Wiele osób ma tendencję do zachowywania status quo. Odczuwają strach przed zmianą i nieznanym oraz wykazują przywiązanie do dotychczasowej sytuacji i trybu życia. Wolą pozostać w swoim bezpiecznym kokonie i strefie komfortu. Niechętnie podchodzą do nowych i nieznanym im rozwiązań, pomysłów, innowacji, sytuacji. Kierowani przekonaniem, że wszystko co nowe może im zaszkodzić, uwalnia niechciane emocje, które blokują ich na lepsze jutro. U niektórych ludzi nasila się to z wiekiem. Po przekroczeniu pewnego wieku, uważają że są za starzy na zmiany. Akceptowanie nowych rozwiązań, możliwości rozwoju i optymistyczne nastawienie staje dla nich trudne. Jednak, jeśli chcesz stworzyć dla siebie idealne życie, powinieneś być gotowy odrzucić status quo. Jak pokonać stagnację i przezwyciężyć status quo?

Jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia dla wielu osób, jednak jest to coś co musisz zrobić, jeśli chcesz osiągnąć sukces w czymkolwiek w swoim życiu.

Prawda jest taka, że sukces w ostatecznym rozrachunku dotyczy zmian. Sukces to podążanie od miejsca, w którym jesteś dzisiaj, do czegoś nowego i bardziej przez Ciebie pożądanego. Dla każdego z nas sukces oznacza coś innego. Zwykle sukces jest mierzony z punku widzenia zdolności i umiejętności które posiadamy, statusu społecznego, majątku, ogólnego spełnienia i poczucia szczęścia danej osoby.

Bez względu na to co jest Twoją miarą sukcesu, sukces osiąga się, przechodząc od obecnego stanu rzeczy – status quo – do miejsca, w którym od dawna marzysz, aby być. Jedynym sposobem, w jaki możesz to osiągnąć, jest całkowite odrzucenie świata takim, jakim jest on obecnie i rozpoczęcie procesu tworzenia nowego docelowego stanu.

„…stagnacja to kuzynka żałoby. Jedyna różnica jest taka, że gdy nagle umrze ktoś bliski, razem z nim z dnia na dzień umiera część nas, a kiedy popadniemy w stagnację, umieramy powoli, kawałek po kawałku każdego dnia”. – Melanie Gideon

Oto 8 kroków jak pokonać stagnację i przezwyciężyć status quo:

#1 Uwierz, że zmiana jest możliwa

Po pierwsze musisz mieć przekonanie i wiarę w to, że możesz zmieniać świat wokół siebie. Jeśli uważasz, że Twój świat jest niezmienny, że określone problemy są nierozwiązywalne, że pewne rzeczy po prostu takie są i nic się z nimi nie da zrobić, to nie ma powodu, abyś w ogóle cokolwiek zaczynał. W pierwszej kolejności musisz nabrać wewnętrznego głębokiego przekonania, że zmiana jest możliwa.

„Życie jest zmianą, jeśli przestaniesz się zmieniać, przestaniesz żyć” – Rainer Haak

#2 Określ co chcesz uzyskać

Musisz mieć krystalicznie czysty obraz tego, co chcesz osiągnąć. Wyraźną, wręcz plastyczną wizję stanu docelowego, do którego chcesz dotrzeć. Podobnie jak z podróżą możesz mieć fizyczną mapę lub aplikację mobilną, która jest wstanie Cię poprowadzić, jednak jeśli nie określisz miejsca docelowego, gdzie chcesz dotrzeć, ta mapa na nic Ci się przyda, w obliczu braku określonego celu, do którego chcesz się udać.

„By zwyciężać, trzeba być pewnym swego celu, czyli wiedzieć, czego się pragnie, niezbędne jest też głębokie pragnienie, by to zdobyć”. – Napoleon Hill

#3 Uwolnij się od opinii innych ludzi

Przestań podejmować decyzje w oparciu o to, co myślą inni. Niestety materiałem budulcowym, który składa się na strukturę status quo, jest często to, co myślą inni.

Niezależnie od tego, czy chodzi opinie i osąd, który niektórzy ludzie narzucają na Ciebie za to, że próbujesz robić różne rzeczy, co do których oni mają inne zdanie; czy po prostu sposób, w jaki przyjmujesz ograniczające stereotypy i przekonania ludzi wokół Ciebie, dopóki nie uwolnisz się od opinii innych ludzi i ich perspektyw, nigdy nie zobaczysz wielu ścieżek i możliwości rozwoju, które są dla Ciebie otwarte. Na zawsze pozostaniesz więźniem czyjegoś zdania na Twój temat i będziesz zaślepiony przez status quo.

Pamiętaj to jest Twoje życie i powinieneś wiedzieć co jest dla Ciebie ważne, co chcesz osiągnąć, jakie wartości nim kierują. Cokolwiek nie zrobisz, gdziekolwiek nie pójdziesz, niektórzy ludzie zawsze znajdą jakiś powód, aby Cię skrytykować. Rób swoje i nie przejmuj się tym. Sprawdź: Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

„Nie interesują mnie opinie ludzi i ich myśli na mój temat. Jestem jaki jestem i robię to co robię. Niczego się nie spodziewam i nie oczekuję, a akceptuję wszystko. To bardzo ułatwia życie”. – Anthony Hopkins

#4 Zaakceptuj, że Twoja obecna sytuacja nie jest optymalna

Powinieneś przyjąć do wiadomości i zaakceptować, że Twoja obecna sytuacja i życie, którym żyjesz jest nieoptymalne dla osiągnięcia celu, do którego dążysz. Możesz się z tym nie zgodzić, jednak fakt jest taki, że gdyby wszystko było idealne, miałbyś już to do czego zmierzasz, rozwiązałbyś już dany problem, osiągnąłbyś już swój cel.

Powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że Twoja sytuacja jest nieoptymalna z powodu wyborów i działań, które podejmujesz, nawyków które masz. Nie szukaj winnych i nie przerzucaj odpowiedzialności na okoliczności. Pamiętaj Ty decydujesz jak postrzegasz daną sytuację i reagujesz na okoliczności oraz na to jakie działania podejmujesz każdego dnia.

„Wszystko można robić lepiej, niż robi się dzisiaj”. – Henry Ford

#5 Z odwagą i wiarą przezwyciężaj przeszkody

Nikt z nas nie lubi gdy sprawy nie idą po naszej myśli. Gdy coś sobie zakładaliśmy i nie do końca się to udaje, pojawiają się różne przeszkody i trudności. Jednak, aby osiągnąć sukces powinieneś przedefiniować swój stosunek do przeszkód, trudności i niepowodzeń.

To jest jeden z elementów, na którym potyka się wiele osób. Postrzegają pojawiające się na ich drodze przeszkody i trudności jako dowód na to, że świata wokół nich nie można zmienić lub przynajmniej nie może być on zmieniony przez nich. Wracamy tym samym do punktu wyjścia – „#1 Uwierz, że zmiana jest możliwa”.

Powinieneś przedefiniować swoje podejście do trudności, które napotkasz w drodze do celu. Nauczyć się widzieć te przeszkody jak zagadki i łamigłówki, które możesz rozwiązać, jeśli tylko się zaangażujesz i włożysz w to dostatecznie dużo wysiłku. A co jeśli nie jesteś jeszcze wstanie rozwiązać stojącego przed Tobą problemu, który pojawił się na Twojej drodze? Stań się lepszy!

„Traktuj przeszkody jako okazje. Niechaj będą dla ciebie źródłem inspiracji”. – Anthony Doerr

#6 Stań się lepszy

Wiele przeszkód, trudności, zagadek i problemów, które napotkasz, może być dla Ciebie na początku niemożliwa do rozwiązania. Nie chodzi o to, że nie da się ich rozwiązać, tylko że możesz mieć problem, aby je rozwikłać za pomocą swojego obecnego zestawu umiejętności, które posiadasz. Aby sobie z tym poradzić, będziesz musiał stać się lepszy. Zainwestować swój czas i energie, aby się rozwinąć, wzmocnić lub czasem nawet zdobyć zupełnie nowe umiejętności i kompetencje. Mogą być one bowiem niezbędne do pokonania napotkanych przeszkód i rozwiązania problemów, które stoją na Twojej drodze do osiągnięcia zamierzonego efektu i celu.

Doskonalenie siebie to źródło wszelkiego postępu i rozwoju”.

#7 Myśl inaczej

W 1985 r. wskutek konfliktu z Johnem Sculleyem, Steve Jobs został zmuszony do odejścia z firmy Apple. Kiedy Jobs powrócił do Apple w 1996 r wszyscy liczyli, że organizacja znów odzyska dawny blask. W tym czasie pojawiło się też słynne hasło reklamowe Apple „Think diffrent” – „Myśl inaczej”. W kampanii reklamowej Apple zaprezentowano sylwetki ludzi nietuzinkowych, twórczych, którzy podejmowali ryzyko, nie zważali na porażki i z uporem dążyli do wybranego celu. Z tego okresu powstał też świetny tekst, który ilustruje dlaczego warto „Myśleć inaczej”:

„Za tych, co szaleni. Za odmieńców. Buntowników. Awanturników. Niedopasowanych. Za tych, co patrzą na świat inaczej. Oni nie lubią zasad. Nie szanują status quo. Można ich cytować, można się z nimi nie zgadzać; można ich wysławiać, można ich zniesławiać. Ale jednego nie można zrobić – nie można ich ignorować. Bo to oni zmieniają świat. Popychają ludzkość do przodu. I choć niektórzy mogą widzieć w nich szaleńców, my dostrzegamy w nich geniusz. Ponieważ to ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat… są tymi, którzy go zmieniają”.
– z biografii „Steve Jobs” Waltera Isaacsona

Aby odnieść sukces, przezwyciężyć status quo, powinieneś rozwijać swoją kreatywność i oryginalność. Jak ujął to kiedyś Albert Einstein: „Nie możemy rozwiązywać problemów, używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się”. Aby osiągnąć coś więcej, rozwikłać pojawiające się trudności i problemy, powinieneś mieć otwarty umysł, porzucić często iluzoryczne ograniczenia, które niektórzy ludzie powtarzają i próbują Cię do nich przekonać. Powinieneś zawsze starać się patrzeć na dany problem z nowej perspektywy, myśleć nieszablonowo, próbować różnych rozwiązań, nie poddawać się, aż w końcu znajdziesz sposób i odpowiedź, której szukasz i która działa. Jeśli szukasz inspiracji jak możesz to zrobić sprawdź: 10 sposobów na oryginalność, czyli jak być bardziej kreatywnym

„Każdy z nas ma przed sobą ocean możliwości. Problem polega na tym, że większość z ludzi przychodzi do tego oceanu z łyżeczką od herbaty” – Jim Rohn

#8 Działaj i wdrażaj swoje szalone idee w życie

Bez działania nic się nie zmieni. To wszystko o czym była mowa oczywiście jak to zwykle bywa, łatwiej się mówi niż wdraża w praktyce w życie, jednak jest to możliwe. W szczególności istotna jest wiara i przekonanie samego siebie, że zmiana jest możliwa oraz rozwijanie w sobie kreatywnego i nieszablonowego myślenia. Już te dwie rzeczy w połączeniu z podjęciem działania, mogą sprawić, że Twoje życie wejdzie na nowy wyższy i lepszy poziom. Pamiętaj tylko, że zawsze musisz wierzyć, że istnieje rozwiązanie każdego problemu. Jeśli w danej chwili nie możesz go znaleźć, to po prostu nie wiesz wystarczająco dużo lub jeszcze nie jesteś wystarczająco dobry, aby go rozwiązać. Jednak oba te braki można uzupełnić. Nie podawaj się i nie ustawaj w wysiłkach. Jak ktoś kiedyś powiedział: „Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu!”

„Ścieżką do sukcesu jest podjęcie ogromnego, zdeterminowanego i silnego działania”. – Tony Robbins

Jeśli jeszcze nie czujesz się przekonany, że warto odrzucić status quo i wyjść poza strefę komfortu sprawdź: 5 powodów dla których warto wyjść poza swoją strefę komfortu, a następnie dowiedz się jak możesz to zrobić poznając 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

A Ty jakie masz sposoby na pokonanie stagnacji, wyjście poza strefę komfortu i przezwyciężenie status quo? Podziel się swoją opinią i doświadczeniem w komentarzu.