Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, w jak dużym stopniu twoje obecne życie kształtuje się pod wpływem twoich własnych wyborów, a na ile stanowi odzwierciedlenie cudzych oczekiwań? Nic nie daje takiego poczucia siły i wolności, jak myśl, że można czegoś chcieć od życia, nawet jeśli nikt inny tego nie rozumie. Chcesz być silną kobietą?  Dziewczyno odrzuć cudze oczekiwania i bez poczucia winy zacznij żyć po swojemu! Rachel Hollins podpowie Ci jak to zrobić!

Kim jest Rachel Hollis?

Rachel Hollis jest bestsellerową pisarką, autorką podcastów biznesowych i mówczynią motywacyjną. Jest też dumną pracującą mamą czwórki dzieci. Rachel uważa, że kobiety zdecydowanie zbyt często nie doceniają wystarczająco swoich możliwości, a stać je zdecydowanie na więcej. Niestety, wiele kobiet boi się, że inni ludzie mogą nie zaakceptować celów, które one same sobie wyznaczyły. Zamiast więc realizować swoje marzenia, pozwalają im umrzeć

Rachel w swojej kolejnej już książce „Dziewczyno przestań ciągle przepraszać!”, która ma zmotywować kobiety do działania i podążania własną ścieżką wskazuje siedem kluczowych zachowań, które kobiety muszą zacząć wykazywać, aby zyskać siłę, spełniać marzenia i wieść życie na własnych warunkach.

„Kobiety boją się same siebie. Tak, właśnie tak jest. Gdybyśmy nie bały się same siebie, to nie przepraszałybyśmy w kółko za to, że jesteśmy takie, jakie jesteśmy, że chcemy od życia tego, czego chcemy, i że potrzebujemy czasu, żeby się zająć własnymi sprawami”. – Rachel Hollis

Dziewczyno przestań ciągle przepraszać! Oto 7 zachowań silnych kobiet sukcesu, które musisz zacząć wykazywać

#01 Przestań prosić o pozwolenie

Bądź kobietą, którą chcesz być. Nie potrzebujesz niczyjego pozwolenia na to, aby być sobą, ale też nie musisz dopasowywać, modyfikować ani przeformułowywać swoich celów, żeby komuś innemu łatwiej je było zaakceptować. Aby sobie zasłużyć na miłość i akceptację, nie musisz się w żaden konkretny sposób prezentować. Ludzi, którzy zasługują na to, aby być w twoim życiu, interesuje to, kim jesteś naprawdę. Nawet jeśli z początku może ich to zaskoczyć i jeśli będą potrzebowali chwili, aby się do tego przyzwyczaić.

Dorosłe kobiety nikogo nie muszą prosić o pozwolenie w żadnej sprawie. Każda z was może bez przeszkód jednocześnie dbać o siebie i budować bliską relację z drugim człowiekiem. Każda z was może realizować własne priorytety, obowiązki i pragnienia w zgodzie z własnym sumieniem i z myślą o najbliższych.

Stanie się to możliwe pod warunkiem, że przestaniesz prosić o pozwolenie na to, aby być sobą. Gdy przestaniesz się zastanawiać, co inni sądzą o twoim marzeniu, a skupisz się na tym, co sama o nim sądzisz.

Kiedy zaczniesz przedkładać troskę o siebie ponad ewentualny dyskomfort innych ludzi. Masz prawo chcieć być najlepszą wersją samej siebie, nawet jeśli dla innych będzie to niezrozumiałe.

#02 Wybierz jedno marzenie i skup się na nim w 100%

Potrzebujemy czegoś, z czego moglibyśmy czerpać siłę. Potrzebujemy odpowiedzi na pytanie „po co?”. Inaczej nie da się nic zmienić. 

Prawdopodobnie masz wiele marzeń i pomysłów co chciałabyś zmienić, robić, osiągnąć.  Marzenie zawsze bierze swoje źródło w jakimś pytaniu, które zazwyczaj rozpoczyna się od słów: „A gdyby tak…?”. Marzenie to coś, czego bardzo pragniesz – na tyle, że regularnie snujesz wizje, w których to coś stanowi element twojego życia. Gdybyś miała wybrać tylko jedno i tylko jednemu poświęcić najbliższych dziesięć lat swojego życia, to co by to było? Gdyby tylko jedno z tych marzeń mogło się spełnić, to które byś wybrała? 

Wybierz jedno marzenie. Skupić można się tylko na jednej rzeczy naraz. Gdy wszystko jest ważne, nic nie jest ważne. Musisz dokładnie stwierdzić, na czym chcesz się skupić – inaczej nie osiągniesz postępów. 100% zaangażować się w realizację jednego marzenia, a kolejnym zajmować się dopiero, gdy się już dopnie swego w pierwszej kwestii. Gdy się robi dwie rzeczy jednocześnie, trzeba dzielić energię i uwagę, a wówczas trudno jest osiągnąć postęp.

#03 Zaakceptuj swoją ambicję

Ambicja to silne pragnienie, aby zrobić lub osiągnąć coś, co zwykle wymaga determinacji i ciężkiej pracy. Ambitni ludzie chcą się cały czas uczyć, cały czas coś robić, cały czas się rozwijać, zwykle zapewniając przy tym podobne możliwości ludziom ze swojego bezpośredniego otoczenia.

Często się jednak zdarza, że podziwiamy ambicję u wszystkich, tylko nie u siebie. Ambicja innych ludzi jakoś nam nie przeszkadza i tylko nasza własna napawa nas przerażeniem. „Co by o mnie pomyśleli, gdyby wiedzieli, że o tym marzę?”, „A co jeśli ambicja i obsesja wezmą nade mną górę?”, „Co jeśli będę realizować swoje marzenia kosztem rodziny i relacji?”… To normalne mieć wątpliwości i obawiać się nieznanego. Niczego jednak nie osiągniesz, jeśli nie oswoisz się z myślą, że to jest możliwe.

Masz jakiś cel albo jakieś marzenie? Dążysz do czegoś? Jeśli tak, to to jest właśnie ambicja. Pragnienie doskonalenia i bardziej skutecznego działania to nic innego jak ambicja. Musisz szukać takich dróg rozwoju, które pozwolą ci osiągać założone cele. Ambicja przejawia się tym, że wstaje się wcześnie rano. Ambicja przejawia się tym, że się pracuje, gdy dzieci już pójdą spać. Człowiek ambitny potrafi się przyznać do braku wiedzy, nie waha się prosić o pomoc i wsparcie w poszukiwaniu danych, ale też potrafi być mentorem sam dla siebie. Człowiek ambitny postępuje inaczej niż wszyscy pozostali, aby wieść życie dla wszystkich pozostałych niedostępne. To jak, jesteś gotowa zaakceptować swoją ambicję?

#04 Proś o pomoc!

Nie wahaj się prosić o pomoc! Wiem, że większość z was dziwnie się czuje z tą myślą. Jak można prosić o pomoc? Przede wszystkim nie bardzo chcemy przyznać – zwłaszcza przed sobą – że w ogóle potrzebujemy pomocy. Poza tym ktoś kiedyś wpoił nam absurdalne przekonanie, że prosząc o pomoc, przyznajemy się do słabości.

Moje drogie, musicie wiedzieć, że kobiety, które osiągają takie sukcesy na niwie osobistej i zawodowej, proszą o pomoc. Jednym pomaga małżonek, inne uzyskują wsparcie mam lub sióstr. Niektóre angażują studentkę do opieki nad dzieckiem, inne co miesiąc zapraszają do domu kogoś, kto szoruje im do czysta łazienki i toalety.

Pomoc może przybierać wiele różnych form, ale jest niezbędna. To jest coś, co każda z nas musi zrozumieć, zanim zrobi cokolwiek więcej. Nikt nie osiąga sukcesu sam. Gdy ujmuję to w tak prostym zdaniu, wydaje mi się to jasne jak słońce. Potem jednak na horyzoncie pojawia się to magiczne stwierdzenie o sukcesie, który się zawdzięcza „tylko samej sobie” i nachodzą nas wątpliwości.

Nikt nie zawdzięcza wszystkiego wyłącznie sobie, ponieważ nie da się osiągnąć czegoś wielkiego zupełnie w pojedynkę. Większość ludzi sukcesu korzysta z pomocy całych zespołów. Zlecają innym, co tylko się da, począwszy od sprzątania domów, a skończywszy na rozwijaniu firmy o zasięgu globalnym.

#05 Połóż fundamenty pod swój sukces

Aby czegoś dokonać w jakiejkolwiek dziedzinie, musimy najpierw zająć się kwestiami najbardziej podstawowymi. Musimy położyć fundamenty pod nasz sukces.

Aby z powodzeniem realizować marzenia, trzeba zadbać o pewne rzeczy, które większości z nas nawet nie kojarzą się z sukcesem, lecz stanowią po prostu integralny element naszego życia. Tymczasem dopóki nie zadbamy o te najbardziej podstawowe sprawy, wszystko inne może się wydawać zupełnie poza naszym zasięgiem.

Zadbaj o zdrowie. Z punktu widzenia sukcesu nie ma chyba nic ważniejszego niż dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.  Uporządkuj swoją przestrzeń osobistą . Dbaj o porządek w przestrzeniach, w których funkcjonujesz. Zadbaj trochę o ich wygląd. To kwestia szacunku do samej siebie i wyznaczenia pewnych standardów. Buduj i utrzymuje wartościowe relacje. Wybieraj mądrze osoby, z którymi przebywasz. Kontakty z ludźmi utrzymujemy po to, aby dawać im coś dobrego od siebie i aby coś dobrego od nich brać. Czy zatem twoi przyjaciele ciągną cię w górę, czy w dół?

Aby dotrzeć z punktu, w którym się właśnie znajdujesz, tam, dokąd się wybierasz, musisz posiąść wiedzę na temat nawyków. Musisz wykorzenić pewne złe nawyki, a na ich miejsce wykształcić dobre, sprzyjające postępom. Które z twoich aktualnych nawyków mogą ci pomóc dotrzeć tam, dokąd zmierzasz? Dobre nawyki są kluczem do dobrego życia.

Uwagi końcowe

Oto 7 zachowań, które według Rachel Hollis wykazują silne kobiety, które mają odwagę odrzucić cudze oczekiwania i żyć po swojemu:

#01 Przestań prosić o pozwolenie
#02 Wybierz jedno marzenie i skup się na nim w stu procentach
#03 Zaakceptuj swoją ambicję
#04 Proś o pomoc!
#05 Połóż fundamenty pod swój sukces
#06 Nie pozwalaj innym odwodzić się od najróżniejszych pomysłów
#07 Naucz się mówić „nie”

Pamiętaj to od Ciebie zależy na co się godzisz. Twoje zachowania mogą ci w życiu pomagać albo mogą ci istotnie szkodzić. Zachowania przejawiają się w tym, co robisz i mówisz, w twoim podejściu do życia. Wynikają z konkretnych wyborów, których codziennie dokonujesz.

Pora przestać przepraszać i zacząć podejmować działania!

Motywacja wyzwala energię, ale sama w sobie nie wystarczy, żeby coś się w naszym życiu zmieniło. Zacznij podejmować działania, które przybliżą cię do twojego marzenia i celu. Prawdziwa Ty to lepsza, spełniona wersja Ciebie. W tej lepszej wersji wypełniasz swoje życiowe powołanie. Aby to jednak było możliwe, musisz przede wszystkim przestać przepraszać za to, że w ogóle o czymkolwiek marzysz.

Aby się zainspirować, dodać sobie siły i ułatwić sobie spełnienie własnych marzeń sięgnij po książkę Rachel Hollis „Dziewczyno przestań ciągle przepraszać!”. Książka dzięki tłumaczeniu Magdy Witkowskiej i wydawnictwu Laurum dostępna jest po polsku.

Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać! - Rachel Hollis
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać! – Rachel Hollis

Ta książka jest jak rozmowa z najlepszą przyjaciółką. Rachel pomoże ci uwierzyć, że naprawdę możesz się zmienić i spełniać swoje marzenia. A co nawet ważniejsze podpowie jak to możesz zrobić. Na swoim przykładzie pokaże ci, jak to się stało, że zdołała spełnić swoje marzenia. Co konkretnie jej pomogło, a co utrudniało osiągnięcie jej celów osobistych i zawodowych.

Rachel wyrwała się z małego miasteczka. Przezwyciężyła traumę z dzieciństwa. Odrzuciła wymówki, przez które stała w miejscu. Zmieniła nawyki na lepsze. Nabyła nowe umiejętności, dzięki którym mogła się rozwijać i które poprowadziły ją do sukcesu. Rozkręciła wielomilionowy biznes. Z zalęknionej i zakompleksionej dziewczyny, przeistoczyła się w pewną siebie i dumną kobietę.

Ta książka dostarczy ci nie tylko solidnej dawki inspiracji i motywacji, ale też praktyczne i konkretne narzędzia, Dzięki którym wypracujesz nowe zachowania i umiejętności, aby twoje życie mogło zmienić się na lepsze.

Bądź silną kobietą, która z niepokojem myśli o swoich marzeniach – a potem i tak je realizuje!

„Już czas pokazać światu, co się dzieje, gdy kobieta postanawia osiągnąć coś wielkiego. Pora przestać przepraszać za to, kim jesteś. Pora wypełnić swoje życiowe powołanie!” – Rachel Hollis

Sprawdź też: Dziewczyno ogarnij się! 20 kłamstw które zbyt często sobie powtarzasz

A gdyby tak…? Dokończ to pytanie i do dzieła!