Dlaczego ludzie robią to, co robią? Jaka siła napędza i kształtuje wszystkie nasze wartości życiowe, emocje, działania, motywy, a ostatecznie nasze losy i życie?

Chociaż każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy i niepowtarzalny, mamy wiele cech wspólnych, które wynikają z bycia człowiekiem. Według znanego na całym świecie mówcy motywacyjnego, coacha i autora licznych bestsellerów Anthony Robbins’a kieruje nami sześć podstawowych potrzeb. Nasze zachowanie i decyzje są próbą ich zaspokojenia. Sposoby i środki jakimi ludzie starają się je zaspokoić są wręcz nieograniczone. Są to głęboko zakorzenione w nas potrzeby, które są podstawą wszelkich wyborów jakich dokonujemy i działań, które podejmujemy.

Poznanie tych sześciu podstawowych potrzeb może pomóc nam lepiej zrozumieć, dlaczego robimy to co robimy oraz skuteczniej interpretować zachowania ludzi wokół nas.

“Przekonania są olbrzymim źródłem siły. Możesz wybrać, w co wierzyć, gdy idzie o ciebie samego, i to zdecyduje o działaniach, które podejmiesz. Ważne jest, byś wybrał te przekonania, które będą cię wspierać oraz dodawać ci sił i energii”. – Anthony Robbins

Oto podstawowe potrzeby człowieka według Anthony Robbins’a

#1 Potrzeba pewności i komfortu

Pierwszą ludzką potrzebą jest potrzeba pewności. Potrzebujemy bezpieczeństwa, wygody, komfortu i spójności. Chcemy mieć poczucie kontroli. Pragniemy wiedzieć, co będzie dalej i co nasz czeka, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie. To potrzeba poczucia wygody i komfortu, potrzeby unikania bólu i stresu, a także tworzenia i doświadczania przyjemności.

Nasza potrzeba pewności jest mechanizmem przetrwania. Wpływa na to, ile ryzyka podejmujemy w życiu – w naszej pracy, w naszych relacjach czy inwestycjach finansowych. Pragniemy stabilności, nie chcemy być niemile zaskakiwani. Im wyższa potrzeba pewności, tym mniejsze ryzyko, które chcemy podjąć lub znieść emocjonalnie. Z tej potrzeb właśnie pochodzi nasza prawdziwa “tolerancja dla ryzyka”. Nasza chęć do wchodzenia i angażowania się w nieznane nam dotąd obszary.

Sprawdź: Jak radzić sobie ze stresem i skutecznie nim zarządzać?

#2 Potrzeba niepewności i różnorodności

Obok potrzeby pewności, potrzebujemy także w życiu pewnej dozy niepewności i zmienności. Mamy w sobie potrzebę nieznanego, zmiany, nowych bodźców. Potrzebujemy niespodzianek i przygody w życiu. Nie chcemy się nudzić doświadczając wciąż tych samych przewidywalnych sytuacji każdego dnia. Chcemy różnorodności i pragniemy nowości.

#3 Potrzeba znaczenia

Chcemy czuć się ważni, wyjątkowi, niepowtarzalni i potrzebni. Sposoby na zrealizowanie tej potrzeby są bardzo różne. Dla jednych będzie to dążenie do władzy i większego wpływu. Zdobywanie kolejnych tytułów. Bogacenie się, zarabianie i wydawanie dużych sum pieniędzy. Wyrażanie swojego stylu i siebie przez ubiór, tatuaże, biżuterie itp. Aby zrealizować tę potrzebę, robimy wszystko, co sprawia, że czujemy się wyjątkowi czy ważni. Cokolwiek, co powoduje, że ​​wyróżniamy się z tłumu. Chcemy uniknąć bycia niewidzialnym i nieistotnym, bez względu na czego to od nas wymaga. Eksponujemy naszą indywidualność.

Sprawdź: 7 zasad wywierania wpływu – jak uzyskać od innych to co chcesz

#4 Potrzeba miłości i więzi

Kolejna podstawowa potrzeba to potrzeba miłości i więzi. Miłość jest dla nas jak tlen. Potrzebujemy jej do życia. Chcemy być kochani, poszukujemy i potrzebujemy miłości. Kiedy kochamy i jesteśmy kochani czujemy, że żyjemy. Kiedy tracimy miłość rodzi się wielki ból,  z którym czasem trudno nam sobie poradzić.

Tkwi w nas potrzeba obcowania z innymi. Realizujemy naszą potrzebę miłości i więzi poprzez komunikację, budowanie i utrzymywanie relacji, zawieranie związków małżeńskich, przyjaźń itp. Nie chcemy czuć się porzuceni, wykluczeni, samotni. Pragniemy bliskości, chcemy być częścią wspólnoty, potrzebujemy związku z drugim człowiekiem.

#5 Potrzeba rozwoju i wzrostu

Mamy w sobie też potrzebę stałego rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i duchowego. Chcemy mieć poczucie, że ciągle się rozwijamy i robimy postępy. Jeśli Twój związek, kariera, biznes i Ty sam nie rozwijasz się i nie rośniesz, prawdopodobnie nie doświadczysz prawdziwego spełnienia. Jako ludzie nie chcemy mieć poczucia, że się cofamy czy popadamy w stagnację.

Poprzez rozwój osobisty i uczenie się zaspokajamy potrzebę wzrostu w naszym życiu. Ta podstawowa potrzeba jest tym, co pobudza nas do sięgania po więcej i napędza postęp ludzkości.

Sprawdź: 8 kroków jak pokonać stagnację i przezwyciężyć status quo

#6 Potrzeba udziału i wkładu

Dla niektórych może to zabrzmieć banalnie i ckliwie, ale sekretem spełnionego życia jest dawanie. W życiu nie chodzi tylko o Ciebie, ale o nas i wspólnotę. Mamy potrzebę dzielenia się z innymi. Dobrym przykładem jest działanie social media. Gdy tylko coś się wydarzy w naszym życiu od razu mamy ochotę to zakomunikować i podzielić się z innymi, szczególnie z bliskimi nam ludźmi.

Życie polega na tworzeniu znaczenia. A znaczenie nie pochodzi z tego co otrzymujesz, ale z tego co dajesz. Jako ludzie mamy ogromną potrzebę, aby wnieść coś więcej niż nas samych. Po prostu musimy dzielić się tym co mamy z innymi, aby uzyskać jak największe spełnienie z życia. Nasze talenty i majątek niewiele nam pomogą, jeśli zachowamy je tylko dla siebie.

W finalnym rozrachunku i dłuższej perspektywie to nie to co uzyskujesz czyni Cię szczęśliwym, ale raczej to kim się stajesz i jaki wkład wnosisz w życie innych i świata. Do czego się przyczyniasz? Jak jest Twój udział? Co po sobie dobrego zostawisz? W jaki sposób dzięki Tobie świat będzie lepszym miejscem?

Uwagi końcowe

Oto 6 podstawowych potrzeb człowieka, które mają wpływ nasze życie. W każdym z nas istnieją te potrzeby i są w różnym stopniu rozwinięte i mają określony dla nas priorytet. Każdego dnia zaspokajamy te potrzeby. Robimy to w sposób konstruktywny i roztropny albo wręcz przeciwnie destruktywny, nierozważny, a czasem ze szkodą dla innych ludzi.

Pierwsze cztery z nich (pewność, zmienność, znacznie, więzi) to potrzeby osobowości. Niemal wszyscy znajdujemy sposoby, aby je spełniać. Dwie kolejne (rozwój i wkład) to potrzeby ducha. Są one rzadsze i nie każdy je spełnia. Kiedy jesteśmy w stanie zaspokoić w pełni te wszystkie sześć potrzeb, czujemy się naprawdę zrealizowani życiowo i szczęśliwi.

Kiedy rozwiniemy w sobie większą świadomość dotyczącą tych sześciu kluczowych ludzkich potrzeb, zaczniemy rozumieć dlaczego robimy to co robimy. Możemy zacząć stosować inne lepsze i mądrzejsze sposoby ich zaspokojenia. Dzięki czemu uzyskamy wewnętrzny spokój, harmonię i większe zadowolenie z życia.

„Kim jesteś teraz? Kim zdecydowałeś się stać? Podejmij tę decyzję świadomie. Podejmij ją ostrożnie. Podejmij ją z pełną mocą. A potem pracuj nad tym.” – Anthony Robbins

A Ty co myślisz to tych sześciu potrzebach? Może warto wspomnieć też o innych? Podziel się swoją opinią w komentarzu.