Jak osiągać cele? Czy jest na to jakiś sprawdzony i skuteczny przepis? Wiele osób niestety nie docenia znaczenia celów. Niektórzy w ogóle nie wyznaczają sobie celów. Żyją z dnia na dzień, bez większego celu. Jednak kluczem do szczęścia w życiu jest właśnie wyznaczanie sobie celów. Codzienne dążenie do nich oraz ich ostateczne osiągnięcie. Naprawdę szczęśliwy czujesz się wtedy, gdy się rozwijasz i robisz postępy. Gdy krok po kroku zbliżasz się do czegoś, co jest dla Ciebie na prawdę ważne. Precyzyjnie zdefiniowane cele pozwolą Ci uwolnić potencjał i sięgnąć po sukces w życiu osobistym i zawodowym. Łatwo powiedzieć, ale jak to uzyskać?

Brian Tracy charyzmatyczny mówca i trener, ekspert od rozwoju osobistego, w swoje książce “Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz“, opisuje skuteczną metodę wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu. Opiera się ona na 12 krokach, które gdy wdrożysz w życie pozwolą Ci osiągnąć praktycznie każdy cel jaki sobie wymyślisz. Kiedy zaczniesz stosować opisane w książce zasady, z zaskoczeniem stwierdzisz, jak wiele udaje Ci się osiągnąć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na czym polega metoda 12 kroków do osiągnięcia każdego celu, w czym tkwi jej sekret  i jak możesz z niej skorzystać.

„Nieważne kim się urodziłeś, ważne kim chcesz zostać” – Brian Tracy

Oto 12 kroków do wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu według Briana Tracy:

#1 Pragnij czegoś

Czego tak naprawdę pragniesz? Jaka jest ta jedna rzecz, która sprawia, że jesteś podekscytowany, która nie daje Ci spać i sprawia, że czujesz motyle w żołądku? Musisz odczuwać intensywne, wręcz palące pragnienie osiągnięcia Twojego celu.

Zadaj sobie pytanie i udziel odpowiedzi:

  • Co takiego chciałbym naprawdę robić w życiu?
  • Czego pragnę dla siebie w głębi serca?
  • Jakie osobiste osiągnięcie byłoby dla mnie źródłem największej ekscytacji i entuzjazmu?
  • Czego naprawdę pragniesz? Jak bardzo tego chcesz?

Intensywność Twojego osobistego pragnienia przełoży się na ilość energii i determinacji, z jaką będziesz działał, aby osiągnąć swój cel.

#2 Uwierz, że Twój cel jest osiągalny

Musisz uwierzyć, że zasługujesz na osiągnięcie danego celu oraz że jesteś do tego zdolny. Jeśli zaczniesz od zwątpienia w swoje możliwości, prawie na pewno – przegrasz. Zostało to nawet udowodnione w badaniach i nazywa się samospełniającą się przepowiednią. To czego się spodziewasz i na co się nastawiasz, w końcu przejawia się w Twojej rzeczywistości. Jeśli nastawiasz się z góry na porażkę odniesiesz porażkę. Jeśli masz wiarę w siebie i nastawiasz się na sukces odniesiesz sukces.

Twoja determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu będą ostatecznie zależeć od tego, jak głęboko wierzysz, że jesteś w stanie ten cel
osiągnąć. Jeśli naprawdę uwierzysz, że możesz osiągnąć swój cel, zaczniesz dostrzegać możliwości i będziesz miał więcej odwagi i energii, by podążać za swoimi marzeniami.

Nie zawsze łatwo jest mieć taką wiarę. Zdarza się, że wątpimy w nasze możliwości obawiamy się, porażki. Dlatego też kluczową kwestią jest to, aby Twoje cele były wiarygodne i osiągalne, szczególnie na początku.

Najpierw ustaw dla siebie mniejsze cele, abyś mógł zobaczyć i cieszyć się nawet małymi sukcesami. Powoli, podnoś sobie poprzeczkę i zwiększaj swoje cele. Najgorsze, co możesz zrobić, to określić na starcie zbyt duży nierealny cel, który wręcz przygniecie Cię swoim ciężarem. Taki kolos może osłabić Twoją wiarę w siebie i swoje możliwości.

Musisz wyznaczyć sobie osiągalny cel, a potem wyznaczać kolejne. Osiągając pojedyncze, mniejsze cele, zyskujesz poczucie większej pewności siebie. Rozpędzasz się, aż w końcu osiągniesz punkt, w którym nic nie zdoła zachwiać Twojego przekonania, że nie ma takiego celu, którego nie mógłbyś osiągnąć.

Zacznij więc od mały kroków i realnych do osiągnięcia celów. Stopniowo buduj swoją wiarę i odwagę.

#3 Zapisz swój cel

Jest coś magicznego w zapisywaniu celów. Psychologowie udowodnili, że jesteśmy bardziej zaangażowani w to, co zapisujemy, w porównaniu do tego, o czym tylko myślimy czy mówimy. Więc zapisz swoje cele.

Cel, który nie został przelany na papier, nie zasługuje na miano celu. Ludzie odnoszący największe sukcesy formułują precyzyjne, pisemne, konkretne i szczegółowe cele. Zapisywanie celów pozwala zaprogramować je głęboko w naszej podświadomości.

Zapisując i konkretyzując swoje cele najlepiej pisać je w czasie teraźniejszym, odnosić się do stanów pożądanych (pisz o tym czego chcesz, a nie o tym czego nie chcesz) i formułować je w sposób osobisty. Np. jeśli celem jest zarabiać 10 tys złoty miesięcznie, można taki cel zapisać: “W styczniu 2018 roku zarabiam 10 tys złotych miesięcznie”. Oczywiście ten cel należałoby jeszcze bardziej doprecyzować, ale chodzi o ogólną idę. Czytając swój cel musisz czuć, że już go osiągnąłeś i musi być to coś dla Ciebie pozytywnego. Coś czego rzeczywiście pragniesz.

Jeśli nie jesteś przekonany co do potrzeby zapisywania celów sprawdź: 7 powodów dla których powinieneś zawsze zapisywać swoje cele

#4 Określ swój punkt wyjścia

Wiesz, gdzie chcesz się dostać. Analiza miejsca, w którym teraz jesteś, pozwala zrozumieć, co musisz zrobić. Jeśli Twoim celem jest redukcja wagi do np. 60 kg, musisz znać swoją aktualną wagę, aby wiedzieć, ile musisz stracić kilogramów i odpowiednio to zaplanować. Jeżeli chcesz, aby Twój majątek osiągnął określoną wartość, musisz dokładnie ustalić, jaką wartość ma on dzisiaj.

Bądź ze sobą szczery. To nie jest chwila, aby pozwolić Twojemu ego sabotować Twoje wysiłki. Niezależnie od celu, zrób dokładną analizę swoich mocnych i słabych stron w tym obszarze. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wyznaczać cele wiarygodne i osiągalne. Unikniesz celów pozostających poza zasięgiem Twoich obecnych możliwości.

#5 Określ DLACZEGO tego chcesz

Wiedząc, DLACZEGO chcesz osiągnąć określony cel, będzie Ci łatwiej skupić się na tym celu, zwłaszcza w chwilach gdy pojawią się trudności i wątpliwości. Zwykle, gdy rozpoczynamy pracę nad nowym celem czy projektem, jesteśmy bardzo podekscytowani i zmotywowani. Jednak te uczucia nie trwają wiecznie. Zwykle przychodzą i odchodzą. Występuję pewne cykle motywacji.

Dlatego też, zainwestuj trochę czasu, aby zapisać co najmniej 5 powodów, dla których chcesz osiągnąć swój cel. Jak poprawi się Twoje życie, gdy zrealizujesz swój cel? Jak będą wyglądały Twoje relacje? Zrób listę i tak, zapisz swoje wnioski. Miej ją zawsze łatwo dostępną.

Im więcej powodów, dla których chcesz dany cel osiągnąć, tym bardziej intensywne będzie Twoje pragnienie i chęć do działania. Jeśli Twoje DLACZEGO będzie na prawdę mocne, będziesz tak zmotywowany, że nikt i nic nie stanie Ci na drodze do sukcesu.

Dowiedz się: Jak uniknąć rezygnacji ze swoich marzeń i przetrwać spadki motywacji?

Aby odkryć swoje DLACZEGO sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

#6 Określ termin

Ustalanie terminów realizacji celów jest jedną z głównych zasad ich osiągania. Wyznaczenie terminu pomoże Ci na 2 sposoby. Po pierwsze pozwala Ci to zaplanować swoje działania. Zaczynasz od decyzji, do kiedy chcesz osiągnąć swój cel i planujesz od tyłu konieczne do wykonania kroki. W ten sposób dowiesz się, jak dużo i intensywnie musisz pracować nad swoim celem każdego dnia, tygodnia, miesiąca.

Po drugie, termin powoduje presję. Ludzie są z natury leniwi. Ustalanie terminów stwarza presję, która motywuje nas do pracy.
Pomyśl o jakimkolwiek zadaniu, które musisz wykonać np. w pracy czy w szkole. Czy kiedykolwiek zwlekałeś z jego wykonaniem, dopóki nie nadszedł termin i nie miałeś innego wyboru, jak to zrobić?

Twój termin jest najlepszym sposobem na określenie, kiedy cel powinien zostać osiągnięty. Nie martw się tak bardzo o to, że go nie dotrzymasz. W niektórych przypadkach faktycznie może tak się zdarzyć. Jednak to nie znaczy, że się nie udało. Terminy są po to, aby pomóc nam osiągnąć nasze cele, ale w żadnym wypadku nie są one wyznacznikami naszego sukcesu.

Prawdopodobnie połowę wszystkich wyznaczonych celów uda Ci się osiągnąć przed terminem, a drugą połowę osiągniesz już po terminie. Musisz mieć jednak określony jakiś termin. Jeżeli wyznaczyłeś sobie rozbudowany cel, podziel proces jego osiągania na kilka mniejszych, pośrednich etapów. Dla każdego z etapów  i kroków określ terminy realizacji.

#7 Zidentyfikuj przeszkody na drodze do celu

Jest niemal pewne, że próbując zrealizować swój cel napotkasz różnego rodzaju trudności. Jednak niech Cię to nie zniechęca (pamiętaj o swoim DLACZEGO #5). Niemal każdy, kto osiągnął wspaniałe cele w swoim życiu, musiał pokonać pewne przeszkody.

Pomyśl o tym, co może być dla Ciebie przeszkodą. Gdy wiesz, jak może wyglądać najgorszy scenariusz, możesz się do niego lepiej przygotować. Jeśli więc pojawi się przeszkoda (choć nie zawsze musi), będziesz wiedział, co robić.

Brian Tracy podaje bardzo interesującą teorię na temat przeszkód. Używa słynnej reguły Pareto 80/20 i wyjaśnia to w ten sposób: 80% wszystkich przeszkód pochodzi z nas, a tylko 20% wynika z czynników zewnętrznych. To dobra wiadomość. Oznacza to, że masz kontrolę nad 80% tego, co może powstrzymać Cię od osiągnięcia Twoich celów. Przeważnie są to pewne cechy naszej osobowości lub brak umiejętności. Jednak jest to coś na co mamy wpływ i możemy nad tym pracować, aby zwiększyć naszą skuteczność.

#8 Określ dodatkową wiedzę i umiejętności, których potrzebujesz

Masz cel. Teraz zadaj sobie pytanie, dlaczego te cele nie są jeszcze rzeczywistością? Prawdopodobnie musisz zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, aby to osiągnąć. Określ więc czego potrzebujesz? Pomyśl, jakie nowe umiejętności musisz uzyskać, aby stać się ekspertem w tej dziedzinie i pomóc sobie dotrzeć tam, gdzie chcesz. „Jaka umiejętność – opanowana do perfekcji – mogłaby Ci najbardziej
pomóc w osiągnięciu tego celu?” Stwórz listę książek, materiałów, wydarzeń i kursów, które musisz przeczytać i wziąć w nich udział, aby się rozwinąć.

Pamiętaj, że w dzisiejszej epoce informacji wiedza to składnik, bez którego nie może być mowy o sukcesie. Aby osiągnąć coś, czego jeszcze nigdy nie osiągnąłeś, będziesz zmuszony zrobić coś, czego jeszcze nigdy nie robiłeś. Będziesz musiał zostać kimś,
kim jeszcze nigdy nie byłeś.

Każdy nowy cel powinien zatem zostać powiązany z celem rozwojowym. W odniesieniu do każdego nowego celu powinieneś określić,
czego będziesz musiał się nauczyć i jaką umiejętność opanować, aby urzeczywistnić swoje zamierzenia.

#9 Określ ludzi, których będziesz potrzebować

Niekiedy, aby osiągnąć swój cel będziesz potrzebować pomocy ze strony innych ludzi. Zidentyfikuj kluczowe osoby, których potrzebujesz, aby odnieść sukces.

  • Kto może nauczyć Cię tego, co musisz wiedzieć?
  • Kto może pomóc zachować Ci koncentrację i motywację?
  • Kto może być Twoim mentorem?

Kiedy już opracujesz taką listę, zacznij pracować nad relacjami z tymi ludźmi. Oferuj najpierw swoją pomoc. Nie oczekuj, że ktoś Ci pomoże, jeśli nie chcesz zrobić tego samego dla tej osoby. Pomyśl, co możesz zrobić, aby zachęcić tych ludzi do pomocy i współpracy? Czy możesz tym osobom jakoś pomóc, aby zapracować na ich wzajemność? Bądź szczery w komunikacji. Nie wykorzystuj nikogo do swoich celów, ale twórz prawdziwe relacje korzystne dla obu stron.

Relacje z innymi ludźmi to rzecz bezcenna. Jeżeli chcesz osiągnąć cokolwiek znaczącego, będziesz potrzebował wsparcia wielu różnych
osób. Im lepsze relacje stworzysz z jak największą grupą ludzi, tym szybciej będziesz osiągał swoje cele

#10 Opracuj plan

Prawdopodobnie słyszałeś powiedzenie, że to, co nie zostało zaplanowane, nie zostanie zrobione. Jak kiedyś powiedział Benjamin Franklin:

Nie przygotowując się, przygotowujesz się do upadku

Posiadanie planu osiągnięcia celu jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Bez opracowania planu skąd będziesz wiedział, nad czym pracować? Mamy ograniczone zasoby (takie jak czas, pieniądze czy energia) i musisz upewnić się, że angażujemy je we właściwym miejscu. Plan to uporządkowana lista zadań, które musisz wykonać, aby dotrzeć tam, dokąd zmierzasz.

  • Co musisz zrobić najpierw, a czym zająć się w drugiej kolejności?
  • Co jest ważniejsze, a co mniej ważne?
  • Co trzeba zrobić, zanim przystąpisz do innych działań?

Opracuj wiec plan. To jest Twoja mapa drogowa. Jednak bądź elastyczny. Obserwuj, jak zmienia się środowisko. Działaj adaptacyjnie i zwinnie. Być może będziesz musiał dostosować swój plan do rzeczywistości więcej niż jeden raz. Bądź na to gotowy i otwarty na zmianę. Samo planowanie jest częścią Twojego sukcesu.

#11 Wizualizuj swoje cele

Jest to bardzo ważny krok do osiągnięcia swoich celów, niestety często ignorowany. Wizualizacja to świetne narzędzie, które pomoże Ci dotrzeć tam, gdzie chcesz. A jej moce są prawie nieograniczone.

Stwórz nawyk wizualizacji tego, co chcesz. Zobacz swój cel oczami wyobraźni. Wyobraź sobie, jak by wyglądał, jeżeli tylko uda się go osiągnąć. Doświadcz uczucia, które wiązałoby się z momentem osiągnięcia tego celu. Wyobraź sobie dumę, zadowolenie oraz szczęście płynące ze świadomości, że już jesteś osobą, którą chciałbyś być i że osiągnąłeś cel, który sobie wyznaczyłeś.

Jeśli chcesz schudnąć, zobacz siebie z ciałem swoich marzeń. Jeśli chcesz mieć własny biznes, wyobraź sobie siebie jako odnoszącego sukcesy biznesmena. W ten sposób aktywujesz swoją podświadomość – Twój “SuperUmysł“.

Dwa prawa, o których powinieneś wiedzieć

Oto jak działa magia. Twój zewnętrzny świat, w którym żyjesz, jest odzwierciedleniem Twojego wnętrza (wyobraźni, przekonań). Jeśli chcesz zmienić zewnętrzne, musisz najpierw zmienić wewnętrzne. W niemal magiczny sposób zobaczysz, jak świat zmienia się, dopasowując się do Twojego wnętrza.

Działa to z powodu dwóch praw. O pierwszym z nich była już mowa chodzi o prawo samospełniającej się przepowiedni. Wizualizacja osiągnięcia swoich celów sprawia, że ​​zachowujesz się w sposób, który pomaga zauważyć wszystkie możliwości i usunąć wszelkie przeszkody. Dzięki temu jesteś bardziej skoncentrowany i zmotywowany. Myśląc pozytywnie i optymistycznie zwiększasz swoją pewność siebie.
Drugie prawo to prawo przyciągania. Stwierdza ono, że ​​cokolwiek to jest, o czym głównie myślisz, cokolwiek to jest, na czym zawsze się skupiasz i naprawdę tego pragniesz, zostanie przyciągnięte do Ciebie. Pojawi się w Twoim życiu. Zauważysz nagle, że do Twojego życia wkraczają właściwi ludzie i odpowiednie możliwości.

Aby dowiedzieć się więcej na temat praw sukcesu sprawdź: 7 praw psychologicznych które prowadzą do sukcesu i szczęścia

#12  Nigdy się nie poddawaj

Kluczem do osiągnięcia celu jest wytrwałość. Bez względu na to, jak duży masz talent, jeśli nie będziesz wytrwały, cierpliwy i konsekwentny, możesz po prostu zrezygnować tuż przed wielkim przełomem. Nie pozwól, aby jakiekolwiek niepowodzenia Cię zniechęciły. Już wiesz, że przeszkody się zdarzą. Ilekroć to robią – pracuj nad nimi, aby je przezwyciężyć i idź dalej. Gdy zdecydujesz, że chcesz osiągnąć cel, podejmij decyzję, by nigdy się nie poddawać.

Podejmij decyzję, że – bez względu na okoliczności – wytrwasz i prędzej czy później osiągniesz swój cel. Musisz z wyprzedzeniem postanowić, że nic Cię nie powstrzyma. Będziesz wówczas psychicznie przygotowany na różne przeszkody i problemy, które kiedyś z pewnością się zjawią. Wtedy to Ty pokonasz je, a nie one Ciebie. Nigdy się nie poddawaj!

Wnioski

Oto poznałeś 12 kroków do wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu. Możesz zastosować tą metodę do każdego celu, jaki masz w życiu. Ta metoda sprawdza się zarówno, jeśli chodzi o Twoje cele zawodowe i finansowe, jak też cele rodzinne i osobiste.

Podsumowując, jeśli chodzi o osiąganie celów, musisz dokładnie określić, czego chcesz, a następnie to zapisać. Wskazujesz swój punkt wyjścia i poszukujesz powodów, dla których chcesz dany cel osiągnąć. Wyznaczasz terminy główne oraz pośrednie. Wymieniasz przeszkody, które będziesz musiał pokonać oraz problemy, z którymi przyjdzie Ci się uporać. Definiujesz umiejętności, informacje i wiedzę, które będą Ci potrzebne. Zastanawiasz się, czyjej pomocy będziesz potrzebował i co możesz zrobić, aby uzyskać wsparcie ze strony tych osób. Zestawiasz te wszystkie elementy i tworzysz z nich jeden plan działania. Wizualizujesz swój cel, aby poczuć jak się będziesz wspaniale czuł, gdy już go osiągniesz. Podejmujesz decyzję, że nigdy się nie poddasz i osiągniesz swój cel bez względu na wszystko.

Chcąc w pełni uwolnić swój potencjał, powinieneś wyrobić sobie nawyk codziennego wyznaczania celów i codziennego ich osiągania – aż do końca Twoich dni.

Zacznij działać już dziś!

Jeśli spodobał Ci się proces 12 kroków do osiągnięcia każdego celu i chcesz dowiedzieć się więcej, zdecydowanie sięgnij po książkę Briana Tracy “Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz

Sprawdź też: 10 reguł sukcesu Brian Tracy

A czy Ty masz jakieś sprawdzone sposoby na osiąganie celów? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.