Kiedy jesteśmy szczęśliwi, czujemy się bardziej pewni siebie, jesteśmy w harmonii ze swoim prawdziwym ja i widzimy sens w naszym życiu. Ludzie, którzy są zadowoleni i odczuwają szczęście są z reguły zdrowsi, bardziej życzliwi i mają lepsze relacje z innymi osobami. Naprawdę szczęśliwi ludzie nie starają się na siłę, aby być szczęśliwi. Mają świadomość, że poczucie szczęścia zależy od nas samych. Pochodzi przede wszystkim z wewnątrz nas oraz z tego jak podchodzimy do życia i świata zewnętrznego. Uważają, że szczęście jest nawykiem, który można w sobie wykształcić i pielęgnować. Sposób w jaki myślimy ma wpływ na nasze odczuwanie szczęścia. Możemy trenować nasz umysł i mózg, aby dostrzegać pozytywne aspekty każdej sytuacji. Dostrzegać dobro w innych ludziach i starać się postępować, aby szczęście stało się naszym sposobem na życie. Co robić, aby odnaleźć szczęście? Jak być bardziej szczęśliwym? Oto 5 praktycznych i inspirujących wskazówek, które mogą nam pomóc w stworzeniu szczęśliwego życia.

„Szczęście jest do odkrycia w naszym wnętrzu, a nie na zewnątrz w materialnym świecie!”

5 sposobów jak być bardziej szczęśliwszym

#1 Unikaj rozumowania emocjonalnego

Rozumowanie emocjonalne to błąd myślenia, który polega na wyciąganiu wniosków przede wszystkim na podstawie swoich emocji i uczuć, a nie obiektywnych faktów. Skutkuje to tym, że tracimy trzeźwy osąd danej sytuacji. Brakuje nam obiektywizmu. Uzasadnianie emocjonalne może powodować, że umyślnie ignorujemy obiektywne i poparte dowodami fakty. Pojawia się skłonność do nielogicznego rozumowania i błędnych interpretacji rzeczywistości.

Nie powinniśmy wierzyć, że coś jest prawdziwe tylko dlatego, że tak nam się wydaje i tak czujemy. Oczywiście intuicja i uczucia to swojego rodzaju system, który może nam podpowiadać pewne rzeczy. Mamy pewne przeczucia i podejrzenia. Jednak warto z niego korzystać ostrożnie i nie zakładać z góry, że nasze uczucia ją jednoznaczne z faktami.

Na przykład, jeśli czujesz się odrzucony, ponieważ jakaś jedna osoba Cię zawiodła i odrzuciła, nie oznacza to, że jesteś niegodny czasu innych ludzi i wszyscy Cię będą odrzucać. Albo gdy odczuwasz strach, nie oznacza to od razu, że coś Ci rzeczywiście grozi. To, że nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie i poczułeś się głupio, nie jest tożsame z tym, że jesteś głupi itp. Jeśli wierzysz bezgranicznie w swoje emocje i pozwalasz im sobą kierować, możesz być przez to nieszczęśliwy i mniej pewny siebie.

Świadomość i rozumienie swoich emocji jest ważne, jednak nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, gdy emocje przejmują nad nami i naszym rozumem całkowitą kontrolę. Może to powodować, że zaczynamy wierzyć w rzeczy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Zapominamy o zdrowym rozsądku, potrzebie refleksji, analizy i logicznym myśleniu.

Sprawdź: Po co nam emocje? Czy emocje są naszym sojusznikiem czy wrogiem?

„Gdy zawodzą uczucia, zawsze pozostaje logika”. – Marie Lu

#2 Miej świadomość, że Twoje wybory nie są wieczne

Każdego dnia podejmujemy wiele decyzji. Jedne są mnie istotne, inne bardziej ważne. Dokonywanie różnych wyborów i podejmowanie decyzji to dobry sposób na poznawanie siebie. To okazja do refleksji, przemyślenia naszych potrzeb i pragnień. Odkrywania i nauki co jest dla nas dobre oraz co się sprawdza.

To co czasem odbiera nam szczęście to strach przed podjęciem decyzji. Zwłaszcza, gdy według nas konsekwencje naszego wyboru mogą być istotne. Zaczynamy niepotrzebnie odwlekać podjęcie decyzji co powoduje, że czujemy się jeszcze bardziej zestresowani. Stojąc przed koniecznością wyboru, warto pamiętać, że w wielu przypadkach, skutki naszych decyzji nie są nieodwracalne i ostateczne. O ile nie mamy do czynienia ze śmiercią, większość podjętych decyzji można w ten, czy inny sposób zmienić. Oczywiście mogą się z tym wiązać różne koszty, jak stracony czas, czy pieniądze, ale mimo wszystko wiele rzeczy da się odkręcić.

Kierunek studiów, który wybierzesz możesz zmienić jeśli stwierdzisz, że nie jest on zgodny z Tym co chcesz robić. Podobnie z pracą, możesz próbować znaleźć inną, jeśli obecna nie daj Ci satysfakcji i wystarczających zarobków. Jeśli decydujesz się na związek z kimś albo zawierasz małżeństwo nigdy do końca nie wiesz jak Wam się ułoży. Jeśli okaże się, że niestety jednak do siebie nie pasujecie, możecie się rozstać. Mieszkanie, które kupujesz możesz sprzedać. Większość decyzji jest tymczasowa. Skutki decyzji mogą być krótsze trwać kilka godzin, dni, miesięcy bądź dłuższe, mogą trwać kilka lat. Jednak nawet jeśli podejmiemy złą decyzję możemy w jakiś sposób próbować jak zmienić. Starać się poprawić sytuację, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektów.

Zamiast zwlekać i zamartwiać się co wybrać, po prostu zdecyduj. Wybierz to co w danej chwili uważasz, że będzie najbardziej trafnym wyborem.

Sprawdź: Jak szybciej podejmować mądrzejsze decyzje?

„Słuszną decyzję podejmujesz wtedy, gdy wybierasz to, czego chcesz najbardziej”. – John Flanagan

#3 Poznaj swoje „Dlaczego”

Wiele osób poszukuje sensu w życiu. Szuka swojego „Dlaczego„. Tego co powoduje, że z radością i chęcią budzą się rano, aby przeżyć kolejny dzień.

Jednym z czynników sukcesu, jest wiedzieć „Dlaczego” coś robimy. Nie wystarczy tylko wiedzieć „Jak” coś jest robione. Warto wiedzieć po co, jaki jest głębszy sens naszego działania.

Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, pozbyć się złego nawyku, zmienić pracę, założyć własną firmę czy znaleźć nowych przyjaciół i poprawić swoje relacje, Twoje „Dlaczego” tego chcesz ma znaczenie. Cokolwiek chcesz i pragniesz, umiej uzasadnić i wyjaśnić swoje powody i swoje „Dlaczego”. Z czego to wynika, co się za tym kryje, dlaczego chcesz postąpić w ten, a nie innych sposób? Być tą, a nie inną osobą.

Odkrycie „Dlaczego” coś zrobisz, pomoże Ci się skupić na powodach, a to z kolei może pomóc w zaplanowaniu i podjęciu określonych działań, aby uzyskać oczekiwane przez Ciebie rezultaty. Kiedy robisz coś z pasją, zaangażowaniem i miłością, odczuwasz dzięki temu radość i szczęście. Zwiększają się też Twoje szanse na sukces, bo mimo trudności które mogą się pojawić, będziesz bardziej zdeterminowany, aby osiągnąć swój cel.

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

„Każdej odpowiedzi szuka się najpierw w sobie”. – Dorota Terakowska

#4 Pokaż ludziom jak powinni Cię traktować

Jednym z czynników, które mają wpływ na poczucie szczęścia jest jakość naszych relacji z innymi ludźmi. Co prawda nie powinniśmy uzależniać naszego szczęścia od innych osób, jednak budowanie i utrzymywanie wartościowych relacji przekłada się na nasze samopoczucie. Miło jest mieć wokół siebie bliskie osoby, którym nam na nas zależy, z którymi możemy dzielić troski i radości życia.

Spójrz obiektywnie na swoje relacje i zastanów się czy Cię one wzmacniają czy osłabiają. Zadaj sobie pytanie „Jak traktują mnie ludzie w tych związkach?”. Czy traktują Cię dobrze, odnoszą się do Ciebie z miłością i z szacunkiem na jaki zasługujesz? Czy wręcz przeciwnie. Jesteśmy w pewnym stopniu odpowiedzialni za to jak traktują nas inni. Jeśli na pewnym etapie znajomości dopuścimy do tego, aby ktoś nas źle traktował, nie zareagujemy i nie określimy jasno granic, możemy stać się ofiarą. Nie można doprowadzić do tego, aby ktoś nas poniżał, wyzywał, odbierał nam godność. Używał wobec nas przemocy fizycznej czy psychicznej.

Zamiast obwiniać, czy narzekać na swoje relacje, weź odpowiedzialność i znaj swoją prawdziwą wartość. W razie potrzeby stań w obronie własnej godności, dumy i wartości, którymi kierujesz się w życiu.

Jeżeli czyjeś zachowanie wobec Ciebie Ci nie odpowiada jasno to komunikuj i przedstaw swoje oczekiwania. Oczywiście nie zawsze jest się łatwo komuś sprzeciwić i być wystarczająco asertywnym, jednak powinniśmy unikać niszczących nas relacji i toksycznych osób. Nie powinniśmy utrzymywać relacji, które czynią nas nieszczęśliwymi.

Związki z innymi ludźmi stanowią istotę naszego życia. Warto więc, aby były to relacje, które dają nam radość, satysfakcję i przyczyniają się do naszego poczucia szczęścia.

Sprawdź: 14 cech toksycznych ludzi i jak sobie skutecznie z nimi radzić

„Naprawdę silni ludzie nie tłumaczą, dlaczego wymagają szacunku. Po prostu nie zadają się z kimś, kto im szacunku nie daje”. – Sherry Argov

#5  Spełniaj swoje marzenia

Każdy z nas ma jakieś marzenia. A jeżeli nie masz marzeń, to warto się zastanowić, czego tak naprawdę pragniesz od życia. Spełnianie marzeń to jeden ze sprawdzonych sposobów na więcej radości i szczęścia w naszym życiu.

Inwestowanie energii, czasu czy środków finansowych w coś, w co autentycznie wierzysz i czego pragniesz, da Ci najwięcej satysfakcji i spełnienia. Kiedy Twoje serce i głowa są ze sobą w zgodzie i koncentrujesz się na swoim pragnieniu, możesz oddać się temu bez reszty. Dać z siebie wszystko co najlepsze. Podążyć za swoim marzeniem. Inwestowanie w swoje marzenia, to inwestowanie w siebie.

Nie rezygnuj zbyt łatwo ze spełnienia swoich marzeń, tylko dlatego, że ich realizacja wymaga czasu. Czas i tak upłynie. Podobnie jeśli kiedyś próbowałeś coś zrobić na czym Ci zależało, ale się nie udało, nie poddawaj się zbyt łatwo. Podejmij kolejną próbę i kolejną i kolejną jeśli będzie trzeba.

Wszystko co wartościowe wymaga pracy i czasu. Jest pora siewu i pora żniw. To, że czegoś nie ma obecnie w naszym życiu, nie znaczy, że nie może się pojawić jeśli podejmiemy działanie, aby tak się stało. Możliwość spełniania marzeń, sprawia, że życie staje się fascynujące. Pamiętaj droga do marzeń i ich spełnienia jest zawsze otwarta. Wszystkie nasze marzenia mają szansę się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować!

Sprawdź: Jak się zmotywować? 13 sposobów na walkę o swoje marzenia

„To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”. – Paulo Coelho

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 sposobów jak być bardziej szczęśliwą osobą. To my sami w największym stopniu decydujemy o tym, czy czujemy się szczęśliwi, czy też nie. Szczęście jest w nas i powinniśmy strać się je w sobie odnaleźć, wzmacniać i pielęgnować.

„Dostrzegajmy to co wartościowe i bezcenne w naszym życiu i cieszmy się tym będąc szczęśliwsi”.

A Tobie co daje szczęście w życiu? Jakie masz sposoby, aby być bardziej szczęśliwym i zadowolonym z życia? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.