Chcesz się dowiedzieć jak zwiększyć charyzmę? Większość z nas prawdopodobnie spotkała w swoim życiu osobę o osobowości, która jak magnes przyciąga do siebie innych ludzi. Gdy tylko taka osoba się pojawia wzbudza zainteresowanie i jest w centrum uwagi. Niektórzy ludzie wydają się mieć naturalną charyzmę, dzięki której odnoszą sukcesy, zwłaszcza w sytuacjach społecznych.

Z drugiej strony wielu ludziom brakuje cech osób charyzmatycznych. Mimo tego, że są inteligentni i mają dużą wiedzę, mają trudności w kontaktach z innymi, trudno im nawiązać i budować relacje oraz efektywnie się komunikować.

Jeśli brakuje Ci obecnie charyzmy lub chcesz ją wzmocnić poznaj kilka sposobów jak to zrobić.

Czym jest charyzma?

Wychodząc od definicji charyzma to zespół cech charakteru, które czynią osobę wyjątkową na tle społeczeństwa. Termin charyzma wywodzi się z teologii. W ten sposób były określane osoby, które były obdarowane „darem bożym”. Osoby obdarzone charyzmą potrafią sprawić, że je podziwiasz, szanujesz, liczysz się z ich zdaniem. W obecności kogoś obdarzonego charyzmą czujesz się dobrze lubisz z nią przebywać. Gdyby ta osoba Cię o coś poprosiła, prawdopodobnie być się zgodził. Czasem chcesz nawet wzorować się na jej zachowaniu i sposobie bycia.

Oto 10 sprawdzonych wskazówek, które pomogą Ci być bardziej charyzmatycznym:

#1 Właściwa postawa ciała

Jednym z prostych sposobów, abyś dla osób wokół Ciebie wydał się bardziej charyzmatyczny jest zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Staraj się być zawsze wyprostowanym i unikaj garbienia się. Przygarbiona postawa ciała sugeruje, że jest się osobą bojaźliwą, niepewną, nieśmiałą, o niższej ocenie swojej wartości. Prosta sylwetka to w mowie ciała oznaka pewności siebie, witalności, energii i dyscypliny.

Zwłaszcza kiedy siedzisz, usiądź prosto tak abyś wydawał się wyższy. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie. Istnieją nawet badania, które pokazują, że osoby o wyższym wzroście chętniej są zatrudniane i otrzymują wyższe wynagrodzenie niż osoby, które są niższe. Bez względu na to ile masz centymetrów wzrostu zawsze możesz się wyprostować, by optycznie wydłużyć swoją sylwetkę. Nie pochylaj swojej głowy i trzymaj ją wysoko. Nie opieraj się na łokciach, usiądź prosto z rękami po bokach lub przed sobą. Proste plecy mają wpływ na nasz wizerunek i samopoczucie.

Właściwa postawa działa korzystnie w obie strony, dzięki niej czujesz się pewniej i masz więcej odwagi do działania, z drugiej strony dla otoczenia jesteś bardziej charyzmatyczny i ludzie chętniej będą z Tobą rozmawiać i nawiązywać relacje.

#2 Korzystaj z dotyku i kontaktu fizycznego

Jedną z umiejętności osób charyzmatycznych jest wiedza kiedy korzystać z dotyku i kontaktu fizycznego z drugą osobą. Wiele osób unika kontaktu fizycznego i często nie wie jak robić to właściwie.

Dotyk może być Twoim silnym sprzymierzeńcem w wzmacnianiu charyzmy. Trzeba go jednak umiejętnie stosować. Nie każdy lubi być dotykany. Niektórzy z nas nie tolerują wkraczania w ich przestrzeń intymną, jeżeli dana osoba nie jest z nami w bardzo bliskiej i zażyłej relacji.

Warto przekraczać barierę kontaktu fizycznego z drugą osobą, aby zbudować z nią więź jednak trzeba to robić umiejętnie.

Najprostszą formą dotyku jest uścisk dłoni. Mocny uścisk dłoni świadczy o dużym poziomie energii, otwartości na nowe doświadczenia i braku nieśmiałości. Słaby uścisk miękka dłoń podczas jej podawania są odbierane jako przejaw niepewności, nieśmiałości, braku zainteresowania.

Istnieją też inne gesty przytulanie, obejmowanie, przybijanie piątki, poklepywanie po plecach. Za pomocą dotyku możesz przekazać pochwalę, wesprzeć kogoś, wyrazić uznanie, pocieszyć.

Pamiętaj, że narzucanie drugiej osobie fizycznej bliskości może być zwłaszcza w relacjach biznesowych potraktowane jako nadużycie. Dla niektórych ludzi przytulenie kogoś, kto nie jest członkiem rodziny lub życiowym partnerem może być niezręczne. Gdy nie masz pewności, czy możesz sobie pozwolić na dotyk, po prostu o to spytaj i uzyskaj zgodę drugiej osoby.

Jeśli chcesz przewodzić i być bardziej charyzmatyczny, musisz nauczyć się ludzi dotykać.

#3 Rozpoznawaj niewerbalne sygnały

Ludzie bardzo często nie mówią wprost o swoich emocjach i o tym jak się naprawdę czują. Nawet kiedy ich o to zapytasz, odpowiedzą Ci, że wszystko jest dobrze, mimo, że w głębi serca, duszy i umysłu czują się zupełnie inaczej. Jednak tylko dlatego, że nie wypowiadają tego wprost na głos, nie oznacza to, że nie pokazują żadnych innych wskazówek.

Aby być bardziej charyzmatyczna osobą, powinieneś opanować sztukę interpretacji tzw. „mowy ciała”. Mowa ciała obejmuje zwykle takie komunikaty niewerbalne, jak: gesty i ruchy ciała, mimikę, postawę i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu i źrenic. Często można powiedzieć jak osoba się czuje w oparciu o jej mimikę, sposób w jaki się zachowuje i porusza. Niewerbalne sygnały, mogą wiele powiedzieć o czyichś zamiarach i emocjach.

Język ciała, gestów i zachowań jest bardzo przydatny w życiu prywatnym oraz zawodowym. Jego opanowanie ułatwia prowadzenie rozmów, negocjacji, spotkań oraz możemy z niego korzystać, aby skuteczniej wywierać pozytywny wpływ na innych. Oczywiście należy mieć na uwadze podczas prób odczytywania mowy ciała i niewerbalnych komunikatów, że kontekst oraz przyzwyczajenia danej osoby mają duże znaczenie. Nie ma 100% pewności, że dobrze odczytaliśmy emocje jednak rozwijanie w sobie lepszego rozpoznawania mowy ciała może być bardzo przydatne.

Czasem kojarzymy osoby charyzmatyczne z tym, że zawsze wiedzą co powiedzieć i opowiadają ciekawe historie. Potrafią rozśmieszyć innych i wywołać uśmiech. Wynika to często z tego, że osoby te bardzo dobrze „czytają” innych ludzi i dzięki temu wiedzą co należy powiedzieć w danej sytuacji, a co lepiej przemilczeć.

Warto, więc poznać tajniki komunikacji niewerbalnej, aby być bardziej charyzmatycznym.

#4  Korzystaj z humoru i uśmiechu

Jedną z cech osób o dużej charyzmie jest umiejętność wprawiania innych w dobry nastrój. Umożliwia to umiejętne korzystanie z dowcipu i humoru oraz wywoływanie uśmiechu na twarzach innych. Osoby charyzmatyczne same również chętnie się uśmiechają, bo to sprawia, że są odbierane jako pozytywne, otwarte i przyjacielskie.

Opowiadanie anegdot i wesołych opowieści może być bardzo przydatne w budowaniu swojego wizerunku i dobrych relacji. Potrzebne jest jednak do tego odpowiednie wyczucie. Rzucanie żartów bez przemyślenia może wywołać całkowicie przeciwstawny efekt i zrazić do nas naszych rozmówców.

Odpowiedni moment i kontekst na opowiedzenie kawału, czy zażartowanie jest bardzo ważny. Powiedzenie dowcipu w niestosownym momencie może być źle odebrane. Tu znowu przydaje się odczytywanie mowy ciała i emocji innych, gdyż ułatwia to wyczucie dobrego momentu na humor.

Uśmiech pomaga i bywa zaraźliwy. Ludzie lepiej się czują w towarzystwie osób pozytywnych, z poczuciem humoru niż smutnych ponuraków o negatywnym nastawieniu.

Uśmiech może być konkurencyjną przewagą – sprawia, że ludzie czują się przy Tobie lepiej. – Richard Branson.

#5 Umiejętnie zadawaj pytania

Umiejętne zadawanie właściwych pytań to bardzo przydatna kompetencja. Nasze myślenie opiera się na zadawaniu pytań i znajdywaniu na nie odpowiedzi. Może się wydawać, że charyzma nie ma wiele wspólnego z zadawanie pytań, jednak w rzeczywistości osoby, które umieją zadawać dobre pytania swoim rozmówcom są w stanie nawiązać lepszy kontakt z innymi ludźmi. Pytanie to również świetny i prosty sposób na podtrzymanie konwersacji.

Wiele osób lubi opowiadać o sobie i swoich zainteresowaniach. Osoby charyzmatyczne o tym wiedzą, dlatego też raczej nie rozgadują się na swój temat, a pozwalają, aby to ich rozmówcy mówili. Szczególnie często korzystają w rozmowie z pytań otwartych, na które nie wystarczy zwykła odpowiedź “tak” lub “nie”, co pozwala rozmówcy podzielić się swoimi myślami. Kiedy mówisz, to niczego się nie dowiadujesz. Kiedy zadajesz pytania i uważnie słuchasz, zdobywasz istotne informacje na temat drugiej osoby. Odkrywasz wspólne obszary zainteresowania z Twoim rozmówcą i znajdujesz nowe tematy do wspólnych konwersacji.

Zadawanie właściwych pytań to umiejętność, którą powinno się trenować, aby poprawić naszą charyzmę i budowanie dobrych relacji.

#6 Aktywnie słuchaj

Kiedy prowadzimy rozmowę i korzystamy z pytań, powinniśmy też opanować sztukę tzw. aktywnego słuchania. Pytania są ważne, jednak powinniśmy uważnie słuchać, aby rozumieć udzielane odpowiedzi. Umiejętność aktywnego słuchania jest kluczowa dla osoby charyzmatycznej i powinna być też rozwijana przez każdego z nas.

Nie wystarczy korzystać ze zmysłu słuchu i słyszeć wydobywające się dźwięki. Trzeba nauczyć się słuchać, skupić uwagę na swoim rozmówcy i aktywnie reagować na to co mówi. Charyzmatyczne osoby potrafią być żywo zainteresowane słowami drugiej osoby.  Aktywnie słuchają przez co potrafią tworzyć relacje oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu i empatii.

Istnieje kilka zasad, które pozwalają lepiej dostroić się i aktywnie słuchać. Kilka z nich to  właściwa postawa i zwrócenie się w stronę rozmówcy, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, nieprzerywanie, wspomniane już zadawanie pytań, parafrazowanie, okazywanie zainteresowania oraz zachęcanie do dalszej wypowiedzi.

Aktywne słuchanie nie jest łatwe. Warto jednak podjąć wysiłek i rozwijać tą umiejętność.

#7 Zapamiętuj imiona

Ta niewielka wskazówka może przysporzyć Ci wiele korzyści. Często jest tak, że gdy kogoś poznajemy, mimo tego, że ten ktoś się przedstawił zapominamy jak ma na imię. Jeśli podejdzie do Was akurat ktoś, komu powinieneś przedstawić swojego rozmówcę nagle zdajesz sobie sprawę, że nie pamiętasz jak ta osoba ma na imię.

Gdy jest tylko jedna osoba oczywiście łatwiej jest zapamiętać jej imię, trudniej gdy mamy np. jakieś spotkanie jest kilka osób i każda mówi jak się nazywa. Osoby charyzmatyczne mają na to swoje sposoby i zdają sobie sprawę, że zapamiętanie czyjegoś imienia i później jego używanie to świetny sposób, aby zasygnalizować swojemu rozmówcy, że jest dla nas kimś ważnym. Dzięki temu ta osoba czuje się lepiej w naszym towarzystwie. Jesteśmy przeważnie bardzo przywiązani do swojego imienia, nic dziwnego słyszymy je i używamy od czasów dzieciństwa.

Istnieją pewne sposoby jak lepiej zapamiętywać czyjeś imię. Warto korzystać ze skojarzeń. Kiedy poznajemy kogoś nowego, warto jest połączyć jego imię z czymś co znamy. Może być to nawet jakieś przypadkowe słowo. Wówczas widząc tą osobę będziemy przywoływać w swojej pamięci również to słowo i w ten sposób przypominać sobie czyjeś imię. To działa szczególnie dobrze jeśli te skojarzenie jest związane z tym co wiemy o tej osobie. Jeśli wiemy, że Jola lubi prace w ogrodzie, możemy skorzystać ze słowa „ogród”. Żeby lepiej zapamiętać możemy też powtórzyć czyjeś imię, gdy osoba się nam przedstawia.

Zdziwisz się, o ile bardziej charyzmatyczny się wydasz, jeśli konsekwentnie będziesz pamiętał imiona ludzi.

#8 Używaj gestykulacji

Osoby charyzmatyczne umieją korzystać z gestykulacji dzięki czemu potrafią wzmocnić swój przekaz werbalny. Nie chodzi o to by machać rękami, a o wzbogacenie swojej wypowiedzi w gesty, które sprawią, że ludzie będą bardziej pochłonięci tym co mówisz.

Ręce odgrywają bardzo ważną rolę w komunikacji. Przydają się zarówno do wskazywania kierunków, określania rozmiarów i kształtów, jak również do zwykłego wyrażania emocji. Gesty dłoni odbieramy podświadomie i nawet nie zastanawiamy się dlaczego czujemy się swobodniej i bezpieczniej, kiedy ręce rozmówcy nie są schowane, a wnętrza dłoni skierowane są ku górze.

Używaj gestów w sposób przemyślany i jednocześnie naturalny dzięki czemu zbudujesz swoją wiarygodność oraz wizerunek osoby dynamicznej.

#9 Pozbądź się niepotrzebnych wtrąceń i błędów językowych

Czasem w rozmowie zdarza nam się w naszych wypowiedziach używać niepotrzebnych wtrąceń „eee”, „yyy”, „umm” lub innych zwrotów, które często powtarzamy. Zwłaszcza, gdy mamy dłuższą wypowiedź staramy się w ten sposób wypełnić i uniknąć ciszy. Stosowanie pauzy w wypowiedzi to nic złego i również może korzystnie wpływać na siłę przekazu. Sformułowania te mogą być też powodowane przez zdenerwowanie i stres. Czasem w uniknięciu takich dodatków pomaga lepsze panowanie nad oddechem i nabieranie powietrza lub mówienie trochę wolniej. Pamiętaj też, że nie zawsze musisz odpowiedzieć natychmiast jeśli ktoś zada Ci pytanie. Zamiast rozpoczynać od „yyy” daj sobie chwilę na przemyślenie odpowiedzi.

Jeśli chcesz być lepiej odbierany powinieneś pracować nad tym, aby usunąć, ze swoich wypowiedzi takie zbędne przerywniki oraz mówić jasno, zrozumiale i poprawnie gramatycznie.

Aby dowiedzieć się czy masz z tym problem, nagraj jakieś swoje wystąpienie publiczne i policz ile takich „przerywników” wystąpiło w Twoim przemówieniu oraz ile błędów językowych popełniłeś. Jeśli stwierdzisz, że faktycznie ten problem u Ciebie występuje pracuj nad tym, aby go rozwiązać.

Oznaką pewności siebie i charyzmy jest umiejętność formułowania długich wypowiedzi bez używania takich zwrotów. Ludzie charyzmatyczni mówią wyraźnie z przekonaniem, słowa które wypowiadają są przemyślane w taki sposób, że ich przekaz odbierany jest pozytywnie i postrzegane są jako osoby godne zaufania i wiarygodne.

#10 Zadbaj o swój wygląd

Co prawda jak to mówią „nie szata zdobi człowieka”, jednak zwłaszcza, gdy kogoś spotykamy po raz pierwszy często w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego wygląd i ubiór. Osoby charyzmatyczne często poprzez swój strój potrafią wzmocnić efekt w jaki są postrzegane. Sprawiają wrażenie, że dobrze sobie radzą w życiu. Dzięki odpowiedniemu ubiorowi i zachowaniu możesz jawić się jako osoba charyzmatyczna. Strój to jeden z najłatwiejszych elementów do zmiany jeśli chodzi o budowanie i poprawę swojego wizerunku oraz wzmocnienie charyzmy.

“Charyzma to cecha, w efekcie której nikt nie próbuje nawet podważyć Twojego zdania.”
Brian Tracy

Z Twojego sposobu zachowania oraz tego jak wyglądasz ludzie wnioskują o Twojej osobie. Osoby charyzmatyczne są pewne siebie i uważają się za wartościowych ludzi. Potrafią dobrze się zaprezentować i przyciągnąć do siebie uwagę. Odważnie formułują swoje opinie, są otwarte i umieją się porozumieć niemal z każdym.

Na charyzmę składa się z wiele cech charakteru i umiejętności. Pracuj nad tym, aby być bardziej charyzmatyczną osobą. Pozwoli Ci to nie tylko skuteczniej przekonywać do swoich racji, jak również poczujesz się lepiej i będziesz bardziej pewny siebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznych sposobach wpływania na innych przeczytaj 7 zasad wywierania wpływu – jak uzyskać od innych to co chcesz, a także Perswazyjny przekaz. Jak zwiększyć swoją siłę przekonywania?

A czy Ty uważasz, że masz charyzmę? Jakie jeszcze według Ciebie cechy posiadają osoby, które potrafią przykuć naszą uwagę? Podziel się swoją opinią w komentarzu.