Większość z nas znaczą część swojego życia spędza w pracy. Przy średnio 40 godzinach pracy tygodniowo i założeniu, że pracujemy od 25 do 65 roku życia w pracy spędzimy ok. 10 lat. Nawet osoby, które osiągnęły już wolność finansową z reguły coś w swoim życiu robią. Często nadal pracuję, ale wówczas przeważnie już z innych powodów niż potrzeba zarabiania pieniędzy. Poświęcając tyle czasu na pracę ważne jest więc odpowiedni wybór pracy. Praca powinna nam dawać satysfakcję i poczucie szczęścia. Jaka praca daje najwięcej szczęścia? Przeważnie robienie tego co się kocha to najlepsza droga do zadowolenia, większego zaangażowania i lepszych efektów. Co jeszcze jest ważne, aby praca dawała szczęście? Czytaj dalej aby się dowiedzieć.

“Pracę należy wybierać dużo ostrożniej niż współmałżonka, ponieważ będzie się w niej spędzać więcej czasu niż w jego towarzystwie”. – Jonathan Carrol

Co znaczy, że praca nie daje szczęścia?

Każdy może mieć tu swoją definicję. Można jednak powiedzieć, że to taka praca, do której nie chce się iść, a jak już w niej jesteśmy to chcemy możliwie szybko z niej wyjść. To “robota”, która odbiera Ci energię i chęć do życia. Taką pracę, która nie daje szczęścia można spotkać wszędzie. W różnych branżach i na różnych stanowiskach od szeregowych pracowników po menedżerów. Mniejsze znaczenie ma to, co tak na prawdę robimy. Można być nieszczęśliwym pracując w korporacji na wysokim stanowisku z dobrą pensją. A można odnaleźć szczęście w pracy, będąc kelnerem w restauracji. Pytanie jest czy widzisz w swojej pracy sens i czerpiesz z niej prawdziwą radość?

Jakie są skutki braku szczęścia w pracy?

Gdyby zrobić sondaż wśród pracowników prawdopodobnie okazałoby się, że większość z nich nie jest szczęśliwych i spełnionych w pracy. Niesie to niestety za sobą koszty zarówno ekonomiczne jak też czysto ludzkie. Z ekonomicznego punkty widzenia brak poczucia szczęścia przekłada się na spadek zaangażowania i miej wydajną pracę. Jeśli chodzi o koszty społeczne to również są one widoczne. Nieszczęśliwy pracownik swoją frustrację i negatywną postawę przelewa na swoje otoczenie i ludzi wokół niego. Pojawia się stres, złość, napięcie. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić problemy z nadużywaniem środków odurzających, jak alkohol czy różnego rodzaju leki. Z czasem brak zadowolenia z pracy może się negatywnie przekładać na zdrowie fizyczne i psychiczne. I tu znowu wracamy do skutków ekonomicznych, chociażby leczenia takich osób.

Jakie są przyczyny braku szczęścia w pracy?

Aby moc rozwiązać jakikolwiek problem, trzeba wpierw poznać jego przyczyny. Patrick Lencioni znany amerykański publicysta, pisarz, autor bestsellera “Pięć dysfunkcji pracy zespołowej“, w swojej kolejnej książce “Trzy oznaki pracy, która nie daje szczęścia.“, wskazuje na trzy główne czynniki, które powodują, że praca nie daje nam szczęścia. Według Particka są to uniwersalne powody, które można odnieść do wszystkich zawodów i każdego rodzaju pracy.

Oto 3 oznaki pracy, która nie daje szczęścia według Patrika Lencioni

#1 Anonimowość

Ludzie nie odnajdują spełnienia w pracy jeśli są anonimowi. Jako ludzie chcemy być rozumiani i doceniani. Jeśli jesteśmy traktowani jako anonimowa masa trudno będzie nam pokochać swoją pracę.

Trudniej nam zrezygnować z pracy, gdy mamy poczucie, że inni członkowie organizacji, zespołu czy grupy znają nas i rozumieją jako jednostkę i człowieka. Szczególnie bezpośredni przełożony powinien wykazywać szczere zainteresowanie pracownikiem, aby zwiększyć jego poziom satysfakcji i poczucie przynależności. Aby móc skutecznie kierować innym człowiekiem, konieczny jest odpowiedni poziom empatii i zaciekawienia. Trzeba wiedzieć co skłania daną osobę do wstania rano z łóżka? Co jest dla niej ważne? Jak można pomóc jej stać się lepszym?

Jako pracownicy chcemy, aby kierowano nami jako ludźmi, a nie tylko jak trybikami w maszynie.

Sprawdź jak skutecznie motywować pracowników: Lekkostrawnie o rozwoju, motywacji i zaangażowaniu

#2 Brak poczucia znaczenia własnej pracy

Chcemy mieć poczucie znaczenia naszej pracy. Jeśli nie dostrzegamy związku między pracą i zadowoleniem innej osoby lub grupy osób, praca nie będzie dawała nam satysfakcji. Jako pracownicy chcemy mieć poczucie, że nasze działania mają dla kogoś znaczenie, nawet jeśli będzie to tylko nasz bezpośredni przełożony. Ludzie odczuwają pragnienie bycia potrzebnym. Muszą wiedzieć, że pomagają innym, a nie jedynie służą sobie.

Pracownik powinien być świadomy komu pomaga. Czemu służy jego praca oraz wiedzieć w jaki sposób pomaga. Tu ponownie istotna jest rola menedżera i lidera, który powinien pomóc swoim ludziom zrozumieć komu tak na prawdę pomagają i w jaki sposób ich praca jest dla kogoś doniosła. Jeśli pracownicy to dobrze zrozumieją istnieje większa szansa, że będą bardziej szczęśliwi w swojej pracy.

#3 Brak obiektywnej oceny

W pracy chcielibyśmy mieć jasne kryteria oceny czy odnosimy sukces czy porażkę. Czy wykonujemy dobrą robotę, czy też nie. Jeśli nasz sukces jest oceniany arbitralnie nie będziemy szczęśliwi i spełnieni. Powinniśmy być w stanie mierzyć swoje postępy w pracy, mieć realne dowody naszej skuteczności. Gdy sposób pomiaru i kryteria oceny są niejasne i niesprawiedliwe motywacja i zaangażowanie pracowników spada. Jako pracownicy mamy poczucie braku kontroli na własnym losem.

Pracownicy, którzy są w stanie zmierzyć swój własny wkład w sukces mają większe poczucie odpowiedzialności. Problem pojawia się wtedy, gdy system pomiaru jest tak skonstruowany, że pracownik nie widzi związku miedzy swoimi codziennymi obowiązkami, a parametrami, na podstawie których mierzona jest jego praca. Rodzi to frustrację, pojawia się utrata zainteresowania i uczucie braku wpływu. Inaczej mówiąc pracownicy potrzebują miar, które są bliżej związane z ich rzeczywistymi działaniami. Ludzie potrzebują wymierności swojej pracy, aby mieć poczucie osiągnięć.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 3 główne oznaki pracy, która nie daje szczęścia. Aby dowiedzieć się więcej o każdej z nich oraz poznać skuteczne sposoby jak sobie z nimi poradzić sięgnij po książkę Patricka Lencioni “Trzy oznaki pracy, która nie daje szczęścia“. Szczególnie jeśli jesteś liderem, menedżerem czy prowadzisz własny biznes powinieneś dążyć do tego, aby Twoi pracownicy odnajdywali szczęście w pracy.

Większe zadowolenie i zaangażowanie w pracę, zwiększona wydajność, mniejsza rotacja i niższe koszty, to potencjalne korzyści, które można uzyskać budując kulturę satysfakcji i spełnienia w pracy. Oprócz tego ograniczenie tych trzech głównych oznak braku szczęścia to również świetny sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji oraz przyciągnięcie najlepszych pracowników do swoich organizacji.

Sprawdź też: 5 trendów, które kształtują przyszłość pracy

Gdy praca, którą wykonujesz, nie daje ci radości, a tylko pieniądze, to jesteś śmiertelnie ubogi. – Phil Bosmans

A według Ciebie jaka praca daje najwięcej szczęścia? Napisz w komentarzu.