Można śmiało powiedzieć, że szczęście jest czymś, co każdy ma nadzieję osiągnąć pewnego dnia. Czasami szczęście polega na dostosowaniu swojego podejścia do otaczającego nas świata. Szczęście nie jest permanentnym uśmiechem na twarzy, ale raczej głębokim przekonaniem, które powstaje w wyniku przeżywania wielu różnych emocji w życiu, które potrafimy odróżnić i ocenić. Czego nie robią oraz co robią szczęśliwi ludzie, aby odnaleźć w życiu radość, spokój ducha i spełnienie, aby osiągnąć stan nazywany – szczęściem?

Szczęście nie jest czymś co przychodzi gotowe. Ono pochodzi z Twoich własnych działań. – Dalai Lama

Oto 21 rzeczy, które robią szczęśliwi ludzie:

#1 Wierzą w siłę swojego umysłu

Naprawdę szczęśliwi ludzie rozumieją, że ich umysł i mózg to ich największy atut – więc nie pozostawiają go w stanie uśpienia. Rozumieją, że rozwój umysłu i myślenie pomaga w podejmowaniu jak najlepszych decyzji. Szczęśliwi ludzie ćwiczą swój mózg i angażują się w pełni. Świadomie myślą o szczęściu, co ono oznacza dla nich, co daje im poczucie spełnienia i jak kreować szczęście w swoim codziennym życiu.

Jeśli szukasz sposobów na ćwiczenie swojego umysłu przeczytaj 8 łatwych i skutecznych sposobów, aby ćwiczyć mózg

#2 Mają duże marzenia

Kto powiedział, że nie możesz wspiąć się na Mt. Everest lub napisać bestselerowej powieści? Niezależnie od tego, jakie masz marzenia, szczęśliwi ludzie wiedzą, że wyznaczanie celów, nawet jeśli wydają się niemożliwe, jest inspirujące i że jeśli naprawdę nigdy się nie poddasz, znajdziesz szczęście i sukces.

#3 Mają cel i zobowiązują się do jego osiągnięcia

Dopóki nie zobowiążemy się do realizacji naszych celów, bez względu na to, czy są to cele fizyczne, czy emocjonalne, nie możemy się rozwijać i daleko nie zajdziemy. Magiczne rzeczy zaczynają się dziać, kiedy określamy sobie cel i zobowiązujemy samych siebie do zrobienia wszystkiego co w naszej mocy, aby osiągnąć to czego pragniemy. Kiedy jesteś w coś w pełni zaangażowany, nie masz wyboru jak tylko to zrobić. Ludzie są bardziej szczęśliwi, gdy znają cel i powód swojego działania. Szczęśliwi ludzie mają wewnętrzną motywację i biorą pełną odpowiedzialność za swój los i efekty swoich działań.

Jeśli chcesz osiągać swoje cele przeczytaj Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

#4 Robią rzeczy, które kochają

Fundamentalną rzeczą, która sprawia, że szczęśliwi ludzie są szczęśliwi, jest to, że spędzają czas angażując się w inicjatywy i działania, które lubią robić. Rozumieją, jak ważne jest inwestowanie swojej energii i czasu w rzeczy, które kochają najbardziej. Są celowi w tym co robią. W codziennych działaniach podążają za swoją pasją.

W tym co robią starają się osiągnąć stan nazywany „flow”. Flow to stan, w którym wydaje Ci się, że czas się zatrzymał. Kiedy jesteś tak bardzo skupiony na tym co robisz, że stajesz się niemal jednością z wykonywanym zadaniem. Nic Cię nie rozprasza, nie konkuruje o Twoją uwagę. Jesteś całkowicie zaangażowany w aktywność, którą wykonujesz.

A czy Ty odnalazłeś już życiu swoją pasję? Jeśli nie przeczytaj 17 pytań, które pozwolą Ci odkryć swoją pasję

#5 Chwalą oraz odczuwają radość z sukcesów innych ludzi

Szczęśliwi ludzie potrafią doceniać i cieszyć się z sukcesów innych. Uznając, że inni ludzie mają różne umiejętności i talenty oraz chwaląc osoby wokół nas za ich osiągniecia sprawiamy im radość, a oprócz tego sami również uważamy się za godnych pochwały. Szczęśliwi ludzie nie wykazują zazdrości, gdy innym się powodzi w życiu, szanują wysiłek oraz są gotowi ciężko pracować, aby mieć szansę na swój własny sukces.

#6 Pamiętają o rozrywce i potrafią się bawić

Szczęśliwi ludzie rozumieją rolę zabawy i rozrywki w życiu. Zabawa to w pewien sposób czas spędzony bez celu, jednak potrafi on człowieka wprawić w dobry nastrój i doładować akumulatory. Praca, wysiłek są bardzo ważne, jednak czasami po prostu trzeba się pośmiać, powygłupiać i po błaznować. Na wszystko powinien być czas w życiu, aby zachować odpowiednią równowagę. Zabawa jest istotną częścią życia szczęśliwych ludzi.

#7 Czerpią przyjemność z chwili obecnej

Szczęśliwi ludzie koncertują się na teraźniejszości i chwili obecnej. Zanurzają się w tym, co robią w danym momencie, skupiając swoją uwagę na danej aktywności. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że martwienie się o to, co się wydarzyło w przeszłości lub co się może wydarzyć, odbija się na chwili obecnej i teraz. W pełni angażują się w to, co robią w danym momencie. Praktykują uważność, czyli umiejętność bycia tu i teraz. Bycia obecnym w chwili rzeczywistej nie tylko ciałem, ale i duchem.

#8 Planują z wyprzedzeniem

Szczęśliwi ludzie uwielbiają teraźniejszość i chwilę obecną, jednak nie zawodzą w planowaniu i są przygotowani na przyszłość. Szczęśliwi ludzie znają kierunek, w którym zmierzają. Mają dobry plan jeśli chodzi o swoje cele i życie. Mają plany zarówno krótkoterminowe jak też rozpatrują swoje działania w dłuższej perspektywie. Planowanie pomaga im zmniejszyć stres i delektować się chwilą oraz czuć się mniej zaskoczonym. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że życie bywa czasem nieprzewidywalne i mogą wydarzyć się różne rzeczy, których mogli nie wziąć pod uwagę, jednak są wówczas gotowi dostosować swoje plany do sytuacji.

#9 Jedzą zdrowo

Szczęśliwi ludzie poświęcają czas na zaplanowanie swoich posiłków i zaopatrzenie się w dobre zdrowe jedzenie. Oczywiście od czasu do czasu też sobie pozwalają na dyspensę od zdrowej diety i ucztują, jednak jest to raczej wyjątek, a nie zasada. Mają świadomość tego, że jakość jedzenia przekłada się na ich stan zdrowia, poziomy energii i ogólne samopoczucie.

#10 Ruszają swoim ciałem

Regularny ruch, ćwiczenia i aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia, ale także kluczem do szczęścia. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że ludzkie ciało zostało zaprojektowane tak, aby się poruszać, dlatego ćwiczą i wprawiają swoje ciała w ruch, aby utrzymać zdrowie i sprawność. Ciała w ruchu są szczęśliwszymi ciałami. Od treningu interwałowego, siłowego poprzez jogę, zumbę, jazdę na rowerze itp. szczęśliwi ludzie się ruszają i trenują. Dbanie o swoje ciało jest istotnym czynnikiem do bycia szczęśliwą osobą.

#11 Poświęcają czas na odpoczynek

Prawdziwie szczęśliwi ludzie poświęcają wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Wiedzą kiedy trzeba zwolnić i spokojnie podejść do życia. Dbają o dobry sen każdej nocy. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że bez odpowiedniego odpoczynku nie mogą czuć się tak szczęśliwi, jak to tylko możliwe. Brak snu i zmęczenie będzie też negatywnie wpływał na ich produktywność. Pamiętają zatem o robieniu sobie przerw – zarówno umysłowych, jak i fizycznych.

#12 Panują na technologią

Coraz więcej osób kocha technologię i nie wyobraża sobie bez niej życia, jednak szczęśliwi ludzie nie uzależniają się od niej. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że prawdziwe szczęście w życiu pochodzi od rzeczywistego angażowania się w relacje z żywymi ludźmi wokół nich. Z bycia w pełni obecnym w tym, co robią. Szczęśliwi ludzie nie są uzależnieni od technologii Oznacza to, że odkładają telefon, laptopa i inne urządzenia, aby autentycznie cieszyć się obecnością drugiej osoby i doświadczać przeżywanych w danej chwili wydarzeń.

Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą. – Abraham Lincoln

#13 Budują i pielęgnują relacje

Najbardziej szczęśliwymi ludźmi są osoby, które mają głębokie, znaczące relacje z innymi ludźmi. Badania pokazują że śmiertelność ludzi samotnych jest większa niż tych, którzy mają kogoś bliskiego w swoim życiu. Co warty jest cały sukces, jeśli nie mamy nikogo z kim możemy się nim podzielić? Jednym ze sposobów, w jaki możesz pielęgnować relacje, jest szczere zainteresowanie się tym, co inne osoby przechodzą w swoim życiu, czego doświadczają, co jest dla innych ważne. Szczęśliwi ludzie budują i pielęgnują relacje, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz poznają i starają się zrozumieć potrzeby oraz sytuacje innych osób.

#14 Umieją przebaczać

Trzymanie się urazy to toksyczny nawyk, który nie powinien mieć miejsca w Twoim życiu, jeśli chcesz być naprawdę szczęśliwy. Ukrywanie uczuć nienawiści jest okropne dla Twojego dobrego samopoczucia. Aby kreować naszą idealną przyszłość, musimy być w stanie wybaczać i oderwać się od przeszłości. Gdy pozostajemy w przeszłości, nasz umysł staje się zgorzkniały. Musimy skupić się na tym, czego chcemy od życia, a nie na tym czego nie chcemy, ponieważ ostatecznie to, na czym nieustannie się koncentrujemy, jest tym, co otrzymamy. Prawdziwe zadowolenie pochodzi z wybaczania tym, którzy są wokół nas, za ich przewinienia, nawet wtedy, gdy poczuliśmy się prawdziwie zranieni lub skrzywdzeni. Nie leczy to bólu, jednak pozwala wznieść się ponad to.

#15 Praktykują wdzięczność

Kiedy doceniasz to co masz, to co posiadasz zyskuje na wartości. Jeśli nie jesteśmy wdzięczni za to co już mamy w życiu, trudno nam będzie kiedykolwiek odnaleźć szczęście.

Szczęśliwi ludzie doceniają to, co mają. Okazywanie wdzięczności jest powszechną praktyką wśród szczęśliwych osób. Dokonują świadomego wyboru, aby zobaczyć jasną stronę każdej sytuacji, niezależnie od tego, jak ponura może się ona wydawać. Otwarcie wyrażają swoją wdzięczność i dziękują za to co posiadają.

Bycie szczęśliwym oznacza, że ​​jesteś wdzięczny. Gdy wydarzy się coś, co Ci pomaga i wywołuje uśmiech na Twojej twarzy, możesz bez zastrzeżeń wyrazić wdzięczność osobie lub środowisku, które to umożliwiło. Dziękując tym, który są dla nas dobrzy, zauważamy, że nie tylko uszczęśliwili to nas, ale również przynosi szczęście osobom, którym dziękujemy.

Jeśli chcesz spróbować być bardziej wdzięczny w swoim życiu, jednym ze sposobów, jest rozpoczęcie prowadzenia dziennika wdzięczności. Każdego dnia notuj w nim te rzeczy, za które jesteś wdzięczny w swoim życiu. Początkowo może wydawać się to mało znaczące, jednak ta prosta praktyka może sprawić, że zaczniesz doceniać wiele rzeczy, które masz w życiu i wzmocni to Twoją wdzięczność.

Jeśli zastanawiasz się za co możesz być wdzięczny w życiu przeczytaj: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

#16 Uczą się przez całe życie

Szczęśliwi ludzie lubią uczyć się nowych rzeczy i poszerzać swoją wiedzą. Uwielbiają też wzrastać jako jednostki – emocjonalnie i duchowo. Szczęśliwi ludzie czytają, badają i studiują wszystko, czego potrzebują, aby zwiększyć swoje umiejętności, zainspirować się i zdobyć nową wiedzę. Szczęśliwi ludzie nigdy nie przestają się uczyć, a każdy dzień jest dla nich okazją do poznania i odkrycia czegoś nowego.

#17 Są optymistami

Ludzie, którzy myślą optymistycznie widzą świat jako miejsce, które jest pełne nieskończonych możliwości, co pomaga im szczególnie w trudnych chwilach życia.

Bez względu na sytuację, zawsze znajdują sposób, na zachowanie optymizmu. Postrzegają „porażki” tylko jako szansę na rozwój i naukę – nową lekcję od życia.

Wiemy, że myśli, które często powtarzamy, są tymi, które tworzą naszą rzeczywistość. Dlatego też, kiedy trenujesz swój umysł, aby spodziewać się wszystkiego co najlepsze, otrzymujesz najlepsze wyniki w zamian.

Jednym ze sposobów, w jaki można dziś wprowadzić ten nawyk, jest rozpoczęcie „pamiętnika najlepszej wersji samego siebie”. Spędź kilka minut każdego dnia, wyobrażając sobie, jak powinno wyglądać Twoje życie za rok, 5 lat, czy za 20 lat, jeśli wszystko od tej pory poszło by idealnie. Możesz, też kultywować optymizm, spędzając kilka minut przed zaśnięciem wyobrażając sobie, jak powinien jutro wyglądać Twój idealny dzień. Pomyśl o wszystkich interakcjach, jakie będziesz mieć tego dnia i zwizualizuj najlepszy możliwy wynik.

Kiedy czujesz, że świat jest pełen możliwości, tak właśnie jest. Niebo jest granicą i nic nie jest niemożliwe, gdy nie zamykasz się na możliwości oferowane przez życie.

#18 Unikają porównywania się do innych

Porównywanie siebie do innych może być trujące i toksyczne. Gdy jesteśmy „lepsi” niż osoba, z którą się porównujemy to daje nam to niezdrowe poczucie wyższości, nasze ego rośnie, możemy stać się wyniośli i zarozumiali. Jeśli jesteśmy „gorsi” niż osoba, z którą się porównujemy, zwykle dyskredytujemy naszą ciężką pracę, którą wykonaliśmy i cały postęp, jaki zrobiliśmy. Czujemy się gorsi, mniej wartościowi. Jedyną osobą, z którą powinieneś się porównywać jesteś Ty sam. Porównuj się do „starszej wersji” samego siebie i w ten sposób oceniaj swój rozwój i postępy.

#19 Praktykują akty dobroci

Bezinteresowne pomaganie komuś to niesamowicie potężny sposób na dobre samopoczucie. Praktykowanie aktów dobroci spowoduje uwolnienie serotoniny do Twojego mózgu. Serotonina jest substancją, która ma wspaniałe właściwości i m.in sprawia, że czujemy się bardziej błogo. Serotonina nazywana jest „hormonem szczęścia”. Nie tylko Ty poczujesz się lepiej, ale także ludzie, którzy obserwują akt dobroci oraz osoby którym pomagasz również to odczują. Zarówno wielkie jak i małe akty dobroci są równie zadziwiające. Ważne są nawet małe gesty jak zwykłe przepuszczenie kogoś w kolejce czy pomoc z wniesieniem ciężki pakunków.

#20 Biorą odpowiedzialność

Branie odpowiedzialności na siebie nie zawsze jest proste, jednak ludzie szczęśliwi jej nie unikają i biorą odpowiedzialność za swoje działania. Odpowiedzialność pozwala im dowiedzieć się więcej o tym, co sprawia, że ​​są szczęśliwi. Szczęśliwi ludzie wcale nie są doskonali, ale są świadomi swoich niedoskonałości, które pomagają osiągnąć im wewnętrzną równowagę. Przyznają się i akceptują swoje ewentualne błędy, wyciągają z nich wnioski oraz dzięki nim mogą się rozwijać i wzrastać.

#21 Świadomie postanawiają być szczęśliwi.

Szczęście nie jest zwykle stanem automatycznym. Może to wymagać pewnego wysiłku, a szczęśliwi ludzie wiedzą o tym i to akceptują. Szczęśliwi ludzie świadomie wybierają szczęście. Szczęśliwi ludzie starają się w pełni wykorzystywać każdą sytuację i znajdować w niej radość. Jeśli czują się przygnębieni lub dotknięci stresem, opanowują emocje i przypominają sobie, że decydują o swoim stanie i szczęściu. Łatwo jest w dzisiejszym szybkim świecie pełnym bodźców i wszechobecnego ruchu, zapomnieć o przyjemnych doświadczeniach życia. Głębokie szczęście nie może istnieć bez spowolnienia, które ma na celu cieszenie się i odczuwanie radości z otaczającego nas świata. Nawet proste rzeczy w życiu, mogą być bardziej satysfakcjonujące, jeśli pamiętamy i doświadczamy ich w pełni.

Zachowuj się tak, jakbyś już był szczęśliwy, a zobaczysz, że faktycznie będziesz szczęśliwy. – Dale Carnegie

Są to wszystkie rzeczy, które możesz zacząć wdrażać już dziś. Wybierz, którąś z nich i zacznij ją rozwijać. Każdego dnia trzeba pracować, nad tym aby być naprawdę szczęśliwą osobą. Podejmij świadomą decyzję, aby być szczęśliwym. Powodzenia!

A Ty jakie masz sposoby na szczęście w życiu? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.