Co robić i jak określać cele, by wreszcie je zrealizować? Wyznaczanie celów jest zdecydowanie jednym z najpotężniejszych dostępnych narzędzi w Twoim arsenale, które możesz wykorzystać, aby osiągnąć to czego chcesz i mieć najlepsze życie z możliwych. Problem polega na tym, że wiele osób tak naprawdę nie wie, jak w pełni wykorzystać to narzędzie, aby rzeczywiście zrealizować swoje cele.

Często ludzie wyznaczają sobie cele, ale tak naprawdę nigdy nie podążają za nimi. Nie są dostatecznie zaangażowani w ich realizację. Ostatecznie nie udaje im się osiągnąć tego, co postanowili zrobić. Nie ma znaczenia, czy są to cele osobiste czy zawodowe, istnieją pewne sprawdzone i skuteczne strategie postępowania z celami, które mogą nam pomóc je zrealizować. Oto 7 wskazówek, które możesz zastosować natychmiast, aby zwiększyć swoje szanse na sukces i osiągnięcie celu.

„Osiąganie celów nadaje życiu sens”.

7 wskazówek jak określać cele, aby wreszcie je zrealizować

#01 Zapisz swoje cele

Jeśli naprawdę chcesz na poważnie podejść do określania i realizacji swoich celów, to nigdy nie powinieneś lekceważyć tej techniki. Kiedy fizycznie zapisujesz swoje cele, jesteś w stanie je lepiej przemyśleć i zdefiniować. Stają się one w pewien sposób namacalne, a Ty sam jesteś bardziej zaangażowany w osiągnięcie swojego celu. Większość ludzi myśli tylko o tym, czego chcą w swoim umyśle. Mają bardziej życzenia niż cele. Nie przelewają swoich myśli i pragnień na papier. Nie zamieniają marzeń w rzeczywiste i wymierne cele. To powoduje, że po chwili zapominają o swoich celach. Nigdy do tego nie dopuść. Jeśli poważnie myślisz o osiągnięciu swoich celów, zapisz je.

Jeśli nie jesteś przekonany do potrzeby zapisywania celów sprawdź: 7 powodów dla których powinieneś zawsze zapisywać swoje cele. Sprawdź też: Formuła określania celów SPVEM świetna alternatywa dla celów SMART

#02 Powiedź o swoich celach

Jeśli już zapisałeś swoje cele, powiedz o swoich celach innymi ludziom. W ten sposób podejmujesz publiczne zobowiązanie, które powinieneś dotrzymać. Z kim powinieneś podzielić się swoimi celami? Najlepszymi kandydatami są bliskie Ci osoby, przyjaciele lub członkowie rodziny, o których wiesz, że na pewno Cię wesprą. Nie dziel się swoimi celami z tymi, którzy będą Cię sabotować i zniechęcać do działania. Unikaj osób, które prawdopodobnie powiedzą, że Twoje cele są niemożliwe do realizacji. Wybierz tych, którzy wierzą w Ciebie i chcą, abyś odniósł sukces. Ludzi, którzy Cię wzmocnią i dadzą dodatkową zachętę do podjęcia wysiłku i podążania za swoim celem.

Musisz stanąć na pierwszej linii frontu, poczuć odpowiedzialność, aby być bardziej zaangażowanym w pracę na rzecz Twoich celów. Jeśli zachowujesz swoje cele tylko dla siebie i nikt o nich nie wie, to w sytuacji kiedy nie dajesz z siebie 100%, odpuszczasz i nie osiągasz celu, istnieje ryzyko, że nie będziesz miał motywacji, aby poprawić ten stan i zwiększyć wysiłki. Bo przecież i tak się nikt o tym nie dowie, że nie podołałeś i nie realizujesz swojego celu, więc nie ma za bardzo czym się przejmować. Publiczne świadectwo może Cię zdopingować, bo przecież prawdopodobnie jesteś osobą, która dotrzymuje danego słowa.

W tym miejscu jedna uwaga. Dzielenie się swoimi planami i celami z innymi nie u wszystkich przynosi dobre rezultaty. U niektórych lepiej sprawdza się zachowywanie swoich celów tylko dla siebie i wytrwała praca nad nimi. Ewentualnie mówienie innych o tym co zrobili dopiero, gdy już coś osiągną. Sprawdź sam co działa w Twoim przypadku.

#03 Czytaj swoje cele każdego dnia

Każdego dnia jedną z rzeczy, którą warto robić jest odczytanie swoich celów. Możesz to robić np. z rana przed wyjściem do pracy czy szkoły. Niech stanie się to elementem Twoje porannej rutyny. Dzięki temu prostemu zabiegowi zaczniesz „programować” swój umysł, aby był skoncentrowany na Twoich celach. Pamiętaj o tym, rób to konsekwentnie i codziennie. W końcu stanie się to Twoim nawykiem, który będzie Ci stale przypominał o Twoich celach i o tym, abyś podejmował działania by je osiągnąć.

Ta technika programowania Twoich celów w Twoim umyśle jest darmowa, a jej stosowanie nie zajmie Ci dużo czasu. Wiele osób tak robi i większość z nich uzyskuje pozytywne wyniki. Jeśli odczytywanie celów każdego ranka może sprawić, że odniesiesz sukces to po prostu też tak rób i zobacz jak to działa u Ciebie. Nie masz nic do stracenia, a wiele do zyskania.

#04 Przeglądaj swoje cele co tydzień

Pod koniec każdego tygodnia powinieneś przejrzeć swoje cele i wyniki. Co osiągnąłeś i gdzie obecnie jesteś z realizacją swoich celów. Bez znajomości swojego aktualnego wyniku nigdy nie będziesz wiedział czy robisz postępy i czy idziesz w dobrym kierunku. A jeśli nie wiesz, gdzie obecnie jesteś, nie będziesz mógł się dostać tam, gdzie chcesz być. Wiele osób raz wyznacza sobie cele i nigdy więcej ich nie przegląda. To spory błąd. Jeżeli czegoś nie mierzysz to nie możesz tym zarządzić.

Musisz sprawdzać swoje cele przynajmniej raz w tygodniu. Dowiedzieć się, czy działania, które wykonałeś, dają Ci  pożądany rezultat, który chcesz uzyskać. Jeśli nie, po prostu zmień dotychczasową strategię i ponownie podejmij działania. Czasami Twoja strategia będzie musiała się zmienić, ponieważ dotychczasowe sposoby mogą nie przynosić Ci pożądanych wyników. Pamiętaj, możesz zmienić lub ulepszyć swoje metody działania, ale nigdy nie porzucaj swoich celów, tylko dlatego, że jeszcze ich nie osiągnąłeś. Rezygnacja z celu to ostateczność, której o ile się tylko da i ma to uzasadnienie, powinniśmy za wszelką cenę unikać.

„Przyczyną nieosiągania większości celów głównych jest zajmowanie się w pierwszej kolejności sprawami drugorzędnymi”. – John C. Maxwell

#05 Zrób sobie przerwę

Bez względu na to, jak bardzo jesteś zaangażowany, energiczny i entuzjastycznie nastawiony do swojego celu, powinieneś zrobić sobie przerwę przynajmniej raz w tygodniu. Musisz zrozumieć, że zwłaszcza osiąganie celów długoterminowych, to nie jest sprint, ale maraton. Nikt nie jest w stanie biec bez przerwy z największą możliwą szybkością. Aby ukończyć maraton, trzeba odpowiednio rozłożyć siły. Nie chcesz doznać wypalenia, które spowoduje załamanie i brak sił, tak że nie będziesz w stanie walczyć o swoje cele. Trochę inna sytuacja jest w przypadku celów krótkoterminowych z terminami w ciągu kilku godzin czy kilku dni. Jednak i w tym przypadku warto pamiętać o robieniu przerw w pracy.

Raz na jakiś czas zrób coś, co nie ma nic wspólnego z pracą nad Twoimi celami. Idź na spacer po parku czy lesie, zaplanuj cały dzień na czytanie, wybierz się na krótką jednodniową wycieczkę, odwiedź muzeum, uprawiaj swój ulubiony sport, spędź czas ze znajomymi i rodziną itp. Zrelaksuj się, odpręż umysł i ciało. Nabierzesz dzięki temu energii do działania. Często po takiej przerwie z jeszcze większą ochotą podejmuje się pracę nad swoim celem.

#06 Ucz się i poprawiaj nieustannie

Aby osiągnąć swoje cele bardzo często będziesz musiał opanować nowe umiejętności. Nastaw się na ciągłe doskonalenie. Zawsze staraj się robić to co robisz najlepiej jak się da i być coraz lepszy w tym co robisz. Jednak wystrzegaj się perfekcjonizmu, który może Ci przeszkadzać, zamiast pomagać.

Dbaj o własny rozwój osobisty. Czytaj książki lub słuchaj audiobooków to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na zdobywanie wiedzy. Książki dostępne są praktycznie na każdy temat, który może nas interesować i mogą nam pomóc w osiągnięciu naszych celów. To dostępna na wyciągnięcie ręki skondensowana wiedza i doświadczenia, które często autor zdobywał latami, a my możemy z tego skorzystać za kilkadziesiąt złotych. Uczęszczaj na seminaria, kursy szkolenia. Znajdź mentora, który może Ci pomóc osiągnąć to czego chcesz.

W zależności od Twoich celów musisz wciąż się uczyć, zdobywać nową wiedzę i doskonalić swoje umiejętności. Stale podnosić swoje kwalifikacje, aby łatwiej zrealizować swoje cele. Pamiętaj też, że sucha wiedza nie wystarczy, konieczne jest działanie. Dlatego gdy coś przeczytasz, czegoś się nauczysz i uznasz, że może Ci to pomóc, wdróż zdobytą wiedzą możliwie szybko w życie i wypróbuj w praktyce. Dzięki temu nie tylko lepiej utrwalisz i zapamiętasz to czego się nauczyłeś, ale też sprawdzisz czy w Twoim przypadku to faktycznie daje korzystne efekty.

„Człowiek rośnie w grze o wielkie cele”. – Friedrich von Schiller

#07 Podejmuj działania na rzecz swoich celów

Sekretem osiągnięcia wszystkiego, czego pragniesz w życiu, jest podjęcie działań. Jeśli nic nie robisz, nie licz na uzyskanie pożądanych przez Ciebie wyników. Nawet, aby wygrać w totolotka, musisz podjąć działanie i kupić los. Bez inicjatywy, działania i pracy nad swoimi celami, nigdy nie dojdziesz tam gdzie chcesz być. Nie spełnisz swoich marzeń, nie zrealizujesz celów.

Myślenie o życiu na wielką skalę i osiągnięciu wszystkich rzeczy, których pragniesz, to dopiero pierwszy krok. Wszystko na świecie dzieje się dwa razy. Raz w umyśle i raz w świecie fizycznym. Kiedy myślisz o swoich celach, definiujesz je w swoim umyśle. Wykonujesz wewnętrzną pracę. A co z zewnętrzną pracą? Musisz fizycznie zrealizować swoje cele, aby je zmaterializować. Przekształcić myśl w rzeczywistość. Działanie jest mostem, który łączy Twój wewnętrzny świat, ze światem zewnętrznym. Podejmij więc konkretne działania już dziś, następnie jutro i tak dzień za dniem. Bądź wytrwały, cierpliwy i konsekwentny w tym co robisz. Zrób coś, aby Twoje cele i marzenia stały się rzeczywistością.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 7 wskazówek i sposobów, dzięki którym można skuteczniej osiągać swoje cele. Pamiętaj, że aby zwiększyć swoje szanse na sukces musisz określić i zapisać swoje cele, możesz dzielić się nimi z innymi, odczytywać każdego dnia swoje cele, przeglądać je regularnie i analizować osiągane wyniki, a przede wszystkim musisz podejmować konkretne działania, dzięki którym je zrealizujesz.

„Musisz postanowić, że nie zrezygnujesz, dopóki nie osiągniesz celu”.

A według Ciebie co może nam pomoc w osiąganiu celów? Co robić i jak określać cele, aby wreszcie je zrealizować? Napisz w komentarzu.