Niemal wszyscy mają jakieś marzenia. Marzenia przychodzą do nas pod różnymi postaciami. Przybierają różne kształty i rozmiary, pobudzają naszą wyobraźnię. Czasami pojawiają się jako drobne zachcianki i małe przyjemności, a innym razem jako pochłaniające nas pragnienie.

Do pewnego stopnia wielkość naszych marzeń ma znaczenie, ale nie to jest najważniejsze. To co ma największe znaczenie to realizacja i spełnianie swoich marzeń. Zamiana marzeń w konkretny cel i w rzeczywistość. Bez względu na to czy Twoje marzenie jest małe czy duże. Liczy się osiągnięcie celu.

Niestety, cześć osób myli chęci, życzenia, pragnienie czegoś i marzenia ze zdeterminowanym dążeniem do jasno określonego celu. Dlatego też niektórzy mają trudności ze spełnieniem swoich marzeń i osiągnięciem swoich celów. Jeśli też Ci się to czasem zdarza, nie jesteś odosobniony. Jest jednak nadzieja i sposób na to, abyś spełnił swoje marzenia. Twoje najśmielsze marzenia i ambitne cele mogą się zrealizować, jeśli zawsze będziesz robił jedną istotną rzecz – zapisywał swoje cel.

Cel to marzenie z terminem realizacji” – Napoleon Hill

Mogą się w tym miejscu pojawić głosy sceptyków, którzy uznają, że samo zapisanie marzeń i celów na papierze nic nie da. Szczególnie, że to o czym często marzymy jest duże i stosunkowo trudne do osiągnięcia. Jest więc mało prawdopodobne, aby nagle to czego pragniemy pojawiło się w naszym życiu, tylko za sprawą zapisania celu.

Jeśli też tak myślisz to oczywiście do pewnego stopnia masz rację. Nasze marzenia i cele nie spełniają się ot tak tylko dlatego, że napisaliśmy je na kartce papieru. Wiele osób zapewne chciałoby, aby tak to właśnie działało. Coś jak w bajce „Zaczarowany ołówek”, myślisz, rysujesz i masz.

Jednak cele i marzenia, niezależnie od ich wielkości, w końcu pojawiają się i będą pojawiać się u tych, którzy zdecydują się je zapisać. Nie dzieje się to nagle, z dnia na dzień, ale następuje stopniowo, subtelnie i w końcu Twoje marzenie się materializuje.

Nie ma co do tego wątpliwości – kiedy zapisujesz swoje cele, tworzysz warunki, które pozwalają na dokonanie postępu. Jeśli jeszcze nie zapisujesz swoich celów i nie jesteś co do tego przekonany poznaj klika powodów dla których warto to robić.

Oto 7 ważnych powodów, dla których powinieneś zapisywać swoje cele:

#1 Wzrasta Twoja motywacja

Kiedy spisujesz swoje marzenia i cele, Twoja motywacja do ich osiągnięcia wzrasta. Jednym z głównych powodów, dla których doświadczasz wzrostu motywacji, jest poczucie odpowiedzialności wobec siebie. Odpowiedzialność ta pojawia się z chwilą, gdy zobowiązujesz się na papierze do osiągnięcia określonego celu. Kiedy zapisujesz swój cel, działa to na Twoją podświadomość jak wydanie sobie komendy. A kiedy nie robisz rzeczy, które Twój podświadomy umysł wie i sugeruje Ci, że powinieneś zrobić, zaczynasz odczuwać pewną nieprzyjemną presję z  tego powodu.

Zapisując swoje cele, skutecznie tworzysz własnego „wewnętrznego sierżanta”, który pilnuje Cię, abyś wykonał rozkaz. Ten „wewnętrzny sierżant” działa jak siła napędowa, która Cię popycha, nęka i szturcha. Mówi Ci co robić w określonej sytuacji, motywuje do wysiłku i działania, abyś osiągnął swój cel i marzenie. Nie przestaje dopóki nie zostaną one zrealizowane.

Wzrost motywacji uzyskujesz też za sprawą kolejnej korzyści jaką daje Ci zapisywanie swoich celów.

#2 Lepiej pamiętasz o swoim celu

Kiedy zaczynasz spisywać swoje cele, osadzasz je głęboko w swoim umyśle. Jest to ważne, ponieważ kiedy Twoje cele zostają głęboko i mocno osadzone w Twoim umyśle, stają się łatwiejsze do zapamiętania i przywoływania. Naukowcy mają na to nawet nazwę, to tzw.  „efekt generacji„. Efekt generacji jest zjawiskiem, w którym informacje są lepiej pamiętane, jeśli są generowane z naszego własnego umysłu, a nie po prostu np. czytane.

Najlepiej codziennie – każdego dnia, całymi miesiącami i latami – spisuj i przepisuj swoje cele na nowo. Ćwiczenie to pozwala zaprogramować je głęboko w Twojej podświadomości, gdzie mogą one zacząć żyć własnym życiem.

Jeśli zapiszesz swój cel będziesz go lepiej pamiętał. Jest to dla Ciebie korzystne, ponieważ cele, które lepiej pamiętasz, to cele, które z większym prawdopodobieństwem osiągniesz. A to z kolei prowadzi do kolejnej korzyści, jaka płynie z zapisania celu.

#3 Koncertujesz swoje wysiłki i działania

Jeśli chcesz osiągnąć wielki sukces i uzyskać niezwykłe rezultaty w życiu, musisz opanować siłę koncentracji.

Niezapisany cel jest wymieszany z Twoimi innymi myślami, pragnieniami i życzeniami. Nie skupiasz się na nim, ginie w codziennym zgiełku myśli, które przebiegają przez Twój umysł. Jednak, kiedy zapisujesz swój cel, Twoja intencja osiągnięcia tego celu zostaje skupiona. Im bardziej skoncentrowany jesteś na swoim celu, tym bardziej skupione będą Twoje wysiłki, aby go osiągnąć.

Pomyśl o szkle powiększającym. Gdy umieścisz je pod gorącym Słońcem i skupisz światło słoneczne w jednym punkcie, skoncentrowana w ten sposób energia może wzniecić ogień. I to jest właśnie to, co musisz zrobić. Zapisać cel, aby lepiej skupić się na dążeniu do niego, dopóki go nie osiągniesz. Tak powstaje sukces.

Dlaczego bardziej skoncentrowany wysiłek jest dobry? Ponieważ wzrost skoncentrowanego wysiłku oznacza większe szanse na osiągniecie celu. Oszczędzasz też czas, bo wiesz co jest dla Ciebie ważne i łatwiej jest Ci podejmować decyzje co robić, a z czego zrezygnować.

#4 Twoje marzenia stają się bardziej konkretne

Moment, w którym Twoje marzenie i cel  zostaje umieszczony na kawałku papieru, jest momentem, w którym staje się w pewien sposób rzeczywisty. Zmienia się w coś, z czym można się komunikować, staje się namacalne. Zanim cel jest na papierze, to nic innego jak myśl, tęsknota, stan psychiczny i bierne pragnienie czegoś nieokreślonego.

Jednak kiedy Twój cel zostaje zapisany, trafia na kartę papieru czy do notatnika, staje się konkretny. Kiedy zapisujesz swój cel, podajesz jego nazwę, termin, opis. Krótko mówiąc, nadajesz mu parametry, które możesz zmierzyć i podjąć na ich podstawie konkretne działania. Staje się bardzo podobny do punktu na mapie, dając poczucie tego, gdzie jesteś i ile jeszcze musisz przejść, aby dojść w określone przez Ciebie miejsce.

Jak zapisywać i zamieniać marzenia w wymierne cele?

Cześć osób sądzi, że wyznaczyło sobie cele. Jednak, gdy spojrzymy na ich „cele”, okazuje się, że mają tylko szereg życzeń i marzeń. Takich jak: „być szczęśliwym”, „dużo zarabiać”. Problem polega na tym, że to w ogóle nie są cele. To zwykłe fantazje. Cel i życzenie to dwie zupełnie różne rzeczy. Cel jest precyzyjny i konkretny, przybiera formę pisemną. Można go szybko i łatwo zakomunikować drugiej osobie. Jest wymierny, dzięki czemu wiemy, kiedy udaje się go osiągnąć.

Skorzystaj ze sprawdzonej metody określania celów czyli SMART. Twój zapisany cel powinien być:

  • S” specyficzny (dobrze opisany, co chcesz konkretnie osiągnąć),
  • M” mierzalny (skąd będę wiedział, że go osiągnąłem, jak to zmierzę),
  • A” ambitny (powinien mieć jakąś wartość i nie być zbyt prosty do uzyskania),
  • R” realny (nie porywamy się z przysłowiową „motyką na Słońce”, cel powinien być w zasięgu naszych możliwości),
  • T” określony w czasie (do kiedy, w jakim terminie ten cel będzie osiągnięty).

„Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie.” – Zig Ziglar

#5 Zwiększasz potencjał swojego mózgu

Każdy z nas ma dwie półkule mózgowe, wyglądają podobnie, jednak każda z nich odpowiada za coś innego. Lewa analityczna – odpowiada za słowa liczby, analizowanie, syntezowanie. Prawa artystyczna – odpowiada za obrazy, kolory, rytm muzykę.

Kiedy marzysz, pożądasz i pragniesz czegoś, używasz wyobraźni i prawej półkuli mózgu. Jednak kiedy aktywnie zanotujesz swoje marzenia i cele, kiedy zaczniesz wyjaśniać, czym one są i zaczniesz je definiować oraz „dawać im życie”, aktywujesz lewą półkulę mózgu.

Ważne, aby w swoim działaniu pobudzać obydwie półkule mózgowe. Bo kiedy korzystasz w pełni z obu półkul mózgu, skupiasz się na czymś i pracujesz z pełnym zaangażowaniem, cóż, wtedy zaczynają dziać się „cuda”.

Tak więc, jeśli chcesz wydobyć pełen potencjał całego mózgu, aby uzyskać to, czego chcesz, zacznij zapisywać swoje cele.

Sprawdź: 10 sposobów jak poprawić pamięć i sprawność umysłową mózgu

#6 Statystycznie zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie celu

Możesz zadawać sobie pytanie „Jakie są statycznie szanse, na osiągnięcie moich celów, jeśli je zapiszę? Czy to rzeczywiście jest warte wysiłku?”.

Przez długi czas krążył pewien mit związany z rzekomym eksperymentem przeprowadzonym w latach 50 na studentach uniwersytetu Yale. Wedle tego badania tylko 3% wszystkich kończących szkołę studentów zapisało swoje cele. Po 20 latach, odnaleziono tych studentów. Wyniki okazały się zdumiewające. Absolwenci, którzy wtedy zapisali swoje cele po tych 20 latach zgromadzili majątek
średnio 10 razy większy, niż pozostałe osoby, które nie zapisywały swoich celów. Brzmi to bardzo motywująco i zachęca do zapisania swoich celów, jednak niestety fakt jest taki, że to badanie nigdy nie miało miejsca. To czysta fikcja powielana w wielu książkach i poradnikach motywacyjnych.

Jednak ta powtarzana historia o studentach, którzy zapisywali swoje cele i osiągnęli dzięki temu wielki sukces stała się przyczyną eksperymentu, który postanowiła przeprowadzić Gail Matthews, profesorka psychologii z Dominican University of California. Wykonała ona badanie na dużej grupie uczestników pochodzących z różnych krajów. Wśród osób badanych, byli przedstawiciele różnych zawodów.

Okazało się, że średnia skuteczność osiągnięcia celu osób, które zapisywały cele była o prawie 20% wyższa niż osób, które tylko pomyślały o swoim zadaniu. Kiedy zapisujesz swoje cele, zwiększasz szanse na osiągnięcie tego celu.

Więc jeśli jeszcze tego nie robisz zacznij zapisywać swoje cele, bo to zwiększy to Twoją prędkość ich osiągania. Nauka to potwierdza!

#7 Ludzie sukcesu zapisują swoje cele

Rzecz jasna nie każdy z nas ma aspiracje, aby być sławnym, mieć „górę pieniędzy”, latać w kosmos, czy zarządzać międzynarodową korporacją. Każdy z nas ma swoją definicję sukcesu i tego co chce osiągnąć. Jednak bez względu na to jakie masz marzenia i cele, warto uczyć się od osób, które były w stanie osiągnąć swoje cele i dokonać czegoś znaczącego.

Analizując życiorysy ludzi sukcesu można zauważyć, że po pierwsze osoby te bardzo jasno i precyzyjnie definiują swoje cele, a po drugie zapisują te cele i zobowiązują się do ich osiągnięcia.

Tak więc jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces korzystaj z dobrych praktyk ludzi sukcesu i też określaj i zapisuj swoje cele.

Poznaj: 23 cechy i nawyki ludzi sukcesu – co robić, aby odnieść sukces?

Uwagi końcowe

„Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami”.

Wielkie marzenia, małe marzenia, duże i małe cele, wszystkie mogą zostać osiągnięte. Nie magicznie, nie od razu, ale w końcu, jeśli zawierzysz w moc jaką niesie za sobą wyznaczanie celów. Kiedy definiujesz swój cel i go zapisujesz, budujesz silne fundamenty pod działanie. A to właśnie działanie i akcja, a nie pasywna tęsknota i rozmyślanie, zawsze skraca dystans między Tobą a Twoim marzeniem. Na koniec dnia liczy się to co zrobiłeś, aby spełnić swoje marzenie i osiągnąć swój cel

Nie pozwól, aby Twoje marzenia były tylko marzeniami. Przestań czekać, przestań tracić czas, ruszaj w stronę swoich marzeń. Określ i  zapisz swoje cele, zacznij działać i sięgnij po swoje marzenie.

Sprawdź też: Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

Rośnij w siłę!

„Ustal sobie cel i własnoręcznie go zapisz. Jakikolwiek by ten cel był, ważne jest, aby go ustalić. Wiedzieć dokładnie, do czego się zmierza, a następnie to zapisać. Jest coś magicznego w samym akcie zapisania. Tak więc zapisz swój cel. Gdy go już osiągniesz, znajdź sobie i zapisz cel następny. W ten sposób zawsze będziesz do czegoś zmierzał”.

A czy Ty określiłeś już swoje cele? Czy masz je zapisane? Napisz w komentarzu.