Urok to cecha polegająca na nieodpartej mocy przyciągania i zadowalania. Urok osobisty to szczególna zdolność do nawiązywania więzi z innymi ludźmi. Sprawia, że ludzie czują się naprawdę wyjątkowi w obecności osoby, która obdarzona jest urokiem osobisty. W otoczeniu takich osób, czujemy się dobrze, wzbudzają w nas pozytywne emocje i czujemy się oczarowani. Niektórzy mają w sobie naturalny urok, jednak urok osobisty to coś czego można się do pewnego stopnia nauczyć. Korzystając z określonych sposobów, metod i narzędzi można spowodować, że będzie od nas emanować magnetyczna siła, która będzie wywierać pozytywny wpływ na ludzi, których spotykasz.

Jaki jest sekret uroku osobistego? Jak być czarującym? Jako ludzie mamy w sobie głęboko zakorzenioną potrzebę bycia docenionym i wartościowym. Sekret uroku osobistego jest wiec stosunkowo prosty, trzeba spowodować, aby ludzie z którymi się komunikujemy i mamy relacje czuli się ważni. Im bardziej ludzie w Twojej obecności będą czuć się ważni i wartościowi tym bardziej w ich oczkach będziesz czarujący. Prosto powiedzieć, ale jak to w praktyce zrobić? Jak sprawić, aby osoby z którymi mamy kontakt czuły się w naszym towarzystwie wspaniale. Jest na to 5 sposobów – poznaj jakie.

„Zawsze sprawiaj, by inny człowiek czuł się ważny”. – Dale Carnegie

Oto 5 sposobów jak być czarującym i oczarować każdego

#1 Akceptacja

Pierwszy krok do bycia czarującym to akceptacja i darzenie drugiej osoby szacunkiem. Akceptujemy kogoś niemal bez ograniczeń, nie oceniamy, nie krytykujemy, ani nie doszukujemy się w kimś winy. W pełni przyjmujemy wszystko co dotyczy tej osoby. To co może nam dodatkowo pomóc to uśmiech. Szczery uśmiech na widok danej osoby sprawia, że jej samopoczucie i samoocena rośnie. Czuje się bardziej ważna, wartościowa i zadowolona z siebie. Podświadomie zaczyna Cię lubić i uznaje za czarującego zanim jeszcze zdążysz coś powiedzieć.

#2 Docenianie

Po drugie docenianie. Ludzie lubią gdy ktoś zauważa i docenia ich wkład, zaangażowanie czy pracę którą wykonali. Gdy doceniasz kogoś, za coś co zrobił, poczucie własnej wartości tej osoby idzie w górę. Robi jej się miło i przyjemnie, czuje się bardziej wartościowa, zdolna i kompetentna. Rośniej też jej samoocena. Jakie jest magiczne słowo, które może zdziałać cuda? Zgadłeś – „Dziękuję”.

Bez względu czy sprawa była mniejszej czy większej wagi staraj się „Dziękować” przy każdej nadarzającej się okazji. Dziękuj kolegom i koleżankom w pracy, szefowi, partnerowi życiowemu, swoim dzieciom, znajomym i przyjaciołom. Wyrób w sobie dobry nawyk dziękowania ludziom za pomoc i za to co w nich cenisz. Podziękowanie w połączeniu z uśmiechem daje świetne rezultaty.

Samoocena i poczucie wartości ludzi, do których je kierujesz rośnie. Również Ty sam na tym korzystasz, nie tylko jesteś bardziej czarujący w oczach innych, ale także zaczynasz lubić siebie samego coraz bardziej. Dzieje się to za każdym razem, gdy robisz lub mówisz rzeczy, które powodują, że inni ludzie lubią siebie samych bardziej.

Im bardziej będziesz lubić siebie, tym bardziej będziesz lubił i troszczył się o innych. Mniej się martwisz, czy robisz dobre wrażenie, masz więcej pewności siebie, a to powoduje, że stajesz się bardziej czarującą osobą.

#3 Aprobata

Jako ludzie mamy w sobie wiele potrzeb, jedną z nich jest potrzeba aprobaty. Potrzebujemy często potwierdzenia i uzyskania aprobaty naszych działań i rezultatów. Dlatego też lubimy ludzi, którzy wyrażają swoją aprobatę wobec nas. Gdy aprobujesz i chwalisz ludzi za coś co zrobili ich zadowolenie z siebie wzrasta. A osoba, która wyraża aprobatę jest odbierana jako ktoś miły, spostrzegawczy i bardzo czarujący. Ludzie, którzy stale szukają okazji do wyrażania swojej aprobaty dla innych są z reguły mile widziani.

Sprawdź: Dlaczego robimy to co robimy? 6 podstawowych potrzeb człowieka

#4 Podziw

Niemal każdy z nas lubi słyszeć komplementy na swój temat. Gdy kierujesz w czyjąś stronę szczery, autentyczny komplement, który może dotyczyć np. jakieś cechy, posiadanej rzeczy czy jakiegoś osiągnięcia, sprawiasz radość i przyjemność tej osobie. Czuje się ona po tym lepiej, bardziej wartościowa, ważna, doceniona. Co można komplementować? W zasadzie wszystko co przyjdzie Ci do głowy i jest związane z daną osobą. Możesz komplementować samą osobę, jej zachowanie i postawę. Element jej wyglądu czy strój. Sukcesy i wyniki, które osiągnęła. Możliwości jest naprawdę sporo. Warto komplementować zarówno małe dokonania jak i większe osiągnięcia. Dzięki komplementom ludzi będą bardziej Cię lubić i uznają Cię za czarującą osobę.

#5 Uwaga

Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na oczarowanie drugiej osoby to poświęcenie jej swojej uwagi. Kiedy się angażujesz, inwestujesz swój czas i zwracasz na kogoś bliższą uwagę, sprawiasz, że czuje się ona wartościowa i ważna. Jeśli koncertujesz się tylko na tej osobie i potrafisz sprawić, że ma ona poczucie, że jest dla Ciebie naprawdę ważna, roztaczasz wokół siebie aurę uroku. Spraw, aby osoba z którą się komunikujesz miała poczucie, że jest dla Ciebie w danej w chwili najważniejsza i nic poza nią nie liczy się na tym świecie. Aby uzyskać taki efekt, może Ci w tym pomóc aktywne słuchanie i reagowanie na mowę ciała danej osoby.

Poświęcaj całą swoją uwagę każdej osobie, z którą się komunikujesz, a zobaczyć jak wiele możesz na tym zyskać.

„Okazanie, że ktoś przykuł naszą uwagę, jest najwyższą formą pochlebstwa”. – Dale Carnegie

Podnieś swoje umiejętności komunikacyjne sprawdź: Skuteczna komunikacja i aktywne słuchanie oraz Jak odczytać i rozumieć mowę ciała?

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 skutecznych sposobów na budowanie poczucia własnej wartości i sprawienie, że w oczach innych będziesz bardziej czarujący. Jeśli będziesz je stosował i wejdą Ci w nawyk, z czasem poprawisz swoje relacje z innymi ludźmi. Będziesz też wywierał na nich większy wpływ i staniesz się bardziej lubiany.

Aby dowiedzieć się więcej sięgnij po książkę „Potęga osobistego uroku – Jak zjednywać sobie ludzi„, autorstwa Briana Tracy i Rona Arden. Znajdziesz w niej wiele praktycznych wskazówek, metod i technik, które pomogą Ci w lepszej komunikacji z innymi. Wiele rad wydaje się z pozoru oczywistych, a jednak są rzadko spotykane u ludzi. Jeśli ich użyjesz zyskasz zdecydowaną przewagę.

Z książki dowiesz się m.in. jak przykuć uwagę i zdobyć zaufanie u innych, co robić, aby udoskonalić swoją mowę ciała, jak budować bliższe i bardziej trwałe relacje oraz poznasz wiele innych praktycznych rad. Jeśli zaczniesz z nich korzystać zaobserwujesz pozytywną zmianę w Twojej komunikacji i kontaktach z innymi ludźmi. Będziesz bardziej czarujący i mile widziany w praktycznie w każdym towarzystwie.

A Twoim zdaniem co można robić, aby być bardziej czarującym? Podziel się swoją opinią w komentarzu.