Niemal każdy ma jakieś marzenia. Nie wszystkim jednak udaje się je spełnić. Wiele osób niestety się poddaje i rezygnuje ze swoich marzeń. Zamiast urzeczywistnionych marzeń i spełnienia pojawia się żal i rozczarowanie. Jak spełniać marzenia? Jak uniknąć rezygnacji ze swoich marzeń? Jak przetrwać spadki motywacji? To pytania, na które warto poznać odpowiedź.

Każde wielkie osiągnięcie zaczyna się z reguły od czegoś małego jak pojedyncza myśl, pomysł, marzenie, aby coś zrobić. Na końcu podróży do spełnienia marzenia jest coś dużego, wielkie osiągniecie, efekt końcowy – sukces. I chociaż w dużym uproszczeniu tak to wygląda, trzeba pamiętać, że na drodze do sukcesu istnieje wymagający, kręty, czasem brudny i trudny do przejścia środek trasy, który często jest pomijany. Widzimy czyjś sukces, wspaniałe wyniki, wielkie zwycięstwa zapominając często o drodze, którą trzeba było przejść i co dana osoba musiała zrobić, aby to uzyskać.

Ten „brudny środek” to przestrzeń pomiędzy małym marzeniem a ostatecznym wielkim osiągnięciem. Jest to obszar, o którym wszyscy, którzy mamy marzenia i chcemy je spełnić,  powinniśmy dowiedzieć się więcej. Ponieważ jest to ten obszar, w którym nasze marzenia najczęściej umierają. Jeśli masz marzenie, cel, który chcesz zrealizować, warto bliżej zapoznać się z tym odcinkiem podróży do celu. Czemu? Ponieważ przeszkody są łatwiejsze do uniknięcia, gdy wiemy, że istnieją. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć jak je przezwyciężyć i uniknąć rezygnacji ze swoich marzeń.

Wszystkie nasze marzenia mają szansę się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować.

“Brudny środek” – zabójca marzeń

“Jeśli idziesz za swoim marzeniem, to będziesz testowany”. – Kim Kiyosaki

Jedną z rzeczy, której możesz doświadczyć, gdy starasz się ożywić swoje własne marzenia, jest to, że będziesz często testowany. Twoje marzenia są stale testowane przez ciągle zmieniające się otoczenie i sytuacje, których będziesz doświadczał.

W zależności od tego co jest Twoim marzeniem będziesz testowany przez różne rzeczy i zdarzenia. Będziesz testowany przez ograniczenia czasowe, zmiany w branży, w której działasz, wymagania Twoich klientów, zachowania ludzi, z którymi współpracujesz, uczucia i emocje, które Ci towarzyszą, przez stale zmieniające się okoliczności. Ogólnie rzecz biorąc nasze marzenia są ciągle testowane przez życie.

To sprawia, że osiągnięcie celów, spełnienie marzeń, dążenie do czegoś, staje się mocno pogmatwane i wykazuje dużo bałaganu w środku tej drogi.

Niemal zawsze pojawią się jakieś nieoczekiwane czynniki zewnętrzne czy wewnętrzne, których nie braliśmy pod uwagę. Mogą one nas spowalniać lub utrudniać naszą podróż. Czasem wręcz przeciwnie przyspieszać i nadawać nam rozpędu. Te dodatkowe czynniki prawie zawsze zmienią krajobraz i wygląd ścieżki prowadzącej nas do zamierzonego celu. Dynamika życia, powoduje, że droga, którą idziemy w stronę spełnienia naszego marzenia, prawie nigdy nie jest prosta.

Droga do sukcesu wyobrażania vs rzeczywistość
Droga do sukcesu wyobrażania vs rzeczywistość

Jeśli chcesz stworzyć coś z niczego, będziesz testowany wiele razy. Ten test, często przychodzi w formie utraty entuzjazmu, braku motywacji, albo nasilenia się samo-sabotujących myśli i zwątpienia w siebie.

Kiedy pojawiają się trudności, sprawy nie idą zgodnie z pierwotnym planem, zdarza się, że zaczynamy kwestionować sensowność naszego marzenia. Zadajemy sobie pytanie “Czy to jest w ogóle realistyczne?”, “Czy to co robię ma sens?”, “Czy to jest w ogóle możliwe?” itp.

Zastanawiamy się, dlaczego czujemy się tak pozbawieni motywacji, dlaczego brakuje nam ognia i entuzjazmu, który mieliśmy zaledwie kilka dni, czy tygodni temu, kiedy rozpoczynaliśmy naszą podróż do spełnienie marzenia.

Często, gdy nie jesteśmy wstanie szybko wskazać odpowiedzi, zaczynamy zastanawiać się, czy nasza decyzja o realizacji naszych wielkich celów była właściwym wyborem. Rozważamy wtedy, czy powinniśmy rzucić ręcznik na ring i po prostu się poddać. Niestety wiele osób w tym momencie rezygnuje, a jest to ostania rzecz jaką powinniśmy w tej sytuacji zrobić, bo istnieje coś takiego jak cykle motywacji.

Cykle motywacji

Istnieje pewien wzór tych negatywnych uczuć i myśli, które sprawiają, że chcemy się poddać. Uczucia te u wielu z nas pojawiają się jak w zegarku w pewnych cyklach motywacji. Dla niektórych mogą być to cykle cotygodniowe, miesięczne czy kwartalne. Czas trwania może być różny dla różnych osób i zależy od rodzaju zajęć, w które jesteśmy zaangażowani. Niezależnie od czasu trwania, jest to zjawisko, z którego wystąpieniem należy się liczyć.

Tak zwykle się dzieje. Rozpoczynasz swoją podróż, czujesz się super-naładowany, wysoce zmotywowany, podniecony i gotowy do podbicia świata. Masz 100% pewności, że to, co robisz, zadziała i wszyscy to pokochają!

Bezlitośnie i z determinacją zaczynasz atakować swoje marzenia i swoje cele. Po pewnym czasie otrzymujesz pierwsze formy informacji zwrotnych, a czasem wręcz przeciwnie w ogóle ich nie otrzymujesz, choć na nie liczyłeś. Może zacząć Cię dopadać nieprzyjemna rzeczywistość.

W tym momencie zdajesz sobie sprawę, że Twoje pomysły, produkty, projekty lub usługi nie są odbierane z fanfarami czy ekscytacją, na jaką liczyłeś i sobie wyobrażałeś. Świat zdaje się nie dostrzegać genialności Twojego pomysłu. Albo czujesz, że wyniki i rezultaty, które osiągasz, nie pokrywają się z Twoim wysiłkiem i zaangażowaniem, który wkładasz. Krótko mówiąc, Twoje starania i Twoje wyniki nie są sobie równe. Ponosisz większe koszty niż otrzymujesz korzyści ze swojej działalności. Mimo włożonej pracy efekty jakie uzyskujesz nie są dla Ciebie satysfakcjonujące. Kiedy tak się dzieje, w ciągu kilku chwil możesz przejść od poczucia bycia “bohaterem: i zwycięzcą do uczucia bycia “zerem” i przegranym.

„Ciemna dolina”

To uczucie, ten moment w czasie naszej podróży, kiedy pojawia się spadek motywacji jest zupełnie normalny. To, czego doświadczasz, można nazwać “ciemną doliną” i są różne sposoby, aby sobie z tym poradzić. Być może obecnie kiedy czytasz ten tekst doświadczasz tego stanu i chcesz się poddać w drodze do swojego celu. Zazwyczaj te chwile są momentami prawdy. To momenty, kiedy jesteś zmuszony do uczciwości wobec siebie i podjęcia decyzji, czy Twoje marzenie, cel, który sobie wyznaczyłeś jest naprawdę wart tego wszystkiego co robisz i doświadczasz.

Zanim zrezygnujesz, pamiętaj że wszyscy bez wyjątku, który dąży do osiągnięcia wielkiego celu, doświadczają podobnych spadków motywacji. Różnica między tymi, którzy realizują i spełniają swoje marzenia i zuchwałe cele, a tymi, którzy tego nie robią, polega na tym, że Ci, którzy osiągają sukces, postanawiają znaleźć drogę przez ten mroczny obszar „ciemnej doliny”. Skoro wiemy, że „ciemna dolina” wystąpi to jak sobie z nią poradzić?

Oto 7 wskazówek, jak uniknąć rezygnacji ze swoich marzeń i przetrwać spadki motywacji:

Aby pomóc Ci przebrnąć to okropne i ponure miejsce – “ciemną dolinę – w której zazwyczaj umierają marzenia, wyjść z „ciemnej doliny” w stronę światła i wznieść się na szczyt poznaj 7 wskazówek, które pomogą Ci przetrwać spadki w Twojej motywacji:

#1 Pamiętaj DLACZEGO zacząłeś

To najbardziej podstawowa i skuteczna wskazówka. Czasami, wszystko, czego potrzebujemy, aby ożywić naszą motywację i nasz pęd do działania, jest głębokim przemyśleniem i przypomnieniem sobie, DLACZEGO zaczęliśmy w pierwszej kolejności.

Jeśli Twoja motywacja sięga dna, a Ty czujesz, że jesteś gotów się poddać, nie rób tego. Najpierw pomyśl DLACZEGO w ogóle zacząłeś. Co spowodowało, że postanowiłeś wyruszyć w drogę po swoje marzenie, swój cel? Jeśli możesz sobie na to pozwolić poświęć na te przemyślenie nawet jeden cały dzień i po prostu rozmyślaj o powodach, którymi zaledwie kilka tygodni czy miesięcy temu byłeś tak podniecony i podekscytowany, by ruszyć w stronę swojego marzenia. Kiedy to zrobisz, połączysz się z tymi początkowymi czynnikami i przyczynami źródłowymi, które zainspirowały Cię do działania.

Kiedy poświęcisz trochę czasu, aby dobre określić DLACZEGO ścigasz swoje marzenie, zwiększasz prawdopodobieństwo, że wytrwasz w trudnych chwilach, przezwyciężysz przeszkody i będziesz się trzymał swojej drogi do celu, aż dopniesz swego.

Aby łatwiej Ci było odkryć swoje DLACZEGO sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

#2 Porozmawiaj z kimś komu ufasz

Jedną z najgorszych rzeczy, które możesz zrobić, to po prostu się poddać, zanim z kimkolwiek o tym porozmawiasz. Na rezygnację zawsze jest czas, zanim jednak to zrobisz porozmawiaj z kimś komu ufasz, kto może zrozumieć Twoją sytuację i wierzy w Twoje marzenia.

Kiedy rozmawiasz z kimś o tym, przez co przechodzisz, dajesz swojemu marzeniu kolejną szansę na przeżycie. Gdy otwieramy się przed kimś kogo znamy i komu ufamy, kto również pokładał wiarę w nasz projekt i podróż, którą rozpoczęliśmy, stwarzamy okazję do uwolnienia się od stresu i negatywnych uczuć, które nagromadziły się w nas i spowodowały spadek naszej motywacji.

Oprócz tego mamy w ten sposób również okazję do otrzymania pozytywnego kuksańca na zachętę, którego w tej sytuacji możemy potrzebować. Czasem to czego potrzebujemy to podtrzymujące na duchu dobre słowo i bodźca, by po prostu iść naprzód ku swoim celom. Nie zabijaj swoich marzeń, najpierw porozmawiaj z kimś komu ufasz, kto Ci kibicuje i pokłada wiarę w Twój sukces.

#3 Dołącz do grupy Master Mind i z korzystaj z potęgi “Super umysłu”

Koncepcja i istota działania “Super umysłu” i grup Master Mind została dobrze opisana przez Napoleona Hilla w jego słynnej książce Myśl i Bogać się.

Napoleon Hill definiuje Master Mind jako przyjazne otoczenie, sprzyjające działaniu i zbudowane przez grupę ludzi zobowiązanych wzajemnie do wspierania się na drodze do określonego celu.

Co to jest “Super umysł”?

“Super umysł” według Napoleona Hilla składa się z przymierza dwóch lub więcej umysłów pracujących w doskonałej harmonii dla osiągnięcia wspólnego, określonego celu. Kiedy grupa indywidualnych umysłów jest skoordynowana i funkcjonuje w harmonii, zwiększona energia wytworzona przez ten sojusz staje się dostępna dla każdej osoby w tej grupie.

Badania naukowe i praktyka dowiodły, że ludzie, którzy współpracują w harmonii nad wspólnym celem, osiągają więcej niż jedna osoba na własną rękę. Współpraca i potężny zestaw połączonych umiejętności to jeden z kluczowych czynników do osiągnięcia sukcesu.

Jak działa Master Mind?

Idee działania “Super umysłu” wykorzystują tzw. grupy Master Mind. Na czym to polega? Grupa inteligentnych ludzi spotyka się cyklicznie  np. co tydzień, co miesiąc, nawet codziennie jeśli ma to sens, aby wspólnie stawić czoła wyzwaniom i różnym problemom. Stanowią dla siebie wsparcie, udzielają sobie porad, motywują się, dzielą się kontaktami i współpracują. Celem tych grup jest wzajemne zachęcanie się do działania i pomoc każdemu członkowi grupy w osiągnięciu ich celów.

Grupę Master Mind możesz założyć samodzielnie lub dołączyć do już istniejącej. Istnieją darmowe jak również płatne grupy Master Mind. Taką grupą może być np. grupa założona na Facebook.

Jak Master Mind może pomóc mi w spełnianiu marzeń?

Jeśli znajdziesz sposób na dołączenie do darmowej lub płatnej grupy Master Mind bądź zorganizujesz własną, uzyskasz dostęp do informacji zwrotnych i zachęty, których Twoje marzenia potrzebują, aby pozostać przy życiu, gdy dopadnie Cię spadek motywacji.

Ta wskazówka może być trudna do zainicjowania, szczególnie jeśli jesteś już w sytuacji, gdy brakuje Ci motywacji. Najlepszą praktyką jest, aby znaleźć i dołączyć do takiej grupy, zanim rozpaczliwie będziesz jej potrzebował.

Dołącz więc zawczasu do takiej grupy i ożywiaj swoje wysiłki dzięki zachętom i wspólnej pomocy, której zazwyczaj dostarczają grupy wsparcia typu Master Mind.

#4 Opóźnij swoją decyzję o rezygnacji

Czasami wszystko czego potrzebujemy to chwila przerwy. Jeśli masz ochotę się poddać, nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji. Zamiast tego zdecyduj się na chwilowe wstrzymanie działań na rzecz Twojego marzenia i celu. Elementem tej przerwy jest opóźnianie wszelkich decyzji związanych z posuwaniem się naprzód lub całkowitym zaprzestaniem działalności.

Na drodze do celu zdarza się, że po prostu potrzebujemy odpoczynku i trochę czasu. Oderwania się od bieżącej gonitwy za naszym celem. Kiedy zrobimy sobie przerwę, dajemy sobie czas, aby spojrzeć z pewnej perspektywy na nasze marzenia, cele i nasze życie. Ważne jednak, aby ta przerwa w działaniu nie była zbyt długa. Jeśli ją za bardzo przeciągniemy wówczas może być nam trudno powrócić na właściwe tory. Jak długo powinna trwać taka przerwa? To sprawa indywidualna i każdy powinien sam wyczuć jak długo powinno trwać takie rozprężenie. Po chwili oddechu i przemyślenia sytuacji ruszaj dalej w kierunku swojego marzenia.

#5 Ignoruj zniechęcenie i podejmuj małe kroki

Ta wskazówka dotyczy wytrwałości w działaniu. Wiele razy, jeśli zdecydujemy się zignorować te zwykłe uczucia zniechęcenia, które w nas się rodzą i po prostu decydujemy się zrobić kilka mniejszych kroków w kierunku swojego celu, przebrniemy przez nasz kryzys.

Z pewnością nie jest to opcja bezbolesna. Aby ją zastosować, nie rób nic drastycznego, nie podejmuj żadnych kluczowych decyzji, po prostu staraj się codziennie robić małe kroki w swoim pierwotnie zaplanowanym kierunku. Każde działanie powoduje działanie. Akcja wywołuje reakcję. A czasami, wszystko, co jest nam potrzebne, to mały krok na początku, który nada nam rozpędu. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że te kilka małych kroków, niewielki rozpęd i szereg drobnych sukcesów jest wystarczające, abyś odzyskał entuzjazm i wiarę w to, że wszystko się ułoży.

#6 Upewnij się, że określiłeś SMARTny cel

Jeśli wypróbowałeś wszystkie opisane powyżej sposoby i nadal masz wrażenie, że “to się po prostu nie uda”, spróbuj przeanalizować swoje cele, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie wystawiłeś się na porażkę od samego początku, określając swój cel. Sprawdź czy wyznaczony przez Ciebie cel spełnia kryteria S.M.A.R.T – jest celem, który jest konkretny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie. Wiele osób zniechęca się, gdy ich cele przestają wydawać się możliwe do zdobycia. I wiele razy, cele szybko wydają się nieosiągalne, kiedy od samego początku nie były stworzone jako SMARTne cele.

Może nie musisz się poddawać, może po prostu musisz nadać swoim celom ramy SMART. Aby to zrobić, upewnij się, że Twoje cele są zgodne z regułą S.M.A.R.T. Twój cel powinien być:

  • S” specyficzny (dobrze opisany, co chcesz konkretnie osiągnąć),
  • M” mierzalny (skąd będę wiedział, że go osiągnąłem, jak to zmierzę),
  • A” ambitny (powinien mieć jakąś wartość i nie być zbyt prosty do uzyskania),
  • R” realny (nie porywamy się z przysłowiową „motyką na Słońce”, cel powinien być w zasięgu naszych możliwości),
  • T” określony w czasie (do kiedy, w jakim terminie ten cel będzie osiągnięty).

Zapisanie celu w postaci: „być w lepszej formie” lub „będę chudszy” to mało konkretne cele. Lepszy sposób to np. napisanie „Do 01 maja br. jestem chudszy o 5 kg w stosunku do mojej obecnej wagi, która wynosi 95 kg”. Taki zapis powoduje, że wiemy co i do kiedy się wydarzy i jak sprawdzimy, że osiągnęliśmy nasz cel.

#7 Uzyskaj poradę eksperta, mentora lub coacha

Twoja ostatnią linią obrony przed rzuceniem ręcznika na ring może być poszukanie porady u eksperta, mentora czy coacha.

Mentorzy to ludzie, którzy osiągnęli już to do czego Ty dążyć i mogą Cię nakierować na właściwą ścieżkę. Np. mentorem może być osoba, która już ukończyła maraton i ma doświadczenie jak się do takiego wyczynu przygotować. Coach to osoba, która przeważnie zawodowo zajmuje się pomaganiem ludziom w osiąganiu celów i lepszych rezultatów. Oprócz coachów możemy tu też zaliczyć trenerów, terapeutów itp. osoby. Zwykle są oni skłonni poświęcić więcej zasobów i czasu, aby pomóc Ci odnieść sukces. Oczywiście przeważnie za ich usługi będziesz musiał dodatkowo zapłacić, jednak ta inwestycja może się szybko zwrócić, gdy zaczniesz dzięki temu lepiej realizować swoje cele.

Przed poddaniem się, skontaktuj się z kimś, kto już zrobił coś podobnego do tego, co próbujesz osiągnąć. Jeśli nie możesz znaleźć eksperta, który zrobił to, co chcesz osiągnąć, możesz znaleźć coacha, który pomógł innym osobom osiągnąć podobny cel.

Jeśli znajdziesz eksperta, który przeszedł przez to, przez co przechodzisz, możesz od niego nauczyć się kilku kluczowych rzeczy, o których sam nie widziałeś. Często te pozornie małe spostrzeżenia i wskazówki mogą pomóc Ci poprawić Twoje wyniki. Z reguły poprawa wyników to wszystko, czego naprawdę potrzebujemy, aby zyskać dodatkowy zastrzyk pewności siebie i zaufania do swoich możliwości, aby pozostać i wytrwać w drodze do spełnienia naszych marzeń.

Nie rezygnuj ze swoich marzeń

“Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne”. – Carlos Ruíz Zafón

Oto poznałeś 7 wskazówek, które pomogą Ci przejść przez Twoje spadki motywacji. Siedem sposobów dzięki którym unikniesz rezygnacji ze swoich marzeń:

#1 Pamiętaj DLACZEGO zacząłeś
#2 Porozmawiaj z kimś komu ufasz
#3 Dołącz do grupy Master Mind i z korzystaj z potęgi “Super umysłu”
#4 Opóźnij swoją decyzję o rezygnacji
#5 Ignoruj zniechęcenie i podejmuj małe kroki
#6 Upewnij się, że określiłeś SMARTny cel
#7 Uzyskaj poradę eksperta, mentora lub coacha

Pamiętaj marzenia z reguły zaczynają się od rzeczy małych, jednak Twoje pomysły wsparte intensywnym działaniem, wytrwałością, zaangażowaniem i determinacją, są pomysłami, które można urzeczywistnić.

Jeśli wykonałeś każdy z tych kroków, aby spróbować ożywić swoją motywację, ale Twój entuzjazm i chęć kontynuowania pracy nie ożył, być może jest to sygnał, że potrzebujesz większej zmiany i przedefiniowania swojego DLACZEGO i swoich celów.

Oczywiście, w życiu bywają chwile, kiedy konieczne jest poddanie się i rezygnacja. Jednak pamiętaj, że wybrałeś swój wielki cel z jakiegoś powodu. Właśnie dlatego walcz do końca i daj z siebie wszystko, aby go osiągnąć. W ten sposób nie będziesz miał sobie nic do zarzucenia.

Jeśli naprawdę chcesz, aby Twoje marzenie przetrwało, zrób wszystko co w Twojej mocy, aby przebrnąć się przez swój “brudny środek”, przejść przez “ciemną dolinę” i sięgnąć po swoje marzenia!

Rośnij w siłę!