Żyjemy w materialnym świecie, w którym pieniądze ogrywają istotną rolę. Większość z nas chce osiągnąć wolność finansową. Chcemy być bogaci i mieć tyle pieniędzy, żebyśmy nie musieli się o nie martwić. Chcemy mieć czas na robienie rzeczy, które sprawiają nam autentyczną radość i przyjemność. Nie chcemy poświęcać większości życia na pracę, która często nie daje nam satysfakcji i odbiera nam energię. Marzy nam się życie rentiera, wczesna emerytura, na której będziemy cieszyć się życiem, a nie walką aby związać koniec z końcem. Jak to jednak osiągnąć? Co zrobić aby być bogatym?

Statystyka nie jest po Twojej stronie

Jest jedna kwestia, o której powinieneś widzieć. Statystycznie rzecz biorąc większość z nas nigdy nie będzie bogata. Wiele osób nie radzi sobie z finansami i żyje w długach.

Z danych na rok 2018 Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polacy w wieku 36 a 59 lat mają do oddania 28,5 mld zł. Średnie zadłużenie na osobę to ponad 20 tys zł.

Zadłużaniu się Polaków sprzyja przede wszystkim życie ponad stan i nadmiar kredytów, jakie zaciągamy w bankach. Choć domowy budżet ledwo wytrzymuje obciążenie ratami, nie powstrzymuje nas to przed kolejnymi zakupami. Powszechne jest podejście „nie stać mnie, ale muszę to mieć”. Bierzemy kredyty konsumpcyjne na wakacje, nowy telewizor czy telefon. Kupujemy na kredyt nowy samochód, mimo że de facto nie mamy pieniędzy na jego utrzymanie. Musimy przecież pokazać przed znajomymi, sąsiadem czy rodziną, że nam się „powodzi”. Nie chcemy odkładać życia na potem. Liczy się natychmiastowa przyjemność i gratyfikacja.

„Zbyt wielu ludzi wydaje pieniądze, których nie zarobili, na rzeczy, których nie potrzebują, by zaimponować tym, których nie lubią”. – Will Smith

Wciąż jest nadzieja

Jeśli masz problemy z finansami lub chcesz poprawić swoje umiejętności w radzeniu sobie z pieniędzmi, to wciąż jest nadzieja, aby odmienić swoją sytuację. Jednym z nawyków bogatych ludzi jest czytanie książek. I choć od samego czytania nie staniesz się bogaty to istnieją książki, które pomogą Ci pomóc w rozwinięciu Twojej inteligencji finansowej. Jeśli przyswoisz i zastosujesz w praktyce opisane w nich metody będziesz w lepszym stopniu zarządzać swoimi finansami. Spowodują one też, że zupełnie inaczej spojrzysz na pieniądze. Co zrobisz z tą wiedzą i jak ją wykorzystasz, zależy tylko od Ciebie. Wiele osób po ich przeczytaniu na tyle odmieniło swoje życie, że doprowadziło ich to do bogactwa. Nie masz nic do stracenia. Warto wiec zainwestować czas w ich przeczytanie.

Każda z poniżej opisanych książek ma Cię zainspirować i edukować w zakresie zarabiania i zarządzania pieniędzmi. Jednak sama wiedza i inspiracja nie przyniosą automatycznie rezultatów, których szukasz. Czemu? Ponieważ dobre wyniki są efektem skutecznego zastosowania i wykonania tego, czego się nauczysz. A egzekucja jest zawsze rzeczą indywidualną. Innymi słowy, wyniki zależą od Ciebie.

Książki te jednak dadzą Ci solidne podstawy, aby zwiększyć Twoje szanse w grze o wolność finansową i bogactwo.

„Gdy bieda wciąż trwa, nie ma prawdziwej wolności.” – Nelson Mandela

Oto 14 książek o pieniądzach, które powinieneś przeczytać, aby się wzbogacić i zwiększyć swoją inteligencję finansową

#1 Najbogatszy człowiek w Babilonie – George S. Clason

Najbogatszy człowiek w Babilonie George S. Clason

Najbogatszy człowiek w Babilonie” to jedna z najgłośniejszych książek o pieniądzach, jakie powstały w historii. W 1926 roku George S. Clason opublikował pierwszą z serii broszur poświęconych oszczędzaniu, które najpewniejszą drogą prowadzą do sukcesu finansowego. Aby dowieść swych racji, autor posłużył się przypowieściami osadzonymi w realiach starożytnego Babilonu. Owe broszury zyskały nieprawdopodobne powodzenie i były masowo kolportowane przez banki i firmy ubezpieczeniowe. Sukces był tak wielki, że wkrótce ukazały się w formie książki.

Najbogatszy człowiek w Babilonie” nie dostarcza szybkich rozwiązań, ale znakomicie radzi, jak spłacać długi, zapewnić sobie stały dochód i w rezultacie budować majątek. To jedna z najlepszych i bardziej praktycznych książek motywacyjnych poświęconych finansom osobistym i sztuce inwestowania. Wspaniałą rzeczą w tej książce jest to, że porady są dostarczane w formie fabularnej opowieści, co powoduje że łatwiej je przyswajamy i zapamiętujemy.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w tej książce, wyświadczysz sobie ogromną przysługę. Ta książka to pozycja obowiązkowa, dla każdej osoby która dąży do poprawy swojego stanu finansów.

#2 Bogaty ojciec, biedny ojciec – Sharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Bogaty ojciec, biedny ojciec Sharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Mimo kontrowersji jakie pojawiają się wokół autora tej książki Roberta Kiyosaki, to jedna z bardziej wartościowych pozycji na temat finansów. Od wielu lat „Bogaty ojciec, biedny ojciec” utrzymuje się na szczycie światowych bestsellerów wśród książek dotyczących biznesu.

Według Roberta głównym powodem naszych kłopotów finansowych jest to, że mimo długich lat nauki, nie nabywamy w szkole wiedzy o pieniądzach. Tak więc uczymy się pracować za pieniądze, a nie uczymy się o tym, jak pieniądze powinny pracować dla nas.

Bogaty ojciec, Biedny ojciec” nie zawiera magicznego przepisu na sukces „Jak stać się bogatym”, ale wskazuje, co powinniśmy zrobić, aby wziąć sprawy w swoje ręce i jak pomnażać swoje pieniądze.

Książka ta stała się punktem zwrotnym w życiu wielu osób i doprowadziła do poprawy ich sytuacji finansowej. Otwiera oczy na możliwości wzbogacenia się i zmienia perspektywę patrzenia na pieniądze. Dowiedz się, jak sprawić, aby pieniądze pracowały dla Ciebie i dlaczego nie musisz mieć bardzo wysokiej pensji, aby stać się bogatym.

#3 Fastlane Milionera – MJ DeMarco

Fastlane Milionera MJ DeMarco

Autor MJ DeMarco opowiada nam w książce „Fastlane Milionera” swoją historię o zdobywaniu bogactwa, tworzeniu biznesu i spełnianiu własnych marzeń. Książka zawiera wiele ciekawych przemyśleń i wskazówek, które pomogą sprostać naszym ambicjom i zrealizować nasze cele. „Fastlane Milionera” jest pozycją, która oprócz wiedzy oferuje solidną dawkę motywacji.

Podanego na tacy przepisu na bogactwo w tej pozycji nie znajdziemy, ale za to ogromną motywację do działania i porady jak ze swoim pomysłem odnieść sukces. Autor daje nam wędkę, uczy jak z niej korzystać. Jeśli tylko weźmiemy sobie do serca to co próbuje nam przekazać i zastosujemy to w praktyce efekty jakie uzyskamy będą na prawdę znaczące.

Książka ta jest świetnym nauczycielem i dobrym przewodnikiem po bogaceniu się. Bardzo się wyróżnia na tle innych książek o tematyce bogactwa i zdecydowanie powinna być przeczytana przez każdego kto chce osiągnąć finansowy sukces.

Książka zdecydowanie dla osób, które mają otwarty umysł i nie kierują się w życiu utartymi schematami.

#4 Myśli i bogać się – Napolen Hill

Myśl! ...i bogać się. Podręcznik człowieka interesu Napoleon Hill

Książka „Myśl i bogać się” napisana przez Napoleona Hilla to już klasyka literatury motywującej. Uważana jest za motor, który pchnął niezliczone rzesze ludzi w kierunku sławy i fortuny

Autor przeanalizował najważniejsze biografie spełnionych w biznesie, finansach i po prostu – w życiu. Możemy pośrednio poznać bliżej wybitne sylwetki np. Thomasa Edisona, Andrew Carnegiego czy Henry’ego Forda, którym towarzyszy wnikliwa analiza ich metod dojścia na szczyt.

Ta bestsellerowa pozycja zawiera 13 głównych kroków, dzięki którym według autora osiągniemy bogactwo. Każdy z tych kroków poparty jest przykładami wykorzystania podanych metod w życiu.

Myśl i bogać się” to rewelacyjna klasyczna pozycja, która zmusza do głębokiej refleksji nad samym sobą. Podane w niej przykłady i historie ludzi sukcesu niesamowicie motywują do działania. Każdy komu zależy na własnym rozwoju powinien przeczytać tę książkę przynajmniej raz w swoim życiu.

#6 Sekrety amerykańskich milionerów – William D. Danko, Thomas J. Stanley

Sekrety amerykańskich milionerów William D. Danko, Thomas J. Stanley

Sekrety amerykańskich milionerów” to klasyk Thomasa J. Stanleya i Williama D. Danko, który został po raz pierwszy opublikowany w 1996 r. Stara się odpowiedzieć na pytanie – W jaki sposób ludzie stają się bogaci? Oferuje dogłębną wiedzę na podstawie ustaleń autorów, w jaki sposób milionerom Ameryki udało się wzbogacić. Prezentuje też siedem kluczowych kroków jak to osiągnąć.

Jednym z najważniejszych punktów dyskusji jest prosta i strategiczna metoda wydawania mniej niż zarabiasz. Unikania kupowania pod wpływem impulsów i dywersyfikacja swoich inwestycji. Spadek, szczęście w interesach, dyplom prominentnej uczelni czy nawet inteligencja rzadko są źródłem powstawania fortun. Bogactwo, majątek jest najczęściej owocem ciężkiej pracy, uporu, systematyczności, a w jeszcze większym stopniu, samodyscypliny.

Książka zawiera w sobie wiele wskazówek i przykładów zachowań, które prowadzą do bogactwa. Poszerza perspektywę i wpływa na sposób myślenia o ludziach bogatych.

#7 Sztuka wzbogacania się – Wallace D. Wattles

Sztuka wzbogacania się Wallace D. Wattles

Sztuka wzbogacania się” to klasyczna książka z 1910 roku. Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się rozwojem osobistym i marzy mu się bogactwo. Jest to jeden z klasyków tego rodzaju literatury.

Największą różnicą między bogatymi a biednymi jest ich sposób myślenia. To właśnie on decyduje o działaniu, jakie podejmują a działanie, jak wiemy, przesądza o rezultatach. Ta metafizyczna nieco książka pokaże Ci, jak myśleć, by przyciągać do siebie okazje i bogactwo. Odkryje przed Tobą sprawczą siłę Twoich myśli i da Ci wskazówki, jak ją najlepiej wykorzystać.

Posiadanie pieniędzy i własności jest rezultatem pewnego schematu postępowania, osoby które postępują w Pewien Sposób celowo lub przez przypadek stają się bogaci, natomiast Ci, których działania odbiegają od tego Pewnego Sposobu, pozostają biedni bez względu na to, jak ciężko pracują i jak bardzo są uzdolnieni.

Przeczytaj jeśli jesteś przygotowany na całkowitą zmianę myślenia o pieniądzach.

#8 Sztuka zdobywania pieniędzy. Złote zasady zdobywania fortuny – Barnum P.T.

Sztuka zdobywania pieniędzy. Złote zasady zdobywania fortuny Barnum P.T.

P.T. Barnum był genialnym marketerem, założycielem jednego z najbardziej rozpoznawalnych cyrków na świecie i przede wszystkim wiedział, jak zarabia się pieniądze.

W swojej książce „Sztuka zdobywania pieniędzy” ten jeden z pierwszych milionerów Ameryki opowiada o tym, jak bogacić się nawet w najbardziej beznadziejnej sytuacji finansowej. Książkę Barnumana na całym świecie okrzyknięto „biblią milionerów”.

Ta książka to przewodnik, z którego dowiesz się jak, wykorzystując kilka prostych rad, zapanować nad swoimi osobistymi finansami. W jaki sposób wykształcić sobie nawyk oszczędzania. Co w realny sposób uchroni Cię przed biedą. Jakie cechy charakteru powodują, że tylko nieliczni stają się bogaci. Znajdziesz w niej też praktyczne podpowiedzi, co robić i jak myśleć, żeby być bogatym.

To klasyczne dzieło od ponad 100 lat bezwzględnie udowadnia swoją skuteczność jako przewodnik budowania osobistej fortuny.

#9 Bogaty albo biedny – T. Harv Eker

Bogaty albo biedny Harv Eker T.

Każdy z nas ma własny schemat pieniędzy zakorzeniony w podświadomości i to właśnie ten schemat, bardziej niż cokolwiek innego, decyduje o naszym sukcesie finansowym.

Bogaty albo biedny” to właściwie dwie książki w jednej. Pierwsza część wyjaśnia, jak działa schemat pieniędzy. Z wykładu Ekera, dowiesz się, jaką zajmujesz pozycję w świecie finansów. Nauczysz się też, jak rozpoznać i skorygować swój schemat pieniędzy, żeby nie tylko zrobić majątek, ale żeby go utrzymać i stale powiększać.

W drugiej części poznasz 17 zestawów myśli, które mówią o tym, w jaki sposób działają ludzie bogaci w odróżnieniu od większości ludzi biednych i średnio zamożnych. Każdy zestaw obejmuje opis praktycznych działań, które powinieneś podjąć, żeby zdecydowanie zwiększyć swoje dochody.

Jeśli nie wiedzie Ci się finansowo tak, jakbyś sobie życzył, to znaczy, że musisz zmienić swój schemat pieniędzy. Zdaniem Ekera, sprawa jest prosta: jeśli będziesz myślał tak, jak myślą ludzie bogaci, i robił to, co oni robią, jest duża szansa, że staniesz się jednym z nich!

#10 Droga do finansowej wolności – Bodo Schafer

Droga do finansowej wolności Bodo Schafer

Bodo Schäfer w wieku 16 lat wyemigrował do USA, gdzie poznał swojego pierwszego mentora. W wieku lat 26 przeżył ciężki kryzys finansowy. Szukając pomocy znalazł coacha, który wskazał mu drogę do dobrobytu. W wieku 30 lat był już człowiekiem wolnym finansowo.

Książka „Droga do finansowej wolności” pokazuje drogę do dobrobytu, finansowego zabezpieczenia i finansowej wolności. Bodo Schäfer odkrywa przed nami wypróbowane sekrety budowania bogactwa i przedstawia skuteczne techniki przynoszącego zyski obchodzenia się z pieniędzmi.

Jeśli masz zakorzenione przekonania: „pierwszy milion trzeba ukraść”, „bogaci wyzyskują”, „bogaci się nie dzielą”, „pieniądze szczęścia nie dają”, koniecznie przeczytaj tę pozycję.

Książkę należy traktować jako impuls, który pozwoli do wprowadzania zmian w sferze naszych finansów. Dobra książka, która uczy zachowań, które pomogą nam w lepszym gospodarowaniu pieniędzmi i uzyskaniu niezależności finansowej.

#11 Jednominutowy milioner. Światła droga do bogactwa – Robert G. Allen, Mark Victor Hansen

Jednominutowy milioner. Światła droga do bogactwa – Robert Allen, Mark Victor Hansen

Jednominutowy milioner„, to książka napisana przez Marka Victor Hansena, współtwórcę serii książkowej Balsam dla Duszy oraz Roberta G. Allen, jednego z czołowych na świecie ekspertów finansowych. Dzielą się w niej swoją wiedzą na temat zarabiania pieniędzy.

Jednominutowy milioner przedstawia w jakie sposób, stworzyć bogactwo, mając na początku niewiele albo nic. Wykorzystywać siłę dźwigni do szybkiego pomnażania bogactwa. Pokonywać obawy, by móc podejmować rozsądne ryzyko. Wykorzystywać jednominutowe nawyki w celu długoterminowego tworzenia bogactwa.

W jest napisana w ciekawej formie. Mamy połączenie poradnika z historią fabularną. Strony nieparzyste książki przedstawiają fikcyjną historię kobiety, która musi zarobić milion dolarów w ciągu 90 dni. Na stronach parzystych przedstawione są praktyczne, szczegółowo wyłożone strategie i techniki na pomnażanie pieniędzy.

Książka dostarcza wiele cennych idei, uczy i motywuje.

#12 Finansowy ninja – Michał Szafrański

Finansowy Ninja Michał Szafrański

Finansowy ninja Michała Szafrańskiego to esencja wiedzy i jego doświadczenia na temat finansów osobistych. To podręcznik, który uzupełnić ma braki w edukacji szkolnej. Wyjaśnia podstawowe, ale nieoczywiste zasady, daje proste podpowiedzi dotyczące mądrego posługiwania się produktami finansowymi i przestrzega przed zagrożeniami dla naszych pieniędzy.

Książka napisana jest przystępnym językiem zrozumiałym dla każdego. Przybliża sposób działania i podkreśla elementy, na które trzeba zwracać uwagę mając kontakt z organami i instrumentami finansowymi. Jest pełna praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej i inwestowaniu.

Jak pisze sam autor „Finansowy ninja” to podstawowy oręż w walce o bezpieczeństwo finansowe.

#13 Jak myślą ludzie bogaci – Steve Siebold

How rich people think - Jak myślą ludzie bogaci - Steve Siebold

Jak sam tytuł wskazuje książka „How Rich People Think” nauczy Cię, jak myślą bogaci ludzie. Steve Siebold, do swojej książki „How Rich People Think” przepytał ponad 1300 najbogatszych ludzi świata. Porównuje myśli, nawyki i filozofie klasy średniej z klasą ludzi bogatych, jeśli chodzi o bogactwo i sposób myślenia o pieniądzach. Różnice są ekstremalne i liczne.

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o życiu, które większość ludzi widzi tylko w filmach i kolorowych okładkach gazet, przeczytaj te książkę i zastosuj opisane w niej zasady. Wolność od kłopotów finansowych i styl życia milionerów jest bliżej niż myślisz. Strategia jest prosta: naucz się, jak bogaci ludzie myślą, skopiuj ich, podejmuj konsekwentnie działania i wzbogacaj się.

Każdy może być bogaty. Sekret od zawsze jest ten sam: myśleć. Bogacenie się wynika z tego, jak myślisz i w co wierzysz odnośnie zarabiania pieniędzy.

#14  Jak zostać bogatym? Felix Dennis

How to get rich - Felix Denis - Jak zostać bogatym

How to Get Rich” to książka nieżyjącego już brytyjskiego multimilionera. Felix Dennis był właścicielem wielu popularnych magazynów, takich jak Maxim i The Week. Doszedł do wszystkiego zaczynając z najniższego poziomu. Wychowywany był jedynie przez matkę. W jego domu nie było elektryczności, światła ani toalety i łazienki. Mimo tego osiągnął w życiu wielki finansowy sukces. Swoje imperium,  zbudował sam od podstaw, bez żadnego zaplecza w postaci rodzinnego majątku.

Wspaniałą rzeczą w jego książce jest to, że Felix Denis niczego nie owija w bawełnę. Całość treści podana jest w bardzo przystępnej dla czytelnika formie. Przedstawia brutalną prawdę o bogactwie i osiąganiu celów. Pokazuje czego potrzebujesz, jeśli chcesz się wzbogacić. Książka pomoże Ci zbudować silny sposób myślenia, którego będziesz potrzebować, decydując się na własną podróż do bogactwa.

Jeśli chcesz się wzbogacić, przeczytaj „How to Get Rich”, kropka.

Uwagi końcowe

„Pieniądze nie są celem. Pieniądze nie mają wartości. Wartość mają marzenia, które pieniądze pomogą zrealizować”. – Robert Kiyosaki

Oto poznałeś książki, które mogą pomóc Ci się wzbogacić i zwiększą Twoją inteligencję finansową. Pamiętaj, że na naukę nigdy nie jest za późno, a sfera finansów jest ważna i ma wpływ na wiele obszarów naszego życia.

Każdy z nas powinien rozwijać swoje umiejętności do zarabiania i gospodarowania pieniędzmi. Bieda nie uszlachetnia, a bogactwo i pieniądze nie są źródłem wszelkiego zła jak niektóry mogą twierdzić.

Najbogatsi z nas wiedzą też, że jeśli nie jesteś szczęśliwy bez pieniędzy, to nie będziesz też szczęśliwy z nimi. Pieniądze mają niewiele wspólnego z naszym wewnętrznym poczuciem szczęścia, ale jednocześnie są jednym z najważniejszych narzędzi w życiu. Oferują wiele możliwości, których bez pieniędzy często nie da się realizować. W byciu bogatym nie ma nic złego i warto dążyć do wolności finansowej.

Pamiętaj, że to tylko kilka książek, które musisz przeczytać, aby być bogatym. To punkt wyjścia, a nie panaceum. A po przeczytaniu tych książek musisz zastosować w praktyce to czego się z nich nauczysz. Musisz działać, działać i jeszcze raz działać!

Jeśli to zrobisz, będziesz miał szansę na wzbogacenie się. Jeśli tego nie zrobisz, no cóż, obyś nie stał się częścią statystyki na temat dłużników, więc rusz się i idź zarabiać!

Rośnij w siłę!

A Ty jakie jeszcze książki dodałbyś do tej listy? Napisz w komentarzu.