W dziejach ludzkości pojawiają się jednostki wybitne, nieszablonowe, które zmieniają świat i osiągają niewyobrażalne dla wielu z nas rezultaty. Co Ci nieprzeciętni ludzie sukcesu robią inaczej? Jaka jest tajemnica ich sukcesu? Czego możemy się od nich nauczyć ? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Za tych, co szaleni. Za odmieńców. Buntowników. Awanturników. Niedopasowanych. Za tych, co patrzą na świat inaczej. Oni nie lubią zasad. Nie szanują status quo. Można ich cytować, można się z nimi nie zgadzać; można ich wysławiać, można ich zniesławiać. Ale jednego nie można zrobić – nie można ich ignorować. Bo to oni zmieniają świat. Popychają ludzkość do przodu. I choć niektórzy mogą widzieć w nich szaleńców, my dostrzegamy w nich geniusz. Ponieważ to ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat… są tymi, którzy go zmieniają. – Walter Isaacson – Steve Jobs

Oto 15 rzeczy które nieprzeciętni ludzie sukcesu robią inaczej:

#1 Kwestionują odmowę

Nikt z nas nie lubi, gdy ktoś nam odmawia i słyszymy w odpowiedzi na naszą prośbę „Nie”. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy, nie podają się gdy napotykają na opór. Kwestionują i rzucają wyzwanie każdej osobie, która ośmiela się im powiedzieć „Nie”. Głęboko wierzą, że mogą zmienić dowolne „Nie” na „Tak”, i że odmowa to tylko chwilowa przeszkoda w ich dążeniu do osiągnięcia ostatecznego celu.

Odmowa i „Nie” oznacza dla nich, że trzeba po prostu wzmocnić swoje wysiłki. Wciąż uważają, że są na właściwej drodze i że lepiej podjąć dalsze działania, zamiast rozmyślać i rozpamiętywać, że ktoś nie zaakceptował naszego pomysłu, propozycji czy prośby.

Aby lepiej radzić sobie z odmową i odrzuceniem sprawdź Jak radzić sobie z odmową i odrzuceniem?

#2 Podważają status quo

Pełni pasji, czasem uznawani za szalonych, odnoszący sukcesy ludzie są w głębi serca rebeliantami. Gdziekolwiek lub cokolwiek robią, zakłócają i podważają obecny sposób działania. Oni walczą o zmianę i nie przepraszają za to. Wiedzą, że innowacyjność oraz rozwiązanie problemów polega często na zrobieniu czegoś całkowicie innego i zupełnie odbiegającego od obecnie uznawanych standardów.

Akceptowanie status quo i pogodzenie się z nim to poddanie się swojemu losowi. Daje ludziom poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ale to bardzo złudne uczucie. Ludzie sukcesu są gotowi do zmiany, co sprawia, że stale się rozwijają. Ciągle zadają pytania i poszukują odpowiedzi i nowych możliwości działania.

Przełomowe wynalazki i odkrycia rodziły się w głowach innowatorów, którzy zakwestionowali otaczającą ich rzeczywistość.

„Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają”.

#3 Budzą się przed wschodem słońca

Już to kiedyś pewnie słyszałeś. Wstań wcześnie, a wszystkie Twoje marzenia się spełnią, ponieważ będziesz miał więcej czasu. Możesz w to nie wierzyć, jednak jest w tym dużo prawdy i dlatego dość często słyszysz taką radę. Zbyt długie spanie jest tym co w pewien sposób zabija Twój sukces. Sen oczywiście jest ważny dla zdrowia i regeneracji, jednak nie można z nim również przesadzać.

Potrzebujesz czasu, aby zrealizować swoje cele, a te dodatkowe minuty, których potrzebujesz, znajdują się zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych. Przyglądając się nawykom odnoszących sukcesy ludzi, większość z nich wstaje wcześnie rano, niektórzy nawet budzą się przed wschodem słońca. Czas jest jedynym zasobem, który wszyscy mamy na równi, więc używaj go zamiast go marnować.

Jeśli nie jesteś przekonany do wczesnego wstawania przeczytaj Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści.

#4 Są odporni na krytykę

Ludzie sukcesu nie przejmują się krytyką i negatywnymi opiniami innych. Nie podoba Ci się to, co robią? Brzydko mówiąc, mają to w głębokim poważaniu, nie obchodzi ich to.

Myślisz, że postradali rozum? Prawdopodobnie zgodziliby się z Tobą, ponieważ nienawidzą przeciętności, która Ci grozi, gdy podąża się za tłumem i ogólnie przyjętymi oczekiwaniami społecznymi.

Czy przejmują się opinią i zdaniem innych? Tak, jednak tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione i pomaga sprawie.

Ludzie sukcesu nie dbają o to, by zadowolić wszystkich lub o to, czy ludzie się z nimi zgadzają. Są „buntownikami z wyboru”, którzy działają na rzecz większej idei, realizują swoje plany mimo odmiennego zdania innych ludzi, nie tracą czasu na nieistotne sprawy, bo to odciąga ich od osiągnięcia celu.

Chcesz wiedzieć więcej jak radzić sobie sobie z krytyką i opinią innych przeczytaj Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

#5 Rozpiera ich energia

Ci szaleni, nieszablonowi, wyróżniający się ludzie są naładowani pozytywną energią i podekscytowani tym co robią. Są pełnij pasji i dają to po sobie poznać. Nie powstrzymują się i wiedzą, że kluczem do przekonania innych do swoich pomysłów oraz realizacji ich wielkiego planu jest pokazanie tego innych poprzez ich energię, zapał do działania i zaangażowanie.

Ludzie sukcesu są podekscytowaniu tym co robią i nie będą w pełni szczęśliwi, dopóki nie spełnią swojej misji.

Aby mieć siły do działania i zwiększyć szanse na powodzenie, troszczą się o siebie, jedząc pożywienie, które napędza ich ciało i sprawia, że jest w dobrej kondycji. Wiedzą, że ruch i żywotność są w pewien sposób zaraźliwe, a ludzi przyciąga taki stan i działa na nich jak magnes. Zdają sobie sprawę, że bez silnego ciała i sprawności trudniej będzie im realizować swoje plany. Są pełni entuzjazmu i pasji, którą emanują i poprzez którą zyskują zwolenników.

#6 Są nieugięci

Kiedy w danej sytuacji wszyscy już zrezygnowali z dalszych prób, ludzie sukcesu się nie poddają i nadal próbują. Żadna przeszkoda nie jest zbyt duża, zawsze trzeba szukać kolejnego sposobu rozwiązania. Ludzie sukcesu są gotowi ponieść porażkę 1000 razy z rzędu, ponieważ jest szansa, że przy próbie numer 1001, może pojawić się rozwiązanie i rzeczy mogą potoczyć się zupełnie inaczej.

Mogą sprawiać wrażenie nadmiernych optymistów, jednak tak naprawdę ludzie o ponadprzeciętnych osiągnięciach są po prostu uparci i nieugięci w swoich dążeniach do realizacji celu. Ich nastawienie koncentruje się na pozytywności, która pozwala im myśleć w ten sposób. Toczą walczę ze swoim, dialogiem wewnętrznym, który czasem może podpowiadać, aby dali sobie spokój i odpuścili, jednak wychodzą z tej walki zwycięzco, co wymaga odwagi, siły woli i dużo ciężkiej pracy. Nie jest łatwo być nieugiętym, jednak jest to konieczne, aby być wielkim.

Upór jest istotnym elementem sukcesu. Jeśli będziesz pukać wystarczająco długo i wystarczająco głośno, to na pewno kogoś obudzisz. – Henry Wadsworth Longfellow

#7 Słuchają uważnie i robią notatki

Mówienie za dużo jest tym, co może ograniczać Twój sukces. Wielcy ludzie sukcesu słuchają tego, co inni mają do powiedzenia, a następnie odfiltrowują to, co nie jest istotne dla realizacji ich misji. Robią też dużą ilości notatek, ponieważ w ten sposób utrwalają i porządkują informacje, wiedzę i to czego się nauczyli.

Ludzie sukcesu wiedzą, że pamięć bywa zawodna. Przechowywanie informacji w formie notatek pozwala ich umysłowi być wolnym i skupić się na tworzeniu innowacyjnych i interesujących pomysłów, które następnie mogą wykonać i wdrożyć w życie.

Cokolwiek wartościowego pojawia się w ich głowie lub gdy  mają do wykonania jakieś zadanie w nadchodzącej przyszłości zapisują to, aby nie przepadło bezpowrotnie i aby o tym pamiętać. Jednocześnie zwalniają w ten sposób swój umysł z pamiętania o tych rzeczach i mogą te moce umysłowe wykorzystać do innych celów.

„Mów tak, żeby ludzie uwielbiali Cię słuchać. Słuchaj tak, żeby ludzie uwielbiali do Ciebie mówić.”

#8 Natychmiast zapisują wszystko w swoim kalendarzu

Gdy pytasz osobę odnoszącą sukcesy czy ma dla Ciebie czas istniej duże prawdopodobieństwo, że pierwsze co zrobi to sprawdzi swój kalendarz. Bardzo zorganizowani i produktywni ludzie mają niemal wszystko zaplanowane w swoim kalendarzu.

Kiedy chcesz taką osobę zaprosić na spotkanie, spodziewaj się pytania „Co jest celem spotkania?”. Ludzie sukcesu wiedzą, jakim marnotrawstwem czasu mogą być spotkania które w zasadzie odbywają tylko po to, żeby się spotkać.

Poza spotkaniami, kalendarze ludzi sukcesu zawierają również bloki czasu w ciągu dnia, które wykorzystują na myślenie, jedzenie, ćwiczenia, naukę i pracę twórczą oraz inne aktywności, które ich rozwijają i wzmacniają.

#9 Ograniczają czas na media społecznościowe

Media społecznościowe są zaprojektowane w ten sposób, aby nas wciągnąć na jak najdłuższy czas oraz sprawić, abyśmy podjęli działania, których wcześniej być może nawet nie planowaliśmy, jak zakup produktu pod wpływem reklamy.

Ludzie sukcesu zdają sobie sprawę, że social media są dużym rozpraszaczem skupienia i pochłaniaczem czasu. Korzystają z mediów społecznościowych, aby przekazać swoją ideę, tworzyć treści i komunikować swoje pomysły. Różnica polega na tym, że wiedzą, jak uzależniające może być korzystanie z social media, więc ograniczają ich użycie do krótkich serii raz lub dwa razy dziennie. Nie uzależniają się od dawki dopaminy, którą dają ludziom media społecznościowe.

#10 Poświęcają czas na relaks

Działanie na pełnych obrotach w trybie „zawsze włączony”, jest największym wrogiem ludzi z pasją, odnoszących sukcesy. Zaniedbanie odpoczynku i „doładowania akumulatorów” może skutkować wypaleniem i problemami ze zdrowiem.

Ludzie sukcesu starają się o tym pamiętać, dlatego planują też czas na relaks i odpoczynek. Podróżują, zmieniają otoczenie, aby odejść na jakiś czas od schematów i rutyny, do których przywykli.

Wykorzystują ten czas na chwilowe oderwanie się, zrelaksowanie oraz przemyślenie tego, co już osiągnęli do tej pory. Jest to swojego rodzaju forma terapii, która jest potrzebna, aby nie zostać pochłoniętym przez ciężka codzienną pracę, stres, porażki i odmowy, które trzeba znosić na drodze do wielkości i sukcesu.

#11 „Nie” jest najczęściej używanym słowem

Słowo „Nie” jest najczęściej używanym słowem odnoszących sukcesy ludzi. Ludzie Ci są mocno skupieni na swoim celu, którzy jest dla nich priorytetem, więc wszystko, co nie pasuje do ich misji, jest przez nich ignorowane.

Jeśli w ich głowie na myśl o danej propozycji pojawia się zdecydowane „Tak”,  bez wahania, szybko podejmują decyzję i się zgadzają. Jeśli ich natychmiastowa reakcja na okazję nie wywołuje w nich emocji i zdecydowanego „Tak” i nie czują się zainspirowani tą prośbą, wtedy mówią „Nie”.

Angażowanie się w przedsięwzięcia, do których nie są w pełni przekonani, byłoby ryzykowne dla ich wielkiego planu, odciągnęłoby ich uwagę od rzeczy dla nich ważnych, którym poświęcają swój czas i swoje życie. Nie jest to poświęcenie, na które ludzie sukcesu chcą sobie pozwolić, więc „Nie” staje się ich domyślną odpowiedzią.

#12 Służenie innym jest istotą tego, co robią

Dostarczanie wartości i pomoc innym jest bardzo ważne dla ludzi sukcesu. Niezależnie od tego, czy służą lokalnej społeczności, klientom, pracownikom, czy ludziom w potrzebie, osoby, które osiągają prawdziwy wartościowy sukces, służą komuś innemu niż tylko sobie.

Wszystkie ich pomysły oscylują wokół misji służenia komuś. Z ich perspektywy chodzi o zrobienie czegoś, co jest większe od nich samych, co pozostawia spuściznę poza ich własnym ludzkim istnieniem. Chcą, żeby ich życie miało znaczenie i pozytywnie wpłynęło na życie innych ludzi.

Kiedy łączą to zaangażowanie w służbę innym z pasją do tego, co robią, przyciąga to innych ludzi do ich sprawy. To sprawia, że czasem ich sukces dla zewnętrznych obserwatorów wygląda jak coś, co przyszło im łatwo i bez wysiłku. Jest to bardzo mylący obraz. W rzeczywistości dojście do tego miejsca bardzo często zajęło im wiele lat wysiłku, wyrzeczeń i ciężkiej pracy.

Trwały sukces daje „służenie innym”, nie jest to jednak proste, wraz z sukcesem zaczynają się pojawiać pokusy pieniądze, używki, nowe znajomości, które niekoniecznie są dobre. Nie uleganie tym pokusom i działanie na rzecz innych może być czasem trudne i wymagać mocnego charakteru oraz siły woli. Wielkie osobowości potrafią to zrobić i w swoim działaniu kierują się tworzeniem wartości, służbie i pomocą innym.

#13 Mają zdrowe podejście do pieniędzy

Ludzie sukcesu myślą zupełnie inaczej o pieniądzach. Postrzegają pieniądze jako zasób, który pomoże im dotrzeć do większej liczby osób i dokonać większej zmiany. Pieniądze dla nich nie oznaczają jakiegoś samolubnego celu, jakim jest kupowanie luksusowych przedmiotów i popisywanie się przed innymi. Pieniądze traktują jak paliwo, które pomaga w spełnianiu marzeń i realizacji ich celów.

Nie uważają, że pieniądze są źródłem wszelkiego zła i że ludzie bogaci są chciwi i źli. Pieniądze same w sobie nie są złe. Wszystko zależy od osoby, która je posiada i sposobu w jaki je spożytkuje. Ludzie sukcesu wiedzą, że mając pieniądze mogą uczynić wiele dobrego. Pieniądze to dla nich sposób na zmianę świata na lepsze w jakiś znaczący sposób. Mając pieniądze mają większe możliwości do czynienia dobra.

„Pieniądze nie są celem. Pieniądze nie mają wartości. Wartość mają marzenia, które pieniądze pomagają zrealizować”. – Robert T. Kiyosaki

#14 Mają misję

Była już o tym po części mowa. Wszyscy nieprzeciętni, odnoszący sukcesy ludzie mogą opowiedzieć Ci o swojej misji w jednym lub dwóch zdaniach. Podstawowa idea, wokół której kreci się ich życie jest tak konkretna, że potrzebują tylko kliku słów, aby ją wyrazić i w pełni ją oddać.

Niektórym z nich określenie swojej misji życiowej przyszło szybciej inni potrzebowali lat, aby nabrała ona tak wyraźnego kształtu.

Wielcy ludzie, wielokrotnie zastanawiali się nad tym, co po sobie zostawią kiedy umrą i czy ich życie będzie miało jakieś znaczenie. To ukierunkowane myślenie pozwoliło im określić jasno swoje intencje i pomogło w zdefiniowaniu bardzo klarownej misji życiowej, która przyświeca ich działaniom. To również pomaga im w podejmowaniu decyzji, bo jeżeli coś nie jest w zgodzie z ich wartościami i misją, nie poświęcają na to swojego czasu.

Ludzie sukcesu zdają sobie sprawę, że wszystko to co chcesz osiągnąć, zadzieje się tylko wtedy, gdy podejmiesz działania. Misja, która nimi kierują sprawia, że to działanie ma większy sens.

#15 Inspirują ludzi

Pełni pasji, nieszablonowi, odnoszący sukcesy ludzie inspirują innych ludzi. Rozmowa z nimi podnosi na duchu i zmienia sposób myślenia. Tworzą w Tobie uczucie, które jest dobre i sprawia, że chcesz osiągnąć jakiś znaczący cel w swoim życiu. Sprawiają, że czujemy się wyśmienicie w ich towarzystwie i chcemy chłonąć jak najwięcej z ich doświadczeń i wiedzy.

Są inspirujący, ponieważ starają się wprowadzać zmiany na lepsze. To pobudzające i motywujące widzieć, jak ktoś robi coś wartościowego, udaje mu się zrealizować swoje zamierzenia, pomaga innymi i do tego jeszcze otrzymuje nagrodę za swój trud.

„Śmiałe marzenia mogą się przekształcić w rzeczywistość!” – Napoleon Hill

Wszyscy mamy w sobie potencjał do rozwoju, aby odnosić większe sukcesy i poprawiać otaczający nas świat. To jest wybór. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Twoje życie, to w 100% Twoja odpowiedzialność, nieważne w jakim punkcie życia teraz jesteś, to Twoja odpowiedzialność, żeby coś zmienić, nie ma innej opcji.

Pytanie jednak, czy jesteś gotowy to zrobić i podjąć działanie, zaakceptować wyrzeczenia, ciężką pracę, wzmocnić swoją psychikę i mentalną siłę, które są wymagane, aby znaleźć się wśród tych nietuzinkowych, inspirujących, odnoszących sukcesy ludzi? Wybór należy do Ciebie.

A Twoim zdaniem co jeszcze wyróżnia ludzi o nieprzeciętnych osiągnięciach? Podziel się swoją opinią w komentarzu.