Sukces nie jest dziełem przypadku. Aby wznieść się ponad przeciętność, trzeba w sobie rozwinąć określone cechy i zdolności. Brian Tracy znany na całym świecie mówca motywacyjny i trener, autor licznych bestsellerów, w swojej książce „Milionerzy z wyboru. 21 tajemnic sukcesu„, wskazuje na zasady, które są kluczem do sukcesu i osiągnięcia satysfakcji w każdej dziedzinie naszego życia. Są to na tyle uniwersalne reguły, że można je stosować dążąc do czegokolwiek na czym nam naprawdę zależy. Zasady te, szczególnie mogą się przyczynić do poprawy Twojej sytuacji finansowej. Aby osiągnąć niezależność finansową nie możesz zlekceważyć żadnej z nich.

Jeśli za jeden ze swoich celów stawiasz sobie wyjście poza przeciętność, dążysz do bycia kimś nadzwyczajnym i chcesz w pełni wykorzystać własny potencjał to te zasady są dla Ciebie. Jeśli zastosujesz je w praktyce pomogą Ci to osiągnąć. Są one proste i skuteczne. Oparte są na sukcesach ludzi, który osiągnęli w życiu ponadprzeciętne rezultaty. Każda z tych zasad przybliży Cię do miejsca, do którego chcesz dojść, ze swoim własnym życiem. Zaczynamy poznaj tajemnice sukcesu, które wyniosą Twoje życie na wyższy poziom.

„Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym”. – Brian Tracy

Oto 21 tajemnic sukcesu według Briana Tracy, które prowadzą do sukcesu

#1 Miej wielkie marzenia

Niemal wszyscy ludzie, których można określić mianem ludzi sukcesu zaczynali od marzeń. W ich umysłach pojawiała się wizja czegoś cudownego i odmiennego od tego, co obecnie mieli i co stanowiło ich rzeczywistość. Aby móc spełniać marzenia najpierw w ogóle musisz mieć jakieś marzenia. Stwórz własną długoterminową wizję samego siebie. Pomyśl o idealnym sobie za 5 lat. Zamknij oczy i wyobraź sobie, kim chciałbyś być, co mieć i robić, jaki styl życia przyjąć. Pomyśl co chciałbyś osiągnąć, gdyś miał pewność, że Twoje marzenie się spełni? Gdybyś miał szansę na 100% sukces do czego byś dążył?

Uczyń tą wizję możliwie realną i namacalną. Spowoduje to, że Twoje nastawienie do rzeczywistości będzie bardziej pozytywne, będziesz silniej zmotywowany, by zrealizować swoje marzenia. W marzeniach i wizjach jest coś ekscytującego, co pobudza nas do bardziej skutecznego niż dotychczas działania. Aby osiągnąć sukces musisz snuć wielkie marzenia.

Sprawdź: 7 czynników, które determinują wielkość Twoich marzeń

#2 Obierz właściwy kierunek

Pomyśl co musisz zrobić, aby zmaterializować swoją wizję. Zaplanuj konkretne działania i podejmij je natychmiast. Przenieś swoje marzenia do rzeczywistości, określając jasne i konkretne cele. To co popchania nasze myśli staje się naszym życiem. Ludzie sukcesu praktycznie bezustannie rozmyślają o swoich celach, dzięki czemu ku nim zmierzają. Wizualizując i myśląc ciągle o swoich celach osiągniesz więcej. Zamiast skupiać się na problemach, troskach i przeszkodach, skup się na poprawie sytuacji i celu, który do tego doprowadzi. Stosuj się do kilku zasad:

  • Zdecyduj co chcesz osiągnąć w każdej dziedzinie swojego życia
  • Zapisz swoje cele na piśmie. Twoje cele powinny spełniać kryteria S.M.A.R.T.E.R. Być precyzyjnie określone, mierzalne i co ważne muszą mieć określone terminy realizacji.
  • Wypisz czego potrzebujesz i co możesz zrobić, aby osiągnąć cel. Bądź kreatywny, każdy pomysł może mieć znaczenie. Wypisz te potrzebne rzeczy i regularnie przeglądaj i aktualizuj tą listę.
  • Opracuj plan działania
  • Przystąp od razu do realizacji planu. Adaptuj się do rzeczywistości i w razie potrzeby dostosowuj swój plan do celu.
  • Codziennie rób coś co przybliża Cię nawet o niewielki krok do Twojego celu. Możesz zastosować „Regułę Pięciu„.

#3 Bądź w 100% odpowiedzialny

Cechą ludzi sukcesu jest odpowiedzialność. Musisz wziąć na siebie 100% odpowiedzialność, za to kim jesteś obecnie i kim będziesz w przyszłości. Nie szukaj wymówek i nie przerzucaj winy za Twoją obecną sytuację na innych. Skończ z narzekaniem i marudzeniem, że nie masz szczęścia w życiu i los jest dla Ciebie niełaskawy. Jesteś Panem samego siebie. Jeśli w Twoim życiu jest coś, czego nie chcesz, podejmij działanie, aby to zmienić. Zamiast czekać, aż coś się zdarzy, wychodź z inicjatywą i rób to co należy. Ponosisz odpowiedzialność za swoje zdrowie, finanse, życie rodzinne, relacje z innymi ludźmi oraz każdy inny aspekt swojego życia.

#4 Rób to co lubisz robić

Wielokrotnie powtarzane jest stwierdzenie, że kiedy zaczniesz robić to co naprawdę lubisz, nigdy nie będziesz musiał już przepracować ani jednego dnia. Jest w tym sporo racji. Jedną z tajemnic sukcesu jest robienie tego co autentycznie sprawia nam przyjemność i nas pasjonuje. Ważne jest, aby odkryć swoją pasję i określić co naprawdę chcielibyśmy robić, a następnie poświęcić się tej dziedzinie działalności.

Ludzie, którzy wiele osiągają budują swój sukces na swoich mocnych stronach i talentach oraz robią to co kochają. Robiąc to co na prawdę lubisz, działasz z większym entuzjazmem i energią. Pomyśl, gdyby pieniądze nie stanowiły dla Ciebie problemu, co byś robił w życiu? Czym byś się dalej zajmował? Jeśli podejdziesz do tego pytania na poważnie i dobrze przemyślisz swoją odpowiedź, możesz sobie uświadomić jaka praca przyniosłaby Ci naprawdę satysfakcję. Kiedy to określisz i okaże się, że robisz obecnie coś innego, zacznij działać, aby zmienić tą sytuacją. Dąż do tego aby, w życiu zajmować się tym co autentycznie lubisz robić.

#5 Bądź kompetentny 

Sukces osiągają Ci, którzy są bardzo dobrzy w tym co robią. Jakość Twojego życia zależy od poziomu Twoich kompetencji, bez względu na to czym się zajmujesz. Jeśli nie masz obecnie wszystkich potrzebnych umiejętności i kompetencji nic straconego. Każdy nawet największy mistrz zaczynał z niższego poziomu. W Twoim dążeniu do poprawy nic Cię nie ogranicza. Jeśli podejmiesz decyzję, aby dołączyć do najlepszych w Twojej dziedzinie, uczyń wszystko aby tak się stało. Zastanów się, która z umiejętności miała by największy wpływ na Twoje życie, gdybyś zaczął ją rozwijać? Nikt nie jest dobry we wszystkim. Wybierz kluczową dla siebie dziedzinę i umiejętność. Skup się na rozwoju swoich kompetencji w tym obszarze.

#6 Pracuj ciężko

Wielu osobom wydaje się, że sukces przychodzi łatwo i zależy od szczęścia. Fakty są takie, że ludzie o wielkich osiągnięciach z reguły w znacznym stopniu „pomagają” swojemu szczęściu, pracując ciężko i wytrwale na swój sukces. Zaczynają dzień wcześniej od innych, władają wysiłek i zaangażowanie w pracę i kończą dzień później niż inni. Każda dodatkowa godzina, którą spędzają na pracy nad swoimi życiowymi celami przybliża ich do sukcesu. Nie oczekuj ponadprzeciętnych rezultatów, pracując jak przeciętna osoba. Efekty dłuższej ciężkiej pracy w perspektywie kolejnych lat powiększają dystans między najlepszymi, a przeciętnymi osobami. Zwłaszcza na początku swojej drogi przygotuj się na intensywną pracę. Ludzie sukcesu pracują nie tylko długo, ale przede wszystkim mądrze i produktywnie. Nie tracą cennego czasu, planują co i kiedy zrobią.

„Największym błędem, jaki możemy kiedykolwiek popełnić w życiu jest myślenie, że pracujemy dla kogokolwiek innego niż dla siebie”. – Brian Tracy

#7 Ucz się całe życie

Nieustanne uczenie się jest warunkiem sukcesu praktycznie w każdej dziedzinie. W obecnym bardzo dynamicznym świecie jest to tym bardziej istotny czynnik sukcesu. Każdy z nas ma jakiś talent i potencjał, który może doskonalić. Jednak Twój umysł i intelekt rozwija się podobnie jak mięśnie tylko wtedy, gdy poddajesz go intensywnemu treningowi. Jeśli myślisz, że nauka kończy się wraz z ukończeniem formalnej edukacji, jesteś w błędzie. Jeśli chcesz osiągnąć sukces musisz nastawić się na bezustanne uczenie się.

Co możesz zrobić, aby się uczyć? Obecnie jest wiele możliwości. Najbardziej podstawowe to oczywiście czytanie fachowej literatury, książek, czasopism, wartościowych artykułów. Alternatywą dla tradycyjnych książek są audiobooki, czy różnego rodzaju podcasty. Możesz ich słuchać jadąc samochodem, czy komunikację miejską, stojąc w kolejce do kasy robiąc zakupy i w wielu innych miejscach. Dzięki temu nie tylko się uczysz, ale wykorzystujesz bardziej produktywnie czas. Kolejną metodą jest udział w różnego rodzaju kursach, szkoleniach, seminariach, wydarzeniach rozwojowych itp.. Uczenie się przez całe życie napędzi Twój sukces.

Sprawdź: Jak uczyć się skutecznie? Poznaj style uczenia się i najlepsze metody nauki.

„Podstawowa w dzisiejszych czasach zasada głosi: Aby zarabiać więcej, trzeba się więcej nauczyć”. – Brian Tracy

#8 Bądź ekspertem w swoim fachu

Kompetencje, ciążka praca i nauka, powinny sprawić, że będziesz ekspertem w swoim fachu. Powinieneś znać swoją pracę i biznes w najdrobniejszych szczegółach i bez przerwy doskonalić się w zawodzie. Zajmujesz się sprzedażą? Analizuj i zgłębiaj proces sprzedaży. Jeśli zarządzasz ludźmi rozwijaj swoje kompetencje liderskie i menedżerskie. Prowadzisz własny biznes? Zgłębiaj swoją niszę. Analizuj trendy, strategie i taktyki, które działają w Twojej branży. Testuj nowe rozwiązania i pomysły. Musisz dążyć do bycia najlepszym w swoim biznesie czy zawodzie, który wykonujesz.

#9 Płać wpierw sobie

Wiele osób nie wierzy w oszczędzanie. Wydają wszystko co zarabiają, a często zaciągają jeszcze pożyczki i biorą różnego rodzaju kredyty konsumpcyjne. Na nowy telewizor, na telefon, na wakacje itp. Jednak, aby osiągnąć pewną równowagę w obszarze finansów, powinieneś wyrobić w sobie nawyk odkładania i inwestowania części swoich dochodów np. 10%. Jeśli 10% to za dużo zacznij od 1%. Nawet jeśli nie masz obecnie wysokiego wynagrodzenia powinieneś odkładać i inwestować nawet niewielkie sumy. Z czasem te małe sumy poprzez regularne oszczędzanie i inwestycje będą coraz większe. Nawyk regularnego oszczędzania i inwestowania wymaga silnej woli i determinacji. Łatwiej się wydaje niż zarabia i oszczędza. Staraj się zachować umiar w swoich wydatkach. Nie kupuj pod wpływem impulsu rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Dokształcaj się z dziedziny finansów, zwiększaj swoją inteligencję finansową.

#10 Dostarczaj wartość innym

Może osiągnąć czego pragniesz, jeśli pomożesz inny w osiągnięciu tego czego oni pragną. Twoje sukcesy są wprost proporcjonalne do wartości i pomocy, którą ofiarujesz innym. Myśl o innych, o ich potrzebach. Kto jest Twoim klientem? Jak możesz zaspokoić lepiej jego potrzeby. Co stanowi dla odbiorców Twoich usług prawdziwą wartość? Co możesz zrobić, aby ją dostarczyć? Nieustannie zadawaj sobie takie pytania i szukaj odpowiedzi. Twój wysiłek się opłaci. Poszukuj i wdrażaj metody, które podniosą wartość tego co oferujesz. Dawaj z siebie więcej. Bądź gotowy do poświęceń.

#11 Bądź uczciwy

Co robisz kiedy nikt nie patrzy? Czy postępujesz właściwie? Jaki system wartości jest Ci bliski? Żyj w zgodzie z samym sobą we wszystkim co robisz i w każdej transakcji, którą przeprowadzasz. Postępuj uczciwie wobec siebie i innych. Dotrzymuj danego słowa. Buduj relacje oparte na zaufaniu. Twój charakter jest Twoim atutem. Nigdy nie rób i nie mów niczego co budzi w Tobie wewnętrzny sprzeciw. Miej jasno określone zasady i wartości, które przyświecają Ci w życiu. Kieruj się uczciwością, bez względu na konsekwencje.

#12 Określ priorytety i skup się na nich

Aby osiągnąć sukces musisz nauczyć się określać priorytety, ustalić co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Następnie swoją energię i działanie koncentrować na tych kluczowych kwestiach. Umiejętność identyfikacji priorytetów i dążenie do ich realizacji to test i miara Twojej siły woli, samodyscypliny i charakteru. Pomyśl w jaki sposób najlepiej możesz wykorzystać swój czas? Na czym powinieneś się skupić? Gdy określisz kluczowe, najważniejsze zadanie, nie ustawaj w wysiłku dopóki go nie zrealizujesz. Nie rozpraszaj się i nie zbaczaj z obranego kursu. Na bieżąco weryfikuj swoją listę priorytetów i skup się na najważniejszych i najbardziej wartościowych zadaniach, które przybliżają Cię do określonego przez Ciebie celu.

„Nigdy nie ma wystarczającej ilości czasu, by zrobić wszystko, ale zawsze jest go wystarczająco dużo, by zrobić to, co najważniejsze”.- Brian Tracy

#13 Bądź szybki i niezawodny 

Czas jest wszystkim co masz. To bezcenny zasób, którego nie da się odzyskać. Obecnie żyjemy w dużym pośpiechu, mamy wiele do zrobienia, a doba nadal ma tylko 24 godziny. Często wielu rzeczy potrzebujemy wręcz na „wczoraj”. Wiele osób jest niecierpliwych i oczekują szybszych rezultatów, które zaspokoją ich potrzeby. W Twoim interesie jest wyrobić sobie opinię osoby, która działa szybko i skutecznie. Jeżeli połączysz umiejętność określania priorytetów z szybkością i sprawnością realizacji zadań, Twoje szanse na sukces znacznie wzrosną. Otworzy się przed Tobą wiele szans, o których nawet nie myślałeś, że mogą się pojawić. Nie odkładaj spraw na później. Działaj od razu, szybko i niezawodnie.

#14 Pnij się w górę

Życie przynosi wzloty i upadki. Sukces i porażka są ze sobą blisko spokrewnione. Kiedy coś Ci się nie udaje zachowaj spokój, zaufaj sobie i działaj konsekwentnie. Czasem trzeba wykonać krok wstecz, aby pójść dalej do przodu. Myśl perspektywicznie. Pamiętaj o swoim długoterminowym celu, do którego dążysz. Mimo różnych trudności i chwilowych niepowodzeń, mając jasno określony cel i działając zgodnie z opracowanym przez siebie planem, przekonasz się, że z upływem czasu, Twoja droga prowadzi Cię stale do góry. Każdego dnia działaj, aby piąć się w górę.

#15 Praktykuj samodyscyplinę

Samodyscyplina zmusza nas do robienia tego, co do nas należy, bo trzeba to zrobić, czy mamy na to ochotę czy też nie. Samodyscyplina to droga do sukcesu. Jeśli utrzymasz dyscyplinę by robić to co powinieneś, wtedy kiedy powinieneś, bez względu na to czy Ci się chce czy nie, Twoje szanse na sukces znacznie się zwiększą. Musisz nauczyć się rezygnować z natychmiastowej i chwilowej przyjemności, na rzecz pracy nad swoim celem. Samodyscyplina wymaga panowania nad sobą, odpowiedzialności i znajomości kierunku, w którym zmierzasz. Każdy lubi robić rzeczy lekkie, łatwe i przyjemne. Łatwiej jest usiąść na kanapie i pooglądać netflixa, niż pouczyć się nowego języka, czy zacząć pisać swoją książkę. Ludzie sukcesu robią rzeczy trudne, lecz konieczne i ważne. Sukces wymaga samodyscypliny. Cena jaką się za to płaci jest stosunkowo niewielka w porównaniu z korzyściami jakie się uzyskuje dzięki samodyscyplinie

#16 Bądź kreatywny

Możliwości naszego mózgu i nasza kreatywność jest znacznie większa niż nam się czasem wydaje. Pomysłowość i kreatywność bardzo się przydaje. Co wpływa na pobudzenie naszej kreatywności? Silne pragnienie, napotkane wyzwania i jasno wytyczony cel. Im bardziej skupiasz się na celu, pokonaniu pojawiających się przeszkód i im większe masz pragnienie sukcesu, tym większa będzie Twoja kreatywność. Będziesz aktywnie poszukiwał skutecznych rozwiązań przybliżających Cię do upragnionego celu. Ćwicz mózg i zwiększaj swoją kreatywność. Sprawdź: 10 sposobów na oryginalność, czyli jak być bardziej kreatywnym

#17 Buduj relacje z właściwymi ludźmi

W dużym procencie Twój sukces i powodzenia zależy od jakości relacji jakie masz w życiu zawodowym i prywatnym. Im więcej znasz ludzi, z którymi Twoje kontakty są pozytywne tym większy sukces osiągniesz i tym szybciej się to wydarzy. Ludzie sukcesu dbają o budowanie i utrzymywanie wartościowych relacji, dzięki czemu osiągają znacznie więcej.

Często bardziej lub mniej świadomie przyjmujemy postawy, sposób bycia, system wartości i przekonania ludzi, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Jeśli obracasz się wśród ludzi pozytywnych i optymistycznych, którzy mają ambicje, cele i stawiają na rozwój, prawdopodobnie też będziesz przejmował od nich dobre nawyki. Unikaj pesymistów, krytykantów i wiecznie niezadowolonych z życia osób. Będą ciągnąć Cię w dół i zarażać swoją negatywną energią. Szczególnie wystrzegaj się „toksycznych ludzi„. Aby odnieść sukces buduj swoją sieć kontaktów. Raczej najpierw dawaj niż bierz. Zanim zaczniesz w relacji myśleć o własnych korzyściach, pomyśl co możesz dać innym od siebie.

#18 Dbaj o zdrowie

Zdrowie i czas to dwa cenne skarby, których często nie doceniamy. Obecnie, żyjemy w świecie, który pozwala nam na dłuższe życie. Nasze życie w wielu obszarach stało się prostsze dzięki technologii. Nastąpił też znaczny postęp w medycynie. Wiemy więcej i mamy większe możliwości dbania o własne zdrowie. Pytanie tylko czy chcemy z nich skorzystać? Jaki masz stosunek do własnego zdrowia? Czy prowadzisz taki tryb życia, który zwiększy Twoje szanse na długie życie w zdrowiu. Istnieje kilka ważnych czynników, które mają wpływ na nasze zdrowie. Po pierwsze odpowiednia waga, po drugie zdrowa dieta, a po trzecie aktywność fizyczna i ćwiczenia. Aby osiągnąć sukces i cieszyć się nim możliwie długo musisz zachować sprawność i kondycję fizyczną. Troska o zdrowie wymaga samokontroli, dyscypliny i nie ulegania pokusom. Warto podjąć ten trud i żyć zdrowo.

#19 Bądź zdecydowany i działaj

Pamiętaj działanie jest najważniejsze! Bez konkretnego i zdecydowanego działania nic się nie zmieni na lepsze. Kluczem do sukcesu jest nieustanne poszukiwanie. Podejmowanie prób i szukanie nowych lepszych rozwiązań. Im więcej sposobów przetestujesz i sprawdzisz tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz ten właściwy.

Ludzie, którzy nie odnoszą sukcesów są często niezdecydowani. Mają problem z podejmowaniem decyzji. Teoretycznie wiedzą co powinni zrobić, ale nie mają w sobie siły woli, aby podjąć działanie. Gdy jesteś zdecydowany i ukierunkowany na działanie wchodzisz na wyższe obroty w swoim życiu i nabierasz tempa. Posuwasz się zdecydowanie szybciej do przodu. Pędzisz ku Twoim celom.

#20 Myśl o zwycięstwie, a nie o porażce

Strach przed porażką jest dużą przeszkodą na drodze do sukcesu. Jeśli nad nim nie zapanujemy pogrąży nas i zatrzyma. Strach przed porażką paraliżuje, powstrzymuje przed próbą i podjęciem działania. Przykłady ludzi sukcesu pokazują, że często aby osiągnąć sukces, trzeba zwiększyć liczbę prób i porażek, aby w końcu uzyskać zamierzone rezultaty.

Porażka może nas uczyć, umocnić i być odskocznią do sukcesu. W życiu trzeba mieć odwagę pójść dalej. Nasz stosunek do ryzyka jest ważnym czynnikiem sukcesu. Rzadko kiedy jest 100% pewność, że coś się uda. Trzeba podejmować skalkulowane ryzyko, aby zrealizować swój cel. W sytuacji niepewności, warto zadać sobie pytanie. Jakie są najgorsze z możliwych konsekwencji, która się wydarzą, jeśli podejmę ryzyko? Gdy już je określisz, dołóż wszelkich starań by tak się nie stało.

Każdy z nas nie lubi porażki i wielu odczuwa lęk przed niepowodzeniem. Kluczem do sukcesu jest działanie mimo tego lęku. Stawiając krok na przód, podejmując działanie bez gwarancji na sukces, pokonujesz strach i budujesz swoją odwagę i pewność siebie. Niech przyświeca Ci hasło „Porażka nie wchodzi w grę!”.

Sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

„W życiu nie ma znaczenia, ile razy zostaniesz rozłożony na łopatki. Liczy się tylko to, ile razy się podniesiesz”. – Brian Tracy

#21 Bądź uparty

Nic nie zastąpi uporu i wytrwałości w działaniu. Upór to kluczowa cecha do osiągnięcia życiowego sukcesu. Musisz zaprogramować swój umysł i podświadomość tak, abyś uparcie trwał przy swoim celu. Nawet wtedy gdy pojawiają się życiowe trudności i rozczarowania. Nie powinieneś ustawać na drodze do sukcesu. Podejmij decyzje, że nigdy się nie poddasz. Upór w obliczu przeciwności losu jest cechą, która bardziej niż inne gwarantuje sukces. Życie to swojego rodzaju próba. Aby osiągnąć sukces musisz poddać testowi swój upór. Udowodnij sobie i innym kim tak na prawdę jesteś i co możesz osiągnąć. Bądź człowiekiem, który nigdy się nie poddaje, którego nie przeraża ogrom napotykanych trudności. Przyj do przodu! Bądź nie do zatrzymania w swoim dążeniu do celu.

Uwagi końcowe

„Wymówek szukają nieudacznicy; postępów dokonują zwycięzcy”. – Brian Tracy

Oto poznałeś 21 tajemnic sukcesu. Jeśli chcesz wieść życie w zdrowiu, szczęściu i bogactwie wdróż te zasady do swojego życia. Niech staną się one dla Ciebie czymś tak naturalnym jak oddychanie. Praktykując codziennie te zasady zdobywasz przewagę nad tymi, którzy ich nie stosują. Postępując zgodnie z tymi regułami staniesz się liderem w swojej dziedzinie. Pamiętaj, że jesteś sternikiem okrętu swojego życia. Ograniczenia są tylko w Twojej głowie, jeśli je pokonasz możesz niemal wszystko. Działaj z entuzjazmem, odwagą i pewnością siebie, a sukces Cię nie ominie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat 21 zasad sukcesu sięgnij koniecznie po książkę Briana Tracy „Milionerzy z wyboru. 21 tajemnic sukcesu„. Książka ta pomoże Ci określić własne cele, sporządzić plan działań i tak zorganizować pracę, by dojść do tego, o czym marzysz. To solidna porcja inspiracji i cennych życiowych wskazówek.

A Ty co sądzisz o tych zasadach? Czy też je stosujesz? Może masz własne, równie skuteczne? Napisz w komentarzu.

Rośnij w siłę!