Co, jeśli potrafiłbyś się koncentrować i prawdziwie oddawać osiąganiu rzeczywistej efektywności w życiu osobistym i zawodowym? W dzisiejszym świecie, gdzie wszyscy namawiają do ciągłej aktywności i zwiększania produktywności, łatwo poddać się presji i nieustannej gonitwie. Jednak jest możliwe, aby pozbyć się stresu i zwolnić tempo życia, nie rezygnując z niczego.  Jak skutecznie odpoczywać, rozwijać swoją uwagę i cieszyć się zwykłymi rzeczami takimi jak posiłki czy spacery. Jak być bardziej produktywnym i osiągać lepsze wyniki, a jednocześnie zmniejszyć poziom stresu? Kluczem do sukcesu jest skupienie się na jednej rzeczy naraz. Monotasking czy jednozadaniowość może pomóc nam odzyskać panowanie nad życiem i cieszyć się każdą chwilą.

“Szczerze wierzę, że proces rozwiązywania wszelkich problemów zaczyna się od decyzji, aby poświęcić im uwagę. Na przeszkodzie skupieniu stają różne rozpraszające bodźce. Każde źródło rozproszenia w świecie, wielkie i małe, ogranicza naszą zdolność koncentracji, zmniejszając w rezultacie naszą skuteczność rozwiązywania problemów”. – Thatcher Wine

Czym jest monotasking?

Intuicyjnie wiemy, czym jest wielozadaniowość, czyli staranie, aby zajmować się kilkoma sprawami na raz. Jednozadaniowość jest tego przeciwieństwem. Monotasking to wykonywanie tylko jednej czynności w danym czasie.

Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz?

“Pierwszy warunek sukcesu: trzeba koncentrować fizyczną i umysłową energię wyłącznie na jednym zadaniu i nie poddawać się znużeniu”. – Thomas Edison

Ekonomia uwagi

Gdzie podąża nasza uwaga w ciągu typowego dnia? Ile razy bierzemy do ręki telefon? Jak często sprawdzamy esemesy i skrzynkę odbiorczą? Jak często logujemy się do mediów społecznościowych, używamy apek, otwieramy gry, czytamy serwisy informacyjne albo po prostu surfujemy w sieci?

W ostatnich latach rozpowszechniły się urządzenia elektroniczne, a my przywiązaliśmy się do smartfonów, i obecnie mamy możliwość robienia niemal wszystkiego w dowolnie wybranym miejscu i czasie. Ponadto pozornie możemy wykonywać wiele czynności jednocześnie.

Każde zerknięcie na ekran smartfona może być dla nas źródłem rozrywki lub informacji, lecz jeszcze większą wartość przedstawia dla innych uczestników „ekonomii uwagi”. Nasza uwaga jest cennym zasobem, a mimo to z reguły trwonimy ją na prawo i lewo, skuszeni wątpliwą obietnicą szybkiego relaksu, kontaktu z ludźmi, zdobycia aktualnych informacji lub czegoś, czego rzekomo chcemy albo potrzebujemy. Pozostawanie w bieżącej chwili stało się znacznie trudniejsze. Jednocześnie znacznie łatwiejsze jest zajmowanie się więcej niż jedną rzeczą na raz.

Niezależnie od tego, czy skusi cię internetowa przynęta czy postanowisz odpowiedzieć na esemes, zamiast kontynuować pracę, którą masz do wykonania, miej świadomość, że to ustawiona gra. Firmy wydają na nią miliardy dolarów i mają tysiące specjalistów, którzy wymyślają sposoby ciągłego i wielokrotnego przechwytywania naszej uwagi, oferując chwile miłej, łatwo dostępnej rozrywki. Najlepszą taktyką obronną jest odzyskanie kontroli nad własną uwagą dzięki jednozadaniowemu działaniu.

Trzeba pożegnać się z wielozadaniowością (multitaskingiem), a przestawić się na jednozadaniowość (monotasking). Monotasking pozwala być bardziej produktywnym, szczęśliwszym i mniej zestresowanym. Możemy zrobić więcej, jeśli poświęcimy całą naszą uwagę jednej rzeczy na raz, zamiast robić kilka rzeczy jednocześnie. Możemy również budować silniejsze więzi z innymi i żyć szczęśliwszym, pełniejszym życiem.

“Elektroniczne gadżety nie mają uczuć (na razie!) – gdyby je jednak miały, byłyby odpowiednikami zaborczych narcystycznych partnerów, którym nie wystarcza żadna ilość kierowanej na nich uwagi. Z pozoru wydaje się, że im na tobie zależy, dają ci dostatecznie dużo pozytywnych sygnałów zwrotnych, abyś nie tracił nimi zainteresowania, lecz nigdy nie pytają szczerze, jakie ty masz odczucia co do waszego związku”. – Thatcher Wine

Monotasking – jak żyć w stylu jednozadaniowym? 12 monozadań

Jak żyć w stylu jednozadaniowym? W celu wprawienia się w jednozadaniowości musimy zrozumieć i pokonać wszystkie swoje nawyki wielozadaniowe – od sprawdzania nowych powiadomień w telefonie podczas lunchu ze znajomymi do pisania maili w trakcie spotkania na Zoomie czy MS Teams oraz rozmyślania o dzisiejszych wydarzeniach w biurze podczas zabawy z dziećmi.

Propagatorem idei i filozofii życia w stylu monotaskingu jest Thatcher Wine, założyciel firmy Juniper Books i kreatywny przedsiębiorca znany przede wszystkim z projektowania i tworzenia atrakcyjnych wizualnie niestandardowych bibliotek książek. Jest też współautorem książki For the Love of Books: Designing and Curating a Home Library (Z miłości do książek: zakładanie i rozwijanie biblioteki domowej). Broniąc przez ostatnich dwadzieścia lat pozycji drukowanych książek w kulturze amerykańskiej i na świecie, stara się, by ludzie na nowo odkrywali ich twórczy potencjał. Thatcher od dawna propaguje czytanie jako formę dbałości o równowagę życiową oraz metodę umacniania koncentracji w epoce cyfrowej, co stanowi koncepcje będące podstawą jego kolejnej książki Monotasking w 12 odsłonach.

Jego filozofia jednozadaniowego działania kształtowała się w toku rozwijania swojego biznesu oraz pokonywania licznych osobistych wyzwań, w tym zmagania z zagrażającym życiu nowotworem. Począwszy od pracy w firmie restauracyjnej w latach młodzieńczych do zakładania i plajty własnego start-upu internetowego, doświadczenia Thatchera dostarczały mu materiału do przemyśleń na temat roli koncentracji i celowości w życiu.

“Wspominając najbardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe momenty życia, dostrzegłem w nich wspólny wątek. Pojawiały się wtedy, gdy zajmowałem się tylko jedną rzeczą, skupiając się na tym, co robię i z kim przebywam. Nie były to chwile, gdy próbowałem jednocześnie złapać wszystkie sroki za ogon albo gdy coś mnie rozpraszało i byłem tylko częściowo obecny tu i teraz.” – Thatcher Wine

Metoda rozwijania  jednozadaniowych umiejętności według Thatcher Wine, polega na tym, aby robić wszystko to, co już teraz codziennie robimy, ale ze świeżą koncentracją i oddaniem. Kręgosłupem tej metody jest dwanaście tzw. „monozadań”, a one z kolei są kręgosłupem naszego życia.

“Bodaj najlepsze w monotaskingu jest to, że można go praktykować w ramach wykonywania zwykłych czynności w każdym obszarze życia. Im częściej będziesz się oddawać jednozadaniowemu działaniu, tym bardziej będziesz się w nim wprawiać – i coraz łatwiej będzie ci podchodzić w taki sposób do kolejnych aspektów życia”. – Thatcher Wine

Przejdźmy do dwunastu monozadań i zacznijmy ćwiczyć swoją siłę jednozadaniowości. Istotą każdego z  monozadań jest skupianie uwagi na jednej sprawie w danej chwili, a potem przenoszenie tej umiejętności na inne czynności w życiu.

#01 Czytanie

Czytanie skupia nasze oczy i mózg w jednym miejscu. Odkładając na bok telefon, a biorąc do ręki drukowaną książkę, dokonujemy wyboru, by przestawić się na jednozadaniowość. Każdy, kto otwiera książkę już praktykuje pierwsze pojedyncze zadanie – czyta – a tym samym znajduje się na drodze do sukcesu w monotaskingu.

#02 Chodzenie

Chodzenie przywraca łączność naszego ciała z otoczeniem. Choć czynność ta sama w sobie może się wydawać prozaiczna, ludzie zwykle traktują ją jako środek prowadzący do celu, a nie cel sam w sobie. Dzięki skupieniu uwagi na otoczeniu – na tym, co widzimy, co słyszymy, jak odczuwamy podłoże pod stopami – w naturalny sposób odnawiamy więź ze swoją wieloaspektową obecnością w świecie.

#03 Słuchanie

Słuchanie łączy nas z innymi, angażując zmysł słuchu i mózg. Czy wyczuwasz, kiedy ktoś autentycznie cię słucha, a nie tylko sprawia takiego wrażenie? Każdy potrafi spostrzec, że jego rozmówca jest tak naprawdę nieobecny, i jest to przykra konstatacja. Jeżeli rzeczywiście słuchamy – czy to podczas rozmowy z dziećmi, zebrania czy randki – nawiązujemy więź z drugą osobą nieskończenie lepiej, niż kiedy umysł zaprzątają nam próby jednoczesnego myślenia o czymś innym lub robienia czegoś innego.

#04 Sen

Sen resetuje ciało i mózg, umożliwiając nam zachowanie zdrowia oraz dysponowanie fizyczną i umysłową energią, konieczną do owocnego życia. Obecnie wielu ludzi doświadcza trudności ze spaniem – wszyscy mamy dużo na głowie, dni są wypełnione po brzegi, listy spraw do załatwienia się nie kończą. Czy można spać spokojnie w trybie jednozadaniowym? Czy moglibyśmy pozwolić sobie na tak potrzebne nam wypoczynek i regenerację? Zwrócenie bacznej uwagi na sen może przynieść korzyści we wszystkich sferach życia.

“Gdy wszelkie fizyczne i umysłowe zasoby są skoncentrowane na jednym zadaniu, zdolność do jego wykonania wzrasta wielokrotnie”. – Norman Vincent Peale

#05 Jedzenie

Odżywianie się jest niezbędną codzienną czynnością, którą spychamy często na margines, zamiast obdarzać ją pełną uwagą. Czasem przekąszamy w biegu byle co, bo musimy zaraz wracać do pracy, albo nie zważamy na to, co leży przed nami na talerzu, bo w rzeczywistości patrzymy w ekran smartfona albo laptopa. A może warto zastanowić się nad daniami na naszym stole, nad tym, jak się tam znalazły, kto je przygotował, jak smakują, w jakim towarzystwie się nimi raczymy?

#06 Dojazdy

A gdybyśmy tak podczas dojazdów do pracy i innych podróży skupili się na samym akcie jazdy i smakowali go, zamiast poddawać się tyranii poczucia, że zawsze trzeba robić dwie rzeczy na raz, często z ryzykiem dla siebie i innych? Czas przeznaczony na przemieszczanie się może oczywiście dawać okazję do robienia czegoś jeszcze, ale są sposoby, aby skupić uwagę na samej drodze i czerpać korzyści płynące ze świadomej obecności tu i teraz.

#07 Uczenie się

Wszyscy jesteśmy w stanie uczyć się przez całe życie; nie jest to coś, co robi się tylko w młodym wieku. Kiedy z pełną uwagą oddajemy się nauce, doświadczamy jednego z najbardziej ożywczych aspektów bycia człowiekiem – czynienia nowych spostrzeżeń poznawczych i emocjonalnych. Bez względu na to, czy opanowujemy kolejny język, dyscyplinę sportu czy umiejętności zawodowe, zdolność pełnego skupienia się na jednym zagadnieniu potęguje możliwości uczenia się oraz uruchamia nasz nieomal bezgraniczny potencjał.

#08 Nauczanie

Nauczanie innych wzmacnia nasz mózg oraz łączy nas z ludźmi. Nie jest to zadanie ograniczone tylko do szkolnej klasy. Okazje do nauczania masz przez całe życie. Jednym z najlepszych sposobów mistrzowskiego opanowania umiejętności czy wiedzy jest ich uczenie. Przygotowywanie się do takiej pracy wymaga intensywnego skupienia oraz pozwala zobaczyć luki w posiadanych wiadomościach. W rozdziale tym analizujemy zarówno praktyczne elementy, jak i emocjonalne aspekty opanowywania zagadnień i przekazywania ich drugiej osobie.

#09 Zabawa

Charakterystyczne dla zabawy jest uwolnienie się od intensywnej koncentracji, jakiej wymagają poprzednie zadania, odprężenie obwodów mózgowych i pełne wejście we własne ciało. Wielu dorosłych po prostu nie daje sobie czasu na zabawę. Często miewamy pretensje do siebie w związku z poświęcaniem czasu sobie samemu albo mamy wrażenie, że go marnujemy, jeśli nie jest wykorzystywany produktywnie i nie przekłada się na efekt finansowy. Rozdział ten przypomina nam, że wolno się bawić – a w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że zabawa jest też wymiernie efektywna.

#10 Patrzenie

Patrzenie integruje zmysł wzroku. W tym zadaniu ćwiczmy przyglądanie się zarówno szczegółom z bliska, jak i światu z coraz szerszej perspektywy. Może warto – zamiast gonić za idealnymi fotkami do wrzucenia na Instagram – samemu zobaczyć piękno i złożoność otoczenia? Jakże zmienia się nasze spojrzenie na jakiś zwyczajny obiekt, gdy przystajemy, aby naprawdę mu się przyjrzeć!

#11 Tworzenie

Tworzenie jest jednym z najbardziej magicznych i wzmacniających nas monozadań. Nie musisz być zawodowym artystą czy muzykiem ani mieć tytułu innego profesjonalnego twórcy. Wszyscy w takim czy innym zakresie tworzymy. Czasem powstają drobiazgi, takie jak karteczka do dzieci, a czasem coś wielkiego, na przykład nowa firma. Samo wniesienie w świat czegoś, czego wcześniej na nim nie było, jest satysfakcjonujące. Skupiając się na akcie tworzenia, możemy sięgać po swoje niepowtarzalne, nieograniczone możliwości.

#12 Myślenie

Z reguły nie zastanawiamy się nad myśleniem, bo czynność ta odbywa się w naszej głowie non stop i daje paliwo wszystkim pozostałym codziennym działaniom. Ale może warto wyizolować myślenie jako osobne, pełnoprawne zadanie? Czy czas celowo poświęcony na samo myślenie może dopomóc nam w osiągnięciu doskonałości? Jednozadaniowe myślenie pokazuje nam również, w jakich obszarach scedowaliśmy w ostatnich latach część zadań poznawczych na urządzenia elektroniczne i innych ludzi oraz jak możemy odzyskać najważniejsze aspekty myślenia.

Słowo na koniec

Współczesne życie dostarcza nam licznych powodów do rozproszenia się i zachęca do “multitaskingu”. Pokusa, by robić kilka rzeczy na raz, nigdy nas nie opuszcza. Musimy jednak nauczyć się rozpoznawać takie impulsy w miarę ich pojawiania się oraz dysponować umiejętnością jednozadaniowego działania, gdy ta jest nam potrzebna.

Powszechny jest mit wielozadaniowości. Ale robienie wielu rzeczy na raz nie działa. Dla przykładu badania przeprowadzone w 2010 roku przez profesora Cliffa Nassa ze Stanford University potwierdziły, że nawet wyjątkowo bystrzy młodzi ludzie, którzy wydają się ekspertami w dziedzinie wielozadaniowości w zakresie pisania e-maili, SMS-ów i komunikacji na żywo, nie są tak staranni czy skuteczni w wykonywanej pracy jak ci, którzy zajmują się tylko jedną rzeczą naraz.

Zawsze będą się pojawiały rozproszenie i pokusy, by robić jednocześnie coś jeszcze, lecz możemy dokonać świadomego wyboru koncentrowania się na jednym zadaniu.

Wszystko można robić jednozadaniowo. Kiedy zastanawiasz się, czy można podejść w taki sposób do określonej sprawy, po prostu wykonaj te dwa kroki:

1. Usuwaj niepotrzebne elementy, aż pozostanie tylko jedna rzecz.
2. Skoncentruj się na tej jednej rzeczy i wykonaj ją dobrze.

Pamiętaj: koncentracja — intensywna koncentracja — daje prawdziwą moc i siłę twoim pomysłom i działaniom. Kiedy opanujesz umiejętność koncentracji na jednej rzeczy, będziesz w stanie skupić się praktycznie na wszystkim — to bezcenna umiejętność, którą trzeba posiadać, aby odnieść sukces. W opanowaniu monotaskingu pomoże ci książka Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz. Monotasking w dwunastu odsłonach autorstwa Thatchera Wine.

Książka Monotasking skupia się na dwunastu ważnych rozdziałach, każdy z nich zawiera wiele wskazówek dotyczących wykonania określonego zadania ze skupieniem i uwagą. Najlepiej przeczytać taki rozdział, a następnie poświęcić czas na praktykowanie opisanego jedno zadania przed przejściem do kolejnego rozdziału. Możesz poświęcić dzień, tydzień lub miesiąc na jedno zadanie – postępuj według własnego tempa i potrzeb. Książka jest przyjazna dla czytelnika, z krótkimi i łatwymi do zapamiętania sekcjami ułożonymi w tej samej kolejności w każdym rozdziale.

Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz. Monotasking w dwunastu odsłonach- Wine Thatcher
Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz. Monotasking w dwunastu odsłonach
– Wine Thatcher

Filozofia zawarta w książce odzwierciedla zarówno osobiste doświadczenia autora, jak i innych ludzi, którzy dzięki praktykowaniu monotaskingu osiągnęli sukces i szczęście. Z książki Monotasking w 12 odsłonach – Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz  dowiesz się:

  • jak uwolnić się od ciągłego pośpiechu i wyrzutów sumienia, że nie robisz wystarczająco dużo,
  • jak słuchać, czytać i uczyć się tak, by rozwijać i najlepiej wykorzystywać swoją uwagę,
  • jak odpoczywać, by czuć się naprawdę odprężonym,
  • jak czerpać prawdziwą przyjemność ze zwykłego posiłku, spaceru lub kontaktów towarzyskich,
  • jak odzyskać panowanie nad swoim życiem i kontakt z własnymi myślami,
  • jak przestać czuć się nieswojo, odkładając telefon i inne rozpraszacze,

a wszystko to robiąc… tylko jedną rzecz na raz.

Najlepsze w monotaskingu jest to, że można go stosować w każdym obszarze życia. Im częściej będziesz się oddawał jedno zadaniowemu działaniu, tym bardziej będziesz w nim wprawiać się i coraz łatwiej będzie Ci podejść w taki sposób do kolejnych aspektów życia.

“Odsiewaj jedną rzecz po drugiej, aż pozostanie tylko jedna. Skoncentruj się na tej jednej rzeczy i wykonaj ją dobrze”. – Thatcher Wine

Źródło: Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz. Monotasking w dwunastu odsłonach –  Wine Thatcher, wydawnictwo Feeria 2023, tłumaczenie Jan Nowak

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: Multitasking zabija produktywność. Dlaczego wielozadaniowość nie działa?