Jaki jest podstawowy warunek osiągnięcia sukcesu? Ograniczaj się! Ograniczenie się polega na zignorowaniu wszystkiego co w danej chwili zrobić można i zrobieniu tego co zrobić trzeba. Tajemnica sukcesu polega na tym, aby skoncentrować całą swoją uwagę, siłę, energię, myśli, nasze talenty, czas, pieniądze i inne zasoby na przedsięwzięciu, w które całkowicie się zaangażujemy. To musi być JEDNA rzecz, kluczowa sprawa, której oddamy się bez reszty.

Siła leży w koncentracji

Zbyt często ludzie rozpraszają się i starają się zajmować wieloma rzeczami na raz, zamiast wybrać i skupić się na jednej najważniejszej rzeczy. Uważają, że takie podejście jest dobre, bo przecież jak mówi stare przysłowie „nie powinno się wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka“. Jednak takie nadmierne rozdrobnienie często nie daje dobrych efektów. Zajmujemy się tym, tamtym i jeszcze czymś innym, zamiast wybrać JEDNĄ rzecz, jedną decydującą dziedzinę, której poświęcimy się w pełni. Będziemy się w niej rozwijać i doskonalić, aby zyskać czołową pozycję i osiągnąć w niej mistrzostwo. Gdy popatrzymy na przykłady ludzi sukcesu to Ci najwięksi w ten sposób postępują i działają. Są najlepsi z najlepszych w jednym wybranym przez siebie obszarze.

Zwolennikiem takiego podejścia i koncentracji na JEDNEJ rzeczy są w szczególności Gary Keller i Jay Papasan, autorzy bestsellerowej książki z listy „New York Timesa” – „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć“. Opisują w niej koncepcję „JEDNEJ rzeczy”, która może pomóc nam w osiągnięciu sukcesu i realizacji tego na czym nam zależy. To podejście można stosować z powodzeniem w różnych dziedzinach naszego życia. Korzystając z niej jesteśmy wstanie pozytywnie wpłynąć na nasze wybory i decyzje oraz osiągane rezultaty.

Tajemnica sukcesu polega na tym, aby rozpocząć i aby skupić się na jednej najważniejszej rzeczy, która dostarczy najwięcej wartości i przyniesie najlepsze efekty. Trzeba wiedzieć z czego zrezygnować, a czy należy się zająć. Umiejętna selekcja i wybór tej JEDNEJ kluczowej rzeczy daje najwięcej korzyści.

“Sztuką jest umiejętność odrzucenia tego, co zbędne i skupienie się na najważniejszym. W gruncie rzeczy jest to jednak proste i da się tego nauczyć. Trzeba tylko zdobyć się na zmianę nastawienia.”. – George Anders

JEDNA rzecz i JEDNO kluczowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć

Jak często zadajesz sobie pytania? Czy prowadzisz ze sobą wewnętrzny dialog, z którego wyciągasz dobre wnioski? Pytania mają moc i siłę. Odpowiedzi biorą się z pytań. Jeśli zadasz  złe  pytanie, otrzymasz  nieprzydatną  odpowiedź. Dobrze postawione pytanie może zaprowadzić nas do właściwej odpowiedzi. Stawianie właściwych pytań jest motorem naszego myślenia i rozwoju. Sekret wyjątkowych sukcesów polega na zadawaniu pytań ambitnych i konkretnych, które prowadzą do precyzyjnych, rzeczowych odpowiedzi.

Aby spełnić swoje marzenia, zrealizować nasze cele, wyjść poza przeciętność i żyć nieprzeciętnym życiem, powinniśmy stawiać sobie właściwe pytania. Pytania, które doprowadzą nas do pomocnych odpowiedzi i do tego czego pragniemy. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Które pytania są właściwe i trafne? Jakie pytania zaprowadzą nas do najlepszych odpowiedzi? Według Gary Kellera i Jaya Papasan, tak naprawdę liczy się tylko JEDNO kluczowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć:

„Jaką JEDNĄ rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy będzie zrobiona
wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?”.

Z pozoru może się wydawać, że to pytanie jest trywialne i nie niesie ze sobą zbyt wielkiej wartości. Jednak jeśli się chwilę zastanowimy i przeanalizujemy to pytanie, okazuje się że kryje się za nim ogromna siła i moc sprawcza. Dlaczego? Otóż to pytanie pozwala w gruncie rzeczy otrzymać odpowiedź na kilka innych istotnych pytań: Co zamierzam? W co mierzyć? Jaki jest mój główny cel? Co powinienem teraz zrobić, aby go osiągnąć?

To pytanie zarówno o to, na czym powinniśmy się skupić, jak też jaki będzie nasz pierwszy krok i działanie w kierunku naszego celu. Jaka jest moja JEDNA rzecz? (plan ogólny) Jaką JEDNĄ rzeczą powinienem zająć się właśnie teraz? (plan szczegółowy).

JEDNO pytanie zmusza do  robienia  tego,  co  jest  niezbędne  do  osiągnięcia  sukcesu 

Ponadprzeciętne rezultaty to nie przypadek. Wynikają z dokonanych wyborów, podjętych decyzji i podejmowanych działań. Siła tego JEDNEGO pytania leży w tym, że skupia się na tym co konieczne, co się faktycznie w danej chwili liczy.

To pytanie powinniśmy stawiać sobie nieustannie. W ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, roku. „Zmusza” nas ono do podjęcia decyzji. Określenia priorytetów. Zajęcia się najważniejszą ze spraw. Gdy udzielamy odpowiedzi na to pytanie ułatwiamy sobie wykonywanie zadań w odpowiedniej kolejności. Nasze działania są bardziej efektywne i skierowane we właściwą stronę. Przechodząc od jednej ważnej sprawy do drugiej, koncertując się na tym co najważniejsze zwiększamy nasze szanse na końcowy sukces.

„Zdolność  do  stawiania  pytań  jest  fundamentem  ludzkiego  rozwoju”. – Gandhi

JEDNO pytanie części składowe

Pytanie: „Jaką JEDNĄ rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy będzie zrobiona wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?“, z pozoru jest proste, ale składa się z kilku istotnych części, z których każda ma znaczenie:

#01 Jaką JEDNĄ rzecz mogę zrobić…

Pierwsza cześć pytania wymaga od nas wybrania JEDNEJ najbardziej istotnej sprawy, a co za tym idzie rezygnacji ze wszystkich pozostałych. Musimy wybrać konkretny kierunek i działanie. Wymaga to starannego przemyślenia, co jest tak naprawdę ważne.

Często rozważamy i mamy do wyboru wiele opcji, jednak zadając sobie JEDNO pytanie, możemy wybrać tylko JEDNĄ z nich. Tylko jedną sprawę do załatwienia.

Celowo jest tu użyte sformułowanie „mogę zrobić”. Nie ma tu mowy o tym, że „powinniśmy coś zrobić” albo „że moglibyśmy to zrobić”. „Mogę zrobić” oznacza polecenie, a dodatkowo informuje o realności i wykonalności tego zadania.

#2 …ale taką, że gdy będzie zrobiona…

Ta część pytania odnosi się do kryteriów. Wykonanie wybranej przez nas JEDNEJ rzeczy, wywoła określone skutki, których musimy być świadomi. Robimy coś nie dla samego robienia, ale w określonym celu. Trzeba znać sens i konsekwencje naszych działań. Znać nasze DLACZEGO?

#03 …wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne.

Siła odpowiedzi na JEDNO pytanie leży w tym, czy faktycznie znaleźliśmy to najbardziej istotne działanie. Ten pierwszy krok, który gdy wykonamy nada nam właściwego rozpędu. Uruchomi “efekt domina”, w którym pierwszy przewrócony klocek przewraca następne i następne.

Ta JEDNA rzecz to powinno być coś takiego, że gdy zrobisz tą JEDNĄ rzecz, wszystko inne co mógłbyś ewentualnie wykonać z myślą o realizacji celu, będzie można zrealizować przy mniejszym nakładzie sił lub w ogóle okaże się zbędne.

Często jest tak, że jeśli zacznie się od właściwego zadania, wiele problemów nie wystąpi, bo jesteśmy w stanie ich proaktywnie uniknąć. W mocno skomplikowanym świecie w jakim żyjemy, powinniśmy dążyć do upraszczania. Starać się poszukiwać możliwie prostych i trafnych rozwiązań złożonych problemów.

To JEDNO pytanie wymaga od nas, aby znaleźć tą JEDNĄ rzecz, konkretne działanie, pierwszy „klocek domina” na którym się skupimy i będziemy pracować. Dzięki skupieniu naszych wysiłków na  tym,  co  najwłaściwsze, unikaniu  rozpraszania  na  zbędne  działania, stajemy się znacznie bardziej skuteczni i efektywni. Postępując konsekwentnie w ten sposób możemy uzyskiwać znacznie lepsze rezultaty.

„Każda wielka zmiana zaczyna się od przewrócenia jednej kostki domina”. – B.J.Thorton

Uwagi końcowe

Oto poznałeś kluczowe pytanie, które ułatwia znajdowanie najlepszych rozwiązań:

„Jaką JEDNĄ rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy będzie zrobiona
wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?”.

Możemy z niego korzystać w pracy, biznesie czy dowolnym obszarze naszego życia, w którym chcemy uzyskiwać możliwe dobre rezultaty.

To JEDNO pytanie zmusza nas do ambitnego myślenia. Umożliwia nam wypracować  ogólną  wizję,  wyznaczyć kierunek, określić dziedzinę, w której chcemy się specjalizować. Wymaga od nas analizowania zadań, które pojawiają się na naszej liście rzeczy do zrobienia i nadawania im właściwych priorytetów. Pozwala skupić się na najważniejszych sprawach, znaleźć to “pierwsze domino” z serii, które napędzi nasz sukces.

Sekret  wielkich  osiągnięć  tkwi  w stawianiu sobie JEDNEGO  pytania.  To  ono  wytycza  ścieżkę  postępowania w życiu. Zadawanie sobie tego pytania, udzielanie na nie odpowiedzi i postępowanie w zgodzie z nią to prawdopodobnie jeden z najlepszych nawyków, jakie możemy sobie wyrobić.

“Kto dwa zające goni…nie złapie, ani jednego”

Jeśli będziesz starał się robić wszystko na raz, możesz ostatecznie nic nie osiągnąć. Jeśli podejmiesz się tylko JEDNEJ właściwej rzeczy, możesz osiągnąć wszystko o czym marzysz.

Korzystając z siły JEDNEGO pytania, jesteśmy wstanie odmienić na lepsze nasze życie zawodowe i osobiste. Osiągnąć sukces, odnaleźć spełnienie i szczęście.

„Nasze życie  jest  pytaniem,  zaś  to  jak  je  przeżyjemy  –  naszą  odpowiedzią”.

Aby dowiedzieć się więcej na temat filozofii „JEDNEJ rzeczy”, koniecznie sięgnij po książkę, którą napisał Gary Keller i Jay Papasan – „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć“. Książka jest dostępna po polsku w tłumaczeniu Piotra Cieślaka.

Ta książka jest tak dobra, że Akademia Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Values, wprowadziły ją na listę lektur.

Opisana w książce filozofia JEDNEJ rzeczy, ograniczania przez ukierunkowanie na to co naprawdę jest ważne to prosta i skuteczna metoda na osiąganie świetnych efektów. Działa, bo ma tylko jeden cel – doprowadzić Cię do sukcesu.

A jaka jest Twoja JEDNA rzecz? Czy już ją odkryłeś? Napisz w komentarzu.