Jaka jest ta jedna cecha, która sprawia, że niektórzy ludzie odnoszą większe sukcesy niż inni. Czy wystarczy być inteligentnym, aby osiągnąć w życiu to co chcemy? Czy wyższy iloraz inteligencji (IQ) decyduje o wszystkim? Zapewne duża wiedza i wysoka inteligencja  ma znaczenie i pozwala wiele osiągnąć. Jednak zwykła inteligencja mierzona IQ nie pokazuje całej prawy. Według prowadzonych badań, ludzie o średnim ilorazie inteligencji, ale obdarzeni wysoką tzw. inteligencją emocjonalną (ang. emotional intelligence – EI) są w stanie w osiągnięciach prześcignąć ludzi o bardzo wysokim IQ. Sprawdza się to nawet w 70% przypadków. Ta anomalia rzuciła duży cień na wyniki testów IQ i tradycyjną inteligencję, którą wiele osób uważa za jedyne źródło sukcesu. Niektórzy twierdzą, jednak że inteligencja emocjonalna jest znacznie dokładniejszym predyktorem sukcesu niż tradycyjnie rozumiana inteligencja.

Chociaż trudno jest jednoznacznie zdefiniować EI, istnieją pewne cechy typowe dla osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Według Daniela Golemana inteligencja emocjonalna obejmuje zdolność rozumienia siebie i własnych emocji, kierowania i kontrolowania ich, zdolność samomotywacji, empatię oraz umiejętności o charakterze społecznym. Jack Mayer i Peter Salovey mówią o czterech obszarach tworzących inteligencję emocjonalną: spostrzeganie emocji, wspomaganie myślenia za pomocą emocji, rozumienie emocji oraz kierowanie emocjami. Według Reuvena Bar-Ona na inteligencję emocjonalną składa się 5 elementów: inteligencja intrapersonalna, inteligencja interpersonalna, radzenie sobie ze stresem, zdolność adaptacji oraz ogólny nastrój.

Oto 15 cech, które mają ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Zobacz ile z nich już posiadasz.

#1 Nie są perfekcjonistami

Osoby inteligentne emocjonalnie nie stawiają doskonałości jako celu, ponieważ wiedzą, że perfekcja i doskonałość nie istnieją. Ludzie ze swojej natury są omylni. Jeśli Twoim celem jest doskonałość, prędzej czy później będziesz miał do czynienia z dokuczliwym poczuciem niepowodzenia, który może sprawić, że będziesz chciał się poddać lub zmniejszy to Twój wysiłek oraz motywację do działania. W efekcie spędzisz swój czas na rozpaczaniu nad tym, czego nie udało Ci się osiągnąć oraz co według Ciebie powinieneś zrobić inaczej. Odczuwasz niezadowolenie zamiast iść naprzód, podekscytowany tym, co już osiągnąłeś i co możesz jeszcze osiągnąć w przyszłości.

Jeśli jesteś osobą inteligentną emocjonalnie odrzucasz frustrację i poczucie porażki, które towarzyszą nieustannym dążeniom do doskonałości.

Jeśli jesteś świadomy, że perfekcjonizm sprawi, że będziesz niepotrzebnie skupiał się na niedoskonałościach u innych osób, a także własnych, jesteś emocjonalnie dojrzałą osobą. Dążąc zbytnio do doskonałości możesz nie być w stanie w pełni cieszyć się swoimi osiągnięciami. Ponadto może to również negatywnie wpłynąć na Twoje relacje z innymi osobami, od których też będziesz wymagał perfekcji i doskonałości postrzeganej z Twojego punktu widzenia.

#2 Są świadomi swoich mocnych i słabych stron

Jeśli Twoja inteligencja emocjonalna jest na wysokim poziomie wiesz co jest Twoim atutem, a co słabością. Potrafisz również wykorzystywać swoje mocne strony w taki sposób, aby zrekompensowały braki w innych obszarach. W pracy czy w życiu społecznym świadomie kierujesz sobą w taki sposób, który uwydatnia Twoje mocne strony, abyś mógł odnieść sukces. Jeśli to możliwe wybierzesz również znajomych i współpracowników, którzy będą sprawiać, że będziesz wzmacniać swoje mocne strony oraz osoby te będą pomagać Ci z Twoimi słabościami.

Nawet najsilniejsi ludzie mają swoje słabości,
a najbardziej kruchy człowiek ma swoje mocne strony…

#3 Są zmotywowani

Motywacja ludzi z wysokim EQ pochodzi z ich wnętrza, a nie z zewnętrznych źródeł. Osoby takie nie potrzebują zewnętrznych bodźców i nagród, aby osiągnąć swoje cele, ponieważ ich motywacja pochodzi od nich samych z ich wnętrza. Jeśli jesteś obdarzony inteligencją emocjonalną jesteś w stanie samodzielnie określać swoje cele, ustalać potrzebne do wykonania zadania i pracujesz nad ich rozwiązaniem. Emocjonalnie inteligentni ludzie budują motywację, która trwa i wykorzystują ją na swoją korzyść.

#4 Są empatyczni

Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej mają dużo empatii. Oznacza to, że są ciekawi i autentycznie zainteresowani innymi ludźmi. Posiadają umiejętność dostrojenia się do ruchów ciała i mimiki twarzy inny osób, aby lepiej zrozumieć emocje innych osób nawet bez słów.

Czy lubisz zadawać pytania, aby dowiedzieć się więcej o innych ludziach i ich potrzebach? Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, naucz się korzystać z parafrazy, aby lepiej rozumieć i potwierdzać czy dobrze zrozumiałeś co ludzie Ci mówią. Pokaż swoje zrozumienie. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “tak”, jesteś zapewne aktywnym słuchaczem, co oznacza, że Twój poziom inteligencji emocjonalnej jest wysoki.

Empatia jest bardzo ważna, im bardziej zależy Ci na innych ludziach i na tym, przez co przechodzą, tym więcej ciekawości będziesz wykazywał na ich temat i tego co robią. Emocjonalnie inteligentni ludzie są ciekawi wszystkich wokół siebie.

Inteligencja emocjonalna sprawia, że ludzie przestają być dla Ciebie tajemnicą. Umiesz „czytać” rozpoznawać ich charakter, nastrój, rozumiesz przez co przechodzą. Wiesz o co chodzi danej osobie, rozumiesz lepiej jej motywacje i działania.

#5 Nie skupiają się na minionych pomyłkach

Jeśli jesteś inteligentny emocjonalnie masz świadomość tego, że rozpamiętywanie przeszłości i wracanie do minionych porażek nic Ci nie da. Jesteś w stanie pamiętać swoje błędy i niepowodzenia wystarczająco dobrze, aby wyciągać z nich wnioski. Na ich podstawie się uczysz, jednak potrafisz też trzymać swoje niepowodzenia na dystans, aby uniknąć rozżalania się nad sobą. Unikasz ugrzęźnięcia w negatywnych wspomnieniach i doświadczeniach z przeszłości. Zbyt długie skupianie się na swoich błędach sprawia, że jesteś niespokojny i wystraszony, a całkowite zapominanie o nich, może sprawić, że będziesz je powtarzał. Trzeba więc znaleźć odpowiednią równowagę. Dystansowanie się od swoich błędów, a jednocześnie pamiętanie o nich pomaga w powrocie do góry za każdym razem, gdy „upadniesz” w swoim życiu. Emocjonalnie inteligentne osoby wiedzą, że żal dotyczący przeszłych wydarzeń powstrzymuje przed pełny skupieniem na chwili obecnej i na tym co na nas czeka w przyszłości.

#6 Nie łatwo ich rozproszyć

Osoby inteligentnie emocjonalne są w pełni obecne bez względu na zadanie, które wykonują. Mając wysokie EQ skupiasz się na ukończeniu jednego zadania i nie pozwalasz sobie na jednoczesne wykonywanie innych zadań oraz nie rozpraszasz się. Skupiasz się na tym co w danej chwili robisz. Wiesz, że tzw. „wielozadaniowość” (ang. „multitasking”) jest nieefektywny. Ludzie inteligentni emocjonalnie dążą do realizacji postawionego sobie celu i nie pozwalają się wytrącić z rytmu przez negatywne myśli czy rozpraszacze uwagi.

#7 Zachowują równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym

Ludzie inteligentni emocjonalnie znają wartość ciężkiej pracy i potrzebę wysiłku, aby osiągnąć cel. Jednak regularny odpoczynek od codziennej harówki jest sygnałem posiadania EQ. Pomaga to na regenerację sił, obniżenie stresu i korzystnie z chwili obecnej. Odpowiednia relacja, równowaga między życiem zawodowym, a osobistym (ang. „work-life balance”) jest niezmiernie ważna.

Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty w pracy lub w szkole, aby być uważanym za emocjonalnie inteligentnego człowieka, musisz zdawać sobie sprawę z wagi odpoczynku. Powinieneś wykazywać potrzebę inwestowania czasu w życie prywatne, bliski kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Technologia umożliwia stałą komunikację i niestety powoduje oczekiwanie, że człowiek powinien być dostępny 24/7. Niezwykle trudno jest wtedy cieszyć się wolnym od stresu czasem, kiedy w każdej chwili może pojawić się telefon, email, czy inny komunikat, który wytrąci Cię z równowagi i sprawi, że będziesz myślał o pracy.

Ludzie inteligentni emocjonalnie rozumieją, że trzeba bardzo ciężko pracować, aby osiągnąć sukces, ale są świadomi również, że czasami muszą być w stanie całkowicie odłączyć się od obowiązków służbowych. Pozwala to na doładowanie akumulatorów i polepszenie swojego życia prywatnego oraz relacji z bliskimi.

#8 Wiedzą kiedy powiedzieć „Nie”

Inteligencja emocjonalna oznacza umiejętność samokontroli. Badania prowadzone m.in. na uniwersytecie kalifornijskim pokazuję, że im większą masz trudność w odmawianiu i mówieniu „Nie” w różnych sprawach, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziesz doświadczać stresu, wypalenia, a nawet depresji. Powiedzenie „Nie” jest dla wielu ludzi poważnym wyzwaniem. Kiedy przychodzi czas, aby zaprzeczyć i jasno zakomunikować swoje „Nie” ludzie inteligentni emocjonalnie mówią wprost, nie używają niepewnych sformułowań jak „nie jestem pewien”, „chyba nie mogę”, „raczej nie”, „może” itp..

Powinieneś znać swoje ograniczenia i umieć je rozpoznawać. Powiedzenie „Nie” nowemu zobowiązaniu, czasem pozwala spełnić Twoje dotychczasowe przyrzeczenia, do których wykonania się zdeklarowałeś. Nie podejmuj długoterminowych obietnic bez uprzedniego ich dokładnego przemyślenia. Aby być emocjonalnie inteligentnym, należy zadecydować o priorytetach i mieć świadomość, że odrzucając niektóre zobowiązania, otrzymasz szansę pełnego skupienia się na zadaniach, które już realizujesz.

#9 Nie obawiają się zmian

Ludzie inteligentni emocjonalnie są elastyczni i ciągle się dostosowują. Wiedzą, że strach przed zmianami jest paraliżujący i stanowi poważne zagrożenie dla ich sukcesu i szczęścia. Nie obawiają się zmian, szukają zmian oraz tworzą plany działania, aby być gotowym gdy zmiany wystąpią.

Osoby z wysokim EQ wiedzą, że strach przed zmianami powstrzyma ich przed osiągnięciem ich celów. Zmiana jest konieczna do rozwoju osobistego i zawodowego. Zawsze należy być przygotowanym na nadchodzącą zmianę i być wystarczająco elastycznym, aby dostosować się w razie potrzeby.

Poszukuj dynamizmu, zmian, wzmacniaj swoją kreatywność i energię życiową. Emocjonalnie inteligentni ludzie mają pozytywne nastawienie do zmian i przyznają, że prowadzi ich to do lepszych osiągnięć i bardziej satysfakcjonującego życia.

„Zmiana może być przerażająca, ale wiesz co jest jeszcze straszniejsze? Pozwolić, żeby strach powstrzymał Cię przed Wzrostem, Rozwojem i Postępem.”
– Mandy Hale

#10 Wiedzą jak zarządzać swoimi emocjami

Ludzie z wysokimi EQ opanowują swoje emocje, ponieważ je rozumieją i używają bogatego słownictwa, które pozwala im nazwać swoje uczuć i stany emocjonalne. Podczas gdy wiele osób może opisać swój stan i samopoczucie jako „dobre” lub “złe”, emocjonalnie inteligentni ludzie używają bardziej szczegółowych określeń jak „rozdrażniony”, “sfrustrowany”, “zdeptany”, czy “lękliwy”. Im bardziej konkretny jest Twój dobór słów, tym lepszy wgląd masz w to co dokładnie czujesz. Masz też lepszą świadomość co spowodowało Twój stan oraz co powinieneś w tej sytuacji zrobić.

Podejdź do każdej sytuacji racjonalnie, kontrolując swoje emocje. Bądź pewny siebie i świadomy swojej wartości. Emocjonalnie inteligentni ludzie nawet w sytuacjach trudnych są w stanie nazwać swoje emocje i dowiedzieć się, dlaczego coś ich denerwuje, aby podjąć pewne pozytywne działania, aby poprawić sytuację. Wiedzą, że gniew i złość musi być odpowiednio ukierunkowany i być zwrócony bardziej na sytuację i dane zdarzenie niż na ludzi.

Ludzie obdarzeni inteligencją emocjonalną, mają też do siebie pewien dystans. Dzięki swojej pewności siebie nie łatwo ich wytrącić z równowagi i obrazić. Spokojnie przyjmują ewentualne zaczepki skierowane w ich stronę, mają otwarty umysł i dość “grubą skórę” jeśli chodzi o żarty na ich temat. Są w stanie narysować mentalną granicę miedzy humorem, a rzeczywistą obrazą. Potrafią śmiać się z siebie, bo mają mocną świadomość tego kim są.

#11 Potrafią dawać nie oczekując niczego w zamian

Kiedy ktoś ofiarowuje Ci coś spontanicznie, nie oczekując niczego w zamian, to pozostawia to w obdarowywanej osobie silne wrażenie. Na przykład możesz prowadzić z kimś ciekawą rozmowę na temat jakieś książki, a kiedy zobaczysz tą osobę ponownie możesz w prezencie wręczyć jej egzemplarz tej książki. Takie gesty są bardzo dobrze odbierane. Ludzie inteligentni emocjonalnie budują silne relacje, ponieważ ciągle myślą o innych. Osoby inteligentne emocjonalnie nie potrzebują powodu, by pomagać innym. Czynią to bezinteresownie.

“Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi.” – Ann Landers

#12 Nie żywią urazy

Negatywne emocje związane z utrzymywaniem urazy powodują stres. Samo myślenie o negatywnym wydarzeniu powoduje, że Twoje ciało przełącza się w tryb walka lub ucieczka, który pojawia się chwilach zagrożenia. Kiedy zagrożenie jest nieuchronne i realne, reakcja ta jest niezbędna do przetrwania. Kiedy jednak zagrożenie już dawno minęło i jest już przeszłością, utrzymanie tego stresu powoduje spustoszenie w organizmie. Może mieć też niszczące konsekwencje zdrowotne w miarę upływu czasu. Żywienie do kogoś urazy, brak umiejętności przebadania, wypominanie stale coś komuś oznacza, że trzymasz się stresu, a emocjonalnie inteligentni ludzie wiedzą, aby tego uniknąć za wszelką cenę. Odpuszczenie urazy nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej mentalnie, ale możesz także poprawić swoje zdrowie.

#13 Neutralizują toksycznych ludzi

Radzenie sobie z trudnymi osobami i tzw. toksycznymi osobowościami może być frustrujące i wyczerpujące. Ludzie o wysokim EQ bardzo dobrze radzą sobie i kontrolują interakcje z toksycznymi ludźmi. Kiedy już muszą skonfrontować się z taką osobą, podchodzą do tej sytuacji racjonalnie. Identyfikują swoje własne emocje i nie pozwalają, aby złość i frustracja negatywnie na nich wpłynęły oraz stały się zarzewiem chaosu.

Rozważają i biorą pod uwagę stanowisko i punkt widzenia toksycznej osoby i często są w stanie znaleźć rozwiązanie i wspólny grunt porozumienia. Nawet jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli, emocjonalnie inteligentni ludzie są w stanie ograniczyć negatywne skutki, potraktować toksyczna osobę z przymrużeniem oka i nie pozwolić, aby sprowadziła ich do swojego poziomu oraz by sprawiła, że poczują się źle.

#14 Okazują wdzięczność i doceniają co mają

Poświęcenie czasu na rozważenie i docenienie tego co się już ma i za co możemy być wdzięczni jest jedną z rzeczy, którą robią ludzie inteligentni emocjonalnie. Takie postępowanie pozwala też ograniczyć kortyzol hormon stresu. Według niektórych badań nawet o 23%. Doświadczenia prowadzone na uniwersytecie kalifornijskim wykazały, że ludzie, którzy codziennie kultywują nawyk wyrażania wdzięczności doświadczają lepszego nastroju. Wykazują też więcej energii i czują się psychicznie oraz fizycznie zdrowsi. Niższy poziom kortyzolu może im w tym pomagać.

#15  Nie pozwalają nikomu ograniczać swojej radości i szczęścia

Kiedy Twoje poczucie przyjemności i satysfakcji wynika tylko z opinii na Twój temat innych osób, oznacza to, że nie jesteś panem własnego szczęścia. Gdy emocjonalnie inteligenta osoba czuje się dobrze z powodu tego co udało jej się zrobić, doświadczyć czy osiągnąć, nie pozwala ona by czyjeś opinie i obraźliwe uwagi odebrały jej przyjemność i radość.

Chociaż nie możemy całkowicie wyciszyć negatywnych opinii i zachowań innych, możemy zdecydować jak na nie zareagujemy. Potraktuj kąśliwe uwagi z przymrużeniem oka. Nie porównuj się z innymi i pamiętaj, że bez względu na to co inni mówią lub robią, Twoja samoocena powinna pochodzić od Ciebie i wynikać z Twojego wnętrza. Ważne jest co Ty myślisz o sobie, a nie ktoś inny.

Inteligencja emocjonalna to “coś” w każdym z nas, co jest trochę nieuchwytne. Wpływa na to, w jaki sposób zarządzamy swoim zachowaniem, poruszamy się w życiu społecznym i podejmujemy osobiste decyzje, aby osiągnąć pozytywny wynik.

Jeśli jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy mają wysoką inteligencję emocjonalną, gratulacje! Prawdopodobnie odniesiesz sukces w czymkolwiek co sobie postawisz za cel. Jeśli uważasz, że cechy i zachowania opisane powyżej nie przystają do Ciebie, pomyśl o obszarach, nad którymi możesz pracować, aby poprawić swoją inteligencję emocjonalną. Nawet wykonanie kilku prostych kroków w kierunku samodoskonalenia może stanowić dużą różnicę i ujawnić Twoją samoświadomość, która jest elementem inteligencji emocjonalnej.

Jak oceniasz swoją inteligencję emocjonalną? Ile masz z opisanych cech? Którą z nich uważasz, za najważniejszą? Podziel się swoją opinią w komentarzu.