Czy zdarza Ci się czasem zapominać rożnych rzeczy? Zapomniałeś coś zrobić, zapomniałeś co chciałeś powiedzieć, zapomniałeś co miałeś kupić, zapomniałeś o spotkaniu, zapomniałeś oddzwonić, zapomniałeś kluczy, zapomniałeś jak osoba, z którą rozmawiasz ma na imię, zapomniałeś odebrać dziecko z przedszkola, zapomniałeś o ważnej rocznicy. Przykłady można mnożyć. Skala naszego zapominania jest różna. Czasem są to błahe sprawy, ale też bardzo istotne. Za każdym razem, gdy czegoś zapominasz, tracony jest czas, pieniądze, szanse, mogą cierpieć też na tym Twoje relacje z innymi ludźmi. Dobra pamięć odgrywa w naszym życiu kluczową rolę i pomaga w efektywnym działaniu. Jak poprawić pamięć i sprawność umysłową?

Według światowej sławy eksperta od szybkiego czytania, ulepszania pamięci i optymalnej wydajności mózgu Jima Kwika, wiele możemy zrobić, aby poprawić nie tylko naszą pamięć roboczą, ale także jak sprawić by bardziej efektywnie funkcjonował nasz mózg. Według Jima nie ma czegoś takiego jak dobra lub zła pamieć, jest tylko wytrenowana lub niewytrenowana pamięć.

“Mózg jest narządem nauki, pracy i miłości – superkomputerem podtrzymującym nasze życie. Gdy on działa dobrze, my dobrze żyjemy”. – Doktor Daniel G. Amen

Oto 10 najlepszych wskazówek jak poprawić pamięć i sprawność naszego mózgu według Jima Kwik:

#1 Dobra dieta dla mózgu

Przede wszystkim ważna jest dobra dieta, która pozytywnie wpływa na mózg. Kluczowe znaczenie dla optymalizacji pamięci i pełnego wykorzystania potencjału Twojego mózgu ma to co co spożywasz. Do pokarmów, które świetnie nadają się do poprawy pamięci i wspomagania funkcji mózgu należą:

  • awokado
  • jagody
  • brokuły
  • olej kokosowy
  • jajka
  • zielone liściaste warzywa
  • łosoś
  • sardynki
  • orzechy włoskie
  • nasiona dyni
  • ciemna czekolada
  • kurkuma

Niektóre z tych produktów, jak orzechy włoskie nawet swoim kształtem przypominają mózg, tak jakby sama natura podpowiadała nam co jest dla nas dobre i na co wpływa.

#2 Zwalcz automatyczne myśli negatywne 

Automatyczne Myśli Negatywne (ANM) mogą wywoływać przygnębienie i poczucie smutku. Nauczenie się kontrolowania myśli i kierowania nimi w sposób pozytywny jest jednym z dobrych sposobów, by poczuć się lepiej i poprawić nasze zdolności umysłowe.

Nasze umysły – stworzone z myśli, przekonań i tego, co sami sobie powtarzamy – działają bezustannie. Bombardowani przez reklamy i negatywne wiadomości płynące z mediów, stale walczymy o zachowanie równowagi i zdrowia.

Jim jest zwolennikiem, teorii automatycznych myślami negatywnych, pierwotnie wymyślonej przez dr Daniela Amena, znanego na całym świecie psychiatrę i specjalistę od obrazowania mózgu.

Według naukowców, przez naszą głowę przebiega ok. 60 000 myśli dziennie. U przeciętnej osoby 80% tych myśli jest negatywne. Te negatywne myśli zajmują Twój umysł, mózg stale zmaga się z tym negatywnym dialogiem wewnętrznym, który zabiera czas i energię, którą można by użyć do innych rzeczy.

Negatywne myśli stymulują te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za odczuwanie depresji i niepokoju. Z drugiej strony pozytywne myśli wywierają na nasz mózg uspokajający i dobroczynny wpływ. Negatywne są niczym trucizna w naszym organizmie, a pozytywne są jak lekarstwo. Zmień swój sposób myślenia i patrzenia na świat, bądź bardziej pozytywny, a Twój mózg Ci za po podziękuje i będzie Ci dobrze służył.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym temacie sięgnij po książkę Daniela Amena Zmień swój mózg, zmień swoje życie.  W tym bestsellerze znajdziesz dowody naukowe na to, jak Twój niepokój, depresja, złość, obsesyjność lub impulsywność mogą być związane z funkcjonowaniem określonych struktur w Twoim mózgu. Poznasz też skuteczne sposoby, które mogą Ci pomóc wzmocnić mózg i poprawić Twoje życie.

#3 Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne mają niezliczoną ilość korzyści zdrowotnych, jednak wiele osób nie wie, jak bardzo ćwiczenia fizyczne pomagają mózgowi. Cokolwiek jest dobre dla Twojego serca, będzie też dobre dla Twojej głowy.

Wykazano, że ćwiczenia poprawiają ostrość umysłu, skupienie, redukują stres, zwiększają energię, podnoszą witalność i chęć do działania. Ćwiczenia i aktywność fizyczna jest nieocenionym narzędziem dla każdego, kto chce zmaksymalizować możliwości swojego mózgu.

Jeśli nie jesteś przekonany do ćwiczeń fizycznych przeczytaj 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#4 Suplementy wspomagające pracę mózgu

Ważne jest, aby dobrze zrozumieć, jakich składników odżywczych może brakować w Twojej diecie, a jeśli nie możesz ich dostarczyć z pożywienia, korzystaj z dostępnych na rynku suplementów, aby uzupełnić ich niedobór.

Dotyczy to w szczególności witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych omega-3, które, jak wykazano, poprawiają funkcjonowanie mózgu, ale mogą być czasem trudne do dostarczania tylko z jedzenia.

W pierwszej kolejności dostarczaj składników odżywczych z diety, po suplementy sięgaj tylko jeśli to faktycznie konieczne.

#5 Pozytywna grupa rówieśnicza

Czy spędzasz czas z ludźmi, którzy Cię inspirują, motywują do wyzwań, są pozytywni? Przebywanie w takim środowisku pozwoli Ci wspiąć się na wyższy poziom. Przy pozytywnych osobach jesteś w stanie się rozwinąć i wiele nauczyć. Takie otocznie korzystnie wpływa na Twoje zdolności umysłowe i Twój mózg.

Z drugiej strony, czy nie spędzasz przypadkiem czasu z wampirami energetycznymi i toksycznymi osobami? Ludźmi, którzy starają się jedynie wyssać z Ciebie energię mentalną. Osłabiają Twoją produktywność i odbierają chęć do działania. Potęgują w Tobie negatywne myślenie i czarnowidztwo.

Jim Kwik twierdzi, że to nie tylko nasze sieci biologiczne i neurologiczne pomagają funkcjonować sprawnie naszym mózgom, ale także nasze sieci społeczne. Bądź więc ostrożny, z kim się zadajesz i jakim osobami się otaczasz. Pamiętaj o starym powiedzeniu “z kim przestajesz, takim się stajesz”.

#6 Czyste środowisko

Znasz to uczucie zaraz po tym, jak wyczyścisz swoje biuro lub dom? Czy nie czujesz wówczas, że potrafisz wtedy jaśniej myśleć?

Okazuje się, że porządek i czystość pozwala na większe skupienie. Twój mózg ma wówczas mniej rozpraszaczy i możesz się dzięki temu znacznie lepiej skoncentrować na tym co robisz. Czyste środowisko przekłada się na wzrost siły mentalnej, więc nie zapominaj o regularnych porządkach i sprzątaniu swojego otoczenia.

Porządek wokół Ciebie sprawi, że będziesz mieć porządek w swojej głowie. Posprzątaj więc swoje biurko, poukładaj w szafie, sprzątnij swój domy, mieszkanie, samochód.

#7 Sen

Sen, to czas, w którym mózg utrwala pamięć krótko- i długoterminową. Bez wystarczającej ilości snu nasza pamięć dosłownie nie działa poprawnie. Kwik opisuje sen jako mechanizm, który, w pewien sposób “oczyszcza nasz mózg”. Sen jest bardzo ważny, jego niedobory mogą zwiększać ryzyko Alzheimera i demencji.

Podobnie jak dobra dieta i ćwiczenia, sen jest kluczowym składnikiem ogólnego stanu zdrowia. Odmładza ciało, odświeża umysł, a jeśli zbyt długo będziesz pozbawiony snu, możesz to dosłownie przepłacić życiem.

Aby dowiedzieć się więcej sprawdź jakie są skutki braku snu, o których powinieneś wiedzieć.

#8 Chroń swój mózg przed urazami

Pomimo swojej obecnej pozycji jako jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie nauki, w młodym wieku, Jim Kwik doznał traumatycznego uszkodzenia mózgu, które sprawiło, że dorastał z ciężkimi trudnościami w uczeniu się.

Kwik później nauczył się, jak przezwyciężyć te niepełnosprawności, a swoje doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie przekazuje innym. Jednak m.in. z tego powodu zaleca, aby zawsze zachować ostrożność i aby chronić swój mózg przed ewentualnymi urazami. Kiedy trzeba np. jeżdżąc na rowerze czy motorze, pamiętaj o kasku, aby chronić swoja głowę, w razie ewentualnego wypadku. Nasz mózg jest elastyczny, ale jest także delikatny, więc chroń go przed fizycznymi urazami.

#9 Nauka przez całe życie

Nauka nowych rzeczy i rozwój umysłu, pozwala na tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Aby zachować sprawność mentalną powinniśmy uczyć się przez całe życie jest to kluczowe dla utrzymania zdrowia mózgu, w tym pamięci i innych funkcji mózgu.

Niezależnie od tego, czy czytasz na tematy, które kochasz, czy uczysz się czegoś nowego, nauka powinna pozostać ważną częścią Twojego życia, jeśli Twoim celem jest optymalizacja pamięci i maksymalizacja zdrowia mózgu.

Dowiedz się: Jak lepiej się uczyć? Poznaj skuteczne sposoby na naukę.

#10 Zarządzanie stresem

Przewlekły stres może siać spustoszenie w mózgu na kilka sposobów. Stres może być dobrym bodźcem np. pomaga nam w uprawianiu sportu, ponieważ świetnie sprawdza się w “aktywowaniu” naszych ciał w chwilach zagrożenia lub sytuacji wymagających wyższej dawki adrenaliny.

Jednak nadmierny stres i zbyt wysoki poziom kortyzolu nie jest dobry, jeśli chcesz się efektywnie uczyć, zdać egzamin, wygłosić dobrą prezentację lub sprawnie myśleć. Może działać na Ciebie paraliżująco i osłabiać Twoją skuteczność.

Poświęć więc czas na opanowanie stresu. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie stresu, więc znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie stresu przeczytaj koniecznie Jak radzić sobie ze stresem i skutecznie nim zarządzać?

„Jeśli masz mózg, jesteś zobowiązany, żeby go używać.” – Meryl Streep

Oto poznałeś 10 sposobów, aby poprawić pamięć i sprawność umysłową. Część z tych rad może brzmieć jak coś oczywistego jednak trzeba pamiętać, że wiele dobry nawyków jest zdroworozsądkowych mimo to niewiele osób jest stosuje w praktyce. Nie wystarczy o czymś wiedzieć, trzeba to jeszcze wdrożyć w życie.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i szukasz inspiracji poznaj 8 łatwych i skutecznych sposobów, aby ćwiczyć mózg

A Ty jakie znasz sposoby na lepszą sprawność umysłową? Co według Ciebie korzystnie wpływa na nasz mózg? Podziel się swoją opinią w komentarzu.