Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są ważne umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu? Istnieje wiele istotnych umiejętności, które posiadają odnoszący sukcesy ludzie, a które pozwalają im stać się najlepszymi w tym, co robią. Niektórzy mogą odkryć, że te umiejętności przychodzą im naturalnie, jednak inni będą potrzebowali się ich nauczyć,  wdrożyć w życie i rozwijać je w sobie, aby móc być najlepszymi.

Sukces to nie tylko posiadanie dobrego pomysłu, a następnie ciężka praca z całych sił. Powinieneś być wstanie adaptować się do wielu różnych sytuacji, wyciągać wnioski z trudności i niepowodzeń, uczyć się stale nowych rzeczy, doskonalić się i rozwijać, co w konsekwencji pozwoli Ci osiągnąć sukces w dłuższej perspektywie.

Można wymienić wiele potrzebnych cech i czynników sukcesu, jednak poniżej opisane to najbardziej podstawowe umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu.

11 ważnych umiejętności jakich potrzebujesz, aby odnieść sukces:

#1 Wizja długoterminowa

Problem z osiągnięciem sukcesu polega na tym, że wiele osób nie sięga dalej i nie widzi nic poza chwilą obecną. Życie w tu i teraz jest bardzo ważne, jednak jedną z umiejętności którą warto opanować, jest umiejętność stworzenia swojej wizji długoterminowej, która określi jak według Ciebie ma wyglądać Twoje życie i co chcesz w nim osiągnąć.

Jeśli nie będziesz miał jasnej wizji tego do czego zmierzasz istnieje ryzyko, że gdy obecna sytuacja i podejmowane przez Ciebie działania, będą wiązać się z ciężką pracą, wysiłkiem czy bólem, to naturalną reakcją będzie rezygnacja. Możesz się poddać, ponieważ nie będziesz wstanie zobaczyć nic poza aktualnie trudne okoliczności. Będzie Ci brakować bodźca i motywacji do dalszego działania mimo trudności.

Mając określoną długoterminowa wizję – swoje „dlaczego”, które podsumuje wszystkie powody, dla których Twój wysiłek i ciężka praca, którą teraz wkładasz, jest niczym w porównaniu z tym co się wydarzy, kiedy ta wizja stanie się rzeczywistością, będziesz działał o wiele bardziej skutecznie i szanse na Twój sukces wrosną.

Sprawdź: Jak poprawić jakość swojego życia? Odpowiedź sobie na 3 pytania.

„Wizja jest wyzwaniem, które powinno wyzwolić siły do jej realizacji, ponieważ na początku uważana jest często za niemożliwą do zrealizowania”.

#2 Wytrwałość

Umiejętność bycia wytrwałym jest zawsze kluczem do opanowania konkretnej kompetencji czy rzemiosła. Nawet jeśli masz wrodzony talent do tego, co robisz, przeważnie nie zaczynasz od bycia na szczycie. Nie jesteś najlepszy od samego początku. To zajmuje przeważnie trochę czasu i wymaga cierpliwości. Istnieje też prawdopodobieństwo, że wiele razy przegrasz po drodze, doświadczysz niepowodzeń, zanim osiągniesz poziom mistrzowski.

Czy kiedykolwiek znalazłeś dla siebie jakieś nowe zajęcie, czy hobby, które na początku Cię bardzo interesowało i ekscytowało, ale było to naprawdę trudne i wymagało od Ciebie rozwinięcia nowych umiejętności; udało Ci się je opanować na pewnym poziomie, dopóki się nie poddałeś, ponieważ Twoje postępy nie następowały tak szybko, jak miałeś nadzieję?

Tak może być w przypadku wielu osób. Podejmujemy się czegoś, a gdy efekty nie pojawiają się w tempie w jakim oczekiwaliśmy, rezygnujemy i brakuje nam wytrwałości.

Wytrwałość jest kluczem do sukcesu. Niewątpliwie w byciu wytrwałym pomaga znalezienie swojej pasji za, którą pragnie się podążać tak bardzo, że decydujesz się na wszelkie niedogodności i wyrzeczenia. Jesteś zdeterminowany na bycie wytrwałym i cierpliwym w drodze do upragnionego celu.

„Wytrwałość, podstawowe, niezbędne narzędzie sukcesu”.

#3 Inicjatywa

Podejmowanie inicjatywy zawsze jest czymś, co robią odnoszący sukcesy ludzie. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Jeśli masz pomysł, wizję lub marzenie w głowie, to nic nie może się wydarzyć, chyba że zdecydujesz się przejąć inicjatywę i zacząć działać w tym kierunku.

Jeśli coś nie zostało zrobione wcześniej, ludzie z inicjatywą są pierwszymi, którzy to robią. Inni mogą usiąść i powiedzieć, że nie da się tego zrobić, w przeciwnym razie ktoś inny by to zrobił. Jednak to ludzie z inicjatywą pierwsi robią to, o czym wszyscy inni myśleli, że jest niewykonalne. Nie myśl, przez resztę swojego życia, o tym co by można było zrobić. Podejmij inicjatywę i zrób to!

„Człowiek to istota, która potrafi „czynić”, a „czynić” to znaczy działać świadomie i z własnej inicjatywy”. – Georgij Iwanowicz Gurdżijew

#4 Przywództwo

Kto jest bardziej ceniony i poszukiwany, ludzie którzy wyznaczają kierunek i przewodzą innym czy Ci którzy są prowadzeni przez przywódców? Będziesz odnosił większe sukcesy w tym, co robisz, jeśli rozwiniesz swoje umiejętności liderskie i przywódcze.

Jeśli chcesz podążyć za swoimi marzeniami, za swoim pomysłem na biznes, czy za czymś co chcesz osiągnąć, będziesz musiał być dla siebie swoim własnym przywódcą. Musisz być tym, który podejmuje decyzje, wymyśla pomysły, działa, przekonuje innych do swojej wizji i do tego, aby podążali za Tobą. Przywództwo to również odpowiedzialność, za siebie, za innych i ponoszenie wszelkich złych i dobrych konsekwencji swoich poczynań.

Sprawdź: Co mówią charyzmatyczni i wielcy liderzy? Jak inspirują do działania?

„Zobacz siebie jako lidera, a potem zrób to co robią liderzy. Odważ się ruszyć naprzód”. – Brian Tracy

#5 Mentalna siła

Nie jest tajemnicą, że ludzie sukcesu są mentalnie napędzani swoimi celami i działają na ich rzecz z ogromną determinacją. Mają poczucie, że jeśli nie posuwają się naprzód w realizacji swoich celów, czują się jakby mieli eksplodować. Taką właśnie postawę powinieneś mieć, jeśli chcesz wytrzymać cały ten ból i walkę, którą będziesz musiał stoczyć w swojej podróży do sukcesu.

Jak daleko chcesz się posunąć, zanim zdecydujesz, że nie możesz tego dłużej znieść i zrezygnujesz, wszystko zależy od tego, jak silny jesteś psychicznie, aby powiedzieć sobie, by iść do przód i przedzierać się przez doświadczany ból, aby dotrzeć na drugą stronę, gdzie jest Twój upragniony cel i marzenie. Co Cię napędza? Czy już to znalazłeś?

Sprawdź czym jest mentalna siła i czego ludzie silni psychicznie nie robią.

„Nie ma nierealnych marzeń, są tylko nasze psychiczne blokady”.

#6 Obserwacja

Obserwacja jest często pomijana wśród umiejętności, które posiadają ludzie odnoszący sukces. Jednak dobra obserwacja jest absolutnie niezbędna, aby uzyskiwać ponadprzeciętne rezultaty. Jeśli wejdziesz do pokoju i natychmiast widzisz wszystko, co dzieje się wokół ciebie w krystalicznie czystych szczegółach, możesz lepiej zrozumieć otoczenie i sytuację, w której się znajdujesz i być w stanie odpowiednio reagować oraz dostosowywać się do niej o wiele szybciej.

Nie chodzi tylko o obserwację otoczenia fizycznego jak pokój czy inne miejsce, w którym jesteś. Dotyczy to również środowiska zawodowego i biznesowego, w którym patrzysz na różne sytuacje, rynki, branże, nisze czy gospodarki i znacznie szybciej dostrzegasz drobne szczegóły, których wiele osób nie widzi.

Dobra obserwacja zapewnia o wiele więcej możliwości, ponieważ możesz dostrzec pewne rzeczy, zanim zrobią to inni ludzie, a które pozwolą Ci w podejmowaniu lepszych decyzji i skuteczniejszym działaniu. Naucz się być bardziej uważnym.

„Prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych rzeczy dla człowieka jest proste obserwowanie rzeczywistości i akceptowanie jej – taką, jaka jest. Zawsze zniekształcamy jej obraz własnymi nadziejami, oczekiwaniami lub lękam”. – John Steinbeck

#7 Wyobraźnia

Człowiek bez wyobraźni będzie miał trudności w odniesieniu prawdziwego sukcesu. W świecie, w którym większość ludzi po prostu żyje bez większego celu i mówi sobie, że tak wiele rzeczy po prostu nie jest fizycznie możliwych, wtedy posiadanie wyobraźni jest bardzo ważną umiejętnością do osiągnięcia sukcesu.

Jest to ważne, ponieważ kiedy masz znajomych, przyjaciół, a nawet rodzinę, którzy mówią Ci, że wiele rzeczy nie jest możliwych, że powinieneś znaleźć „normalną” pracę na etacie, wieść spokojne, przeciętne życie, jakie wiele osób wokół Ciebie, musisz mieć wielką wyobraźnię, aby móc zablokować te głosy i nadal wierzyć, że Twoje marzenie jest możliwe do spełnienia.

Każdy nowy wynalazek, który widzisz na świecie, a bez którego obecnie często nie wyobrażasz sobie życia, został stworzony przez kogoś, kto był obdarzony wyobraźnią, był niesamowicie kreatywny i pomysłowy. Wyobraźnia to zdecydowanie jedna z wielu umiejętności, jakiej potrzebujesz, aby odnieść sukces.

Poznaj 10 sposobów na oryginalność i dowiedz się jak być bardziej kreatywnym

Nie idź tam, gdzie może prowadzić ścieżka, zamiast tego idź tam, gdzie nie ma ścieżki i zostaw za sobą ślad” – R.W. Emerson.

#8 Skupienie

Skupienie to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych umiejętności do nauki. Wymaga ona dużej dozy dyscypliny. To niesamowicie trudne, aby w 100% skupić się na czymś np. na ulepszaniu swojego wybranego rzemiosła czy rozwijanie jakieś umiejętności. Dzieje się tak głównie dlatego, że bez względu na to, co robisz, zawsze będą małe okresy znużenia podczas pracy nad opanowaniem danej rzeczy, czy kompetencji.

Sprawy mogą być monotonne, powtarzalne i czasem będą zakrawać o nudę, zwłaszcza gdy jesteś w okresie braku wyraźnych rezultatów.

Ważne jest, abyś zachował 100% skupienia i miał świadomość, że pewne rzeczy wymagają czasu i nie staną się od razu. Może minąć wiele dni, zanim nauczysz się, jak całkowicie skupiać się na swoich celach. Co ważniejsze, jeśli nie kochasz tego, co robisz, nie sprawia Ci to autentycznej przyjemności, osiągnięcie pełnego skupienia będzie absurdalnie trudne, a czasem nawet nie możliwe. Dlatego też tak ważne jest poszukiwanie i odrywanie swoich pasji, bo wtedy działamy najbardziej efektywnie.

„Umiejętność skupienia się jest cenna. Życie bez niej, to jak niewidzenie, choć ma się otwarte oczy”. – Haruki Murakami

#9 Inteligencja finansowa

Umiejętność podejmowania trafnych decyzji finansowych jest bardzo ważna na drodze do sukcesu. Dla wielu ludzi ich miesięczny przychód jest do wydania. Wydają wszystko co zarobią, a czasem nawet więcej niż mają. Wydają wszystkie pieniądze na życie oraz na zaspokajanie różnych swoich potrzeb i przyjemności. Wiele osób w ogóle nie myśli o oszczędzaniu i inwestowaniu. Nie chodzi tu tylko o założenie konta oszczędnościowego, lokaty czy kupieniu akcji, chodzi też o inwestowanie części swoich pieniędzy w siebie i swój rozwój.

Wiele osób nawet ma marzenia i cele, które chcieliby zrealizować, jednak z powodu chęci zaspokojenia wszystkich swoich bieżących zachcianek i doświadczenia „luksusu”, większość ich środków finansowych jest przeznaczanych na bieżącą konsumpcję. U niektórych pojawia się też strach przed inwestowaniem spowodowany ryzykiem i możliwością utraty tego co już mają.

Oczywiście inwestowanie wiąże się z ryzykiem, pod koniec dnia jeśli sprawy nie potoczą się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, możesz stracić pieniądze, jednak biorąc pod uwagę, że mówimy o spełnianiu naszych marzeń i docelowo lepszym życiu, czy nie jest to warte ryzyka?

Jeśli chcesz odnieść sukces, powinieneś rozwijać swoje umiejętności finansowe i zdolności zarządzania pieniędzmi. Umiejętnie dzielić swoje dochody między swoje rachunki bieżące, przyjemności, spełnianie swoich marzeń, nie zapominać też o wspieraniu dobroczynności. Trzeba wydawać, ale też inwestować. Pamiętaj jedną z najlepszych inwestycji jest inwestycja w siebie i swój rozwój.

Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki” – Benjamin Franklin

#10 Negocjacje

Umiejętność prowadzenia skutecznych negocjacje to jedna z kompetencji, która może być postrzegana jako coś, co bardziej dotyczy i przydaje się przedsiębiorcom, niż jako ogólna umiejętność, która może się przydać każdemu do odniesienia sukcesu. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że dobre umiejętności negocjacyjne mają bardzo duże znacznie. Negocjacje dotyczą prawie wszystkiego, co robimy.

Spójrz na to w ten sposób: jeśli zawierasz z kimś umowę, nie musi ona koniecznie być związana z kupnem czy sprzedażą jakiejś rzeczy, może dotyczyć czegokolwiek np. godzin czy miejsca spotkania, wyboru filmu, który z kimś obejrzysz, zakresu i kolejności wykonywanych zadań, urlopu, wynagrodzenia i wielu innych.

Kiedy ktoś ma coś do zaoferowania, co Cię interesuje lub możesz potrzebować zgody tej osoby na jakieś działanie, wtedy Twoje umiejętności negocjacje mogą sprawić czy to uzyskasz, czy też nie. Jeśli czujesz, że przeważnie w takich sytuacjach zostajesz na przegranej pozycji i to druga strona negocjacji osiąga to co chce, to powinieneś przysiąść mocniej do tematu i zwiększyć swoje umiejętności negocjacyjne.

Jeśli chcesz wzmocnić swoje umiejętności negocjacyjne możesz zacząć od książki Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie, napisanej przez byłego międzynarodowego negocjatora FBI Chrisa Voss. Chris Voss opisuje umiejętności i strategie negocjacyjne, które pomogły jemu i jego kolegom odnieść sukces w najtrudniejszych sytuacjach, gdy w grę wchodziło ratowanie ludzkiego życia.

„Negocjuj aby zwyciężać” Jim Thomas

#11 Komunikacja

Komunikacja jest kluczowa i dobrze pasuje do umiejętności negocjacji, o których była mowa wcześniej. Umiejętności komunikacyjne przydają się nie tylko biznesie, ale też w życiu prywatnym.

Powinieneś starać się doskonalić swoje umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi, uważnego i aktywnego słuchania, zarządzania przekazem niewerbalnym i werbalnym. Komunikacja to nie tylko rozmowa i dyskusja, to również przemawianie i wygłaszanie publiczne prezentacji, pisanie.

Nawet świetne pomysły, które masz mogą nie przynieść żadnych rezultatów jeśli nie jesteś wstanie ich odpowiednio zakomunikować i przekonać innych do swoich racji. Twoja komunikacja z innymi powinna stać na wysokim poziomie, bo od jakości umiejętności komunikacyjnych może zależeć Twój sukces.

Aby wzmocnić swoje umiejętności komunikacyjne sprawdź: 10 najlepszych książek na temat komunikacji, które powinieneś przeczytać

„Komunikacja to umiejętność, której można się nauczyć. To jak jazda na rowerze czy pisanie na maszynie. Jeśli tylko nad nią popracujesz, możesz bardzo szybko poprawić jakość każdej części swojego życia”. – Brian Tracy

To tylko niektóre z ważnych umiejętności, których potrzebujesz, by odnieść sukces. Sukces wymaga mnóstwa dobrych nawyków, cech i umiejętności, jednak rozwijanie i wzmacnianie ich w sobie, pozwoli Ci na postęp w życiu i bycie tym kim chcesz.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces poznaj też 23 nawyki ludzi sukcesu

A według Ciebie jakie są kluczowe umiejętności, które warto rozwijać, aby odnieść sukces? Podziel się swoją opinią w komentarzu.