesz zaszczepić i posadzić w swoim umyśle. Skoncentruj się na swojej wartości i wierze. Z czasem nasiona, które zasadzisz podczas medytacyjnego stanu z pomocą afirmacji, przekształcą się w Twoje wierzenia i przekonania. Ponadto zacznij pisać rzeczy, które chcesz np. na kartkach z notatnika, czy w innym miejscu i czytaj je kilka razy dziennie, aby dobrze zapamiętać, co chcesz. W ten sposób umieścisz te swoje pragnienia jeszcze mocniej w Twojej podświadomości. Człowiek może być kowalem swego losu, a także władcą swego środowiska, ponieważ jest władny wpływać na swe podświadome myślenie.

„Aby osiągnąć zadziwiające wyniki, wprzęgnij najgłębszą istotę swego umysłu do pracy dla twego dobra. Wesprzyj ją potęgą uczuć – a
połączenie to okaże się rewelacyjne”.

#4 Specjalistyczna wiedza: kontynuuj naukę i zdobywaj doświadczenie

Wielu ludzi wierzy, że wiedza to władza. Wiedza to nie władza to raczej potencjalna siła. Nauka i edukacja może być korzystna, ale nie osiągniesz większych korzyści, jeśli jej nie zastosujesz.Wiedza sama z siebie nie przyciąga sukcesu i pieniędzy, trzeba ją dopiero odpowiednio zorganizować i właściwie ukierunkować, poprzez plany działania, na określony cel.

Jeśli zdobywanie wiedzy zapewniałoby sukces to profesorowie byliby najbogatsi i osiągaliby największe sukcesy ze wszystkich ludzi. Jest to jednak tak dalekie od prawdy, jak to tylko możliwe. Posiadanie wiedzy nie czyni człowieka inteligentnym ani nawet skutecznym. Dowodzi tego fakt, że obecnie informacje są dostępne dla wszystkich. Niemal cała wiedza o świecie jest dostępna za jednym kliknięciem, a jednak stosunkowo niewielu ludzi na świecie odnosi spektakularne sukcesy.

Dzieje się tak dlatego, że to nie nabywanie i gromadzenie wiedzy, ale jej używanie i stosowanie w praktyce sprawia, że osiąga się sukces. Właściwe wykorzystanie specjalistycznej wiedzy może przynieść powodzenie, dlatego zamiast skupiać się na zdobywaniu wiedzy, skup się na wiedzy, która spełni Twoje pragnienia i pomoże Ci osiągnąć sukces.

Wiedza wyściela, drogę do sukcesu i bogactwa – pod warunkiem, że wiesz na jaką drogę wkroczyć.

„Twoje wykształcenie jest takie, jakim je uczyniłeś, możesz uzyskać wiedzę, która Cię zaprowadzi dokąd zechcesz”.

#5  Wyobraźnia: generuj pomysły i wizualizuj swoją przyszłość

Wyobraźnia jest naprawdę pracownią, w której wszystkie plany snute przez człowieka nabierają kształtów. Mówi się, że człowiek może stworzyć wszystko, co sobie wymarzy. Pomysły są punktem wyjścia w drodze ku wszelkim fortunom. A pomysły są wytworem
wyobraźni.

Wszystko, co planujemy, napędzane jest przez naszą wyobraźnię. Jeśli chodzi o Twoją przyszłość, jesteś jej twórcą. Nikt inny tego za Ciebie nie zrobi i nie rozwiąże. Twoja wyobraźnia stanie się Twoim najlepszym przyjacielem, kiedy użyjesz burzy mózgów do generowania pomysłów i będziesz wizualizował swoją przyszłość. Twoja wyobraźnia będzie pomagać Ci zobaczyć możliwości, o których nigdy nie wiedziałeś, że są możliwe. Wyzwania i problemy pojawią się na Twojej drodze, ale nie są Twoimi ograniczeniami.

Wyobraźnia może okazać się bardzo przydatna, jeśli zostanie wykorzystana dla właściwego celu, a nie tylko dla rozrywki. Zdolności wyobrażeniowe umysłu ludzkiego działają na dwa sposoby. Jeden nazywamy „wyobraźnią syntetyzującą”, a drugi „wyobraźnią twórczą” Twórcza wyobraźnia przydaje się, gdy chcesz odnieść sukces. Innymi słowy, syntetyzująca wyobraźnia jest spowodowana efektami wokół nas, a twórcza wyobraźnia staje się przyczyną efektów wokół nas. Możesz posługiwać się wyobraźnią syntetyzującą i wyobraźnią twórczą, poprzez praktykę sprawisz, że będą nierozerwalnie ze sobą współdziałały. Kiedy używasz wyobraźni twórczej do wizualizowania i obrazowania owoców swoich pragnień jako rzeczywistości, one wkrótce przybierają materialną postać i faktycznie stają się rzeczywistością.

Wyobraźnia jest tym składnikiem, którego zabrakło przy wielu klęskach, a także katalizatorem wielu sukcesów.

„Wszystkie „przełomowe chwile”, których potrzebę odczuwasz, dyktowane są wymaganiami twej wyobraźni. Wyobraźnia jest warsztatem twego mózgu, w którym energię myślową przetwarza się w dokonania i w życiowe powodzenie”.

#6 Zorganizowane planowanie: zmień swoje pragnienie w działanie

Teraz, gdy już zdecydowałeś, czego chcesz i wizualizujesz swoje pragnienia, które mają dojść do skutku, nadszedł czas, aby podjąć działanie. To jest, ten etap kiedy w pełni angażujesz się w realizację swoich celów. Podczas planowania i działań, które podejmujemy, staniemy również w obliczu tego, co Hill nazywa „tymczasową klęską”. Kiedy cię ona spotyka, traktuj ją jako sygnał wskazujący, że twoje plany nie są w pełni rzetelne, zmień je i z powrotem obierz kurs ku sukcesowi. Jeśli się załamiesz przed osiągnięciem wyznaczonego sobie celu, staniesz się jednym z „przegranych”. A przegrany nigdy nie zwycięża, tak jak zwycięzca nigdy nie załamuje się.

Zamiast akceptować porażkę i rezygnować, możemy czerpać inspirację z takich osób, jak Thomas A. Edison, który nauczył się być wytrwałym w obliczu czasowej porażki. Za każdym razem, gdy doświadczasz chwilowej porażki, zdaj sobie sprawę, że jesteś o krok bliżej swojej nagrody i sukcesu.

Aby odnieść sukces, potrzebujesz konkretnego planu. Ten plan powinien być sposobem na osiągnięcie tego, czego pragniesz. Poświęć trochę czasu na sporządzenie planu, a następnie zapisz go. Gdy go zapiszesz, szanse na to, że stanie się rzeczywistością, wzrosną, więc zawsze upewnij się, że spisujesz swoje plany, a następnie dzielisz je na realne cele.

Jeśli pierwszy z planów, jakie opracujesz, nie zadziała skutecznie, zastąp go nowym planem; jeśli i ten nie przyniesie sukcesu, zastąp go kolejnym i postępuj tak aż do chwili, w której stworzysz plan, który się powiedzie. Właśnie w tym punkcie większość ludzi ponosi
klęskę, ponieważ brak im wytrwałości w tworzeniu nowych planów na miejsce tych, które się nie udały.

Sukces nie wymaga usprawiedliwień. Klęska nie znosi wymówek.

„Jesteś w stanie wybrać sobie najwłaściwsze pole działania i w zadziwiająco krótkim czasie wybić się w swojej dziedzinie oraz uzyskać wielkie dochody”.

#7 Podejmowanie decyzji: przezwyciężenie zwlekania z determinacją

Zdolność do szybkiego podejmowania decyzji została wskazana przez Hilla jako umiejętność, którą ma wielu ludzi sukcesu. Dla osób, które doświadczają niepowodzenia w życiu, brak decyzji jest zwykle jedną z głównych przyczyn ich porażek.

Przeprowadzona przez Hilla analiza doświadczeń kilkuset ludzi sukcesu, dowodzi, że każdy z nich miał w zwyczaju natychmiastowe podejmowanie decyzji, zmieniał je zaś powoli, jeśli w ogóle musiał je zmieniać. Natomiast wszyscy bez wyjątku ludzie,
którym się nie powiodło, podejmowali decyzje opieszale, natomiast zmieniali je szybko i często. Ludzie, którzy wciąż zmieniają swoje decyzje, prawie nigdy nie są w stanie osiągnąć tego, czego pragną.

Przeciwieństwem decyzji, jest odwlekanie, jest to główny wróg, który musi zostać pokonany przez każdego, kto chce odnieść sukces. Wartość decyzji mierzy się skalą odwagi, jakiej wymagało ich podjęcie. Rodzaj decyzji, o których Hill mówi w swojej książce, to ważne, zdecydowane i przełomowe decyzje, a nie te, które powstają i o których po chwili zapominamy.

Musisz mocno wierzyć w swoje decyzje w takim stopniu, że gdy już podejmiesz decyzję, staje się ona konkretna i musi być przestrzegana. Nie oznacza to jednak, że decyzji nie można zmienić. Jednak decyzja, która jest co chwila zmieniana, nie jest tak naprawdę decyzją.

Podejmuj zdecydowane i przemyślane decyzje, które konsekwentnie doprowadzasz do końca.

Jeśli chcesz szybciej podejmować lepsze decyzje sprawdź: Jak szybciej podejmować lepsze decyzje?

„Brak zdecydowania jest główną przyczyną klęski. Każdy z nas ma swe zdanie na różne tematy, ale w końcu to twoje zdanie tworzy twój świat”.

#8 Wytrwałość: nie pozwól, aby jakiekolwiek okoliczność uniemożliwiały ci osiągnięcie swoich celów i pragnień

Podstawą wytrwałości jest siła woli. Siła woli i pragnienie odpowiednio z sobą połączone stanowią parę nierozerwalną. Wielu ludzi skłonna jest zarzucić swe cele i dążenia pod wpływem pierwszych trudności czy niepowodzeń. Niewielu tylko trwa przy nich aż do osiągnięcia zamierzonych wyników.

Kiedy okoliczności są trudne, wytrwałość Cię przez nie przeprowadzi. Jeśli wyznaczysz sobie wielkie cele, ich osiągniecie nie zawsze będzie łatwe. Spodziewaj się że pojawi się opór, czasową porażka i trudności. To, co postanowisz zrobić, kiedy doświadczasz tych sytuacji, jest tym, co ostatecznie przyniesie Ci Twoje największe pragnienia.

Wielu osobom nie udaje się przy pierwszej próbie. Mogą ponieść porażkę w setnej próbie, jednak prosty fakt jest taki, że 100 nieudana próba dowodzi ich wytrwałości i poświęcenia. Ta siła podążania za swoim pragnieniem zapewni im sukces w pewnym momencie w przyszłości. Wiele osób rezygnuje nawet z pierwszej próby, twierdząc, że wyzwanie jest dla nich zbyt trudne, w związku z czym Ci ludzie na pewno nie osiągną sukcesu. Aby odnieść sukces, powinna istnieć w Tobie niezachwiana jakość pożądania. Innymi słowy, chcesz tego i zrobisz wszystko aby to zdobyć, poświęcisz tyle czasu, ile potrzeba, aby to pragnienie stało się rzeczywistością. Aby to uzyskać potrzebujesz rozwinąć w sobie wytrwałość. Wytrwałość zmienia charakter człowieka, tak jak żar węgla przetapia zwykłe żelazo w niełamliwą stal.

„Rozpoznaj swe słabości, które stoją na drodze do wytkniętego celu i pokonaj je. Wytrwałość przywiedzie cię do uzyskania władzy szanowanej, sprawdzonej i rosnącej”.

#9 Siła „trustu mózgów”: otaczaj się zwycięzcami.

Ludzie, którzy odnoszą sukcesy, zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdobycie siły poprzez grupę „trustu mózgów”. „Trust mózgów” można określić jako „koordynację wiedzy i wysiłków, w atmosferze harmonijnego współdziałania dwóch lub więcej osób w zamiarze osiągnięcia konkretnego celu”. Kiedy wiele osób zbiera się razem dla wspólnej sprawy, ich moc jest znacznie większa niż osoby w pojedynkę. Zamożni i odnoszący sukcesy ludzie zazwyczaj otaczają się innymi ludźmi, którzy odnoszą sukcesy.

Ta zasada wyjaśnia, że aby osiągnąć to, czego pragniesz, musisz dostosować swoje wibracje myślowe do podobnych wibracji. Można to osiągnąć, utrzymując towarzystwo osób o podobnych wyobrażeniach. Wybierając swoich współpracowników mądrze, zostaniesz otoczony odpowiednią motywacją, która zainspiruje Cię i stanie się dla Ciebie wyzwaniem. Jeśli zamiast tego otaczasz się leniwymi ludźmi, którzy mają tendencję do stagnacji, z czasem wpadniesz w ten sam sposób myślenia i zrezygnujesz z wszelkich pragnień. Otaczając się ludźmi, którzy motywują Cię do osiągnięcia wyższych celów, osiągniesz więcej.

„Potęga „trustu mózgów” pomoże wam zdobyć pieniądze i pomnażać je”.

#10 Energia seksualna: wybierz kochającego partnera, który pobudzi Twoją wyobraźnię.

Pożądanie płciowe jest najsilniejszą z żądz ludzkich. Ożywieni tym pożądaniem ludzie rozwijają do niebywałego stopnia wyobraźnię, odwagę, siłę woli, wytrwałość i wyobraźnię twórczą. Energia i popęd, który pochodzi z energii seksualnej są bardzo potężne. Kiedy ta energia jest używana właściwie, może wzmocnić wiele obszarów naszego życia. Ta energia seksualna może znacznie pobudzić kreatywną wyobraźnię. Historia zna wielu przywódców i ludzi sukcesów, których dokonania wiązały się ściśle z wpływem kobiet, który wyzwalał  w nich twórcze moce ich umysłów poprzez stymulowanie pożądania seksualnego.

Jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych punktów w książce Hill’a. Wyjaśnia, że wszyscy mamy w sobie silną energię seksualną, której używamy by oczarować i przyciągnąć ludzi, którymi jesteśmy zainteresowani. Jeśli zgromadzimy tę energię i wykorzystamy ją poprzez twórczą wyobraźnię, będziemy w stanie brzmieć i wydawać się bardziej uroczymi ludzie. Ten urok może nam pomóc uzyskać to, czego chcemy, przekonując ludzi wokół nas, dzięki którym możemy osiągnąć to, czego pragniemy.

Energia seksualna kryje się za twym entuzjazmem, wyobraźnią twórczą, gorącą żądzą, wytrwałością i wszystkimi innymi przymiotami, które mogą Cię uczynić bogatym i szczęśliwym.

„Energia seksualna może być źródłem geniuszu”.

#11 Podświadomy umysł: dominuj pozytywnym nastawieniem i porzuć negatywne emocje.

Twoja podświadomość, jak pisze Hill, „działa dzień i noc”. Często naprawdę chcemy czegoś, ale ograniczają nas nasze przekonania i nie jesteśmy wstanie wyrównać wibracji w sposób, który pomoże nam urzeczywistnić pragnienie. Możemy kontrolować naszą podświadomość, kontrolując i wyciszając nasz świadomy umysł i zaszczepiając przekonania, które chcemy odzwierciedlić w naszym życiu.

Można to osiągnąć  poprzez medytację, ponieważ możemy wtedy naprawdę kontrolować i dostroić się do naszej podświadomości. W prostych słowach nasza podświadomość jest prawdziwym umysłem, który decyduje o tym, co będzie, a czego nie będzie w naszym życiu.

Uczucia, pozytywne i negatywne nie mogą opanować umysłu jednocześnie. Jedne lub drugie muszą go zdominować. Sprawą twej osobistej odpowiedzialności jest upewnienie się, że uczucia pozytywne osiągnęły dominujący wpływ na twoje myślenie. Stworzenie nawyku pozytywności będzie najlepszym sposobem na zagłuszenie negatywnych myśli i emocji. Wystarczy jedno uczucie negatywne w twym myśleniu świadomym, by zniszczyć wszystkie pozytywne przemiany dokonane przez twe myślenie podświadome.

Twoje myślenie podświadome może się żywić gorzkimi myślami – myślami przynoszącymi klęskę – albo też myślami o sukcesie i bogactwie. Ty dokonujesz wyboru; jego skutki mogą Cię wznieść na wyżyny powodzenia lub załamać.

„Człowiek osiąga taką wielkość, jaką wyznacza mu skala jego myślenia”.

#12 Mózg: współpracuj z bystrymi i inteligentnymi ludźmi

Nasz mózg działa jako stacja do nadawania i odbierania myśli. Jest to podobne do sposobu działania stacji radiowej. Ważne jest, aby pamiętać, by spędzać czas z ludźmi, którzy pomogą Ci się uczyć i rozwijać.

Nawiązywanie relacji i współpracy z ludźmi inteligentnymi, pozytywnymi i nastawionymi na wzrost, będzie dla Ciebie wielką pomocą na drodze do sukcesu. Ta zasada jest rozszerzeniem zasady „trustu mózgów”. Kiedy otoczysz się zwycięzcami, zasada ta sugeruje, aby podjąć współpracę z 2-3 osobami, by połączyć 3 umysły w 1 i rozwiązać jakiś problem. Jest to po prostu praktyczne zastosowanie zasady „trustu mózgów”, która zapewni Ci wiedzę poza własnym doświadczeniem.

Ponadto według badań, kiedy nasza kreatywność przyspiesza, nasza podświadomość osiąga stan, w którym można ją programować stosunkowo łatwo, dlatego musimy angażować się w twórcze zadania, które pomagają nam uzyskać właściwy stan umysłu. Kiedy powtarzamy afirmacje w naszym świadomym umyśle, pozwalając sobie na osiągnięcie tego stanu umysłu poprzez twórcze wizualizacje lub wyobrażenia, obrazy w naszym świadomym umyśle są postrzegane jako rzeczywistość przez nasz podświadomy umysł. W prostych słowach, kiedy coś wizualizujemy, nasza podświadomość nie potrafi odróżnić obrazu, która jest wytworem naszej wyobraźni od rzeczywistości.

„Większość ludzi życzyłaby sobie bogactwa, ale niewielu wspiera to życzenie konkretnym planem działania i gorącą żądzą bogactwa, które wyścielą ci drogę do niego”.

#13 Szósty zmysł: działaj na bazie swojej intuicji

Zasada ta jest ukoronowaniem zawartej w tej książce filozofii. Może zostać przyswojona, zrozumiana i stosowana jedynie po uprzednim opanowaniu pozostałych dwunastu zasad. Szósty zmysł jest tym elementem myślenia podświadomego, który nazywany bywa także
„wyobraźnią twórczą”. Określany też bywa jako „odbiornik”, przez który wnikają w umysł ludzki pomysły, plany i olśnienia myślowe. Te ostatnie nazywa się niekiedy objawieniami lub inspiracjami.

Szósty zmysł nie jest czymś, co człowiek może uruchamiać i wyłączać wedle własnej woli. Tej trzynastej zasady można się nauczyć dopiero wtedy, gdy opanujesz wszystkie poprzednie 12 zasad. Chociaż Hill wyjaśnia, że większość ludzi nie rozwija w pełni szóstego zmysłu, dopóki nie osiągnie 40 lat, to ten stan bycia jest niezwykle cenny. Zasadniczo jest to zmiana w Twojej intuicji, która pozwala Ci naturalnie podejmować dobre decyzje z łatwością, z korzyścią dla Ciebie finansowo, emocjonalnie czy duchowo. Ten ostateczny zmysł wymaga czasu, aby go kultywować, ale nie musisz się go od razu uczyć.

To jest Twoja intuicja i „olśnienia”, które stają się głębsza, kiedy zaczynasz medytować i dostrajasz się do swojej podświadomości. Twoja podświadomość jest Twoim połączeniem z nieskończoną mądrością wszechświata. Kiedy dostroimy się do naszej podświadomości, która z kolei dostroi się do wszechświata, otrzymamy odpowiedzi na nasze pytania, które w przeciwnym razie umknęłyby nam. Odpowiedzi te mogą nas spotkać jako przeczucia lub uczucia i dlatego nie wolno ich ignorować.

Za sprawą szóstego zmysłu zostaniesz na czas uprzedzony o nadciągających niebezpieczeństwach, dzięki czemu zdołasz ich uniknąć, oraz o rysujących się możliwościach, z których zdążysz dzięki temu skorzystać.

Zrozumienie szóstego zmysłu osiąga się jedynie za sprawą rozmyślania opartego na wewnętrznym rozwoju umysłu.

„Najwyższy szczebel drabiny sukcesu nigdy nie bywa zatłoczony”.

Podsumowanie

Oto 13 zasad, która prowadzą do sukcesu i bogactwa według Napoleona Hilla. Aby poznać je w szczegółach, lepiej je zrozumieć i zastosować w swoim życiu sięgnij koniecznie po książkę „Myśl i bogać się„. To rewelacyjna klasyczna pozycja, która zmusza do głębokiej refleksji nad samym sobą. Podane w niej przykłady i historie ludzi sukcesu niesamowicie motywują do działania. Każdy komu zależy na własnym rozwoju powinien przeczytać tę książkę przynajmniej raz.

Jeśli zainteresowała Cię filozofia sukcesu Napoleona Hilla sprawdź też: Prawa sukcesu według Napoleona Hilla

A Ty co myślisz o zasadach opisanych przez Napoleona Hilla? Podziel się swoją opinią w komentarzu.