oryginalny

  1. «niebędący kopią, przeróbką ani falsyfikatem»
  2. «nieopierający się na wzorach»
  3. «odbiegający od tego, co jest powszechnie znane lub przyjęte»

Jak wyzwolić w sobie oryginalność, kreatywność i innowacyjność?

#1 Kwestionuj status quo

Zamiast przyjmować status quo za pewnik, zadaj sobie pytanie dlaczego bieżący stan w ogóle istnieje. Kiedy przypomnisz sobie, że wiele zasad, reguł, ograniczeń i systemów zostało stworzonych przez ludzi, stanie się jasne, że nie są one wyryte w kamieniu i niezmienne. W ten sposób zaczniesz rozważać inne możliwości, wyobrażać sobie inny lepszy świat, a od tego już tylko krok do podjęcia działania, aby go zmienić i ulepszyć.

#2 Zwiększ liczbę generowanych pomysłów

Najlepszym sposobem na zwiększenie innowacyjności i oryginalności jest generowanie większej liczby pomysłów i podejmowanie większej liczby prób.

Pudłujesz 100% nieoddanych strzałów. – Wayne Gretzky

Wymyślaj nowe pomysły, podejmuj kolejne próby, wyciągaj wnioski i postępuje skuteczniej przy następnym podejściu. Po co generować więcej pomysłów? Bo kiedy zaczniesz kreować nowej idee najpierw do głowy będą przychodzić Ci najbardziej oczywiste rozwiązania i proste odpowiedzi. Nie zatrzymując się w tym miejscu, idąc dalej pula standardowych rozwiązań zacznie się wyczerpywać i pojawią się nowe, czasem zwariowane, nieszablonowe, kreatywne pomysły, które mogą doprowadzić do radykalnych, innowacyjnych, zmieniających rzeczywistość rozwiązań.

#3 Zanurz się w nowej dziedzinie

Oryginalność wzrasta, gdy poszerza się swój zakres zainteresowań. Ucz się nowych rzeczy, podejmuj nowe zadania. Może być to kurs malarstwa, lekcje gry gdy na jakimś instrumencie, zapisanie się do szkoły tańca czy czytanie poezji. W pracy zdobądź nowe kompetencje, zgłoś się do zadań, które wykraczają poza Twój obecny zakres obowiązków. Jeśli masz taką możliwość podróżuj i poznawaj nowe kultury. Gdy budżet na to nie pozwala po prostu czytaj o tym jak ludzie żyją w innych krajach, poznaj ich zwyczaje i sposób w jaki patrzą na świat.

#4 Strategicznie zwlekaj z działaniem

Dookoła słyszysz, że tzw. prokrastynacja, odwlekanie w czasie i przekładanie wykonania istotnych rzeczy na później to zły nawyk, który należy eliminować. Czy aby na pewno? Kiedy generujesz nowe pomysły, pracujesz nad czymś twórczym celowo zatrzymaj się na chwilę, gdy Twoja praca jest jeszcze niezakończona. Pozwól sobie na chwilę oddechu, zmień perspektywę, możesz się zdziwić, że gdy powrócisz znowu do pracy w głowie pojawią Ci się pomysły na usprawnienia, a efekt końcowy Twojej pracy będzie jeszcze lepszy.

#5 Korzystaj z informacji zwrotnej

Czasem trudno jest krytycznie oceniać swoje pomysły, mamy emocjonalny stosunek do naszych idei, jesteśmy zbyt entuzjastyczni, nie dostrzegamy istotnych wad. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy nasz pomysł dotyczy dziedziny, w której nie jesteśmy ekspertem. Gdy masz pomysł, postaraj się pozyskać opinie otoczenia, zwłaszcza osób, które potencjalnie skorzystają na Twoim rozwiązaniu. Dialog z nimi pozwoli Ci zorientować się jakie są mocne strony Twojego rozwiązania, a jakie są braki i co jeszcze możesz udoskonalić. Nie obawiaj się, że ktoś ukradnie Twój pomysł, każdego dnia na świecie pojawia się tysiące pomysłów, ale na końcu liczy się czy podejmiesz działanie i wcielisz swoją idę w życie.

Pomysły są powszechnym towarem. Wprowadzanie ich w życie nie jest. – Michael Dell

#6 Równoważ ryzyko

Kiedy zamierzasz podjąć ryzyko w jednej dziedzinie, zrównoważ je zachowując ostrożność w innym obszarze swojego życia. Pracując na etacie i marząc o własnym biznesie nie rzucaj swojej pracy z dnia na dzień. Poświęć czas po pracy na sprawdzenie swojej idei, przetestowanie swojego pomysłu. Tak wiem może być trudno po 8 godzinach dalej pracować, ale jest to możliwe, gdy ma się wyznaczony cel i bardzo się tego pragnie. Gdy efekty z nowego biznesu zaczną przynosić oczekiwanie korzyści, możesz zrezygnować z pracy na etacie i w całości poświęcić się rozwojowi swojej firmy. Takie działanie pozwoli ograniczyć niepotrzebne ryzyko.

#7 Obudź w sobie wewnętrznego krytyka

Wymyślaj powody dlaczego nie warto wspierać Twojego pomysłu. Kiedy prezentujesz komuś swój pomysł jedną z taktyk, którą można stosować, aby uzyskać poparcie dla swojej idei jest wskazanie wad Twojego rozwiązania. Wskaż trzy największe słabości Twojego pomysłu a następnie poproś swoje audytorium o wskazanie kolejnych braków w Twoim toku myślenia. Zakładając, że Twój pomysł jest faktycznie dobry i ma rzeczywistą wartość, kiedy ludzie muszą podjąć wysiłek, aby wymyślić swoje własne obiekcje jednocześnie stają się coraz bardziej świadomi zalet danego pomysłu.

#8 Komunikuj swoje pomysły

Uczyń swoje pomysły bardziej znane. Powtarzaj i komunikuj możliwie często swój pomysł. Ludzie stają się bardziej pozytywnie nastawieni do danej idei, jeżeli pojawia się ona wielokrotnie w różnych kontekstach, w szczególności gdy nawiązuje do wartości i przekonań, które są ludziom znane i z którymi już kiedyś się spotkali. Aby zwiększyć skuteczność swojego oddziaływania możesz próbować łączyć swój oryginalny pomysł z już istniejącymi, aby był odbierany przez odbiorców jako bardziej znajomy i mniej radykalny.

#9 Podtrzymuj swoją motywację do działania.

Stosuj się do zasady, że gdy czujesz się zmotywowany do działania skup się na tym ile pracy Ci jeszcze zostało, będziesz bardziej skłonny do możliwie szybkiego zakończenia prac w 100%. Czasem na drodze do realizacji swojej idei możesz czuć zniechęcenie i będziesz chciał zrezygnować. Gdy zaczynasz wątpić, Twoja motywacja spada i chcesz zrezygnować, pomyśl wtedy ile wysiłku i energii już poświęciłeś. Zadaj sobie pytanie, czy mogę się teraz poddać, zatrzymać, skoro doszedłem już tak daleko? To proste odwrócenie perspektywy da Ci nowy bodziec do działania. Przeczytaj o sposobach jak zachować motywację.

#10 Szukaj sojuszników

Nawet jeden sprzymierzeniec Twojej idei może drastycznie zwiększyć Twoją chęć do działania. Znajdź osobę, która wierzy w Twoją wizję i wspólnymi siłami wcielcie ją w życie.

Pamiętaj jeśli nie podejmiesz inicjatywy status quo będzie trwać. Myśl o powodach Twojego zaangażowania, aby zmienić obecną sytuację i o pozytywnych efektach, które przyniesie Twojej działanie. Nie ustawaj w swoich wysiłkach.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat przeczytaj książkę Adama Granta „Originals”, w której znajdziesz jeszcze więcej inspiracji i żywych przykładów jak wyzwolić w sobie potencjał do bycia „Oryginalnym”.

Jakie Ty masz sposoby na pobudzenie kreatywności i oryginalność? Podziel się swoją opinią w komentarzu.