Jak odkryć w sobie talent? Zacznijmy ot tego czym jest talent. Istnieje wiele definicji talentu. Talent to często wrodzone predyspozycje przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej. Talent to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie. Każdy z nas ma wiele talentów, trzeba je tylko w sobie odkryć i umiejętnie wykorzystywać.

Amerykański Instytut Gallupa od ponad 70 lat bada zachowania i naturę człowieka. Korzysta w tym celu z najnowszych osiągnięć psychologii, neurobiologii, ekonomii, antropologi oraz prowadzi własne badania. W wyniku prowadzonych prac dotyczących ludzkiego umysłu i umiejętności Instytut Gallupa opracował mapę 34 neuronalnych wzorów, zwanych talentami. Każdy człowiek posiada wiele talentów z czego 5 z nich jest określanych jako dominujące. To one w największym stopniu decydują o tym jacy jesteśmy. Najlepszą rzeczą jaką każdy z nas może zrobić to odkrycie swoich talentów, naszych mocnych stron, podążanie za nimi i ich rozwijanie.

„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”. – Stanisław Staszic

Oto 34 talenty według Gallupa, które możesz w sobie odkryć:

Grupa talentów wykonawczych (executing)

Osoby obdarzone talentami wykonawczymi, najlepiej czują się w działaniu. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość. Dzięki nim sprawy się dzieją.

#1 Osiąganie (achiver)

Masz w sobie wewnętrzny ogień, który motywuje Cię do nieustannych działań podczas pracy, urlopu i w każdym innym miejscu i czasie. Bez przerwy chcesz robić i osiągać coraz więcej.

#2 Organizator (arranger)

Masz dar poszukiwania najlepszych rozwiązań w danej sytuacji. Nawet w ostatniej chwili nie wahasz się wszystkiego zmienić, bo właśnie odkryłeś jeszcze lepszy sposób, aby coś wykonać.

#3 Bezstronność (consistency)

Dla Ciebie najważniejsza jest bezstronność, równość i sprawiedliwość. W życiu musi być zachowana równowaga, aby wszyscy mieli równe szanse.

#4 Pryncypalność (believe)

Twojemu życiu nadają sens niezmienne i fundamentalne wartości. Odczuwasz satysfakcję, że się do nich stosujesz.

#5 Rozwaga (deliverative)

Starasz się ograniczyć ryzyko, jesteś czujny i ostrożny. Twoje działania są przemyślane. Z tego powodu nie zawsze łatwo zawierasz nowe znajomości i starannie dobierasz przyjaciół.

#6 Dyscyplina (discipline)

Twój żywioł to plany, harmonogramy, terminy i precyzja. Świat musi być uporządkowany i zaplanowany, a dzięki temu przewidywalny.

#7 Ukierunkowanie (focus)

Z dużą łatwością wyznaczasz sobie cele i właściwie określasz tory ich realizacji, priorytety i kierunki działania. Wiesz dokąd zmierzasz i rozpatrujesz co Cię przybliża do celu.

#8 Odpowiedzialność (responsibility)

Jeśli w coś się zaangażujesz, doprowadzasz sprawy do końca. Dobrze i sumiennie wykonujesz powierzone Ci zadania. Trzymasz się zasad etycznych. Dotrzymujesz danego słowa. Działasz niezawodnie i z należytą starannością.

#9 Naprawianie (restorative)

Dzięki Tobie coś na nowo zaczyna dobrze funkcjonować. Przyjemność sprawia Ci stele coś uprawniać, ulepszać, ożywiać, optymalizować, bo przecież wszystko można robić lepiej niż wykonuje się dzisiaj.

Grupa talentów relacyjnych (relationship building)

Osoby o tych talentach potrzebują wokół siebie ludzi. Aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Kontakt z drugim
człowiekiem daje im energię.

#10 Elastyczność (adaptability)

Potrafisz funkcjonować na wielu frontach. Sprawnie działasz w różnych środowiskach i wśród ludzi o różnych poglądach. Umiesz żyć i cieszyć się chwilą. W przeciwieństwie do większości ludzi podchodzisz do zmian ze stoickim spokojem.

#11 Integrator (includer)

Umiesz dostosować ludzi do wspólnych zachowań w grupie. Dzięki Tobie ludzie się do siebie zbliżają, tworzą wspólną przynależność do czegoś. Rozumiesz potrzebę przynależności i wiesz, że każdy zasługuje na jej spełnienie.

#12 Rozwijanie innych (developer)

Dostrzegasz u innych postępy lub ich brak. Widzisz potencjał w ludziach. Szukasz dla nich wyzwań, chcesz aby się rozwijali. Dzięki tobie inni rozumieją, że są wyjątkowi i wartościowi.

#13 Współzależność (conectedness)

Potrafisz budować pomosty między ludźmi. Czujesz się częścią większej całości: firmy, rodziny, miasta, kraju itp. Uważasz, że każdy z nas jest elementem większej całości i nikt nie jest oderwany od innych ludzi czy natury. Rozumiesz, że nie można krzywdzić innych, bo przez to krzywdzisz siebie samego.

#14 Empatia (empathy)

Za sprawą intuicji widzisz świat oczami innych ludzi. Dobrze wyczuwasz emocje innych. Jeśli jakaś sytuacja wywołuje u kogoś silne emocje to potrafisz wyczuć i dostrzec niewypowiedziane jeszcze słowa i uczucia. Dzięki temu wiele osób lubi przebywać w ich towarzystwie. Czują się wysłuchane i zrozumiane.

#15 Zgodność (harmony)

Szukasz wspólnej płaszczyzny działań i obszarów porozumienia z ludźmi. Z Twojego punktu widzenia celu „płyniesz” z innymi na tej samej łodzi. Jesteś praktyczny i konflikty postrzegasz, jako stratę czasu i energii. Raczej jesteś osobą ugodową.

#16 Indywidualizacja (individualization)

Wnikliwie przyglądasz się różnicom między poszczególnymi ludźmi. Dla Ciebie mniej istotny jest ogół, szara masa tłumu. W każdej osobie starasz się dostrzec charakterystyczne dla niego dobre i złe cechy. Rozumiesz, że każdy jest inny i dostrzegając to, wiesz, jakie
podejście najlepiej zadziała.

#17 Optymista (positivity)

Masz przekonanie, że życie jest piękne i potrafisz się nim cieszyć. Uśmiech często gości na Twojej twarzy. Ludzie o tym talencie wnoszą powiew szczęścia w życie innych. Dajesz nadzieję na lepsze, nawet gdy jest bardzo źle.

#18 Bliskość (relator)

Aby normalnie funkcjonować potrzebujesz trwałych relacji z ludźmi – w rodzinie, pracy czy swoim środowisku. Najlepiej funkcjonujesz, gdy odczuwasz czyjąś przyjaźń, więź emocjonalną, gdy ktoś obdarza Cię zaufaniem. Prawdziwą siłę czerpiesz z bliskich relacji. Dążysz
do ich stałego pogłębiania.

Grupa talentów wpływu (influencing)

#19 Aktywator (activator)

Od aktywatora często mona usłyszeć pytanie „Kiedy zaczynamy?”. Aktywnie rwiesz się do pracy czy wspólnego działania. Analiza, dyskusja czy debata ma Twoim zdaniem zdecydowanie mniejszą wartość niż działanie. Stale podejmując nowe działania, zachowujesz aktywny i świeży umysł, który nieustannie się rozwija.

#20 Dowodzenie (command)

Masz zdolności przywódcze i potrafisz wziąć sprawy we własne ręce. Wyznaczasz kierunki działania, a do Ciebie przyłączają się inni, bądź Ty sam ich angażujesz do działania. Nie boisz się wyrażać swojego zdania, czy podejmować inicjatywy działania. Kroczysz przez życie z wielką pewnością siebie.

#21 Komunikatywność (communication)

Ludzie lubią z Tobą przebywać i Cię słuchać. Przy Tobie trudno się nudzić. Umiesz rozkręcić i rozruszać towarzystwo. Lubisz ożywiać pomysły, ubarwiać wydarzenia, tryskać energią. Kochasz wszelkie formy wyrażania się słowem, czy to mówionym, czy pisanym.

#22 Rywalizacja (competition)

Musisz cały czas rywalizować i wygrywać z innymi. Potrzebujesz ludzi jako swoich „rywali”, przeciwników z którymi możesz się zmierzyć, porównać i starasz się zawsze być od nich lepszy. Współzawodnictwo mobilizuje Cię i nakręca do działania. Rywali traktujesz z szacunkiem, ponieważ wiesz, że to dzięki nim możesz się rozwijać.

#23 Maksymalista (maximizer)

Ekscytujesz się przekształcając coś działającego dobrze na działające doskonale. Miarą sukcesu dla Ciebie jest doskonałość, a nie „przeciętność”. Po co robić coś na pół gwizdka, jeśli można tak, żeby efekt był powalający?

#24 Wiara w siebie (self-assurance)

Lubisz podejmować własne decyzje, bo jesteś pewien, że sprostasz podjętemu wyzwaniu. Nie straszne Ci żadne ryzyko. Jesteś przekonany o swojej skuteczności i umiesz żądać tego, co Ci się według Ciebie należy. Nie boisz się kierować własnym życiem.

#25 Poważanie (significance)

Potrzebujesz uznania, bo chcesz aby było o Tobie głośno i aby o Tobie słyszano. Pragniesz być znaną osobą, chcesz się wyróżniać i być kimś wyjątkowym. Potrzebujesz poczucia, że robisz coś znaczącego i wartościowego. Chcesz, żeby iTwoja praca była doceniona.

#26 Czar (woo)

Masz niesamowity wdzięk i urok osobisty. Dzięki temu masz łatwość poznawania nowych ludzi i nawiązywania różnych kontaktów. Dla Ciebie nie ma nieznajomych. Na  przyjęciu, konferencji czy jakim innym miejscu, gdzie są ludzie starasz się zawrzeć, jak najwięcej nowych znajomości. Okazujesz szczere zainteresowanie nowo poznanym człowiekiem, dzięki temu wzbudzasz sympatię u ludzi.

Grupa talentów strategicznego myślenia (strategic thinking)

Osoby obdarzone tymi talentami są odpowiedzialne za zbieranie, przetwarzanie i ocenę informacji. Świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest bogaty i barwny. Znajdą niemal nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia wielu dziedzinach życia.

#27 Analityk (analitycal)

Interesują Cię dowody. Lubisz szukać danych, schematów, zależności. Chcesz wiedzieć i ustalić jak coś działa. Niemal bez przerwy coś analizujesz, bo to dla Ciebie nowe ciekawe wyzwanie. Wysoko cenisz sobie fakty, bo są pewne i wolne od wątpliwych opinii.

#28 Kontekst (context)

Usiłujesz zrozumieć teraźniejszość i przewidzieć przyszłość patrząc wstecz. Stawiasz sobie pytania „Jak do tego doszło?”, „Ja to mogło się zacząć?”. Potrafią zaprojektować przyszłość na podstawie wiedzy z przeszłości. Lubisz analizować przeszłość, wyciągnąć wnioski i wykorzystać ją do życia codziennego.

#29 Wizjoner (futuristic)

Zafascynowany jesteś przyszłością. Lubisz patrzeć poza horyzont obecnej wiedzy i teraźniejszości. Umiesz marzyć i tworzyć wizje, bo potrafisz wyobrazić sobie jakieś zdarzenie, odkrycia, sytuacje, które mogą zajść w przyszłości. Twoim motorem działania jest wizja przyszłości. Stale myślisz o tym, co będzie. Wizja lepszego jutra dodaje ci siły i pozwala przejść trudności.

#30 Odkrywczość (ideation)

Ludzie postrzegają Cię jako kogoś bystrego, twórczego, oryginalnego i pomysłowego. Fascynują Cię pomysły, nowe idee i świeżę spojrzenie na wszystko. Za pomocą nowych odkryć jesteś w stanie w prosty sposób wytłumaczyć złożone problemy.

#31 Zbieranie (input)

Lubisz kolekcjonować różne rzeczy, które według Ciebie mogą się kiedyś przydać. Zbierasz słowa, fakty, cytaty, fotografie, znaczki itp. Dla kogoś z zewnątrz mogą wydawać się to absurdalne zbiory, dla Ciebie te rzeczy przedstawiają autentyczną wartość. Zachowujesz wszystko, co uznasz za interesujące. Doceniasz złożoność i różnorodność świata, który jest dla Ciebie niezwykle fascynujący.

#32 Intelekt (intellection)

Obserwujesz i badasz własne przeżycia psychiczne, bo lubisz myśleć. „Rozwiązywanie zagadek” sprawia Ci przyjemność. Starasz się zrozumieć emocje, dążysz do opracowywania różnych koncepcji. Najważniejsza jest stymulacja dla mózgu!

#33 Uczenie się (learner)

Uwielbiasz naukę i przyswajanie nowej wiedzy. Lubisz zdobywać nowe umiejętności. Z tego też powodu, chętnie uczestniczysz w szkoleniach, kursach, prelekcjach. Często bardziej jesteś zainteresowany samym procesem uczenia się niż treścią i rezultatami.  Każdy etap od pierwszego spojrzenia na temat, aż do śmiałego użytkowania zdobytych umiejętności to zastrzyk nowej energii. Po prostu kochasz się uczyć.

#34 Strateg (strategic)

Umiesz dostrzec co kryje się „za zakrętem”. Wyobrażasz sobie różne sposoby rozwiązania problemu, a potem eliminujesz te, które wiodą donikąd. Potrafisz zaplanować i poprowadzić nawet trudne i długotrwałe projekty. Zanim ruszysz do działania musisz wpierw dokładnie przemyśleć całą drogę do celu. Kiedy obierasz  strategię, trzymasz się jej do końca, eliminując po drodze pojawiające się przeszkody.

Jak mogę odkryć swoje talenty i mocne strony?

Nasza kultura jest mocno nastawiona na likwidowanie słabości. Badacze z instytutu Gallupa promują odmienne podejście. Uważają że ludzie mają kilka razy większy potencjał, gdy inwestują energię w rozwój swoich mocnych stron zamiast korygować słabości.

Jeśli chcesz się dowiedź jakie masz talenty i co jest Twoją mocną stroną możesz wykonać specjalnie zaprojektowany w tym celu test. Jest on dostępny na stronach Instytutu Gallupa. Test Gallupa StrengthsFinder to jeden z bardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych, który pokazuje i rzeczywiście mierzy nasze mocne strony.

Wypełnienie testu trwa około 35-45 minut. Wymaga udzielania odpowiedzi na 177 pytań. Test jest dostępny on-line. Na każde pytanie masz 20 sekund. Nie ma możliwości powrotu do poprzedniego pytania. Jeżeli nie zdążysz odpowiedzieć na pytanie pojawia się następne. Każde pytania składa się z dwóch stwierdzeń. Musisz zaznaczyć, z którym bardziej się zgadzasz. Po zakończonym teście od razu masz dostęp do swoich wyników.

Strona do zakupu testu oraz raporty i zasoby są w języku angielskim. Sam test jeśli chcesz możesz wypełnić w języku polskim. Podstawowy test wskazujący 5 najsilniejszych mocnych stron z 34 wyróżnianych przez Gallupa kosztuje obecnie 19,99 dolarów (stan na 10.2018r). Po skończonym teście, otrzymujemy raport z najsilniejszymi 5 mocnymi stronami.

Jeśli chciałbyś rozszerzony raport, który zawiera Twój pełny profil z 34 talentami musisz obecnie zapłacić 49,99 dolarów. Jest to cena w promocji, standardowa cena to 89,90 dolarów. Czy warto dopłacać? Raczej nie jest to konieczne. Kluczowe bowiem jest 5 naszych dominujących talentów.

Po co to w ogóle robić taki test?

Możesz się zastanawiać po co to w ogóle robić taki test? Prawidłowa identyfikacja Twoich mocnych stron może być kluczem do sukcesu. Większego zadowolenia zarówno z pracy, jak i życia osobistego. Człowiek, który postępuje zgodnie ze swoimi talentami, robi to co lubi, więc robi to coraz lepiej. Zamiast poprawiać swoje wady lepiej skupić się na rozwijaniu swoich talentów.

Ty też masz dominujące talenty. Odkryj je już dziś!

A Ty co sądzisz o pracy na talentach i rozwijaniu swoich mocnych stron? Podchodziłeś może do testu Gallupa StrengthsFinder? Jakie masz talenty? Napisz w komentarzu.