Pieniądze to siła – powinieneś wykazać się pewną ambicją, żeby je mieć! Powinieneś, ponieważ będziesz mógł uczynić więcej dobra z pieniędzmi niż bez nich. Inteligencja, talent i urok osobisty są bardzo przydatne w życiu, ale najczęściej nie są tym, co odróżnia najbogatszych spośród nas od najbiedniejszych. Poza oczywistą różnicą jaką jest stan posiadania, to co w głównej mierze odróżnia te dwie grupy to codzienne nawyki ludzi bogatych. Jakie są nawyki ludzi bogatych? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Siła nawyku

Czy zdajesz sobie sprawę, że ok 40% czynności, które wykonujemy wynika z naszych nawyków? Przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Oznacza to, że na każde 5 minut naszego świadomego życia przypada 2 minuty, gdy działamy na autopilocie.

Mózg ludzki ma ogromną moc i potencjał. Neuroplastyczność mózgu pozwala nam na tworzenie nowych nawyków. Neuroplastyczność to właściwość mózgu, dzięki której jest on zdolny do adaptacji, zmienności, samonaprawy, uczenia się i pamięci.

Od strony filologicznej nawyki są ścieżkami neuronalnymi przechowywanymi w zwojach podstawy mózgu. Te szybkie ścieżki neuronowe mają m.in. na celu oszczędzanie energii. Kiedy tworzy się i utrwala nawyk, części mózgu zaangażowane w głębsze podejmowanie decyzji przestają w pełni uczestniczyć w działaniu. Nawyki oszczędzają więc naszą energię i zwalniają z potrzeby podejmowania codziennie na nowo tych samych decyzji.

Jednak wszyscy wiemy, że istnieją dobre nawyki i złe nawyki. Wypracowanie dobrych nawyków wymaga od nas dyscypliny i zaangażowania. Z różnych badań wynika, że średni czas utrwalania nowego nawyku wynosi około trzech tygodni. Nie jest ważny tylko sam czas powtarzania danej czynności, ale istotna jest też częstotliwość. Im częściej coś robimy tym szybciej tworzy się nawyk.

Sprawdź: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

Chcesz być bogaty? Zmień swoje codzienne nawyki

Tom Corley autor książki „Nawyki bogatych” (ang. Rich Habits – The Daily Success Habits of Wealthy Individuals) spędził lata badając różnicę między nawykami ludzi bogatych i biednych. Przeprowadził wywiady z setkami osób. Za bogatych uznał ludzi o rocznych przychodach na poziomie co najmniej 160 tysięcy dolarów i majątku w wysokości minimum 3,2 miliona dolarów. Za osoby biedne uznał ludzi o rocznym przychodzie poniżej 35 tysięcy dolarów i majątku wartym mniej niż 5 tysięcy dolarów.

Kiedy skończył swoje badania i przeanalizował uzyskane wyniki wyłonił się z nich obraz, który pozwala odpowiedzieć na pytanie jakie codzienne nawyki mają znaczący wpływ na sukces milionerów.

Różnica między nawykami bogatych, a biednych jest znacząca. Jeśli obecnie jesteś w dobrej sytuacji finansowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już stosujesz wiele z tych przyzwyczajeń ludzi bogatych. Uzupełnienie swoich nawyków, o kolejne zachowania bogatych jeszcze bardziej może poprawić Twoją sytuację. Wprowadzenie do swojego życia tych, których jeszcze nie praktykujesz nada Ci jeszcze większy rozpęd.

Miej też na uwadze, że jeżeli ich nie stosujesz, ale mimo wszystko jakoś sobie radzisz finansowo, to prędzej czy później zaczniesz coraz bardziej zostawać w tyle. Warto mieć na uwadze, że badania te były prowadzone na mieszkańcach USA, jednak mimo wszystko wiele wniosków z nich wniosków można odnieść też do realiów europejskich w tym polskich.

Niektóre różnice między bogatymi, a biednymi są oczywiste, podczas gdy inne są nieco bardziej zaskakujące. Przyjrzyjmy się więc bliżej jakie nawyki decydują o sukcesie finansowym.

“Nie musisz być bogaty, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być bogaty”.

16 nawyków ludzi bogatych – co odróżnia bogatych od biednych

Oto najważniejsze nawyki ludzi bogatych, które możesz wykorzystać, aby osiągnąć i powiększać swój potencjał generowania bogactwa.

#1 Żyją skromnie, na miarę swoich możliwości finansowych

Zamożni ludzie unikają nadmiernych wydatków. Mają w zwyczaju płacić najpierw sobie. Z reguły oszczędzają 20% swojego dochodu netto i żyją z pozostałych 80%.

Wśród tych, którzy borykają się z problemami finansowymi, prawie wszyscy żyją ponad stan. Wydają więcej, niż zarabiają, zadłużają się, a dług coraz bardziej ich przytłacza. Jeśli chcesz zakończyć swoje finansowe zmagania, musisz wyrobić w sobie nawyk oszczędzania i monitorowania wydanych pieniędzy.

Oto kilka praktycznych sposobów na rozdysponowanie swojego miesięcznego wynagrodzenia netto:

  • Wydawaj nie więcej niż 25% na mieszkanie, bez względu na to, czy jesteś właścicielem czy wynajmujesz.
  • Wydawaj nie więcej niż 15% na jedzenie.
  • Ograniczaj rozrywki takie jak np. jedzenie na mieście, wyjścia do kina, imprezy itp. Wydatki na przyjemności nie powinny przekraczać 10% wszystkich wydatków.
  • Wydatki na wakacje powinny stanowić nie więcej niż 5% rocznego wynagrodzenia netto.
  • Wydawaj nie więcej niż 5 procent na kredyty samochodowe i unikaj leasingu. 94% bogatych kupuje samochody zamiast je leasingować. Bogaci dbają o swoje samochody i korzystają ze swoich aut możliwie długo. Zdają sobie sprawę, że nowe samochody szybko tracą na wartości, a utrzymanie auta pochłania pieniądze.
  • Trzymaj się z dala od kumulowania zadłużenia na karcie kredytowej. Jeśli masz problem ze spłatą zadłużenia na karcie albo jedną kartą spłacasz drugą to jest to wyraźny sygnał, że musisz gdzieś przyciąć swoje wydatki.
  • Pomyśl o oszczędnościach i inwestycjach jako dwóch całkowicie różnych kwestiach. Nigdy nie powinieneś tracić pieniędzy oszczędzając. Postaraj się odłożyć kwotę na “fundusz kryzysowy”, w kwocie równej Twoim sześciomiesięcznym wydatkom. Są to pieniądze na wypadek gdybyś nagle stracił pracę, Twój biznes zaczął podupadać czy zbankrutował albo pojawią się jakieś inne nieprzewidziane okoliczności, które odetną Cię nagle od źródła wpływu pieniędzy.
  • Odkładaj tyle, ile możesz sobie pozwolić na emeryturę. Nie licz na Państwo, że Ci coś da. Zadbaj zawczasu o siebie i postaraj się zapewnić sobie środki do życia, na czas gdy już nie będziesz aktywny zawodowo.

#2 Nie uprawiają hazardu

Ludziom, którzy uprawiają hazard wydaje się, że jest jakiś skrót do sukcesu i lepszego życia. Każdego tygodnia 77% osób, które zmagają się finansowo, gra na loterii. Mało kto spośród bogatych gra w gry losowe i różne loterie. Bogaci ludzie nie liczą, że ich sytuacja finansowa poprawi się poprzez łut szczęścia i wygraną na loterii. Tworzą własne szczęście, podejmując działanie, aby zarabiać pieniądze i zwiększać swój majątek. Jeśli mimo wszystko nadal chcesz trafić kumulację w lotto i kupić los, użyj w tym celu pieniędzy, które pochodzą z Twojego budżetu na przyjemności i rozrywkę.

#3 Codziennie czytają

Czytanie wartościowych treści to sprawdzony sposób na rozwój osobisty i zwiększanie swojej wiedzy. Jeśli się rozwijasz i zdobywasz nowe umiejętności wartość, którą możesz oferować innym rośnie. Im większą wartość dostarczasz tym więcej zarabiasz. Wśród bogatych osób 88% czyta co najmniej 30 minut dziennie.

Co czytają ludzie bogaci?

  • 94% czyta o bieżących wydarzeniach.
  • 79% czyta materiały związane z ich karierą zawodową.
  • 63% słucha audiobooków podczas podróży.
  • 58% czyta biografie odnoszących sukcesy ludzi.
  • 55% czyta pod kątem własnego rozwoju osobistego.
  • 51% czyta o historii.
  • Tylko 11% czyta wyłącznie w celach rozrywkowych.

Powodem, dla którego ludzie odnoszą sukcesy, jest ciągłe doskonalenie siebie. To jest coś co odróżnia ich od konkurencji. Zwiększając swoją wiedzę, dostrzegają i są w stanie wykorzystywać więcej możliwości, które przekładają się na więcej pieniędzy.

W porównaniu do bogatych, tylko 1 na 50 osób, które mają problemy finansowe czyta codziennie mając na celu samodoskonalenie. Ludzie biedni z reguły czytają tylko w celach rozrywkowych. W wyniku czego osoby ubogie nie rozwijają się zawodowo i są jednymi z pierwszych, których można zwolnić lub zmniejszyć im wynagrodzenie. Ich wartość dla rynku jest mniejsza i stosunkowo łatwo ich zastąpić kimś innym. To brutalna prawda, ale takie są realia.

#4 Poświęcają mniej czasu na oglądanie telewizji i surfowanie po Internecie

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile czasu spędzasz przed ekranem, przeglądając Internet, oglądając telewizję, Netflix itp.?

Dwie trzecie bogatych osób ogląda niecałą godzinę telewizji dziennie, a prawie tyle samo – 63% spędza mniej niż godzinę dziennie w Internecie, chyba że jest to związane z ich pracą.

Zamiast tego osoby odnoszące sukcesy wykorzystują swój czas na rozwój osobisty, tworzenie sieci kontaktów, wolontariat, dodatkową pracę, rozkręcenie swojego biznesu oraz inne zajęcia, które przyniosą im korzyść w dłuższej perspektywie. W porównaniu 77% tych, którzy zmagają się finansowo, spędza godzinę lub więcej dziennie oglądając telewizję, a 74% spędza godzinę lub więcej dziennie, korzystając z Internetu w celach czysto rozrywkowych.

Sprawdź: 10 powodów, aby przestać oglądać telewizję

#5 Kontrolują swoje emocje

Nie wszystko co przychodzi nam do głowy i o czym pomyślimy trzeba od razu wypowiadać na głos i dzielić się z otoczeniem. Nie każda emocja musi być natychmiast wyrażona. Nieprzemyślane wypowiedzi mogą ranić ludzi wokół Ciebie. Gadulstwo to przyzwyczajenie u 69% tych, którzy zmagają się finansowo. I odwrotnie 94% zamożnych to ludzie, którzy potrafią kontrolować i filtrować swoje emocje. Bogaci rozumieją, że pozwalanie emocjom na przejmowanie panowania nad nimi może negatywnie odbić się na relacjach w pracy i w domu. Dają sobie czas, aby przeanalizować i obiektywnie spojrzeć na sytuację. Wolą zaczekać, z tym co chcą powiedzieć, aż się uspokoją.

Nadmierny strach jest prawdopodobnie najważniejszą negatywną emocją, którą należy kontrolować. Każda zmiana, nawet pozytywna zmiana, taka jak małżeństwo czy awans w pracy, mogą wywołać w nas uczucie strachu. Zamożni ludzie uwarunkowali swoje umysły, aby przezwyciężyć te myśli, podczas gdy Ci, którzy walczą finansowo, poddają się strachowi i pozwalają, by ich powstrzymywał od działania.

Niezależnie od tego, czy obawiasz się zmian, popełniania błędów, podejmowania ryzyka lub po prostu niepowodzenia, zwalczenie tych emocji i podjęcie działania mimo obaw jest pierwszym krokiem do większej pewności siebie. To niesamowite, jak wiele korzyści wynika z bycia pewnym siebie.

Sprawdź: Po co nam emocje? Czy emocje są naszym sojusznikiem czy wrogiem? oraz Dyscyplina emocjonalna, czyli jak lepiej panować nad emocjami

Jeśli brakuje Ci pewności siebie dowiedź się: Jak zbudować pewność siebie?

#6 Budują sieć kontaktów i włączają się w wolontariat

Będziesz budował cenne relacje, które mogą skutkować większą liczbą klientów lub pomogą w znalezieniu lepszej pracy, jeśli poświęcisz czas na rozwój swojej sieci kontaktów, udział w spotkaniach networkingowych oraz działalność na rzecz społeczności, w której żyjesz.

Prawie trzy czwarte bogatych ludzi inwestuje swój czas, aby uczestniczyć w spotkaniach networkingowych i wolontariacie co najmniej 5 godzin miesięcznie. Wśród osób borykających się z problemami finansowymi tylko 1 osoba na 10 to robi.

Oczywistą korzyścią, która wynika z wolontariatu i działalności charytatywnej jest to, że czynisz dobro i pomagasz innym. Inna zaleta polega na tym, że bardzo często zarządy i komitety organizacji non-profit zwłaszcza w USA składają się z filantropów, ludzi zamożnych i odnoszących sukcesy. Rozwijanie osobistych relacji z tymi ludźmi często prowadzi do przyszłych relacji na gruncie prywatnym i biznesowym.

#7 W pracy i biznesie wykraczaj poza swoje możliwości.

Ludzie, którzy nie odnoszą sukcesów mają syndrom “nie zrobię tego, bo to wykracza poza zakres moich obowiązków“. W związku z tym z reguły nigdy nie otrzymują większej odpowiedzialności, ich wynagrodzenie się nie zwiększa, o ile w ogóle są w stanie utrzymać swoją pracę.

Z drugiej strony zamożne osoby dążą do tego, aby dawać z siebie wszystko co najlepsze. Stają się nieocenione dla swoich pracodawców czy klientów. Starają się często robić więcej niż to za co im płacą. Ludzie sukcesu ciężko i mądrze pracują, aby osiągnąć cele swoje oraz swoich pracodawców czy swoich firm. Ten dodatkowy wysiłek przekłada się na ich wynagrodzenie.

#8 Mają cele, a nie życzenia

Zamiast wyrażać życzenia, że chciałbyś to albo tamto, stawiaj sobie konkretne, mierzalne cele. Nie możesz kontrolować wyniku życzenia, ale możesz kontrolować wynik celu.

Każdego roku 70% bogatych realizuje przynajmniej jeden większy cel. Tak samo postępuje jedynie 3% tych, którzy walczą o finansowe przetrwanie.

Aby dowiedzieć się jak skutecznie określać cele sprawdź: 12 kroków do wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu

#9 Unikają odkładania na później

Ludzie sukcesu rozumieją, że prokrastynacja czyli odwlekanie odbija się negatywnie na jakości. Powoduje często niezadowolenie pracodawców, współpracowników, klientów. Niszczy inne niezwiązane z biznesem relacje. Hamuje rozwój i postęp.

Oto 5 strategii, które pomogą Ci uniknąć zwlekania:

  • Twórz codzienne listy “Do zrobienia”. To są Twoje codzienne cele. Postaraj się ukończyć co najmniej 70% swoich “spraw do zrobienia” każdego dnia.
  • Określ “codzienną piątkę”. Te aktywności i działania stanowią kluczowe sprawy, które pomogą Ci zbliżyć się do realizacji jakiegoś ważnego długoterminowego celu. Sprawdź: Reguła Pięciu: jak szybciej osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia
  • Wyznaczaj i komunikuj oczekiwane terminy ostateczne. Jeśli zadanie jest bez terminu szanse na jego wykonanie maleją, bo nie wiadomo do kiedy ma być ukończone. Gdy zbliża się konkretny termin, pojawia się dodatkowy bodziec do działania. Z reguły ma nic złego w wykonaniu zadania przed czasem.
  • Znajdź partnerów odpowiedzialności. Są to ludzie, z którymi współpracujesz, aby osiągnąć jakiś ważny cel. Komunikuj się z nimi przynajmniej co tydzień, aby wzajemnie się motywować i określić postępy poszczególnych osób z zespołu. Gdy nasze cele komunikujemy innym, czujemy się bardziej zmotywowani, aby je osiągnąć.
  • Wypowiadaj afirmację “zrób to teraz”. To jest technika „samo-zadręczenia”. Powtarzaj raz po raz słowa “zrób to teraz”, tak długo dopóki nie rozpoczniesz zadania lub projektu, który musisz wykonać.

Potrzebujesz więcej sposobów na walkę z prokrastynacją sprawdź: Dlaczego odkładamy na później? Sprawdzone sposoby na prokrastynację.

#10 Mówią mniej i słuchaj więcej

Stosunek 5 do 1 jest mniej więcej prawidłowy. Oznacza, to że powinieneś słuchać innych 5 minut na każdą 1 minutę, w której mówisz. Bogaci ludzie doskonale opanowali sztukę komunikacji i są bardzo dobrymi słuchaczami. Rozumieją, że możesz się uczyć i kształcić tylko słuchając tego, co inni mają do powiedzenia. Im więcej dowiesz się o osobach, z którymi wchodzisz w interakcję, tym bliższą więź nawiążesz i lepiej będziesz mógł im pomóc.

Sprawdź: Skuteczna komunikacja i aktywne słuchanie

#11 Unikają ludzi toksycznych

Jesteśmy tak samo skuteczni, jak ludzie, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Z bogatych, odnoszących sukcesy ludzi, 86% przebywa głównie z innymi odnoszącymi sukcesy ludźmi. Natomiast 96% osób walczących finansowo spotyka się jedynie z podobnymi sobie biednymi osobami.

Jeśli chcesz zakończyć swoje finansowe zmagania, musisz ocenić każdą ze swoich relacji i ustalić, czy jest to „Bogata relacja” (ktoś, kto może ci pomóc i przy kim się rozwijasz) czy jest to „Biedna relacja” (ktoś, kto Cię ogranicza i powstrzymuje). Zacznij inwestować coraz więcej swojego czasu w bogate wartościowe relacje. Bogate relacje mogą pomóc Ci znaleźć lepszą pracę, rozwinąć swój biznes oraz mogą otworzyć drogę do nowych możliwości.

Sprawdź: Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 12 typów ludzi toksycznych

#12 Nie poddają się

Osoby, które odnoszą sukcesy w życiu, mają trzy wspólne cechy: umiejętność skupienia, wytrwałość i cierpliwość. Ludzie zamożni po prostu nie rezygnują ze swoich wielkich celów.

Osoby, które walczą finansowo łatwo się podają i szybko rezygnują. Brakuje im wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Często odpuszczają już po pierwszej nieudanej próbie.

Ludzie bogaci błędy i porażki traktują jak lekcje, wyciągają z nich wnioski na przyszłość i próbują kolejny raz bogatsi o tą wiedzę.

#13 Eliminują ograniczające ich przekonania

Jeśli masz problemy finansowe, prawdopodobnie uwierzyłeś w pewne przekonania i stereotypy na temat pieniędzy i ludzi bogatych takie jak np. „Biedni ludzie nie mogą stać się bogaci”, „Bogaci ludzie mają szczęście, a biedni mają pecha”, „Nie jestem dość mądry, aby być bogaty”, „Nie mi się nie udaje”, “Jestem do niczego”. itp.

Każde z tych samoograniczających Cię przekonań zmienia Twoje zachowanie w negatywny sposób. Prawie czterech na pięciu bogatych ludzi przypisuje swój sukces swoim przekonaniom. Cechuje ich pozytywne myślenie i wiara we własne możliwości.

Sprawdź: 35 powodów i korzyści z budowania pozytywnego nastawienia

#14 Korzystają z mentorów

Wśród bogatych 93%, miało mentora, który pomógł im w osiągnięciu sukcesu. Mentorzy regularnie i aktywnie mogą uczestniczyć w Twoim rozwoju, ucząc Cię i dając wskazówki, co powinieneś robić, a czego nie. Znalezienie takiego nauczyciela jest jednym z najlepszych i sprawdzonych sposobów na wzbogacenie się.

Jeśli znasz swoje cele, znajdź kogoś, kto już je osiągnął i może się z Tobą podzielić swoim doświadczeniem. Możesz być zaskoczony tym, ile osób będzie chciało Ci pomóc jeśli tylko się do nich zwrócisz i ich o to poprosisz.

#15 Nie wierzą w “pecha”

Ci, którzy walczą finansowo w życiu, mają ciągle „pecha”. To produkt uboczny ich nawyków i działań. Nawyki ubóstwa, powtarzane w kółko, są jak płatki śniegu na zboczu góry. Z czasem płatki te gromadzą się aż do nieuchronnej lawiny – możliwej zawczasu do uniknięcia choroby, utraconej pracy, nieudanego małżeństwa, zerwanych relacji biznesowych czy bankructwa.

I odwrotnie, odnoszący sukces ludzie tworzą swój niepowtarzalny rodzaj szczęścia. Ich pozytywne nawyki prowadzą do takich możliwości, jak awanse, premie, nowy biznes i dobre zdrowie. Coś takiego jak “pech” nie występuje w ich słowniku. Uważają, że w większości przypadków to od nich samych, zależy ich szczęście i jakość życia.

#16 Znają swój cel główny

To ostatni nawyk bogatych na tej liście, ale może być najważniejszy. Ci, którzy dążą do wymarzonego głównego celu w życiu, są zdecydowanie najbogatsi i najszczęśliwsi z nas. Ludzie bogaci często robią to co kochają, dzięki czemu chętnie poświęcają więcej godzin każdego dnia na działania, które przybliżają ich do osiągnięcia ich głównego celu.

Osoby biedne z reguły robią coś czego nie lubią i nie zarabiają na tym wystarczająco dużo pieniędzy. Optymalną sytuację uzyskujemy wtedy, gdy to co kochamy robić pozwala nam też przy okazji na tym zarabiać. Kiedy możesz uzyskać wystarczający dochód robiąc coś, co lubisz, znalazłeś swój główny cel.

Jak odnaleźć swój cel główny? Można to zrobić w kilku krokach, oto one:

  1. Zrób listę wszystkiego, co robiłeś i co sprawia, że jesteś szczęśliwy.
  2. Zaznacz te pozycje na liście, które wymagają umiejętności i określ jakie to umiejętności.
  3. Zrób ranking 10 zaznaczonych pozycji w kolejności, w jakiej dają Ci one radością. Cokolwiek czyni Cię najszczęśliwszym ze wszystkich dostaje 10 punktów.
  4. Teraz uporządkuj te 10 wyróżnionych pozycji pod względem ich potencjału dochodowego. Najbardziej lukratywne zajęcie jest warte 10 punktów.
  5. Dodaj punkty z obu list – łączny wyniki z dwóch kolumn w rankingu. Pozycja, która uzyskała najwyższy wynik stanowi potencjalny główny cel w Twoim życiu.

Uwagi końcowe

Jak widać, różnice między bogatymi, a biednymi są stosunkowo proste, czasem intuicyjne, a jednak nie bez znaczenia. Postaraj się wdrożyć w życie dobre nawyki ludzi bogatych, a Twoja sytuacja materialna i jakość życia może się dzięki temu poprawić.

Aby dowiedzieć się więcej o nawykach ludzi bogatych sięgnij po książkę, którą napisał Tom Corley Rich Habits – The Daily Success Habits of Wealthy Individuals

Jeśli interesuje Cię temat zarabiania pieniędzy i pomnażania bogactwa sprawdź też: Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy

“Te nawyki są jak płatki śniegu – powoli się kumulują, by w efekcie wywołać lawinę sukcesu”.

A według Ciebie jakie dobre nawyki mogą nam pomóc w zarabianiu pieniędzy i uzyskaniu lepszej jakości życia? Napisz w komentarzu.