Nieuchronnie zbliża się Nowy Rok. To czas podsumowań tego co się wydarzyło i planowanie przyszłości. Pod koniec roku wiele osób zaczyna myśleć o swoich celach na przyszły rok i postanowieniach noworocznych. Zastanawiamy się co możemy zrobić i zrealizować, aby osiągnąć więcej niż w mijającym roku. Jak możemy poprawić siebie i jakość swojego życia. Pierwszy dzień w roku, to pewnego rodzaju punkt orientacyjny w czasie. Wyróżnia się spośród wielu inny zwykłych dni w roku. Skupia naszą uwagę i pomaga nam odnaleźć kierunek. Jeśli jeszcze nie określiłeś co chcesz zrealizować w nowym roku albo szukasz dodatkowej inspiracji do swojej listy postanowień na nowy rok; oto lista 80 propozycji noworocznych postanowień podzielona na kilka kategorii: kariera, rozwój osobisty, biznes, relacje, zdrowie i życie. Zaczynamy!

1 rok = 365 okazji

Najlepsze postanowienia noworoczne na nowy rok 2019

#Kariera

rosnijwsile.pl Najlepsze postanowienia noworoczne - kariera

„Jest wyjście. Zamiast dziwić się awansom bliźnich sam zrób karierę – niech inni się dziwią!” – Władysław Piekarski

Oto lista noworocznych postanowień związanych z rozwojem kariery:

#1 Wkładać więcej wysiłku w to co robię

Czy możesz szczerze powiedzieć, że zawsze pracujesz na 100%? Jeśli nie to masz możliwość zmienić to w przyszłym roku. Podejmij decyzje, że będziesz dawać z siebie wszystko to co najlepsze. W pracy wykazuj się zaangażowaniem, zamiast robić minimum dodaj coś extra od siebie. Wyrób w sobie nawyk robienia więcej, niż to za co Ci płacą. Wcześniej czy później otrzymasz odsetki składane od odsetek składanych z tej inwestycji.

#2 Zarabiać więcej pieniędzy

Zarabianie więcej to częsty cel wielu osób. Pieniądze ułatwiają życie, dają wolność, a gdy je mamy pod dostatkiem możemy skupić się na innych ważnych sferach naszego życia. Jeśli nie mamy zaspokojonych w odpowiednim stopniu podstawowym potrzeb materialnych nie ma mowy o spokoju. Pomyśl co możesz zrobić w nowym roku, aby zarabiać więcej. Poszukaj lepiej płatnej pracy, rozpocznij swój własny biznes albo połącz pracę na etacie z dodatkowym zajęciem. Określ konkretną sumę pieniędzy, którą chcesz zarabiać. Zacznij planować i podejmować działania, które pozwolą Ci ją uzyskać.

Sprawdź: Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy

#3 Zmienić ścieżkę kariery

Jeśli nie jesteś zadowolony ze ścieżki kariery, którą obrałeś, może najwyższy czas to zmienić. Czy jest coś co chciałbyś robić, ale do tej pory z różnych powodów nie było ku temu okazji? To, że być może przez wiele lat pracowałeś w określonym zawodzie nie oznacza, że musi tak być nadal. Jeśli chcesz robić coś innego, podejmij w nowym roku działania, aby zmienić swoją ścieżkę kariery.

#4 Podjąć pracę, która jest bliska mojej pasji

Wielu z nas brakuje pasji i pozytywnego nastawienia do naszej pracy. Jednym z noworocznych postanowień może być, znaleźć pracę, która będzie jednocześnie naszą pasją. Kiedy praca, którą wykonujemy daje nam radość i spełnienie działamy efektywniej i z większym entuzjazmem.

Sprawdź: 17 pytań, które pozwolą Ci odkryć swoją pasję

#5 Awansować w pracy

Ile czasu minęło od Twojego ostatniego awansu? Czy nadal tkwisz na tym samym stanowisku? Jeśli tak, może najwyższy czas to zmienić. Pomyśl co możesz dać od siebie, aby awansować. Porozmawiaj z przełożonym o Twoim planie rozwoju. Jeśli w danej organizacji nie ma perspektyw na awans i rozwój, może najwyższy czas na zmianę.

#6 Zdobyć nowe kwalifikacje

Często, aby zmienić ścieżkę kariery, awansować, znaleźć inną pracę i zarabiać więcej potrzebne są określone umiejętności i kwalifikacje. Jeśli ich jeszcze nie masz nic straconego. Większości rzeczy można się nauczyć. Nowe kwalifikacje mogą pomóc Ci awansować lub znaleźć lepiej płatną pracę. Zwiększ więc swoją wiedzę i umiejętności w konkretnym obszarze, który Cię interesuje i może pomóc Ci w rozwoju. Aby uzyskiwać więcej korzyści, samemu trzeba dawać innym więcej korzyści i wartości. W cenie są wysokie kompetencje i umiejętność rozwiązywania konkretnych problemów, z którymi inni się zmagają.

#7 Pracować mniej godzin

Dla niektórych z nas celem w nowym roku może być poświęcać mniej godzin na pracę. Czasem myślimy co zrobić, aby pracować mniej przy jednoocznym utrzymaniu obecnych zarobków, a być może nawet ich powiększeniu. Odzyskany czas chcemy poświęcać na inne zajęcia. Jak spędzanie więcej czasu z rodziną, czy nasze pasje i hobby.

Praca na etacie z reguły od 9 do 17 daje określone wynagrodzenie, jednak wymaga od nas, aby codziennie poświęcić co najmniej 8 godzin swojego życia, nie licząc dojazdów, które też pochłaniają czas. Czas jest naszym najcenniejszym nieodnawialnym zasobem. Wszystkim nam go brakuje i chcemy go mieć więcej.

Rozwiązaniem, aby mieć więcej czasu w nowym roku jest m.in. tworzenie źródeł dochodu pasywnego, jak np. wynajem nieruchomości, czy różnego rodzaju biznesy on-line, które pozwalają zarabiać bez angażowania 100% naszego czasu. Tu jedna uwaga dochody pasywne, nie są w 100% pasywne. Ich stworzenie, aby uzyskiwać z tego tytułu korzyści, też wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Warto jednak szukać i tworzyć dla siebie źródła dochodów pasywnych, bo to sprawdzony sposób na więcej czasu.

#8 Pracować z domu

Wiele osób, chciałoby pracować z domu. Jednym z zalet takiego rozwiązania jest to, że nie tracimy czasu i energii na dojazdy z i do pracy. Być może nowy rok to dobry czas na znalezienie sposobu, aby pracować z domu. Może w tym pomóc rozwój własnego biznesu on-line i praca na swoim. Również pracodawcy coraz częściej udostępniają pracownikom różne rozwiązania do pracy w trybie telepracy „home office”. Jeśli jeszcze z nich nie korzystasz, a chcesz pracować z domu, może warto zacząć. Jeżeli Twoja organizacja na razie nie oferuje pracy zdalnej, to może warto wyjść z inicjatywą i przekonać osoby decyzyjne, że warto wprowadzić taki tryb pracy.

#9 Rozbudować swoją sieć kontaktów zawodowych

Kogo znasz i kto zna Ciebie? Jak silna jest Twoja sieć kontaktów? Dzięki rozbudowanej sieci kontaktów możesz pomóc sobie w rozwoju kariery oraz swojego biznesu. Poznawanie nowych ludzi i budowa wartościowych relacji procentuje. Na co dzień w różnych sytuacjach korzystamy z możliwości, jakie dają nam znajomości z innymi ludźmi. Jednym z postanowień na nowym rok, może być wzmocnienie swojej sieci kontaktów zawodowych. Pamiętaj nie liczy się tylko liczba osób, ale też siła Twojej sieci i bliskość relacji.

#10 Zwiększyć swoją produktywność

Jeśli jesteś osobą, która ma problemy z wykonywaniem w terminie wszystkich codziennych zadań, zmaga się z zaległą pracą, podjęcie niezbędnych kroków w celu poprawy swojej wydajności i produktywności może być jednym z postanowień na nowych roku. Będąc bardziej produktywnym możesz osiągnąć więcej, a lepiej zarządzając swoim czasem, będziesz też doświadczać mniej stresu.

Sprawdź: 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

#11 Przestać się spóźniać i być punktualnym

Jeśli często zdarzają Ci się spóźnienia, do pracy, na umówione spotkania czy na uczelnie może warto z tym wreszcie skończyć w nowym roku. Spóźnianie się pokazuje, że nie potrafisz zarządzać swoim czasem albo oznacza brak szacunku dla czasu tych, którzy na Ciebie czekają. Bycie o czasie to jeden z dobrych nawyków, który warto w sobie wyrobić.

#12 Przejść na emeryturę

Wiele ambitnych osób, nie spieszy się z przejściem na emeryturę. Chcą być aktywni, pracować możliwie długo i nie myślą o tym, aby zaprzestać to robić. Jednak wielu z nas marzy się wolność finansowa i możliwość przejścia na emeryturę znacznie wcześniej niż wynika to z przepisów prawa pracy. Dążą do rentierstwa, chcą cieszyć się życiem, nie musząc myśleć o pieniądzach. Bez względu na Twój wiek, jednym z celów na nowy rok może być przejście na emeryturę i zajęcie się innymi sprawami niż praca zawodowa.

#Rozwój osobisty

rosnijwsile.pl Najlepsze postanowienia noworoczne samorozwój

„Najlepszym sposobem na sprawienie, by ludzkość uczyniła postęp, jest własny rozwój”. – Dominique Loreau

Oto lista noworocznych postanowień związanych z rozwojem osobistym:

#13 Nauczyć się radzić sobie ze zmianą.

Żyjemy w świecie ciągłych zmian. Otoczenie i wiele rzeczy zmienia się wokół nas, a my musimy na nie w odpowiedni sposób reagować. Również nasz rozwój osobisty wymaga zmian. Aby przejść od obecnego stanu do nowego lepszego, konieczna jest zmiana. Jak ktoś kiedyś powiedział: „Jeśli chcesz mieć coś, czego nie masz, musisz zrobić coś, czego jeszcze nie robiłeś”. Trzeba nauczyć się przesuwać swoją strefę komfortu. Jeśli trudno radzisz sobie ze zmianami, może w nowym roku warto nad tym popracować.

Sprawdź: Jak zachodzą zmiany, czyli Piramida Diltsa oraz Strefa komfortu – 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

#14 Zwiększyć swoją pewność siebie

Skuteczne działanie wymaga od nas pewności siebie. Bez wiary w swoje możliwości, świadomości swoich talentów i mocnych stron trudno o większy sukces i osiągnięcia. Jeśli borykasz się z nieśmiałością, brakuje Ci pewności siebie, nowy rok może być dobrym momentem, aby wzmocnić się w tym obszarze. Bycie pewnym siebie niesie ze sobą wiele korzyści, bez względu na to kim jesteś i co robisz w życiu.

Sprawdź: Jak odkryć swój talent i mocne strony? StrengthsFinder. oraz Jak zbudować pewność siebie?

#15 Nauczyć się nowej umiejętności

Była już o tym po części mowa, przy okazji omawiania pomysłów postanowień w obszarze kariery zawodowej. Kiedy ostatnio nauczyłeś się jakieś nowej umiejętności? Pomyśl jaka umiejętność, której obecnie nie masz przydałaby Ci się w życiu. Gdy już ją określisz, podejmij działanie, aby się jej nauczyć i z niej korzystać. Każdego dnia staraj się uczyć czegoś nowego. Nie muszą to być tylko umiejętności związane z Twoją pracą zawodową, ale każda umiejętność, która pozwoli Ci się rozwinąć i będziesz czerpał korzyści z jej opanowania.

Sprawdź: Jak uczyć się skutecznie? Poznaj style uczenia się i najlepsze metody nauki.

#16 Nauczyć się nowego języka

Korzyści płynące z nauki języków obcych wydają się być oczywiste. Znajomość języków przydaje się nie tylko w pracy i karierze zawodowej, ale i w życiu osobistym. Znając inne języki zwiększamy swoje możliwości. Możemy studiować lub mieszkać zagranicą. Czytać i mieć dostęp do różnorodnych materiałów edukacyjnych w obcych językach. Nauka nowego języka to też jeden z najbardziej skutecznych sposobów pobudzania pracy mózgu. Korzyści jest wiele, zacznij więc w nowym roku uczyć się nowego języka.

#17 Nauczyć się kontrolować swój gniew

Jeśli zdarza Ci się tracić kontrolę nad sobą i często wpadasz w gniew, może najwyższy czas coś z tym zrobić. Kiedy tracimy zimną krew i wpadamy w złość przeważnie działamy mniej racjonalnie i podejmujemy gorsze decyzje. Gniew jest złym doradcą. Spokój i opanowanie dają przewagę. Jak ujął to Thomas Jefferson: „Nic nie daje takiej przewagi nad innymi, jak opanowanie i zimna krew w każdej sytuacji„.

#18 Nauczyć się medytacji

Medytacja przynosi wiele korzyści. Sprzyja zwiększeniu samokontroli i siły woli. Poprawia umiejętność skupienia i koncentrację. Obniża poziom stresu i zmniejsza niepokój. Jeśli jeszcze nie próbowałeś medytacji i różnych technik uważności (ang. mindfulness) może warto spróbować. Każdy z nas jest inny i nie u wszystkich medytacja się sprawdza, jednak wiele osób czerpie z niej dużo dobrego. Nie przekonasz się czy działa równie dobrze na Ciebie jeśli nie spróbujesz.

#19 Nauczyć się gry na jakimś instrumencie

Gra na instrumencie to nie tylko sposób na ciekawe spędzanie wolnego czasu, to również dobra metoda na własny rozwój. Nauka i gra na różnych instrumentach może pomóc w lepszej koncentracji i poprawie pamięci. Jeśli grasz w orkiestrze czy zespole uczysz się też lepszej współpracy i koordynacji. Sama nauka gry na instrumencie wzmacnia również dyscyplinę, wymaga cierpliwości i wytrwałości. Muzyka pomaga nam także wyrazić siebie. Pomyśl czy nie warto w nowym roku zacząć grać na gitarze, pianinie, trąbce czy innym instrumencie, który lubisz.

Sprawdź: Co mówi o Tobie muzyka której słuchasz?

#20 Ograniczyć lub przestać oglądać telewizję

Jeśli codziennie poświęcasz wiele godzin na oglądanie telewizji, nie dziw się, że brakuje Ci czasu na inne zajęcia. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie zrezygnować z oglądania telewizji, ogranicz czas który na to poświęcasz. To samo dotyczy netfixa i innych tego typu usług. Zacznij żyć prawdziwym życiem, zamiast fikcją ze szklanego ekranu.

Sprawdź: 10 powodów, aby przestać oglądać telewizję

#21 Ograniczyć granie w gry

O ile nie jesteś zawodowcem e-sport, który utrzymuje się z gier wideo, poświęcanie zbyt dużo czasu na granie może hamować Twój sukces. Jeśli różne gry czy to na PC, konsole czy na smartfonie pochłaniają znaczą cześć Twojego cennego czasu może czas z tym z skończyć w nowym roku. Nie chodzi o to, żeby w ogóle przestać grać, bo gry mogę też rozwijać i być dobrym przerywnikiem w pracy, ale żeby kontrolować ile czasu na to przeznaczamy.

#22 Ograniczyć korzystanie w mediów społecznościowych

Ile czasu dziennie poświęcasz na czytanie różnych wpisów na social media, czy aby nie za dużo? Facebook, instagram, youtube, twitter, snapchat, linkedin itp. wszystkie serwisy te walczą o naszą uwagę i nasz czas. Policz sobie ile życia im oddajesz i co z tego masz. Może w nowym roku warto odzyskać część z tego czasu i wykorzystać go na inne cele.

#23 Czytać więcej książek

Czytanie to świetny sposób na rozwój. Książki dostarczają skondensowanej wiedzy. Jeśli czytamy dobre, praktyczne książki, z których możemy się z czegoś nauczyć, a później korzystamy z tej zdobytej wiedzy w praktyce, możemy dzięki temu naprawdę wiele osiągnąć.

Zwłaszcza autobiografie osób, które osiągnęły sukces mogą być bardzo pouczające i inspirujące. Za stosunkowo niewielkie pieniądze, w pigułce mamy opisane doświadczenia i wnioski, które często ludzie zdobywali przez lata. Jeśli mało czytasz, może czas to zmienić w nowym roku. Jeśli nie przemawia do Ciebie słowo pisane, zacznij słuchać audiobooków.

#24 Napisać książkę

Książki można czytać, ale można też być ich autorem. Pisanie to świetny sposób na wyrażanie siebie, swoich myśli, przekazanie innym swojej wiedzy. To dobry sposób na dodarcie do wielu osób, a także możliwe dodatkowe źródło pieniędzy jeśli postanowisz ją sprzedawać. Czemu by więc nie zacząć pisać? Możesz też rozpocząć pisanie swojego bloga w Internecie, to również świetny sposób na własny rozwój i budowę swojej marki osobistej.

#25 Zwęszyć swoją dyscyplinę

Jak bardzo zdyscyplinowany jesteś? Dyscyplina to robienie ważnych rzeczy, które mają być zrobione, nawet jeśli nie chce Ci się tego zrobić. To most między Twoimi celami, a ich realizacją. Trzeba dużo dyscypliny, aby osiągnąć to, czego chcesz w życiu. Jeśli brakuje Ci dyscypliny, Twoim postanowieniem w nowym roku może być jej zwiększenie i bycie bardziej zdyscyplinowanym. Dyscyplinę możesz wykorzystywać w różnych obszarach swojego życia i dzięki temu osiągać więcej.

#26 Wyjść ze swojej strefy komfortu

Przesuwanie swojej granicy komfortu to droga do rozwoju i większych osiągnięć. Stagnacja, brak zmiany może wydawać się wygodna i bezpieczna, ale na dłużą metę do niczego nie prowadzi. Staraj się robić rzeczy poza strefą własnego komfortu, aby uczyć się i rozwijać. Próbuj nowych rzeczy i doświadczaj nowych sytuacji. Każda z nich będzie lekcją, z której można się czegoś nauczyć.

Sprawdź: 8 kroków jak pokonać stagnację i przezwyciężyć status quo

#27 Wstawać wcześniej

Wczesne wstanie zapewnia dodatkowy czas w ciągu każdego dnia. Jeśli nauczysz się odpowiednio wykorzystywać godzinny poranne możesz z tego tytułu uzyskać wiele korzyści. Jeśli śpisz do późna, może czas to zmienić w nowym roku.

Sprawdź: Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści.

#28 Nauczyć się mówić „Nie”

Niektórym z nas brakuje asertywności i odwagi, aby powiedzieć „Nie”. Umiejętność odmawiania jest bardzo cenna. Bez niej możemy mieć problem, bo ludzie mogą próbować zarzuć nas różnymi zadaniami i sprawami, które są dla nich ważne. Pytanie czy są one równie ważne dla Ciebie? Jeśli nie, to trzeba umieć powiedzieć „Nie”, aby móc się skupić na własnych priorytetach. Jeśli czemuś mówimy „Tak”, równocześnie dokładnie w tym samym momencie, czemuś innemu mówimy „Nie”.

#29 Zacząć myśleć bardziej pozytywnie

Jeśli często się martwisz i snujesz czarne scenariusze, może najwyższy czas na więcej optymizmu. Pozytywne nastawienie daje wiele korzyści. Nawet w trudnych chwilach warto myśleć, że wszystko będzie w końcu dobrze i skupić się na możliwych rozwiązaniach, które poprawią sytuację.

Sprawdź: 35 powodów i korzyści z budowania pozytywnego nastawienia oraz Co daje optymizm? 7 sposobów jak uzyskać pozytywną osobowość

#30 Nie rezygnować z czegoś, co chcę osiągnąć

Czy aby zbyt szybko się nie poddajesz? Próbujesz czegoś, nie udaje Ci się za pierwszym razem i nie podejmujesz już kolejnej próby. Rezygnacja nie jest odpowiedzią. Na to zawsze jest czas. Jeśli zbyt łatwo się poddajesz może najwyższa pora, aby to zmienić. Jeśli Ci na czymś zależy, walcz o to do końca. Trudności w drodze do wartościowego celu niemal zawsze będą się pojawiać, trzeba jednak z determinacją dążyć do celu i się nie poddawać.

Sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

#31 Pokonać swój strach i swoje lęki

To co często nas powstrzymuje od działania to strach. Czego się obawiasz? Nazwij swoje lęki i postaraj się je przezwyciężyć w nowym roku. Strach i obawa, będą się pojawiać. Sztuką jest znaleźć w sobie odwagę i działać pomimo tego.

Sprawdź: Strach – jakie obawy powstrzymują ludzi od sukcesu? oraz 6 porad jak radzić sobie ze strachem przed porażką i osiągać cele

#32 Zaangażować się w coś całkowicie

Znajdź w nowym roku coś w co możesz się zaangażować całkowicie. Jeśli nie dajesz z siebie 100% i jesteś w coś tylko częściowo zaangażowany raczej nie uzyskasz wielkich rezultatów. Odkryj coś co Cię pasjonuje i w co będziesz się mógł zaangażować bez reszty całym sercem i umysłem.

#33 Zadbać o siebie

Jak z Twoją formą i wyglądem? Czy dbasz o siebie? Może czas przejrzeć i odświeżyć garderobę. Zmienić fryzuję, pomyśleć o jakiś zabiegach kosmetycznych. Przejść na bardziej zdrową dietę. Poprawić swoją sylwetkę. Zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zadbany i modny wygląd oraz sprawność fizyczna pomaga zwiększać naszą pewność siebie i poprawia samopoczucie.

#34 Korzystać z nadarzających się okazji

Jeśli w ostatnim roku z różnych powodów odpuszczałeś i nie podejmowałeś działania mimo pojawiających się różnych możliwości, może w nadchodzącym roku warto to zmienić. Nie tylko korzystaj z okazji, które podsuwa Ci życie, ale również sam staraj się działać by tworzyć okazje dla siebie.

#35 Zwiększyć swoja niezależność

Czy możesz się cieszyć wolnością i niezależnością? Czy mieszkasz na swoim? Czy masz możliwość decydowania za siebie? Jeśli coś lub ktoś ogranicza Twoją niezależność może najwyższy czas to zmienić. Jak powiedział Dale Carnegie: „Nie bój się zaufać sobie! Wierz we własną zdolność do oryginalnego myślenia i samodzielnego działania, bo właśnie samodzielność wydobędzie z Ciebie to, co dobre i wartościowe. Cokolwiek robisz pielęgnuj w sobie ducha odpowiedzialności i niezależności„.

#36 Pobić światowy rekord

Czemu nie być w czymś najlepszym na świecie? Jest tyle różnych dziedzin i dyscyplin, w których można spróbować swoich sił. Jeśli szukasz inspiracji sięgnij po „Księga rekordów Guinnessa”. To informator wydawany corocznie przez firmę Guinness. Znajdziesz w nim  udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi. Osiągnij mistrzostwo w jakieś dziedzinie!

#37 Inwestować więcej w siebie

Najlepsza inwestycja, która przynosi najwyższy zwrot to inwestycja w samego siebie. Zamiast wydawać pieniądze na kolejne rzeczy i różne gadżety, może w nowym roku lepiej więcej przeznaczać na swój rozwój. Wziąć udział w jakimś szkoleniu czy kursie, pojechać na zagraniczną konferencję, kupować i czytać więcej wartościowych książek, zdobyć nowe umiejętności. Doskonalenie siebie się opłaca.

#Biznes

rosnijwsile.pl Najlepsze postanowienia noworoczne - biznes

„W biznesie nie ma określonych dróg, którymi należy podążać. Ciężko pracuję i wierzę, że osiągnę to, co chcę osiągnąć. A w dodatku staram się mieć przy tym dobrą zabawę”. – Richard Branson

Oto lista postanowień noworocznych związanych z biznesem:

#38 Rozpocząć własny biznes

Czy marzy Ci się Twój własny biznes? Może chcesz przejść z etatu na własną działalność? Być może nowy rok to dobry czas na otworzenie swojej własnej firmy. Bycie przedsiębiorcą i praca na swoim do łatwych nie należy, ale korzyści z dobrze prosperującego biznesu, z reguły są znacznie większe niż daje praca na etacie.

#39 Zwiększyć zyski i rentowność biznesu

Jeśli prowadzić już swój własny interes pewnie chcesz w nowym roku zarabiać więcej. Pytanie co zamierasz zrobić, aby Twoje zyski były większe niż rok temu? Jaką dodatkową wartość dostarczysz lub które koszty ograniczysz, aby to osiągnąć.

#40 Określić długoterminowe cele dla swojego biznesu

Jakie są masz cele długoterminowe w swoim biznesie? Czy potrafisz je łatwo wskazać? Być może powinieneś poświęcić czas na wypracowanie swoich celów, zanim pójdziesz dalej. Robienie rzeczy z niewłaściwych powodów nie doprowadzi Cię daleko. Aby dojść tam gdzie chcesz musisz wiedzieć dokąd zmierzasz.

#41 Działać bardziej etycznie

Czy Twój biznes oparty jest na wartościach i uczciwości? Etyka w biznesie jest bardzo ważna i choć wielu może wydawać się, że wszystkie środki są dobre, byle były skuteczne to tak nie jest. Na dłuższą metę wygrywają organizacje uczciwe i etyczne.

#42 Działać bardziej empatycznie

Empatia w biznesie to nie fanaberia, a konieczność. Korzystaj z empatii w życiu codziennym i biznesie. Rozwijaj zdolność, aby naprawdę wydostać się z „własnych butów” i zobaczyć świat z perspektywy ludzi, którzy wchodzą w interakcję z Tobą i Twoją firmą. Może ten nadchodzący rok będzie rokiem, zwiększania empatii w Twoje organizacji i bardziej empatycznego podejścia do Twoich klientów.

#43 Zwiększyć swoje działania on-line

Jak oceniasz obecność Twojej firmy w sieci? Czy masz dobrą stronę internetową? Czy Twoja firma jest aktywna w mediach społecznościowych i buduje relacje z klientami? Czy korzystasz aktywnie z reklam i promocji na Facebook i Instagramie? Czy oferujesz klientom dostęp do swoich usług i produktów poprzez rozwiązania mobilne? Może nowy rok to dobry czas na zwiększenie swojej aktywności w Internecie. Wzmocnienie swojej marki, ugruntowanie i nawiązanie nowych relacji z klientami.

#44 Działać w nowych lokalizacjach

Internet umożliwia klientom z różnych regionów dostęp do Twoich produktów i usług. Jednak fizyczna obecność zwłaszcza w przypadku niektórych biznesów nadal ma znacznie. Jeśli do tej pory działałeś tylko w jednej lokalizacji może czas na rozwój. Pomyśl czy nie jest to właściwa pora na otworzenie nowych placówek, aby rozwinąć działalność i dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.

#45 Działać na nowych rynkach

Działasz tylko na terenie jednego kraju? Może mógłbyś sprzedawać swoje produkty i usługi również na innych rynkach. Podobnie jak przy nowych lokalizacjach docierasz do nowych grup klientów i rozwijasz w ten sposób swój biznes. Można to robić na różne sposoby, sprzedawać do innych krajów przez Internet lub otwierać fizyczne placówki zagranicą.

#46 Wykorzystać możliwości franczyzy

Franczyza to systemem sprzedaży towarów, usług albo technologii oparty na współpracy między niezależnymi prawnie i finansowo podmiotami, tj. franczyzodawcą i jego franczyzobiorcami. Jeśli szukasz pomysłu na swój biznes możesz skorzystać z gotowych modeli biznesowych, które oferują franczyzodawcy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz własną firmę może w nowym roku warto pomyśleć o zostaniu franczyzodawcą i rozwój swojego biznesu poprzez oferowanie innym licencji franczyzowej i „know how”.

#47 Pracować mądrzej i ciężej

Biznes wymaga zaangażowania, mądrej i wytężonej pracy. Zwłaszcza na początku konieczne jest poświęcania wielu godzin, aby rozkręcić swój interes. Jeśli w mijającym roku odpuszczałeś, może nowy rok powinien być inny. Pracuj ciężej, dłużej i mądrzej, aby wynieść swój biznes na nowych poziom.

#48 Pozyskać finansowanie na rozwój biznesu

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na rozpoczęcie działalności, może w nadchodzących miesiącach skupisz się na pozyskaniu kapitału i potencjalnych inwestorów. Jeżeli uważasz, że Twoja idea na biznes jest wartościowa, pozyskaj na nią środki i wdróż w życie swój pomysł. Być może Twoja obecna firma potrzebuje dokapitalizowania. Pomyśl kto może być zainteresowany wsparciem Twojej działalności i jaką wartość możesz w zamian zaoferować.

#49 Utrzymać biznes przy życiu

Dla niektórych firm celem na nowy rok może być przetrwanie. Konkurencja jest bardzo ostra, a rynek dość szybko weryfikuje, kto się na nim utrzyma. Jeśli Twój biznes jest w kłopotach celem na nowy rok może być znalezienie sposobu, aby odmienić tą niekorzystną sytuację.

#Relacje

rosnijwsile.pl Najlepsze postanowienia noworoczne - relacje

„Spotkanie dwóch osób jest jak kontakt dwóch substancji chemicznych: jeśli jest jakaś reakcja, obie są transformowane”. – Carl Jung

Oto lista postanowień noworocznych związanych z relacjami:

#50 Poprawić swoje życie towarzyskie

Jeśli od jakiegoś czasu nie spotykasz się ze swoimi przyjaciółmi lub od dawna nie byłeś na randce, obiecaj sobie, że w tym roku podejmiesz wysiłek, aby być bardziej towarzyskim.

#51 Poznać nowych przyjaciół

Jeśli uważasz, że masz za mało przyjaciół, czujesz się momentami samotny i brakuje Ci bliskich osób wokół Ciebie, w nowym roku możesz mieć cel, aby nawiązać nowe znajomości. Jako ludzie mamy potrzebę budowy więzi i bliskości. Bycie w bliskiej relacji z drugim człowiekiem, jest dla nas źródłem radości i szczęścia.

#52 Poznać nowych ludzi z różnych krajów i różnych grup wiekowych

Różnorodność może być wspaniała. Spotykanie ludzi z innych krajów, kultur, którzy działają w odmiennych dziedzinach niż Twoja może być bardzo pouczające i rozwijające. Odkrywasz w ten sposób nowe perspektywy, poszerzasz swoje horyzonty, nawiązujesz nowe znajomości i przyjaźnie.

#53 Pozbyć się toksycznych znajomości

Niektóry ludzie wokół nas potrafią na nas oddziaływać bardzo negatywnie. Jeśli w Twoim otoczenie są takie toksyczne osoby, może najwyższy czas skończyć te relacje.

Sprawdź: Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 12 typów ludzi toksycznych

#54 Znaleźć partnera życiowego

Szukasz miłości swojego życia? Jesteś sam, a chciałbyś z kimś być? Z kimś kto będzie Cię kochał i kogo Ty będziesz kochać całym sercem. Może to będzie Twój rok, w którym spotkasz tą osobę. Nie siedź jednak bezczynnie, staraj się nawiązywać więzi i nowe znajomości, a zwiększysz swoje szanse na zbudowanie z kimś bliskiej relacji. Pamiętaj miłość to uczucie, które przychodzi zwykle nieoczekiwanie i zaskakuje nas w najmniej spodziewanym momencie.

#55 Spędzać więcej czasu z rodziną

Praca i bieżące obowiązki często sprawiają, że zaniedbujemy naszych najbliższych. Pamiętaj, że nigdy nie wiemy ile czasu nam pozostało. Pomyśl co możesz zrobić w nowym roku, aby mieć więcej czasu dla swojej rodziny i osób Ci bliskich. Pokaż też swoim bliskim jak bardzo Ci na nich zależy. Doceniaj to co robią i jakie masz szczęście, że są obecni w Twoim życiu.

#56 Założyć rodzinę

Jednym z życiowych celów, dla wielu osób jest założenie rodziny. Być może ten nowy rok to będzie dobry moment na założenie rodziny. Pomyśl o tym.

#Zdrowie

rosnijwsile.pl Najlepsze postanowienia noworoczne - zdrowie

„Najcenniejszą rzeczą w życiu – oprócz samego życia – jest zdrowie”. – Waris Dirie

Oto lista noworocznych postanowień dotyczących zdrowia:

#57 Rzucić palenie

Czy nadal palisz papierosy? O szkodliwości palenia napisano i powiedziano już tyle, że chyba każdy zdaje sobie sprawę, że palenie jest niezdrowe. Może najwyższy czas zerwać z tym nałogiem.

Sprawdź: 10 powodów dlaczego powinieneś rzucić palenie

#58 Ograniczyć lub przestać pić alkohol

Obok papierów, alkohol to jedna z bardziej popularnych używek. Jeśli nadużywasz alkoholu postaraj się w nowym roku pić mniej, a najlepiej w ogóle przestań go spożywać.

#59 Wyjść z nałogu 

Substancje psychoaktywne są to substancje i związki chemiczne oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy przez wpływ na funkcje mózgu. Wywołują czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania. Wśród nich jest m.in. nikotyna, alkohol, kofeina, substancje uspokajające i nasenne oraz środki odurzające jak różnego rodzaju narkotyki czy inne „dopalacze”.

Jeśli wpadłeś w jakiś nałóg, który Cię niszczy, najwyższy czas z tym skończyć w nowym roku. Nie marnuj swojego życia. Odzyskaj wolność!

#60 Schudnąć

Jeśli masz nadwagę i źle się z tym czujesz, podejmij konkretne działanie, aby w nowym roku pozbyć się zbędnych kilogramów. Zmień swoją dietę, wyrzuć z niej niezdrowe i tuczące produktu pełne cukru i tłuszczu. Zacznij się więcej ruszać i ćwiczyć regularnie.

Sprawdź: Jak przyspieszyć metabolizm i zapewnić ciału dobrą kondycję?

#61 Przybrać na masie mięśniowej

Jeśli jesteś chudy, a marzy Ci się bardziej muskularna sylwetka, w nowym roku możesz zacząć pracować nad tym, aby ją uzyskać. By dojść do formy potrzebna jest odpowiednia dieta, ćwiczenia i regeneracja. Jeśli dobrze rozegrasz te trzy elementy, w ciągu roku możesz poczynić duże postępy na drodze do wymarzonej sylwetki.

#62 Zacząć uprawniać sport

Jeśli zaniedbałeś do tej pory ruch i aktywność fizyczną, w nowym roku możesz chcieć to zmienić. Zamiast oglądać mecz w telewizji, może lepiej zebrać grupę znajomych i samemu pokopać w piłkę, pograć w kosza czy siatkówkę. Znajdź jakąś aktywność sportową, która sprawia Ci przyjemność i zacznij regularnie uprawiać sport.

#63 Mieć czas na relaks i odpoczynek

Praca to nie wszystko. Jeśli tylko pracujesz to nie masz czasu, aby cieszyć się życiem. Poza tym bez odpoczynku Twój organizm będzie na dłuższą metę działał mniej wydajnie. Potrzebujemy regeneracji. Jeśli Twój grafik jest tak wypchany, że nie masz czasu na relaks musisz coś z tym zrobić w nowym roku. Znajdź czas na odpoczynek i regularne doładowywanie fizycznych oraz emocjonalnych akumulatorów. Pamiętaj też o tym, aby dobrze się wysypiać to jeden z lepszych sposobów na regenerację i odzyskanie energii do życia i działania.

Sprawdź: Skutki braku snu, o których powinieneś wiedzieć.

#64 Ograniczyć spożycie lub zrezygnować z fast food’ów

Fast foody są kuszące i nawet mogą być dobre w smaku jednak ich wpływ na nasze zdrowie niestety nie jest korzystny. Jeśli masz słabość do jedzenia w pośpiechu i fast foodów w nowym roku postaraj się ograniczyć ich spożycie albo najlepiej w ogóle usuń je ze swojej diety.

#65 Pić więcej wody

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia. Nie czekaj z piciem, aż będziesz spragniony.  Zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku, poziomu aktywności, masy ciała itp. Jednak optymalna ilość zapotrzebowania na wodą przez osobę dorosłą (poza wodą, którą dostarczasz z jedzenia i innych napojów) wynosi ok. 8 szklanek wody dziennie (szklanka ok. 250 ml). Daje to ok. 2 litry wody dziennie. Oczywiście to ile wody potrzebuje nasz organizm może się różnić, w przypadku każdego z nas, dlatego powinniśmy znaleźć wartość optymalną dla siebie. Jeśli zaniedbywałeś do tej pory regularne nawodnienie, postaraj się to zmienić w nowym roku.

#66 Jeść zdrowo

Przejrzyj swoja dietę i zobaczy ile z tego co spożywasz jest faktycznie zdrowe i dobre dla Twojego organizmu. Ogranicz jedzenie mocno przetworzonych produktów i zastąp je świeżym, niskoprzetworzonym pożywieniem. Przejdź na dobrze zbilansowaną dietę, która doda Ci sił i energii.

#67 Ćwiczyć regularnie

Ruch to życie, aktywność fizyczna to istotny czynnik dobrego zdrowia i lepszego samopoczucia. Ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu, odżywiaj się zdrowo, a zaczniesz czerpać z tego korzyści

Sprawdź: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#68 Regularnie badać swój stan zdrowia

Mówi Ci coś pojecie profilaktyka zdrowotna? To działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Kiedy ostatnio byłeś na jakiś badaniach kontrolnych? Pamiętaj lepiej i łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zaplanuj w nowym roku przegląd i kontrolę swojego stanu zdrowia.

#Życie

rosnijwsile.pl Najlepsze postanowienia noworoczne - życie

„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach”. – Maya Angelou

Oto lista noworocznych postanowień związanych ogólnie z życiem:

#69 Znaleźć sobie hobby

Warto mieć jakieś hobby. Jeśli jeszcze nie masz hobby, powinieneś zacząć próbować je znaleźć. Odkrywaj nowe opcje, doświadczaj nowości i rób rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłeś. Wśród nich może znaleźć się coś co Cię wciągnie, stanie się Twoja pasją i hobby.

#70 Robić coś nowego każdego dnia

Na świecie jest tak wiele do zrobienia, że możliwości są prawie nieograniczone. Codzienne robienie czegoś nowego jest świetnym sposobem na życie w pełni. Korzystaj i doświadczaj regularnie nowych sytuacji i rzeczy. Nie bój się eksperymentować i robić czegoś czego do tej pory nie robiłeś.

#71 Przeprowadzić się do nowego domu

Jeśli nadal mieszkasz z rodzicami lub chciałbyś po prostu przenieść się do lepszego i większego mieszkania czy domu, zrób to, co możesz, aby stało się to w tym roku.

#72 Wyemigrować do innego kraju

Zawsze chciałeś mieszkać w innym kraju? Byłoby to z pewnością niesamowite i wspaniałe doświadczenie. Dlaczego nie zrobić tego w tym roku? Pozostaw wszystko za sobą i zacznij nowe życie w innym miejscu.

#73 Oszczędzać pieniądze

Była już mowa o rozwoju kariery i zarabianiu więcej pieniędzy. Celem na nowy rok może być też wydawać mniej pieniędzy i więcej oszczędzać. Wiele osób ma z tym problem, bo wydaje wszystko to co zarabia. Postaraj się w nowym roku odkładać z każdego wynagrodzenia konkretną kwotę czy procent przychodów, buduj w tej sposób swoje oszczędności. Zaoszczędzone pieniądze inwestuj, aby powiększać swój majątek.

#74 Płać rachunki na czas

Zalegasz z płatnościami? Zapominasz zapłacić za czynsz, telefon, czy inne media. Jaki jest tego powód? Brakuje Ci pieniędzy, a może po prostu nie korzystasz z takich udogodnień jak zlecenia stałe czy polecenie zapłaty. W nowym roku postaraj się płacić wszystkie rachunki na czas, po co Ci stres i karne odsetki.

#75 Bardziej dbać o swoje rzeczy

Rzeczy mogą szybko tracić na wartości, jeśli się o nie właściwie nie zadba. Tak więc przykładaj się bardziej do tego, a posłużą Ci na dłużej. Będziesz mógł w ten sposób również zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, których nie wydasz na ich wymianę.

#76 Zwiększyć poziom adrenaliny w swoim życiu

Kiedy ostatnio zrobiłeś coś co podniosło Twój poziom adrenaliny? Wywołało dreszczyk emocji i podniecenia. Jeśli nic takiego nie przychodzi Ci do głowy to może czas doświadczyć nowych wrażeń. Poszukaj jakiś ekstremalnych sportów i atrakcji, jak skok na bungee czy na spadochronie, lot w tunelu aerodynamicznym, spływ kajakowy górską rzeką, jazda samochodem wyścigowym. Możliwości jest cała masa wystarczy ich poszukać i skorzystać. Zafunduj sobie w nowym roku niezapomniane wrażenia.

#77 Więcej podróżować

Podróże kształcą i jest to świetny sposób na rozwój. Jeśli od dawna nigdzie nie wyjeżdżałeś poza swoją rodzinną miejscowość najwyższy czas to zmienić. Każdego roku warto odwiedzić jakieś nowe miejsce gdzie jeszcze nie byliśmy.

Sprawdź: Jak podróżować, by rosnąć w siłę?

#78 Robić więcej dobrego dla innych

Jak często angażujesz się w różne akcje charytatywne, wolontariat i pomoc innym? Życie jest nie tylko po to, aby z niego brać dla siebie jak najwięcej, trzeba też dawać. Dawanie otwiera drogę do otrzymywania. Pomoc innym nadaje życiu głębszy sens. Komu i jak możesz pomóc w nowym roku?

#79 Więcej się uśmiechać i bawić się dobrze

Życie bez zabawy, humoru i radości jest nudne. Zamiast siedzieć w domu, wyjdź na świat i ciesz się życiem. Nie zapominaj o uśmiechu w nowym roku.

#80 Żyć pełnią życia

Czy korzystasz z życia w pełni? Czy wykorzystujesz swój potencjał i możliwości? Wyobraź sobie życie, jakiego pragniesz. Jakie marzenia chcesz spełnić? Kim chcesz być, co chcesz osiągnąć, czego doświadczyć?

Nie pozwól, by w nowym roku dni mijały jeden po drugim bez większego sensu. Żyj szczęśliwie, w zgodzie ze sobą, ciesz się każdym dniem i korzystaj z czasu, który masz najlepiej jak potrafisz. Co jest Twoją „pełnią życia”? Odkryj ją i rusz w tym kierunku.

Uwagi końcowe

Oto lista 80 pomysłów i inspiracji na noworoczne postanowienia. Wybierz z nich te, które najbardziej Ci pasują i postaraj się z całych sił, aby ich dotrzymać i wypełnić.

Aby zwiększyć swoje szanse na realizację swoich postanowień noworocznych, ogólne pomysły i idee trzeba zamienić na konkretne cele. Od lat sprawdza się tu stara i powszechnie stosowana metoda określania celów SMART.

Twój zapisany cel powinien być:
  • S” specyficzny (dobrze opisany, co chcesz konkretnie osiągnąć),
  • M” mierzalny (skąd będę wiedział, że go osiągnąłem, jak to zmierzę),
  • A” ambitny (powinien mieć jakąś wartość i nie być zbyt prosty do uzyskania),
  • R” realny (nie porywamy się z przysłowiową „motyką na Słońce”, cel powinien być w zasięgu naszych możliwości),
  • T” określony w czasie (do kiedy, w jakim terminie ten cel będzie osiągnięty).

Spisując swoje cele staraj się, aby spełniały one „zasadę trzech O”. Cele powinny być osobiste, optymistyczne i opisywać stan obecny, czyli powinny być sformułowane tak, jakby cel już został osiągnięty.

Zapisanie celu w postaci: „być w lepszej formie” lub „będę chudszy” jest mało konkretne. Cel powinien być jasno i precyzyjnie określony. Lepszy sposób to np. napisanie „Do 01 maja br. jestem chudszy o 5 kg w stosunku do mojej obecnej wagi, która wynosi 95 kg”. Taki zapis powoduje, że wiemy co i do kiedy się wydarzy i jak sprawdzimy, że osiągnęliśmy nasz cel.

Określ i koniecznie zapisz swoje cele na rok 2019. Pamiętaj niezapisany cel to tylko życzenie. Gdy już zdecydujesz czego chcesz, opracuj plan działania i każdego dnia rób coś, co będzie przybliżać Cię do Twojego upragnionego celu.

„Nowy Rok jest jak czysta niezapisana księga, składającą się na kolejny tom dzieła Twojego życia. Jesteś autorem, napisz wspaniałą historię!”

Spraw by 2019 to był Twój najlepszy jak do tej pory rok. Rośnij w siłę!

Jakie są Twoje postanowienia na nowy rok? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.