autor Iwona Góra

Większość z nas decyduje się na podjęcie pracy zawodowej, żeby po prostu opłacać rachunki i mieć stabilność finansową. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pracy i tacy, którzy zupełnie od niej stronią. Wielu z nas niekiedy myśli o swojej pracy negatywnie; może być źródłem naszego stresu i zabiera większość czasu w ciągu życia. Wypłaty natomiast nie są jedynymi korzyściami, jakie możemy mieć ze swojej pracy, nawet wtedy, gdy praca nie jest wymarzona i najlepsza na całym świecie. Wbrew pozorom, od niej w głównej mierze zależy nasza higiena psychiczna.

Oto 13 powodów, dla których warto pracować

#1 Poznajesz nowych ludzi, kolegów, koleżanki

Wielu z nas znajduje sobie w pracy osoby godne zaufania, z którymi nawiązuje kontakt po godzinach. Miło widzieć w swoim pracowniczym otoczeniu kogoś, kto się do nas uśmiechnie, posłuży dobrą radą, rozumie specyfikę wykonywanego przez nas zawodu.

#2 Uśmiechasz się

Praca może dostarczyć okazji do uśmiechu – w pracy i w drodze do niej na pewno uśmiechasz się więcej razy, aniżeli w domowym zaciszu. Czy to w momencie kontaktu z klientem, a może przy zabawnych sytuacjach w pracy z dziećmi? Nieważne, śmiech to zdrowie!

#3 Konfrontujesz swój punkt widzenia z innymi osobami

Wielu z nas pracuje w zespole, możemy zasięgnąć ich opinii, skonsultować pewne kwestie, a również uzyskać informację zwrotną na temat swojej pracy, ale także – jeśli jesteśmy z kimś w bliższych relacjach – w dziedzinach wykraczających poza życie zawodowe.

#4 Dowiadujesz się nowych rzeczy

Praca może ułatwić dostęp do nowych źródeł wiedzy – same odpowiedzi na pytania takie, jak „gdzie się o tym dowiedziałeś?” czy „co mogę z tym zrobić?” mogą się okazać pomocne. Zwłaszcza w sprawach dotyczących rozwoju osobistego i zawodowego mamy możliwość wymiany informacji o wartej uwagi literaturze czy szkoleniach.

#5 Realizujesz potrzebę przynależności

Człowiek odczuwa silną potrzebę przynależności i woli identyfikować się z jakąś grupą (również zawodową) np. nauczycieli, informatyków czy pracowników tego konkretnego miejsca.

#6 Otrzymujesz pochwały

Oczywiście, nie dostajemy pochwał codziennie, czasem w ogóle ich nie słyszymy. Spróbujmy jednak skupić się na pozytywnych komunikatach od innych na nasz temat, jest ich więcej, niż nam się wydaje.

#7 Rozmawiasz z dorosłymi i stymulujesz się intelektualnie

Praca z dorosłymi ludźmi zawsze będzie dla nas możliwością do stymulacji. Jeśli nie pracujemy, nasz kontakt może być ograniczony do dzieci lub ograniczonej liczby ludzi w naszym otoczeniu, a warto otwierać umysł na różne sytuacje.

#8 Wyładowujesz się w pracy

Praca może być wentylem bezpieczeństwa dla Twojego gniewu czy innych niekorzystnych emocji. Niekiedy możemy je przekuć na działanie, innym razem praca pomoże nam poradzić sobie z trudnymi przeżyciami.

#9 Jesteś obiektywnie oceniana/oceniany

Szef czy współpracownicy oceniają Cię inaczej niż bliskie osoby. Brana jest pod uwagę m.in. Twoja efektywność i zaangażowanie, aniżeli domowe niesnaski sprzed tygodnia. Twój obraz siebie jest dzięki temu bardziej złożony.

#10 Zarabiasz pieniądze

Niezależnie od tego na ile jesteś z wypłaty usatysfakcjonowany czy usatysfakcjonowana – to nie pracując, pieniędzy raczej nie zdobędziesz.

#11 Zapobiegasz otyłości

Ruszamy się w drodze do pracy – np. spacerując czy jeżdżąc rowerem i staramy się dbać o linię wiedząc, że podlegamy ocenie zewnętrznej.

#12 Bardziej dbasz o swój wygląd

Kiedy trzeba wyjść do pracy ubierzemy się inaczej, niż spędzając czas w domowym zaciszu. U kobiet ma to szczególnie duże znaczenie, ale nie tylko! Mężczyźni również przywiązują wagę do prezentowania się.

#13 Zapobiegasz depresji

Według badań większe zagrożenie depresją mają kobiety opiekujące się dziećmi, niż te, które mają zarówno dzieci, jak i pracę zawodową. Oczywiście wszystko zależy od relacji rodzinnych i pracowniczych, natomiast prawdą jest, iż praca stanowi sieć wsparcia.

Jak widać, warto pracować z bardzo wielu powodów. Czasem dobrze jest spokojnie przeanalizować korzyści płynące z bycia obecnym w strefie zawodowej. Na pewno wpłynie to pozytywnie na nasze postrzeganie tego, co robimy na co dzień. Co dla Ciebie jest najważniejszym atutem Twojej pracy? Dlaczego według Ciebie warto pracować?

Jeśli zainteresowała Cię tematyka, więcej na ten temat przeczytasz w książce “Stres kobiecy” – G. Witkin.

Autor: Iwona Góra
Jestem pedagog szkolnym z powołania i pasji oraz coachem rozwoju osobistego. Kocham pracę z ludźmi; ich umiejętnościami społecznymi, relacjami oraz emocjami. Prowadzę bloga Iwona Góra Blog – www.iwonaturzanska.pl

Mam nadzieję na to, że zajrzysz głęboko w siebie i będziesz budował w sobie to, czego pragniesz. Prywatnie ultramaratonka, zapalona miejska rowerzystka i kobieta szczęśliwa.