Czy sukces w późnym wieku jest możliwy? Dla części z nas, im więcej mamy lat każde kolejne urodziny są przypomnieniem, że czas nieubłaganie ucieka, a nasze wzniosłe aspiracje, cele i marzenia często nadal pozostają niespełnione. Negatywny nastrój mogą potęgować prezentowane w mediach historie o nastoletnich geniuszach, młodych osobach, które jeszcze nie ukończyły 30 roku życia, a które dzięki swoim pomysłom, przedsiębiorczości, biznesom, czy wynalazkom odniosły ogromny sukces. Ci młodzi ludzie jak np. założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, czy Evan Spiegel, twórca Snapchata, gdyby tylko chcieli w zasadzie mogliby przejść na emeryturę i odcinać kupony ze swojego sukcesu. U niektórych osób, które słyszą takie historie zamiast podziwu rodzi się zawiść i przygnębienie.

Co więcej, kiedy się starzejemy, zaczynamy przed sobą stawiać mniejsze cele, ponieważ uznajemy, że jest za późno, by spełnić wielkie marzenia. Nie wierzymy, że możemy osiągnąć coś znaczącego w starszym wieku.

Nie trać jednak nadziei. Twój czas może jeszcze nadejść. Istnieje wiele przykładów osób odnoszących sukcesy w wielu branżach, które udowodniły, że wiek nie jest przeszkodą i nigdy nie jest za późno na sukces.

Nigdy nie jest za późno, by szukać świata ze snów.

Oto lista osób, które odniosły sukces w wieku 30, 40, 50 i więcej lat..:

#1 Stan Lee

Tuż przed swoimi 39 urodzinami Stan Lee zyskał sławę dzięki stworzeniu komiksu „Fantastyczna czwórka”. Następnie założył legendarne uniwersum Marvela, w którym pojawiły się postacie takie jak Spider-Man i X-Men. Szacuje się, że jego majątek netto wynosi obecnie około 50 milionów dolarów.

#2 Vera Wang

Była łyżwiarka figurowa i dziennikarka, miłośniczka mody ubraniowej Vera Wang, nie miała większego kontaktu z branżą mody, dopóki nie skończyła 40 lat. Od tego czasu projektuje nagradzane damskie ubrania, a jej majątek jest wyceniany na ok. 400 milionów dolarów.

#3 Donald Fisher

Bez wcześniejszego doświadczenia w sprzedaży detalicznej, Donald Fisher miał 40 lat, kiedy on i jego żona Doris, otworzyli pierwszy sklep Gap w San Francisco. Działalność pary okazała się ogromnym sukcesem i szybko sklepy GAP stały się niezmiernie popularne. Biznes Donalda i Doris jest teraz wart około 3 miliardów dolarów.

#4 Martha Stewart

Martha ma polskie korzenie, na początku XX wieku jej dziadkowie wyemigrowali z Polski do USA. Chociaż może się wydawać, że Martha Stewart jest znana prawie od zawsze, dopiero w wieku 40 lat zaczęła być bardziej rozpoznawalna i odnosić sukcesy. Jej krok do świata bajecznie bogatych i odnoszących sukcesy ludzi nastąpił m.in. za sprawą opublikowania jej pierwszej książki „Przyjęcia”, w której prezentowała zbiór przepisów kulinarnych. Od tego momentu uznawana jest za kreatorkę stylu życia, prowadzenia domu itp. Szacuje się, że obecnie Marta Stewart „jest warta” około 1 miliarda dolarów.

#5 Alan Rickman

Brytyjski aktor Alan Rickman wraz z grupą znajomych założył w Soho salon o nazwie „Graphiti”, który miał zajmować się projektowaniem okładek do płyt, plakatów itp. Pomysł okazał się klapą, więc Rickman poszedł na przesłuchanie do Royal Academy of Dramatic Art i został przyjęty. W wieku 20 paru lat i zaczął uprawiać aktorstwo. Spędził wiele lat w teatrze bez znaczących sukcesów. Rozkwit jego kariery nastąpił dopiero w wieku 42 lat kiedy to wystąpił u boku Bruce Willsa w wielkim hicie „Szklana Pułapka” w roli  Hansa Grubera. Niestety aktor zmarł w roku 2016. W momencie śmierci jego majątek szacowano na około 16 milionów dolarów.

#6 Robin Chase

W wieku 42 lat Robin Chase współzałożyła Zipcara. Podobno początkowo w biznes zainwestowała tylko 67 dolarów. Zipcar to internetowa firma zajmująca się wynajmowaniem samochodów. Umożliwia wypożyczenie samochodu na godziny lub dni. Firma szybko stała się bardzo popularna, a następnie została sprzedana do Avis Budget Group za prawie 500 milionów dolarów. Chase kontynuuje budowanie i doradzanie start-upom oraz jest aktywnym członkiem Światowego Forum Ekonomicznego.

#7 Samuel L. Jackson

Pomimo tego, że Samuel L. Jackson był przez wiele lat na scenie Hollywood, jego kariera tak naprawdę rozkwitała kiedy to w wieku 43 lat dostał rolę w filmie Malaria (Jungle Fever) Spike’a Lee. Ta wielokrotnie nagradzana rola sprawiła, że aktor szybko zyskał sławę. Pojawiły się kolejne propozycje, które uczyniły go nie tylko sławnym, ale bogatym człowiekiem, którego majątek to około 200 milionów dolarów.

#8 Sam Walton

Założyciel giganta handlu detalicznego Walmart. Sam Walton zawsze miał dość udaną karierę w zakresie zarządzania sprzedażą detaliczną w latach dwudziestych i trzydziestych swojego życia. Jednak dopiero w wieku 44 lat Walton założył pierwszego Walmarta, który rozpoczął jego drogę do astronomicznego sukcesu. Walton zmarł w kwietniu 1992r, majątek wart około 30 miliardów dolarów, odziedziczyła jego rodzina.

#9 Henry Ford

Dopiero gdy Henry Ford skończył 45 lat, na dobre zaczęła się jego wielka przedsiębiorczość i sukcesy. W 1908 roku Ford stworzył rewolucyjny na ówczesne czasy auto Forda model T. Uważany za pierwszy niedrogi samochód „dla każdego”, który kiedykolwiek wyprodukowano. Głównym założeniem Henry’ego Forda było stworzenie samochodu dla przeciętnej amerykańskiej rodziny. Dodatkowo auto miało być tanie, o prostej budowie, łatwe w naprawie, proste w prowadzeniu, mieć miękkie zawieszenie i duży prześwit, umożliwiający jazdę po bezdrożach.  Ten historyczny model auta przetransportował Forda na wielomiliardowe terytorium, a do czasu, gdy zmarł w 1947 roku, jego majątek wynosił około 200 miliardów dolarów w dzisiejszych pieniądzach.

#10 Jack Weil

Założyciel Rockmount Ranch Wear, jednej z najpopularniejszych marek kowbojskich w Ameryce, Jack Weil wszedł do biznesu w wieku 45 lat. Kierował firmą aż do swojej śmierci, w 2008 roku. Zmarł w wieku 107 lat.

#11 Rodney Dangerfield

Legendarny amerykański komik Rodney Dangerfield, kiedy zmarł w 2004 roku miał majątek wyceniamy na ok 10 milionów dolarów. Jednak nie zawsze zarabiał duże pieniądze. Jego kariera rozkwitła dopiero, gdy miał 46 lat i wystąpił  w „The Ed Sullivan Show”, który przyniósł mu rozpoznawalność i sławę. Wystąpił w takich filmach, jak: „Golfiarze”, „Łatwe Pieniądze”, „Powrót do szkoły”, „Oszołom Show”, „Czwarty tenor”, „Mały Nicky”, czy „Pięć moich żon”.

#12 David Duffield

Założyciel PeopleSoft, firmy, która wprowadziła go na listę najbogatszych według magazynu Forbes. David Duffield miał 47 lat, gdy odniósł sukces jako przedsiębiorca. Firma stała się drugą co do wielkości firmą produkującą aplikacje na świecie i według magazynu Forbes warta jest około 1,2 miliarda dolarów.

#13 Julia Child

Kiedy Julia miała 30 lat, wcale nie zajmowała się gotowaniem. Była rządowym szpiegiem, zdobywającym w Chinach i na Sri Lance informacje wywiadowcze. Julia Child rozpoczęła swoją karierę jako szef kuchni celebrytów w 1961 roku, w wieku 49 lat, kiedy napisała i wydała swoją pierwszą książkę kucharską „Mastering the Art of French Cooking” z Simone Beck i Louisette Bertholle. Zmarła w sierpniu 2004, pozostawiając majątek wart ok. 38 milionów dolarów.

#14 Karol Darwin

Prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych naukowców, twórca słynnej Teorii Darwina dotyczącej ewolucji. Charles Darwin miał zaledwie 21 lat, kiedy wyruszył w swoją słynną podróż na pokładzie HMS Beagle. Jednak jego praca jako przyrodnika nie przyniosła mu milionów, dopóki nie miał 50 lat, kiedy opublikował swoje dzieło „O powstawaniu gatunków”  (ang. On the Origin of Species). Kiedy zmarł, Darwin miał szacunkowo 7,4 miliona dolarów w dzisiejszych pieniądzach.

#15 Taikichiro Mori

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Taikichiro Mori po raz pierwszy zasmakował bogactwa w wieku 51 lat, kiedy został inwestorem nieruchomości. Założyciel Mori Building Company, Mori szybko stał się najbogatszym człowiekiem na świecie w 1992 roku według Forbs.

#16 Ray Kroc

Dawniej sprzedawca urządzeń do koktajli mlecznych, Ray Kroc miał 52 lata, gdy w 1954 roku rozpoczął pracę dla McDonald’s w firmie franchisingowej. Wykupił właścicieli w 1961 roku. Teraz McDonald’s to największa na świecie sieć fast foodów. Majątek Kroca był szacowany na około 500 milionów dolarów w chwili jego śmierci.

#17 Wally Blume

W wieku 57 lat Blume wykorzystał swoje doświadczenie w branży mleczarskiej i otworzył własną firmę produkującą lody – Denali Flavours. Jego firma mocno się rozwinęła generując wielomilionowe przychody.

#18 Seasick Steve

Amerykański muzyk bluesowy, Seasick Steve, nie wygląda może na typowego milionera. Mimo że muzyka zawsze była ważną częścią jego życia, wokalista nie miał większych sukcesów dopóki nie skończył 60 lat. Teraz jest wstanie zarobić w ciągu roku kilka milionów dolarów.

#19 Pułkownik Harland Sanders

Lepiej znany jako pułkownik Sanders, człowiek stojący za dla wielu ulubioną na świecie siecią smażonych kurczaków KFC. W wieku 40 lat rozpoczął sprzedaż potraw z kurczaka w Corbin w stanie Kentucky. Szybko jego dania zyskały popularność. Do przygotowywania dań Sanders używał smażalników ciśnieniowych co pozwalało na szybsze opiekanie mięsa. W roku 1964 zdecydował się odsprzedać swoje udziały w KFC za kwotę 2 mln dolarów. Harland pozostał ambasadorem marki, aż do śmierci, która nastąpiła grudniu 1980 roku

#20 Gary Heavin

Miał 40 lat, kiedy w 1992 roku otworzył pierwsze centrum fitness Curves, które stało się jedną z najszybciej rozwijających się sieci fitness w latach 90-tych w USA.

#21 Momofuku Andō

Założyciel i prezes przedsiębiorstwa Nissin Foods. Japoński wynalazca popularnych zup błyskawicznych. Według Japończyka, zupy miały pomóc zwalczać powojenne niedobory żywności. Wynalazek Andō, który został przez niego stworzony w wieku 48 lat, zdobył popularność na całym świecie. W 2000 roku w japońskich sondażach produktów został uznany za najważniejszy wynalazek XX wieku.

#22 Jack Cover

Amerykański wynalazca, naukowiec NASA – Jack Cover, stał się odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą w wieku 50 lat za sprawą stworzenia paralizatora. Prace nad skonstruowaniem urządzenia, rozpoczął w roku 1969. Pięć lat później urządzenie było już gotowe, a w roku 1976 zostało uznane za broń i od tej pory jest bardzo chętnie używane przez policję i służby mundurowe na całym świecie.

#23 Betty White

Amerykańska aktorka, laureatka Nagrody Emmy. Betty jest przede wszystkim aktorką telewizyjną. Często jest nazywana „Pierwszą Damą Telewizji” oraz „America’s Sweetheart”. Betty White jest jedną z najbardziej utytułowanych aktorek komediowych w historii, ale nie stała się ikoną, dopóki nie dołączyła do obsady „The Mary Tyler Moore Show” w 1973 roku w wieku 51 lat.

#24 Tim i Nina Zagat

Tim i Nina byli oboje 51-letnimi prawnikami, gdy w 1979 roku wydali swoją pierwszą kolekcję recenzji restauracji pod nazwą Zagat. Ostatecznie stała się ona znakiem kulinarnego autorytetu. Zagat ze swoimi przewodnikami restauracyjnymi został w pewnym momencie kupiony przez Google za 151 mln dolarów.

#25 Laura Ingalls Wilder

Laura spędziła późniejsze lata życia, pisząc pół-autobiograficzne historie. W roku 1930 w wieku 63 lat, Laura zapytała córkę o opinię na temat spisanych przez siebie wspomnień, opatrzonych tytułem Pioneer Girl. Miała nadzieję, że ewentualne wydanie ich, da rodzinie pewien dochód. Dało to początek całej serii książek, znanych do dziś jako Domek na prerii. Wkrótce książki te stały się dziecięcą klasyką literacką i podstawą programu telewizyjnego „Mały domek na prerii”.

#26 Anna Mary Robertson Moses

Lepiej znana jako Babcia Moses, rozpoczęła swą owocną karierę malarską w wieku 78 lat. W 2006 roku jeden z jej obrazów sprzedał się za 1,2 miliona dolarów.

#27 Harry Bernstein

Harry spędził długie życie pisząc w zapomnieniu, ale w końcu osiągnął sławę w wieku 96 lat swoim pamiętnikiem z 2007 roku „The Invisible Wall: A Love Story that Broke Barriers.”

#28 Ronald Reagan

Reagan miał oczywiście udaną karierę aktorską, ale po raz pierwszy pojawił się na scenie politycznej, kiedy wygłosił słynną mowę „Czas na wybór” w wyborach 1964 roku w wieku 53 lat. Reagan świetnie wykorzystał swoje dawne talenty aktorskie, aby stać się jednym z najbardziej szanowanych prezydentów USA XX wieku.

#29 Abraham Lincoln

W wieku 40 lat Lincoln opuścił Izbę Reprezentantów i wrócił do praktykowania prawa, a jego kariera polityczna pozornie się skończyła. Włączył się w działalność nowo założonej Partii Republikańskiej siedem lat później, a następnie został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych cztery lata później.

#30 Reid Hoffman

Nie każda witryna społecznościowa została założona przez jakiegoś młodego technologicznego geniusza. Reid Hoffman założył portal SocialNet.com w 1997 roku, prekursora stron w rodzaju Facebooku. Ale założył też LinkedIn w 2002 roku w wieku 35 lat, a następnie pracował przez lata, aby stał się profesjonalnym portalem społecznościowym. Kiedy Hoffman wprowdził LinkedIn  na giełdę 8 lat później, został miliarderem.

#31 Lee Ermey

Amerykański aktor oraz wojskowy  podoficer piechoty morskiej. Aktorstwo nie było dla niego pierwszym wyborem w kwestii kariery zawodowej. Przełom w jego karierze nastąpił w wieku 43 lat kiedy to wystąpił w roli sierżanta Hartmana w filmie Full Metal Jacket. Początkowo Ermey miał być doradcą, ale został obsadzony jako Hartman, robiąc wrażenie na Stanleyu Kubricku dzięki swojej wiedzy o wojsku i życiu żołnierzy Marine’s.

#32 Richard Adams

Podczas gdy pracował jako brytyjski urzędnik służby cywilnej, Adams opowiedział swoim dwóm córkom historię o króliku, nalegały aby ją spisać.  W 1972 w wieku 52 lat opublikował swoją pierwszą powieść – Wodnikowe Wzgórze. Książka w niedługim czasie stała się bardzo popularna. Przetłumaczona została na 18 języków, wydana w 11 milionach egzemplarzy.

#33 Miguel de Cervantes

Renesansowy pisarz hiszpański, najlepiej znany jako autor powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy. Cervantes nie opublikował praktycznie żadnej książki aż do 38 roku życia, a jego najbardziej znane dzieło zostało wydane gdy miał 58 lat. Wcześniej służył w hiszpańskiej marynarce wojennej i podejmował się różnych prac, które zapewniłyby mu środki na życie i utrzymanie.

#34 Peter Mark Roget

Peter Mark Roget przez prawie całe życie interesował się listami i uporządkowanym językiem. Po odejściu z pracy naukowej w 1840 roku, w wieku 61 lat, zaczął przygotowywać się do pracy nad książką, która porządkowałaby słowa według ich definicji. Pierwszy tezaurus – słownik z podziałem pod względem semantycznym, został opublikowany w 1852 roku. Okazał się on wielkim sukcesem, a do czasu śmierci Petera ukazało się 28 wydań.

#35 Gladys Burrill

Gladys Burrill jest naprawdę niesamowitą kobietą. Burrill była pilotem samolotów, alpinistką, turystką pustynną i jeździła też konno, zanim przebiegła swój pierwszy maraton w 2004 roku w wieku 86 lat.

#36 Susan Boyle

Szkocka piosenkarka, zdobywczyni drugiego miejsca w 3 brytyjskiej edycji talent show Britain’s Got Talent („Mam talent”) .Susan Boyle zdobyła rozgłos w wieku 48 lat wykonaniem utworu „I Dreamed a Dream” z musicalu Les Misérables. Był to przełomowy moment po wyemitowaniu programu Boyle otrzymała propozycje od wytwórni filmowych i muzycznych, a jej kariera zaczęła się rozwijać.

#37 John Pemberton

Prze wiele lat swojego życia był farmaceutą. Pemberton całe dnie spędzał w swoim małym laboratorium – na tyłach apteki i eksperymentował. W 1886 roku w wieku 55 lat stworzył recepturę nowego napoju o ciemnej barwie. Nic nie wróżyło ogromnego sukcesu tego wynalazku. W pierwszym roku produkcji sprzedawano dziennie zaledwie 9 szklanek napoju, który obecnie znamy pod nazwą Coca Cola. Współcześnie średnio sprzedaje się ponad miliard butelek. Samą nazwę Coca-Cola wymyślił jednak kto inny. Jej autorem był Frank Robinson, wspólnik i księgowy Pembertona. Stworzył nie tylko nazwę, ale i słynny kaligraficzny znak towarowy. Pembertom mimo, że wynalazł recepturę, która do dziś objęta jest ścisła tajemnicą i wyceniana jest na ok. 100 mld dolarów, nie dorobił się na niej wielkich pieniędzy. W 1893 r inny aptekarz Asa Candler wykupił od niego prawa do tej receptury. Sprawnie rozreklamował produkt w USA i za granicą, a reszta to już historia, która sprawiła, że Coca-Cola stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych marek świata.

#38 Chaleo Yoovidhya

Farmaceuta z Tajlandii, wymyślił inny słynny obecnie napój Red Bull. W 1984 roku nawiązał z nim współpracę austriacki przedsiębiorca Dietrich Mateschitz, który podjął się rozpowszechniania go na świecie. Obaj założyli spółkę pod nazwą Red Bull, która jest tłumaczeniem oryginalnej nazwy w języku tajskim. Magazyn Forbes oszacował jego majątek na 5 mld dolarów amerykańskich. Chaleo zmarł w 2012 roku w wieku 89 lat.

#39 Ole Kirk Christiansen

Duński producent zabawek, twórca fabryki klocków Lego. W pewnym momencie życia Christiansena dotknął wielki kryzys gospodarczy, a także śmierć żony i pożar warsztatu. Duński przedsiębiorca jednak nie poddał się mimo niesprzyjających okoliczności i zdecydował się na produkcję zabawek dla dzieci. Jego przedsiębiorstwo szybko się rozwijało, czego wyrazem był zakup pierwszej w Danii maszyny do odlewów z tworzyw sztucznych i uruchomienie sprzedaży prototypowych zabawek plastikowych. Był rok to 1947 roku, a Christiansen miał wówczas 58 lat. W ciągu dwóch kolejnych lat jego firma wyprodukowała 200 różnych wzorów zabawek, a marka Lego jest obecnie warka około 1,6 mld dolarów.

#40 Charles Ranlett Flint

Amerykański przedsiębiorca, który w wieku 61 lat założył firmę Computing-Tabulating-Recording Company, która później została przekształcona w IBM. Początki IBM sięgają czasów przed wynalezieniem komputera. Obecnie IBM jest jedną z największych przedsiębiorstw branży informatycznej świata. Zajmuje się praktycznie każdym segmentem rynku informatycznego, poczynając od komputerów klasy mainframe, przez usługi konsultingowe, a kończąc na nanotechnologii.

„To nie wiek mówi ile masz lat, ale Twoje podejście do życia”.

Tego typu przykłady, osób które osiągnęły sukces w stosunkowo późnym wieku można mnożyć. Analizując biografie założycieli największych światowych firm znaczna część z nich powołała do życia swoje biznesy gdy miała 35-45 lat, a nawet później.

Jimmy Wales – Wikipedia (35), Jan Koum – WhatsApp (35), William Procter – Procter&Gamble (35), Reid Hoffman – LinkedIn (36), Masaru Ibuka – Sony (38), Hugo Boss – Hugo Boss (38), Gordon Moor – Intel (39), Amancio Ortega – Zara (39), Gustaf Larson – Volvo (40), Christian Dior – Dior (41), Jerry Baldwin – Starbucks (42), Henry Royce – Rolls-Royce (43), wspomnieni Sam Walton – Walmart (44), Ray Kroc – McDonald’s (52), Sanders – KFC (65).

Według prowadzonych badań ludzie w wieku 39-70 lat mają najwyższy poziom zdolności poznawczych, współpracy, identyfikowania potencjalnych problemów, myślenia abstrakcyjnego oraz wdrażania planów i rozwiązań w życie.

Prawda jest, więc taka, że póki żyjesz nigdy nie jest za późno na wielkie marzenia i duży sukces.

Jeśli znasz jeszcze inne osoby, którym wiek nie przeszkodził w osiągnięciu sukcesu, napisz proszę o nich w komentarzu.