Dobry lider ma osobowość, która łączy w całość wiele cech i umiejętności, które sprawiają, że ludzie chcą za nim podążać. Dziś jest wiele dziedzin i profesji, gdzie potrzeba osób skutecznych w działaniu, inspirujących, wskazujących kierunek, którzy potrafią motywować i przewodzić. Na czym polega prawdziwe przywództwo? Co wyróżnia najlepszych liderów? Jak być lepszym liderem? Czytaj dalej, aby się dowiedz się i poznaj 10 oznak bycia wielkim liderem.

„Jeśli Twoje działania inspirują innych, żeby marzyć więcej, uczyć się więcej, robić więcej i stawać się kimś więcej, to jesteś liderem.” – John Quincy Adams

Oto 10 oznak wyjątkowego lidera:

#1 Ma silną inspirującą wizje

Liderzy muszą sprawić, by grupa ludzi zmierzała w tym samym kierunku i realizowała te same cele. Najlepsi liderzy mają określoną silną wizję, którą umieją skutecznie przekazywać. Są to świetni komunikatorzy, którzy są wstanie sprawić, by ludzie czuli wagę tej wizji, zrozumieli ją, przyswoili oraz się z nią identyfikowali. Wyjątkowi liderzy tworzą w ludziach mentalną wizualizację pożądanego stanu, do którego jako zespół będą dążyć. Świetni liderzy potrafią wywołać entuzjam w ludziach i wiedzą, jak emocjonalnie pobudzić wszystkich do wspólnego działania wokół tej wizji.

„Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza”.

#2 Świeci przykładem

Przywódca powinien nadać ton, określić kierunek dla swoich ludzi. Potrafić jasno wyznaczyć cele i określić na czym polega „wspólna misja”. Lider powinien inspirować ludzi swoją etyką pracy i wytrwałością w dążeniu do określonego celu. Nie może unikać i bać się ciężkiej pracy – „pobrudzenia sobie rąk”. Nikt w zespole, nie powinien pracować ciężej niż osoba na szczycie, która przewodzi i prowadzi ludzi. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowo efektywną organizację lub zespół, musisz wyjść na przód, określić tempo, ustawić ton i pokazać ludziom, że sam wierzysz w misję, którą głosisz na tyle, aby się dla niej poświęcić. Poprzez swoją postawę i działania dawaj dobry przykład innym, jak powinni postępować.

„Rób wszystkoczego sam wymagasz od ludzi, którymi zarządzasz”. – George S. Patton

#3 Troszczy się o ludzi i buduje silne połączenie emocjonalne

To może brzmieć ckliwie, ale Twoja drużyna musi wiedzieć, jak bardzo Ci zależy na tym nad czym wspólnie pracujecie i do czego dążycie. Powinni czuć to w swoich sercach, a nie tylko w swoich głowach. Jest to bardzo trudne do zwymiarowania i zmierzenia, jednak będziesz wiedział, że to uzyskałeś kiedy to zobaczysz. Wielki lider musi umiejętnie balansować troskę o ludzi, zespół, dbanie o motywację z realizowaniem zadań. Kiedy lider naprawdę dba o swój zespół, wszyscy to czują.

„Przywódcy muszą kochać ludzi, ponieważ w społeczeństwie ci, którzy traktują jednostki jak zło konieczne mogą budzić szacunek i strach, ale z pewnością nie zyskają sobie zwolenników, którzy chętnie pójdą za nimi”.

#4 Sprawia, że inni odnoszą sukces

Prawdziwi przywódcy nie są samolubni. Są otwarci na pomoc innym i współpracę. Potrafią budować ducha zespołu i poczucie przynależności. Harują ciężko, grają ostro, gdy sytuacja tego wymaga, bo grają, aby wygrać. Kiedy trzeba, biorą na siebie ciężar gry i potrafią błyszczeć w świetle fleszy w momencie zwycięstwa. Jednak ich domyślnym trybem działania jest zawsze szukanie sposobów na nakierowanie swoich ludzi i zespołu na sukces. Mając wybór między samodzielnym „strzeleniem bramki”, a podaniem komuś piłki kto w danym momencie jest lepiej ustawiony, aby mógł strzelić celnie i wykończyć akcję, prawie zawsze przekazują piłkę, do członka swojego zespołu. A potem cieszą się i wspólnie świętują, gdy ta osoba osiąga cel. Dobry lider potrafi rozwijać zdolności swoich podwładnych. Wzmacniać ich mocne strony i sprawiać, że rosną i odnoszą sukcesy razem z nim.

„Wielcy liderzy nie wykorzystują ludzi po to, aby sami mogli wygrywać. Przewodzą ludziom, aby odnosić wspólne zwycięstwa”. – John C. Maxwell

#5 Ma wysokie standardy i wymaga ich od innych

W bardzo konkurencyjnym świecie w jakim żyjemy, zwłaszcza jeśli chodzi o biznes, nie wystarczy być miłym, toskliwym i „kochać” swój zespół, liczy się skuteczność i wyniki. Dobry lider musi popychać swój zespół, aby ten wykonywał świetną robotę i osiągał zamierzone rezultaty. Wielcy liderzy określają dla siebie i zespółu wysokie standardy i się ich trzymają. To sposób na rozwój i wygraną. Pod wodzą silnych liderów ludzie czują się odpowiedzialni za dawanie z siebie wszystko co najlepsze i przestrzeganie określonych zasad i reguł. Wiedzę, że jest to cena jaką trzeba zapacić, aby grać w zwycięskiej drużynie.

„Zawsze ustanawiaj i utrzymuj wysokie standardy”.

#6 Wydobywa z ludzi więcej, niż Ci sądzili, że są wstanie osiągnąć

Ludzie często nie doceniają siebie i swoich możliwości, jednak wielki przywódca pomaga im zdobyć wiarę i pewność siebie. Rozwija i ustawia ich w pozycji do odniesienia sukcesu. Nie zawsze od razu łatwo to przychodzi, jednak liderzy pomagają ludziom wytyczać nowe granice własnych możliwości, grać na krawędzi swoich umiejętności, wychodzić poza strefę komfortu. W drużynie panuje otwartość i jest przestrzeń na otwartą rozmowę o błędach. Kiedy komuś się coś nie uda, lider zachęca i pomaga tej osobie lepiej zrozumieć lekcję, która wnika z tego niepowodzenia. Tworzy bezpieczną przestrzeń, aby ta osoba mogła spróbować ponownie i w kolejnej próbie odnieść sukces. Zachęca ludzi do nauki, dopuszcza popełnienie błędu. Wysokie oczekiwania i standardy lidera, otwartość i zaufanie pomagają ludziom naprawdę się rozwinąć i osiągnąć więcej, niż wydawało im się możliwe.

„Jeśli miałbym podsumować co najlepszego liderzy robią w zespołach, to indywidualizują – są genialni w dostrzeganiu, w czym każda osoba może być użyteczna” – Marcus Buckingham.

#7 Nieustanie się uczy

Wielcy liderzy mają obesesje na punkcie nauki, rozwoju i powiększania swojej wiedzy. Są świadomi tego, że aby osiągnąć wielkie cele i dać dobry przykład swoim ludziom, będą musieli dążyć do tego, aby każdego dnia stawać się lepszymi. Wielcy liderzy są napędzani wewnętrznie w kierunku samorozwoju, poprawy i ciągłego usprawniania. Tworzą kulturę, która celebruje naukę i doskonalenie.

„Wszystko można robić lepiejniż robi się dzisiaj”.  – Henry Ford

#8 Jest pokorny

Aby skutecznie się uczyć, musisz najpierw pokornie przyznać, że nie zawsze masz rację i nie wiesz wszystkiego. W rzeczywistości wielcy liderzy, którzy pragną rozwoju i wzrostu, nie unikają trudnych sytuacji, gdy podwładni wskazują na wady w ich myśleniu czy podejściu. Wręcz przeciwnie oczekują od swoich ludzi informacji zwrotnej, dzięki której mogą działać jeszcze bardziej skutecznie. Nie kierują się własnym ego, ale głębokim pragnieniem uczenia się od każdego, od kogo mogą. Są chętni i zdolni do mówienia prawdy innym i słuchania prawdy o sobie, nie przyjmują przy tym postaw agresywnych czy defensywnych. Obustronny feedback – z ich strony, jak też otrzymywany od swoich ludzi – to okazja do poprawy i bycia jeszcze lepszym.

„Dobrzy liderzy stawiają sobie wyzwania, wnoszą świeże myślenie i wiedzę ekspercką i nie tylko zapraszają do wyrażania odmiennych punktów widzenia, ale na poważnie je uwzględniają”. – Bill Gates

#9 Świetnie realizuje to co sobie postanowi

Nic nie może zastąpić wysokich kompetecji i skuteczności w działaniu. Nie wystarczy inspirować i motywować, jako lider musisz pokazywać ludziom, że można wygrać. Ludzie mogą Cię uwielbiać i kochać za sposób, w jaki czują się w Twojej obecności, jednak nie będą za Tobą podążać, jeśli nie możesz pomóc drużynie wygrywać. Wielcy przywódcy poświęcili czas i wiele wysiłku na zdobycie mistrzostwa w tym co robią i są niezwykle skutecznymi egzekutorami. Cokolwiek sobie postanowią osiągają to. Swoim zaangażowaniem i zdolnością do uzyskiwania ponadprzeciętnych rezultatów wprawiają ludzi w zachwyt i stają się wzorem do naśladowania.

„Bądź niezaprzeczalnie dobry”.

#10 Zdecydowanie działa

Jednym z głównych zadań lidera jest podejmowanie decyzji. Wielcy przywódcy podejmują odważne decyzje i zdecydowane działania. Mimo, że starają się ważyć ryzko i dostrzegać wady w swoim sposobie myślenia, nigdy nie boją się działać. Prokrastynacja, ciągłe odwlekanie decyzji i działania w nadziei na uzyskanie 100% pewności przed zrobieniem czegoś, to strata czasu i potencjalnych możliwości. Liderzy, którzy tracą czas, czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Dobrzy liderzy wiedzą, że stanie w miejscu może być o wiele większym błędem niż wyruszenie i poruszanie się w złym kierunku. Przynajmniej kiedy będziesz w ruch nawet idąc w złym kierunku, nauczysz się dzięki temu czegoś i będziesz mógł zawrócić z tej drogi i skierować się w dobrą stronę. Kiedy stoisz nieruchomo, nie uczysz się, ani nie czynisz postępów. Bierność i obawa przed działaniem jest znakiem rozpoznawczym nieefektywnego przywódcy.

„Kto stoi w miejscu, ten się cofa”.

Oto 10 oznak świetnego przywódcy, opanuj je a Ty również będziesz wspaniałym liderem.

Jeśli zainteresował Cię ten temat sprawdź też Co mówią charyzmatyczni i wielcy liderzy? Jak inspirują do działania?

Jakie inne cechy dodałbyś do tej listy? Co według Ciebie powinienien mieć prawdziwy lider? Podziel się swoją opinią w komentarzu.