Aby zachować sprawność fizyczną, być zdrowym i mieć wysoki poziom energii do życia, warto o siebie dbać. Pomaga w tych ruch i regularne ćwiczenia fizyczne oraz dobrze zbilansowana zdrowa dieta. Dobrej jakości zdrowe jedzenie i świeże produkty są jak dobre paliwo, które nas napędza. Sprawia, że nasz organizm funkcjonuje lepiej i efektywniej. To co jemy ma wpływ na to jak się czujemy oraz ile sił i energii mamy do działania.

Podobnie do naszego ciała fizycznego również nasza sfera duchowa potrzebuje odpowiedniego „pokarmu”, aby działać sprawnie, skutecznie i być naszym sprzymierzeńcem w codziennym życiu. Nasz umysł i nasze myśli w dużym stopniu decydują o jakości naszego życia. Wpływają na naszą motywację, poczucie szczęścia i zadowolenia z życia. Jednak, aby móc doświadczyć tych korzyści, powinniśmy rozwijać w sobie pozytywną osobowość.

Pozytywne myśli i emocje mogą zrobić dużo dobrego. Gdy pozbywasz się negatywnych emocji i myśli zyskujesz większą kontrolę nad swoim życiem. Myśląc pozytywnie masz więcej pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Jednak, aby osiągnąć pozytywną osobowość również powinniśmy odżywać nasz umysł w odpowiedni sposób. Gdy karmisz się pozytywnymi informacjami, pomysłami, myślami, przebywasz i rozmawiasz z pozytywnymi ludźmi pomagasz sobie w rozwoju pozytywnego nastawienia. Rozwijasz pozytywną i lepiej działającą osobowość.

Podobnie jak w treningu fizycznym, również uzyskanie mentalnej siły wymaga ćwiczeń i praktyki. To proces, który wymaga zaangażowania i czasu. Jednak warto wyruszyć w drogę, która doprowadzi nas do uzyskania bardziej pozytywnej osobowości. Co może nam w tym pomóc? Jest na to kilka sposobów.

„Myśląc pozytywnie, człowiek może osiągnąć efekty graniczące z cudem”.

Oto 7 sposobów jak uzyskać pozytywną osobowość i stać się w pełni pozytywną osobą:

#1 Pozytywny dialog wewnętrzny

Ten głos, który jest w Twojej głowie, podpowiada Ci różne rzeczy, może być Twoim sojusznikiem lub przeciwnikiem w walce o pozytywną osobowość. Aby być bardziej pozytywnym, powinniśmy mówić do siebie i o sobie w pozytywny sposób. Panować i kontrolować nasz dialog wewnętrzny, który toczy się w naszym umyśle. Nie mówić do siebie, że „jestem głupi”, „do niczego się nie nadaje”, „nie dam rady”, „na pewno się nie uda”, „wyśmieją mnie” itp. Zamiast tego używać sformułowań, które nas wzmocnią i podbudują. Takich jak np. „już nie raz dałem radę”, „mogę to zrobić”, „lubię siebie”, „czuje się wspaniale”, „osiągnę sukces” itp.

Nasze emocje i to jak się czujemy w dużym stopniu jest następstwem tego w jaki sposób mówimy do siebie w ciągu dnia. Jeśli zamiast myśleć pozytywnie i konstruktywnie uprawiasz czarnowidztwo i zaniżasz ocenę swojej osoby, sabotujesz w ten sposób sam siebie. Zamartwianie się i negatywne myśli będą powodować, że poczujesz się smutny i nieszczęśliwy. Bądź więc świadomy tego co do siebie mówisz i staraj się mieć więcej optymizmu i bardziej pozytywnego podejście do świata. Karmienie umysłu negatywnymi myślami nie przysporzy Ci niczego dobrego, poza smutkiem, stresem i zmartwieniem.

„Uważaj na głos w Twojej głowie, który mówi, że nie dasz rady – łże sku*wysyn”.

#2 Pozytywna wizualizacja

Zdolność człowieka do wyobrażania sobie różnych rzeczy i sytuacji, zanim zaistnieją one w realnym świecie jest naszą wielką siłą. Warto w umiejętny sposób korzystać z wyobraźni i wizualizacji. To co szczególnie może pomóc w rozwoju pozytywnej osobowości to wizualizacja naszych własnych celów i pragnień, w taki sposób jakbyśmy już je osiągnęli.

Wykreuj w swoim umyśle i wyobraź sobie swojej idealne życie. Kim jesteś, co robisz, jak się wtedy czujesz? Im bardziej plastyczny i realny obraz stworzysz w swojej głowie tym lepiej. Poczuj się tak, jakbyś już osiągnął swoje cele. Staraj się regularnie odtwarzać ten obraz w swoim umyśle.

To co jest wewnątrz Ciebie emanuje na zewnątrz. Poprawiając wyobrażenia jakie masz w umyśle, poprawiasz swoje życie. Zaczynasz widzieć siebie takiego jakim chcesz być. Ułatwia Ci to i nakierowuje Twoje działanie w realnym świecie, dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo, że Twoje wyobrażenia się zmaterializują i staną się rzeczywistością. Podświadomie bowiem, będzie szedł w ich kierunku.

„Wykorzystaj moc wyobraźni i zamień marzenia w rzeczywistość.”

#3 Pozytywne relacje i kontakty

Znasz to powiedzenie „kto z kim przestaje takim się staje”. Jest w nim sporo prawdy. Jak możesz być pozytywny, kiedy wszyscy dookoła Ciebie są negatywni? Zachowanie pozytywnego nastawienia w takim środowisku nie jest łatwe. Statystycznie liczba osób negatywnych, którzy ciągle marudzą, skupiają się na problemach, a nie na rozwiązaniach, dla których szklanka jest zawsze do połowy pusta, jest większa od liczby osób, które mają pozytywne nastawienie. Masz jednak wybór możesz być podobnie jak większość negatywnie nastawiona do życia, albo odmówić pójścia w ich ślady i zdecydować się podążyć bardziej pozytywną ścieżką.

Wybór osób, z którymi przebywasz i masz kontakt ma wpływ na Twoje emocje, myśli i sukcesy. Twoje otoczenie może Cię wzmacniać lub dołować. Niestety czasem negatywne osoby to ludzie, którzy są nam bliscy jak członkowie rodziny. Zerwanie takich relacji może być trudne, jednak czasem trzeba podjąć nawet tak drastyczne kroki dla własnego dobra. Trwanie wśród negatywnych i toksycznych osób, nie przyniesie nam nic dobrego.

Aby rozwijać w sobie pozytywną osobowość staraj się budować relacje i przebywać wśród pozytywnych ludzi. Osób, które mają ambicje, cele życiowe, optymistyczne i pozytywne nastawienie. Ludzi, którzy potrafią docenić wartość życia, starają się doskonalić i rozwijać. Unikaj osób negatywnych, którzy nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje własne życie. Szukają wymówek i winnych ich obecnej sytuacji życiowej. Takie osoby nie wniosą nic dobrego do Twojego życia. Będą źródłem pesymizmu i nieszczęścia.

„Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Niech będą to osoby, ukierunkowane na cele, w których towarzystwie czujesz się dobrze”.

#4 Pozytywny pokarm informacyjny dla umysłu

To jakie informacje przyswajasz i czym karmisz swój umysł ma wpływ na Twoje nastawienie do życia. Jeśli skupiasz się na wiadomościach, które pokazują głównie tragedie i nieszczęścia, pokazują świat jako niebezpieczne miejsce i straszą na każdym kroku, Twój umysł będzie chłoną te negatywne informacje. Jeśli będziesz ciągle oglądał odmóżdżające głupie filmiki, tracił czas na mało wartościowe treści, scrollował całymi godzinami media społecznościowe nic dobrego Ci z tego nie przyjdzie.

Oczywiście każdy od czasu do czasu potrzebuje odprężenia, resetu jednak to jakie materiały i treści konsumujemy ma na nas wpływ. Może nam pomagać w rozwoju i drodze do lepszego jutra lub wstrzymywać i ograniczać. Zamiast konsumować „informacyjną papkę”, świadomie wybieraj „zdrowy i pełnowartościowy pokarm” dla swojego umysłu.

Czytaj artykuły, książki, oglądaj filmy, z którym możesz się czegoś nauczyć. Słuchaj audiobooków, podcastów i audycji, która wniosą jakąś wartość. Treści, które Cię wzmocnią, dadzą motywację, inspirację i pomysły. Które mogą poprawić Twoje życie. Wypełniaj swój umysł informacjami, które mają wydźwięk pozytywny. Sprawiają, że czujesz się bardziej szczęśliwy, zaczynasz dostrzegać większy sens życia i lepiej rozumiesz swoją rolę w otaczającym Cię świecie.

Wprowadzaj do swojego umysłu pozytywne przesłania, które pozwolą Ci działać efektywnie i myśleć bardziej pozytywnie. Konsumuj treści i materiały edukacyjne, które poszerzą Twoją wiedzę, które sprawią, że poczujesz się lepiej i będziesz bardziej cieszył się życiem.

„Zasysając bezkrytycznie informacje, marnujemy mózg, najcenniejszy znany nam organ, zdolny do generowania wielkich myśli, mistycznych przeżyć i nieograniczonej miłości”.

#5 Pozytywne działania rozwojowe

Jak powiedział kiedyś Jim Rohn „Formalna edukacja zapewni Ci przeżycie, samokształcenie zapewni Ci fortunę”. Współczesny świat rozwija się w tak szybkim tempie, że wymaga od nas ciągłej nauki. Tempo zmian jest bardzo duże i aby nadążyć oraz korzystać w pełni z możliwości jakie oferuje człowiekowi współczesny świat powinniśmy dbać o własny rozwój.

Nasza edukacja nie może się kończyć na ukończeniu szkoły, czy studiów. Doskonalenie, rozwój osobisty i nauka przez całe życie to nasz obowiązek. Zwłaszcza jeżeli oczekujemy od życia czegoś więcej. Samodoskonalenie może nas bowiem przenieść ze strefy porażki do sukcesu, z ubóstwa do bogactwa i wolności finansowej. Dzięki nauce, nabywaniu nowych kompetencji i umiejętności nasza wartość, którą możemy się dzielić i oferować innym rośnie. Ucząc się nowych rzeczy m.in. poprzez udział w różnych szkoleniach i wydarzeniach rozwojowych, stajemy się coraz lepsi. Bardziej efektywni w swoim myśleniu i działaniach. Zyskujemy większą pewność siebie i kontrolę nad swoim życiem.

Kiedy rozwijamy się, widzimy własne postępy. Stajemy się lepszą wersją siebie to nas wzmacnia i podbudowuje emocjonalnie. Sprawia, że czujemy się lepiej i pomaga nam w rozwoju bardziej pozytywnego nastawienia i pozytywnej osobowości.

„Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi”.

#6 Pozytywne nawyki zdrowotne

Aby móc cieszyć się życiem w pełni trzeba zadbać o własne ciało i zdrowie. Nawet jeśli osiągniemy duży sukces, zgromadzimy ogromny majątek, ale kosztem naszego zdrowia, to na niewiele się nam to przyda. Jeśli nie masz zdrowia i sił do życia, to trudno czerpać z niego radość, przyjemność i satysfakcję.

Dbaj więc nie tylko o sprawność umysłową i intelektualną, ale również o swoje ciało. Jedz z umiarem i odżywiaj się zdrowo. Dobra dieta będzie przekładać się na Twoje samopoczucie, sprawność i poziomy energii. Utrzymuj ciało w dobrej kondycji. Pamiętaj o ruchu i ćwiczeniach fizycznych. Korzystaj ze spacerów, jeśli lubisz to biegaj, pływaj, jeźdź na rowerze, odwiedzaj regularnie siłownie czy kluby fitness. Możliwości i sposobów na aktywność fizyczną jest mnóstwo. Jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś początki mogą być trudne, jednak z czasem będzie coraz łatwiej, zwłaszcza gdy zaczniesz dostrzegać korzyści jakie dzięki temu uzyskujesz. Poczujesz się szczęśliwszy i zdrowszy. Mniej zestresowany i wbrew pozorom mniej zmęczony. Będziesz mieć więcej energii do działania.

Pamiętaj o odpoczynku i relaksie. Ciągła pogoń za sukcesem i kolejnymi celami musi być wsparta regeneracją sił. Bez odpoczynku daleko nie zajedziesz. Wysypiaj się i rezerwuj czas w swoim kalendarzu na przerwy i odpoczynek. Oprócz pracy, która zużywa energię trzeba doładowywać swoje fizyczne i emocjonalne akumulatory.

Złe nawyki zdrowotne, nadmiar pracy, przemęczenie, brak snu i ruchu będzie w nas potęgować negatywne emocje i złe samopoczucie. Aby rozwijać w sobie bardziej pozytywną osobowość, staraj się osiągnąć pewną równowagę w życiu. Nie tylko działaj, ale też przystań na chwilę.

Sprawdź: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać? oraz 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

„Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia”.

#7 Pozytywne oczekiwania

Aby ułatwić sobie osiągniecie sukcesu w życiu warto mieć też pozytywne oczekiwania. Jeśli nastawiasz się na sukces i na najlepsze to jest to jak samospełniająca się przepowiednia. Jeśli mocno w coś wierzysz i oczekujesz że coś się wydarzy, zwiększasz swoje szanse na spełnienie się tego.

Jesteś panem swojego umysłu i możesz kontrolować swoje oczekiwania. Oczekuj pozytywnych zdarzeń i wszystkiego co najlepsze. Oczekuje, że uzyskasz to czego pragniesz. Wierz w swój sukces. Oczekuj, że osiągniesz swoje cele, że stworzysz dla siebie i osób Ci bliskich wspaniałe życie. Spodziewaj się rzeczy dobrych, wspaniałych i pozytywnych.

Jednak pamiętaj, że same oczekiwania nie wystarczą. Co jeszcze jest potrzebne? Działanie! Działanie jest wszystkim. Aby stać się spełnionym, silnym i zdrowym, pozytywnym i szczęśliwym człowiekiem trzeba działać. Pracować nad tym każdego dnia. Nic samo co wartościowe nie przyjdzie do Twojego życia. Ustal dokładnie czego chcesz od życia, uwierz że może to osiągnąć i pracuj nad tym, aby to uzyskać. Pozytywne oczekiwania i nastawienie Ci w tym pomoże.

Sprawdź co mówią o Tobie Twoje oczekiwania – 4 tendencje. Poznaj profile osobowości, aby żyć i działać skuteczniej

„Wysokie oczekiwania są kluczem do wszystkiego”. – Sam Walton

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 7 sposobów jak uzyskać pozytywną osobowość. Masz wybór możesz być negatywny albo pozytywny. Negatywna osobowość będzie Cię prowadzić do porażki, biedy, smutnego, nieszczęśliwego i marnej jakości życia. Pozytywna osobowość może zaprowadzić Cię do sukcesu, zdrowia, bogactwa i szczęścia. Co wybierasz?

Wytrenuj się tak, aby stać się bardziej pozytywny. Myśląc negatywnie nie będziesz dział efektywnie. Za każdym razem gdy dopada Cię negatywne myślenie, zatrzymaj się i pomyśl o czymś pozytywnym. Rozwój pozytywnego podejścia do życia, to jest proces. Nie dzieje się to z dnia na dzień. Jednak gdy zaczniesz świadomie rozwijać i pielęgnować w swoim umyśle pozytywne myśli, podejmować działania które pozwolą Ci stać się tym kim chcesz, Twoje życie zacznie nabierać większego i głębszego sensu. Zaczniesz lepiej korzystać ze swoich talentów i potencjału, który jest w Tobie. Pozbywając się swoich mentalnych zahamowań będziesz stawać się coraz bardziej doskonałym i spełnionym człowiekiem.

„Myśl pozytywnie. Im bardziej jesteś optymistyczny, tym bardziej będziesz pewny siebie”. – Brian Tracy

Aby pomoc sobie w drodze ku pozytywności i lepszemu życiu sięgnij po książkę „Pocałuj tę żabę! 12 metod zamiany problemów w sukcesy – w pracy i w życiu prywatnym” napisaną przez Brian Tracy i Christina Tracy

Brian i Christian w książce tej analizują przyczyny negatywnych cech, myśli, emocji i kontaktów, które trapią wielu ludzi. Zachowań, które blokują i utrudniają nam osiągnięcie tego, co każdy z nas mógłby osiągnąć. Poszczególne rozdziały pomagają w odkryciu przyczyn tych kłopotów i podają konkretne rozwiązania, które warto wypróbować we własnym życiu.

Wykorzystaj potęgę pozytywnego myślenia i rośnij w siłę!

A Ty jakie masz sposoby, aby być mieć bardziej pozytywne nastawienie? Co Ci w tym pomaga? Co sprawdza się w Twoim przypadku? Napisz w komentarzu.