Wielu z nas ma jakieś marzenia, chce zmienić swoje życie na lepsze. Zdarza się jednak, że ludzie, który próbują podążać za swoimi marzeniami, często rezygnują z powodu wyzwań, którym muszą stawić czoła, w trakcie swojej podróży do ich spełnienia.

Na drodze do sukcesu trzeba podołać zarówno małym, jak i dużym przeszkodom. Jeśli nie mamy w sobie odpowiednio dużo dyscypliny i wytrwałości mogą one sprawić, że zrezygnujemy z naszej pogoni za marzeniami. Ludzie, którzy mieli wielkie marzenia i je spełnili, w pewien sposób zasługują na nie, ponieważ byli w stanie pokonać cztery główne przeszkody, które z reguły stoją na drodze do realizacji marzeń.

„Prawdziwe marzenia buduje się na trudnościach i przeszkodach”. – Alessandro D’Avenia

Oto 4 główne wyzwania jakie stoją na drodze do spełnienia marzeń

#1 Sprawy nie idą z zgodnie z planem

Jednym z głównych wyzwań, z którym zmagają się ludzie podążający za swoimi marzeniami, jest to, że sprawy rzadko idą tak, jak się tego spodziewaliśmy. Kiedy zaczynamy pogoń za naszymi marzeniami, często z dużym entuzjazmem i nadzieją wierzymy, że wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem. Jednak podczas naszej podróży zdajemy sobie sprawę, że wiele rzeczy nie pokrywa się z pierwotnymi założeniami. Rzeczywistość okazuje się dużo bardziej wymagająca i skomplikowana. Pojawiają się nieoczekiwane trudności i przeszkody. Spełnienie naszego marzenia zajmuje dłużej niż zakładaliśmy. Rezultaty, które początkowo osiągamy są niewspółmierne do wysiłku, który wkładamy. Doświadczamy spadku motywacji, pojawiają się myśli, że to „co robię nie ma chyba sensu”. Kluczem do sukcesu jest wytrwać i przetrwać ten trudny okres. Nagrodą za nie poddanie się i wytrwałość, podążanie na przód mimo trudności, jest spełnione marzenie. Czasem nawet uzyskanie więcej niż zakładaliśmy. Aby lepiej przetrwać ten trudny okres sprawdź: Jak uniknąć rezygnacji ze swoich marzeń i przetrwać spadki motywacji?

„Jeśli plan nie działa, zmień plan, ale nigdy cel”.

#2 Brak pieniędzy

Wiele marzeń wymaga mniejszych lub większych środków finansowych i kapitału, aby stało się rzeczywistością. Zwłaszcza może dotyczyć to marzeń, które polegają na rozkręceniu swojego własnego biznesu. Jednak nie każdy marzyciel ma pieniądze, by urzeczywistnić swoje marzenie. Z tego powodu wiele osób jest często zmuszonych do poszukiwania środków finansowych z różnych źródeł. Czasem do pożyczania pieniędzy od rodziny i przyjaciół, wzięcia kredytu albo wykonywania dorywczych prac w celu sfinansowania swoich marzeń. Nie każdy znajduje w sobie dostatecznie dużo samozaparcia, aby uzbierać pieniądze na realizację swoich marzeń. Wiele osób poddaje się już na starcie i przez to nigdy nie osiąga swoich celów.

„Puste kieszenie nigdy nie powstrzymały nikogo przed podjęciem działania. Mogą to zrobić tylko puste głowy i puste serca”. – Norman Vincent Peale

#3 Potrzeba pożegnania się z ludźmi, którzy nie wspierają naszych marzeń

Kiedy zaczynamy pogoń za swoim marzeniem, powinniśmy zdać sobie sprawę, że musimy trzymać się z daleka od negatywnych ludzi. Osób, które nie wierzą w nasze marzenie i to, że jesteśmy w stanie je osiągnąć.

Doświadczenia ludzi sukcesu i osób, które spełniły swoje marzenia pokazują, że trzeba unikać ludzi – w tym przyjaciół i krewnych – którzy nie wierzą, że zrealizujemy nasze marzenia. Do spełniania marzeń potrzebne jest pozytywne i wspierające otoczenie. Niektórzy, ludzie potrafią infekować negatywną energią i zasiewać w nas wątpliwości. Mogą sprawić, że zaczniemy wątpić w to co robimy lub chcemy zrobić. To natomiast powoduje, że zaczynamy rozważać rezygnację z naszych planów.

Często kontakt z takimi toksycznymi osobami, odbiera nam energię i powoduje, że tracimy chęci do pracy. Z tego powodu lepiej ich całkowicie unikać. Pogoń i osiąganie marzeń wymaga pozytywnej energii i optymistycznego nastawienia.

Sytuacja się komplikuje, gdy negatywne osoby to bliscy nam ludzie np. członkowie rodziny. Unikanie przyjaciół i krewnych ze względu na nasze marzenia może być bardzo trudne. Może być nam przykro z tego powodu. Jednak w pewnych przypadkach zerwanie kontaktu może być słuszne, ponieważ żyjemy naszym własnym życiem, a nie ich. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje życie i powinien je przeżyć tak jak sam o tym zdecyduje.

„Czasami ludzie wokół Ciebie nie będą rozumieć Twojej drogi. Nie muszą, ona nie jest dla nich”.

#4 Czas

Wiele marzeń i projektów wymaga dużej inwestycji czasu. Szczególnie przy różnych inicjatywach biznesowych potrzeba czasu zanim zaczną generować zakładane korzyści czy zwroty finansowe.

Niektórzy marzyciele na początku często muszą pracować najpierw dla kogoś innego, zanim przejdą „na swoje”. Pracują np. na etapie, aby zapłacić bieżące rachunki, co powoduje, że mają niewiele czasu na pracę nad swoimi marzeniami. Oprócz tego spełnienie marzenia samo w sobie wymaga z reguły sporo czasu.

Co więcej praca to nie wszystko, przeważnie trzeba też znaleźć czas na inne aktywności. Wygospodarować czas dla rodziny, przyjaciół jak również dla siebie. Znaleźć czas, aby zadbać o swoje zdrowie, na ćwiczenia fizyczne i odpoczynek. Zdarza się, że niektórzy marzyciele w końcu ignorują rodzinę, przyjaciół i zdrowy tryb życia, aby mieć wystarczająco dużo czasu na pracę nad swoimi projektami. Inwestują niemal każdą chwilę w intensywną pracę nad swoim marzeniem. Wymaga to wiele wyrzeczeń i poświęcenia z ich strony. Nie wszyscy z nas są w stanie wykazać się dostateczną cierpliwością i zaangażowaniem. Pracować intensywnie przez dostatecznie długi czas, aby osiągnąć to co sobie założyli.

Aby spełniać marzenia trzeba dobrze wykorzystywać czas, który mamy. Jeśli chcesz lepiej zarządzać sobą w czasie, sprawdź: 6 wskazówek do lepszego zarządzania czasem

„Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie”. – H. Jackson Brown

Uwagi końcowe

„Jeśli jedna osoba coś potrafi, każdy może się tego nauczyć”.

Jeśli planujesz ścigać swoje marzenia, przygotuj się psychicznie do stawienia czoła tym 4 powyższym wyzwaniom. Miej świadomość, że marzenia nie spełniają się same. Wymagają inicjatywy, wysiłku i działania. Ludzie którzy spełniają swoje marzenia, zasługują na nie, ponieważ są w stanie pokonać wiele przeszkód i trudności.

To co może być dla każdego z nas motywujące to to, że osoby które dokonały w życiu wielkich rzeczy, to po prostu „zwykli ludzie” z krwi i kości, podobni do nas. Jeśli oni to zrobili, my też możemy to zrobić. Pytanie tylko czy masz w sobie siłę, aby też spełniać swoje marzenia?

„Wielkość polega na tym, że spełniasz swoje marzenia i realizujesz potencjał bohatera, który w sobie nosisz”. – Rhonda Byrne

A według Ciebie jakie przeszkody stoją na drodze do spełniania naszych marzeń? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.