Jak utrzymać motywację? Motywacji nigdy za wiele. Czasem ją mamy, czasem tracimy. Każdy z nas jej jednak potrzebuje, aby podejmować działanie. Poznaj sprawdzone wskazówki motywacyjne, których możesz użyć, aby zwiększyć swoją motywację, produktywność i pomóc sobie osiągnąć swoje cele i marzenia.

“Oczywiście, że motywacja nie jest permanentna… Tak jak kąpiel, dlatego powinieneś z niej korzystać codziennie”. – Zig Ziglar

Oto 9 sposobów na motywację w drodze do celu:

#1 Zobowiązuj się do robienia co najmniej jednej rzeczy na rzecz Twojego celu każdego dnia

Bardzo ważne jest, aby iść naprzód każdego dnia. Upewnij się, że codziennie niezależnie od tego co się dzieje, podejmujesz co najmniej jedno działanie, które ma przybliżyć Cię do osiągnięcia określonego przez Ciebie celu. Jeśli chcesz zapewnić sobie jeszcze większą skuteczność stosuj każdego dnia “Regułę Pięciu“.

Sprawdź: Reguła Pięciu: jak szybciej osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia

“Sukces to suma niewielkiego wysiłku, powtarzanego z dnia na dzień”. – Robert Collier

#2 Uwierz, że jesteś wstanie osiągnąć wszystko co sobie zaplanujesz

Przy odpowiednim nastawieniu i determinacji możesz osiągnąć wszystko, co chcesz i wygrać w życiu. Przestań więc myśleć, że nie możesz czegoś zrobić i nie oczekuj, że wszystko stanie się natychmiast. Uwierz w swoje cele i każdego dnia podejmuj konsekwentnie działania, które przybliżają Cię w ich kierunku, a w końcu spełnisz swoje marzenia. To tylko kwestia wytrwałości i czasu.

Sprawdź: Jak zbudować pewność siebie?

Nigdy nie wmawiaj sobie że nie dasz radybo wiara w siebie to połowa sukcesu”.

#3 Twórz mniejsze i łatwiejsze w zarządzaniu zadania

Podczas określania długoterminowych celów pamiętaj, aby stale zwracać uwagę na mniejsze zadania, które trzeba wykonać, aby uzyskać większą całość. Te małe zadania są jak kroki. Za każdym razem, gdy je określisz i zrealizujesz, zbliżasz się do swojego celu.

“Żadne zadanie nie jest szczególnie trudnejeśli podzielisz go na mniejsze podzadania”. – Henry Ford

#4 Miej cierpliwość

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zmotywowany i entuzjastycznie nastawiony do tego co robisz, nie zawsze to czego oczekujesz stanie się natychmiast lub gdy tego chcesz. Dlatego absolutnie ważne jest, aby rozwijać w sobie wielką cierpliwość i pozwalać, aby Twoje cele i rezultaty objawiały się naturalnie. Osiągnięcie w pełni Twoich celów będzie wymagać czasu, cierpliwości i pracy. Bądź cierpliwy. Twój czas nadejdzie!

“Czekaj na to, na co zasługujesz. Nie poddawaj się, po prostu bądź cierpliwy”.

#5 Pogódź się z tym, że nie wiesz wszystkiego

Jak to może Cię zmotywować? Ponieważ gdy zdasz sobie sprawę, że nie zawsze wiesz dokładnie, co robić w każdej sytuacji, możesz się zrelaksować i pozwolić sobie na znalezienie najlepszego rozwiązania w sposób naturalny. Doceniaj proces dojścia do celu, a nie tylko sam cel. Ucz się w trakcie, wyciągaj wnioski i wprowadzaj usprawnienia.

“Proces jest najciekawszy. To on kształtuje nas. Poniża, wzmacnia, przydusza i drażni się z nami. Po to byśmy mogli być godni nagrody”.

#6 Miej po swojej stronie naturę

Wybierz się na spacer po lesie, parku, czy na plażę posłuchać szumu fal. Oglądaj gwiazdy w pogodną noc lub ciesz się czystym górskim powietrzem. Kiedy jesteś blisko natury pobudzasz swój umysł i ciało. Pozwalasz sobie na odrobinę relaksu i wbrew pozorom możesz dzięki temu poczuć się bardziej zmotywowany do działania, a na pewno wzmocnisz siły i zyskasz energię potrzebną do wytężonej pracy na swoim celem.

“Nie ważne, jak długo będzie trwała zima. Natura zawsze wie, jak rozkwitnąć.  Pamiętaj – Ty też jesteś częścią natury”.

#7 Słuchaj dobrej muzyki

Muzyka ma wyjątkową zdolność generowania w nas uczuć. Znajdź muzykę odpowiednią do Twojego nastroju i inteligentnie jej używaj! Muzyka może być doskonałym motywatorem, korzystaj z niego w razie potrzeby.

Sprawdź: Co mówi o Tobie muzyka której słuchasz?

“Muzyka bezpośrednio dotyka serca, niezależnie jak mały czy oporny umysł ma słuchacz”. – Patrick Rothfuss

#8 Nagradzaj się za swoje osiągnięcia

To stara sprawdzona metoda na motywację. Każdy z nas lubi otrzymywać nagrody. Osiągając i realizując rożne zadania i kolejne etapy na drodze do celu, daj sobie niewielką nagrodę za ich wykonanie. Będziesz czuł się bardziej zmotywowany, aby podejmować kolejne wysiłki. Świętuj swoje sukcesy. Co może być taką nagrodę? Cokolwiek sprawi Ci przyjemność. Wyjście do kina, nowa książka czy kawałek pysznego tortu.

“Nagroda jest warta poświęceń”.

#9 Spraw, żeby było fajnie

Nigdy nie będziesz zmotywowany do robienia czegoś, co sprawia, że czujesz się znudzony, przerażony, smutny lub przygnębiony. Znajdź sposób, aby projekt, cele i działania które podejmujesz były dla Ciebie ekscytujące. Gdy to co robisz sprawia Ci przyjemność chętniej podejmujesz działanie i z reguły uzyskujesz lepsze rezultaty.

“Entuzjazm jest matką wysiłku i bez niego nic wielkiego nigdy nie osiągnięto”. – Ralph Waldo Emerson

Oto poznałeś 9 sposobów, które mogą Ci pomóc w pobudzeniu i utrzymaniu przy życiu Twojej motywacji.

Jeśli zależy Ci na spełnieniu swoich marzeń i celów, a doświadczasz spadków motywacji, sprawdź też Jak uniknąć rezygnacji ze swoich marzeń i przetrwać spadki motywacji?

A Ty jakie masz sposoby na motywację w drodze do celu? Co sprawdza się w Twoim przypadku. Napisz w komentarzu.