Skuteczna nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju oraz kariery zawodowej. Głód wiedzy powinien nam towarzyszyć cały czas. Bez względu na to czy zakończyliśmy już naszą formalną edukację szkolną czy też nie.

Jednak mimo chęci, czasem nasze próby nauczenia się czegoś są nieskuteczne lub mało efektywne. W natłoku obowiązków brakuje mam czasu na naukę. Walczymy z ciągłym rozproszeniem uwagi. Nowe fakty, które próbujemy przyswoić ulatują z naszej głowy w szybkim tempie.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, ze najlepsi uczniowie potrafią z łatwością przyswoić wiedzę? Nie tylko uczą się szybko, ale też są w stanie zachować ją na długo w swojej pamięci i robić z niej użytek. W ich metodach nie ma nic magicznego, ale wielu z nich stosuje sposoby, które sprzyjają nauce i przyswajaniu wiedzy. Ty też możesz z nich skorzystać, aby poprawić swoją efektywność nauki.

Poznaj 10 opartych na doświadczeniu, sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci uczyć się szybciej i być lepszym uczniem.

“Chcesz być czymś w życiu, to się ucz, abyś nie zginął w tłumie; nauka to potęgi klucz, w tym moc, co więcej umie”. – Ignacy Baliński

Oto 10 sposobów aby uczyć się szybciej i być lepszym uczniem

#1 Skup się

Powszechnym problemem, z którym borykają się obecnie uczniowie w każdym wieku i na każdym etapie, są wszechobecne rozpraszacze uwagi. Współczesny nowoczesny i dynamiczny świat jest pełen hałasu i zakłóceń. Wokół nas jest cała masa rzeczy, które nieustanie nas bombardują i konkurują o naszą uwagę. W takim otoczeniu nasza zdolność do skupienia się przez dłuży czas na jednej rzeczy uległa osłabieniu.

Unikaj wielozadaniowości

Nie poddawaj się presji wielozadaniowości. Wielozadaniowość niszczy zdolność koncentracji. Badania pokazują, że ludzie, którzy wykonują wiele zadań na raz, poświęcają na ich wykonanie znacznie więcej czasu. Popełniają też znacznie więcej błędów niż Ci, którzy koncentrują się na jednej konkretnej czynności. Robiąc kilka rzeczy na raz nasz mózg musi przełączać się z jednego zadania na drugie co nie jest efektywne. Skup się na jednej rzeczy na raz. Zrób ją dobrze, a następnie weź się za kolejne zadania.

Panuj nad technologią

Technologia, a w szczególności smartfon, z którym praktycznie się nie rozstajemy zabija nasze skupienie. Powoduje rozproszenie uwagi, zwiększa ryzyko odwlekania i marnowania czasu na mało produktywne zajęcia. Aby poprawić swoje skupienie wyłącz wszystkie notyfikacje. Powiadomienia o nowych mailach, komunikaty z social media i innych aplikacji. Gdy chcesz pracować w skupieniu, przełączy telefon w tryb samolotowy lub najlepiej w ogóle go wyłącz na czas nauki czy wykonywania jakiegoś istotnego zadania, które wymaga koncentracji.

Jeśli chcesz się efektywnie uczyć musisz odzyskać swoje skupienie. Jeśli zdecydowałeś, że się uczysz koncertuj się tylko na tym.

#2 Określ swoje DLACZEGO

Jaki jest cel Twojej nauki? Po co się uczysz? Co chcesz dzięki tej wiedzy uzyskać? Czego chcesz się nauczyć?

Trudno jest się uczyć, jeśli nie jesteś pewien, czego chcesz się nauczyć i po co. Określ cel swojej nauki. Niezależnie od tego, czy jest to rozwój osobisty, czy też rozwój zawodowy. Jeśli masz określone DLACZEGO, masz większą motywację, aby się uczyć. Łatwiej też utrzymasz koncentrację i zwalczysz pojawiające się rozpraszacze uwagi.

Badania pokazują, że stosunek do uczenia się jest jednym z głównych czynników prognozujących czyiś sukces akademicki. Pozytywne nastawienie do nauki to połączenie motywacji, jasnych celów, poczucia własnej skuteczności. To wiara we własne zdolności i umiejętności, do osiągania swoich celów. To również otaczanie się ludźmi, którzy wspierają Cię w Twoich celach edukacyjnych, kibicują Ci i oczekują, że je osiągniesz.

Aby lepiej się uczyć, wiedz DLACZEGO.

#3 Opracuj plan nauki i trzymaj się go

Jeśli widzisz sens w swojej nauce i znasz swoje DLACZEGO, określ dla siebie jasne cele edukacyjne.

Cele długoterminowe powinny być dostosowane do Twojego długoterminowego planu rozwoju osobistego lub planów rozwoju zawodowego. Celem długoterminowym może być np. ukończenie studiów podyplomowych. Określ też swoje cele średnio i krótkoterminowe. Zbuduj na ich podstawie swój plan nauki. Wszystko po to, abyś wiedział czego i kiedy chcesz się nauczyć.

Pamiętaj też o planie na każdą sesję nauki. Każda sesja nauki powinna mieć jakiś cel i coś powinno być jej efektem. Dzięki temu zwiększysz swoją koncentrację. Ponadto oszczędzisz czas, gdyż dokładnie będziesz wiedział jaki materiał musisz przyswoić, kiedy i po co.

 #4 Wykorzystuj każdą okazję do nauki

Zwłaszcza, gdy już skończysz szkołę ciężko jest czasem znaleźć czas na naukę i własny rozwój. Jesteśmy zajęci pracą, rodziną i mamy wiele inny zobowiązań, które wynikają z „dorosłego” życia. Jednak niech brak czasu nie będzie Twoją wymówką. Żyjemy w pięknych czasach, wieku informacji, gdzie dostęp do wiedzy jeszcze nigdy w historii ludzkości nie był tak prosty. Dzięki technologii możesz uczyć się w dowolnym miejscu, bez konieczności noszenia ciężkich książek lub odwiedzania biblioteki.

Możesz uzyskać dostęp do bogactwa wiedzy za pomocą jednego kliknięcia na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym. Wybór jest przeogromny od e-booków, audiobooków, filmów na YouTube czy całych kursów. Wiele z tych źródeł wiedzy jest dostępna całkowicie za darmo, nie licząc kosztu dostępu do Internetu. Wykorzystuj czas na naukę i czytanie gdy jedziesz z i do pracy czy na uczelnie. Czekasz na poczcie po odbiór listu, stoisz w kolejce po zakupy.

Rezerwuj sobie w kalendarzu z góry czas na naukę i własny rozwój. Jeśli tego nie zrobisz, zawsze pojawią się jakieś inne zajęcia, które będą Ci w tym przeszkadzać. Jeśli coś jest ważne trzeba na to znaleźć czas. A nauka i własny rozwój jest ważna.

#5 Wysypiaj się

Chcesz wiedzieć, jaki jest najprostszy sposób, aby uczyć się szybciej i skuteczniej? To proste – dobrze się wysypiaj.

Sen to czas, kiedy nasz mózg przetwarza i „układa” sobie informacje, których doświadczyliśmy oraz nauczyliśmy się w ciągu dnia. Sen jest kluczowy dla konsolidacji nowo poznanych informacji.

Długość potrzebnej ilości snu różni się od osoby. Niektórzy potrzebują mniej godzin snu inni więcej. Ogólnie zaleca się, aby zdrowa, pracująca osoba dorosła spała od 7 do 9 godzin w ciągu doby.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej dlaczego warto spać sprawdź: Skutki braku snu, o których powinieneś wiedzieć.

#6 Ćwicz regularnie

Co nauka ma wspólnego z ćwiczeniami? Ćwiczenia poprawiają dopływ krwi do mózgu, zwiększają stopień skupienia, sprawność i jasność umysłu. Poprawiają zdolność do zapamiętywania nowych faktów, jak również usprawniają procesy uczenia się i kojarzenia.

W szczególności ćwiczenia korzystnie wpływają na Twoją koncentrację, dzięki czemu łatwiej jest Ci rozwiązywać różne problemy i przyswajać wiedzę. Przeprowadzone badania dowodzą, że ćwiczenia powoduję, że jesteś bardziej skoncentrowany nawet w kilka godzin po treningu.

Jeśli nie dla zdrowia fizycznego i psychicznego to zaplanuj regularne ćwiczenia, aby szybciej się uczyć i być lepszym uczniem. Nawet jeśli będzie to półgodzinny spacer w szybkim tempie kilka razy w tygodniu. Ważne, aby wprawiać ciało w ruch, a Twój umysł również na tym skorzysta.

Sprawdź: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#7 Rób notatki

Nie ma mowy o skutecznym uczeniu się bez efektywnego powtarzania przyswojonego materiału. Pierwszym krokiem do przypomnienia sobie tego, czego się nauczyłeś, jest sięgnięcie do własnoręcznie zrobionych notatek.

Robienie notatek, które uchwycą istotę materiału, którego się uczymy i zapisanie ich samodzielnie, własnym słowami, nie tylko ułatwia powtórki, ale także usprawnia proces tworzenia połączeń w mózgu, co jest kluczowe w procesie głębszej nauki. Aby lepiej pamiętać to czego się uczymy warto więc robić własne notatki.

Zapisz wszelkie ważne daty i nazwy, definicje, argumenty, wnioski i przykłady. Jeśli uczysz się w celach praktycznych, np. aby rozwiązać konkretny problem w Twojej firmie, zapisz, co jest dla Ciebie istotne, co trzeba wziąć pod uwagę. Wykorzystaj przykłady z Twojego życia, aby zilustrować przedstawione koncepcje.

Istnieje wiele systemów i metod tworzenia notatek. Jedną z nich, bardzo skuteczną, jest tworzenie map myśli. Sprawdź na czym ona polega: Mapy myśli – jak zapanować nad myślami i zdobyć nad nimi kontrolę

#8 Walcz z krzywą zapominania

Największym wrogiem ucznia jest “krzywa zapominania”. Jest to krzywa przedstawiająca zależność między ilością przechowywanej informacji w pamięci a upływem czasu, jaki nastąpił od momentu ich zapamiętania. Historycznie koncepcja krzywej zapominania została opracowana przez  niemieckiego psychologa Hermanna Ebbinghausa. Wykres krzywej zapominania pokazuje, jak szybko zapominamy to czego się nauczyliśmy, jeśli nie pielęgnujemy i nie używamy naszej zdobytej wiedzy. Mimo istnienia pewnych kontrowersji dotyczących badań Ebbinghausa, warto o nich pamiętać.

W wyniku przeprowadzonych badań okazuje się, że zdecydowana większość zapamiętanych informacji ulega zapomnieniu w ciągu pierwszych kilku dni od momentu zapamiętania, osiągając poziom ok. 25% w piątym dniu (jest to faza szybkiego zapominania). Jednocześnie dalszy spadek ilości zapamiętanej informacji nie jest już tak gwałtowny – w 30 dniu od momentu zapamiętania osiąga wartość nieco ponad 20%.

Aby upewnić się, że Twoja nowo przyswojona wiedza nie wyparuje z Twojej pamięci, zaplanuj powtórki materiału i ponowne sesje nauki i wpisz je do swojego kalendarza. Może to być tak proste, jak przeglądanie notatek albo przeglądanie i skanowanie tytułów oraz rozdziałów w podręczniku. Wybierz dla siebie najbardziej efektywny sposób na powtórki. Ważne, żebyś o nich pamiętał.

Wpływ nauki na kształt krzywej zapominania

Kolejne przypomnienia w procesie nauki powodują zmianę kształtu krzywej zapominania. Spadek ilości zapamiętanej informacji po kolejnych powtórzeniach jest coraz mniejszy

Co najlepiej pomaga w zapamiętywaniu?

Najskuteczniejszą strategią, aby lepiej zapamiętać to czego się nauczyliśmy, jest wprowadzenie w życie, jak najszybciej się da, swojej nowo zdobytej wiedzy czy umiejętności. Praktycznie stosowana wiedza najlepiej zostaje w pamięci.

Dorośli najlepiej uczą się rzeczy, które są dla nich istotne. Kiedy zdobyta wiedza i umiejętności mogą rozwiązać rzeczywiste problemy. Możliwość przeprowadzenia praktycznego projektu, nawet krótkiego i prostego, zapewnia doskonałe możliwości natychmiastowego zastosowania wyuczonej teorii i wdrożenia jej w życie. Zwiększa to znacznie efektywność nauki i zapamiętywania.

#9 Nie przejmuj się stylem uczenia, ale weź pod uwagę kontekst

Teoria stylów uczenia się (na przykład uczących się wzrokowo, słuchowo, kinestetycznie) wciąż jest dość silna. Jednak w rzeczywistości dowody naukowe na poparcie jej skuteczności są niejednoznaczne i budzą pewne kontrowersje.

Możesz użyć dowolnej preferowanej przez Ciebie metody i stylu uczenia się, ale co ważniejsze, weź pod uwagę kontekst uczenia się.

Jeśli słuchasz audiobooka, z którego chcesz przyswoić i zachować wiele informacji, może lepiej nie słuchaj go podczas jazdy samochodem. Po pierwsze, nie będziesz w stanie w pełni skoncentrować się na prowadzeniu i słuchaniu. Po drugie, nie będziesz mógł robić notatek. Wybierz coś mniej wymagającego. Jeśli zamierzasz czytać w pociągu, rozważ zabranie ze sobą notatnika lub robienie notatek w aplikacji czy czytniku, którego używasz do czytania.

Jeśli chcesz nauczyć się praktycznych umiejętności, takich jak robienie na drutach czy taniec, lepiej będzie raczej obejrzeć film instruktażowy albo zapisać się na kurs, zamiast czytania książki lub artykułu na ten temat, nawet jeśli zawiera zdjęcia. Te materiały mogą oczywiście uzupełniać Twoją wiedzę, ale najważniejsze jest zobaczyć jak to się robi i doświadczyć tego osobiście.

Aby dowiedzieć się więcej na temat stylów uczenia się sprawdź: Jak uczyć się skutecznie? Poznaj style uczenia się i najlepsze metody nauki.

#10 Ustal swoją rutynę nauki

Rutyna nauki jest potężnym sposobem na zwiększenie Twoich umiejętności i zdolności uczenia się. Jak mawiał Arystoteles: “jesteśmy Tym co ciągle powtarzamy”. Mając swoją rutynę działasz jak na „autopilocie”. Nie musisz pamiętać, że powinieneś się teraz uczyć, nie musisz walczyć o motywację, po prostu spokojnie bierzesz się do roboty i czerpiesz korzyści z regularnej i systematycznej nauki.

Zacznij nawet od krótkiego czasu, jaki możesz poświęcić na naukę, ale bądź praktyczny. 5 minut czasem może być za mało, aby efektywnie się czegoś nauczyć. Najłatwiejszym sposobem, aby zaangażować się w regularne sesje nauki, jest skorzystanie z już istniejącego w naszym grafiku czasu, który mamy dla siebie. Czas na dojazdy, czas na ćwiczenia, przerwy obiadowe lub czas na różne obowiązki i prace domowe, może się tutaj dobrze sprawdzić. Po prostu dodaj do tego czasu czytanie książki, słuchanie audiobooka czy obejrzenie serii filmów edukacyjnych i nie zapomnij robić notatek, aby zwiększyć efektywność nauki.

Kolejną wielką zaletą posiadania regularnych slotów czasu na naukę w swoim kalendarzu jest to, że możesz zaplanować też swoje “powtórki”. Jeśli czytasz np. dziś o Inteligencji Emocjonalnej, podsumuj najważniejsze wnioski z dzisiejszego czytania jutro – aby utrwalić swoją wiedzę.

Planuj więc swoje sesje nauki i określaj z góry kiedy będziesz się uczyć. Wpisuj te sesje do kalendarza, aby mieć ten czas zarezerwowany na ten cel. Dotrzymuj tych terminów! Jeśli będzie w ten sposób działał konsekwentnie przez dłuższy czas, zobaczysz jak wile jesteś w stanie się nauczyć i jak bardzo rozwinąć.

Uwagi końcowe

“Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie”. – Vernon Howard

Jesteś zmotywowany do uczenia się przez całe życie i samorozwoju. Wkładasz swój czas i wysiłek w naukę. Teraz musisz zmaksymalizować zwrot z inwestycji w naukę. Użyj tych 10 sposobów na skuteczną naukę, opartych na dowodach i praktyce, aby przenieść swoją efektywność uczenia się na wyższy poziom. Zastosuj te strategie w swoim życiu, a z czasem zobaczysz różnicę, jaką mogą Ci one przynieść. Twoja “moc mózgu” się zwiększy, Twoja pamięć się poprawi. Staniesz się lepszym, wydajniejszym i skuteczniejszym uczniem. Do dzieła!

Jeśli chcesz uczyć się jeszcze szybciej i bardziej efektywnie sprawdź też: Jak lepiej się uczyć? Skuteczne sposoby na naukę.

Aby poprawić swoją sprawność umysłową poznaj: 10 sposobów jak poprawić pamięć i sprawność umysłową mózgu

A Ty jakie masz sposoby na szybką i bardziej efektywną naukę? Napisz w komentarzu.