Jeśli chodzi o osiąganie celów, wielu z nas brakuje jednego kluczowego składnika do osiągnięcia swoich celów. Jakiego? Odpowiedź jest prosta. Nie są wystarczająco zorientowani na swój cel. Orientacja na cel jest niezwykle istotna. Co prawda niektórzy z nas nawet określają swoje cele, a potem pozwalają, by wszystko działo się raczej przypadkowo. Nie przeglądają regularnie swoich celów, nie planują działań, które doprowadzą do ich realizacji i nie śledzą swoich postępów. W rezultacie tracą kontrolę nad swoim celem, co ostatecznie powoduje, że gaśnie w nich entuzjazm i zainteresowanie swoimi celami. Dopada ich codzienność, a śmiałe marzenia i cele giną gdzieś w natłoku codziennych spraw. Ostatecznie poddają się i rezygnują ze swoich celów.

Jeśli doświadczyłeś podobnej sytuacji w przeszłości lub nie chcesz, aby stało się tak z Twoimi celami, musisz nauczyć się być bardziej zorientowanym na cel w swoim życiu. Ludzie o wielkich osiągnięciach jak Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates czy Gary Vaynerchuk itp., są całkowicie zorientowani na cel. Nie mogą przestać myśleć o wynikach, które chcą osiągnąć, cały czas mają swoje cele w głowie. Nieustannie i niestrudzenie pracują nad swoimi celami i idą w kierunku tego, czego chcą. I właśnie dlatego byli i są wstanie osiągnąć w życiu niezwykły sukces. Jeśli chcesz działać jak oni i mieć własne sukcesy, z których będziesz dumny też musisz się tego nauczyć.

Oto 7 sposobów, jak możesz stać się bardziej zorientowany na cel. Poznaj te metody i zastosuj je w swoim życiu, a przekonasz się, że Twoje wyniki wejdą na wyższy poziom.

„Aby działać trzeba mieć cel”.

7 sposobów jak być bardziej zorientowanym na cel w swoim życiu

#1 Planuj swój dzień

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby stać się bardziej zorientowanym na cel jest planowanie dnia. Bez zaplanowania co będziesz robił w ciągu dnia, nie można zagwarantować, że osiągniesz postęp w realizacji swoich celów.

Wszyscy jesteśmy zajęci i mamy całą masę obowiązków, a rozproszenia czyhają na nas z każdej strony. Dlatego bez planowania dnia, zagubimy się w naszych codziennych zajęciach. A pod wieczór będziemy się zastanawiać – jak ten dzień szybko przeleciał i gdzie podział się nasz czas?

Chociaż może się okazać, że mimo planu Twój dzień nie potoczył się całkowicie zgodnie z nim, to posiadanie planu jest wciąż lepsze niż działanie przypadkowe i zupełny jego brak. Kiedy masz plan, lepiej rozumiesz co musisz zrobić i jakie chcesz widzieć efekty na koniec dnia. Inaczej mówiąc, jesteś proaktywny.

Z drugiej strony, gdy nie masz żadnego planu, stajesz się reaktywny. Reagujesz na wszystko, co Ci się przytrafia w ciągu dnia. Jeśli znajomi proponują wyjście do kina czy jakąś inną rozrywkę, nie mając planu jest duża szansa, że się zgodzisz. Myślisz sobie, że masz na to czas, bo przecież i tak nie masz nic do roboty. Jeśli jednak masz plan co chcesz uzyskać tego dnia, to wiesz czy możesz sobie na to wyjście pozwolić. Czy nie zagrozi ono realizacji ważnych dla Ciebie spraw.

Właśnie dlatego planowanie jest ważne. Tak więc zapisz, co musisz zrobić w danym dniu. Jaki jest cel Twojego dnia? Co chcesz w nim zrealizować? Opracuj sobie taki plan, dzień wcześniej wieczorem przed pójściem spać na dzień następny lub z rana w ramach swojego porannego rytuału.

„Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości. Możesz to zacząć już dzisiaj!” – Alan Lakein

#2 Określaj terminy i korzystaj z kalendarza

Drugą rzeczą, którą powinieneś zrobić, aby stać się bardziej zorientowanym na cele, jest planowanie w czasie swoich działań. Kiedy już wiesz co chcesz zrobić w danym dniu, musisz określić kiedy to ma się wydarzyć. Badania i praktyka pokazują, że kiedy planujemy pracę i określamy termin wykonania, znacznie poprawiamy prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

Umawiaj się sam ze sobą. Na przykład, jeśli chcesz iść na siłownię i ćwiczyć przez godzinę, po prostu wpisz to do swojego kalendarza.  Powiedz sobie: „Idę na siłownię „X” o 19 wieczorem w poniedziałek i będę ćwiczyć od 19:30 do 21:00, przez półtorej godziny”. Kiedy planujesz swoje zadanie w ten sposób, sprawiasz, że Twoje zadanie staje się realne. Wiadomo co ma się wydarzyć, gdzie i kiedy. Dzięki temu Twój umysł lepiej może się skupić na wykonaniu tego zadania. Dostaje konkretne polecenie co i kiedy ma wykonać.

Określając terminy i wpisując zadania do kalendarza powinieneś zaplanować większość swojej pracy i działań, które zamierzasz wykonać, aby osiągnąć postęp w osiąganiu swoich celów. Jeśli masz listę zadań rzeczy „do zrobienia”, przenieś ją do kalendarza i określ kiedy mają się one wydarzyć. Ponadto możesz także korzystać z kalendarza i zapisywać zadania ad-hoc, które pojawia się w ciągu dnia, z którymi chcesz coś zrobić.

Pamiętaj, że życie bywa czasem bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Nie staraj się zapełnić swojego kalendarza co do minuty, weź poprawkę na różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą się wydarzyć. Uwzględniaj potrzebę przemieszania się z miejsca na miejsce, czas na przerwy, posiłki itp.

Cel jest to marzenie z datą wykonania„. – Napoleon Hill

#3 Przeglądaj cele i śledź swoje postępy

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie nie są zorientowani na cel i nie osiągają swoich celów, jest taki, że nie robią przeglądu celów i nie śledzą swoich postępów.

Dla niektórych osób wyznaczanie celów jest jednorazowym procesem. Uznają, że wystarczy raz zapisać cele, a wyniki przyjdą w zasadzie automatycznie same. To jest oczywiście złe podejście. Kluczowe rzecz jasna w osiąganiu celów jest działanie.

Poza tym określanie celów to ciągły proces, w którym musisz stale sprawdzać aktualność swoich celów, monitorować swoje postępy i aktywnie śledzić uzyskiwane wyniki.

Dlatego musisz stale przeglądać swoje cele, aby przypominać sobie, co chcesz osiągnąć i co musisz zrobić, aby się tam dostać. Sprawdzać, czy Twoje cele są nadal aktualne, może trzeba je przeformułować, bo sytuacja się zmieniła albo pojawiły się nowe cele.

Kolejnym ważnym powodem, dla którego powinieneś regularnie sprawdzać swoje cele, jest to, że chcesz, aby dobrze zapisały się w Twojej podświadomości. Większość ludzi nie osiąga pożądanych rezultatów, ponieważ nie dokonują regularnego przeglądu swoich celów, co powoduje, że zapominają o swoich celach. Tracą zapał i motywację do ich osiągnięcia, a to ostatecznie powoduje rezygnację.

Nie dopuść do tego, aby Ci się to przydarzyło. Postaraj się codziennie przeglądać swoje cele. Zapisuj i śledź postępy w ich realizacji. Dzięki temu będziesz na bieżącą myślał o tym do czego dążysz i na jakim etapie realizacji jesteś. Każdy kolejny nawet niewielki sukces i postęp będzie Cię motywował do działania. Jeśli Twoje wyniki nie będą takie jak się spodziewałeś, monitorując je na bieżąco będziesz mógł określić co zrobić, aby je poprawić.

„Nie dotarłem jeszcze do mety, ale jestem bliżej niż wczoraj”.

#4 Stosuj regułę 90/90/1

Bez działania żaden wartościowy cel nie zostanie osiągnięty. Można planować, rozmyślać i zapisywać zadania w kalendarzu, ale bez ich faktycznej realizacji nic się nie uzyska. Każdego dnia powinniśmy robić coś co przybliża nas do osiągnięcia naszego celu. Aby zwiększyć szanse na powodzenie naszych działań, możemy stosować metodę 90/90/1.

Ta praktyczna reguła została wypromowana przez Robina Sharmę. Autora książkowych bestselerów m.in. „Mnich który sprzedał swoje Ferrari„, trenera i mówcę motywacyjnego. Robin uważa, że jeśli chcesz być zorientowanym na cel i robić postępy w życiu, po prostu zastosuj się do zasady 90/90/1. Ta zasada mówi, że przez następne 90 dni każdego dnia spędzaj 90 minut, aby wykonać jedną rzecz, która doprowadzi Cię do Twoich celów.

Jeśli Twoim celem jest np. napisanie książki, pomyśl, co jest tą jedyną rzeczą, którą możesz robić, aby uzyskać postęp i osiągnąć swój cel. Dla pisarza, będzie to rzecz jasna pisanie swojego tekstu. Dlatego zobowiązuj się do stosowania zasady 90/90/1, pisząc wysokiej jakości treści przez 90 minut każdego dnia przez następne 90 dni.

Możesz zastosować tę zasadę do każdej innej dziedziny swojego życia. Jeśli chcesz schudnąć, dowiedz się, co możesz zrobić, aby stracić na wadze. Następnie zobowiązuj się do wykonywania konkretnej pracy przez 90 minut dziennie przez następne 90 dni.

Postępuj zgodnie z zasadą 90/90/1, jak sugeruje Robin Sharma, a sam siebie zadziwisz ile potrafisz osiągnąć.

Możesz też wypróbować inną metodę, która również opiera się na codziennej realizacji zadań, które przybliżają nas do naszych celów – Reguła Pięciu. Protestuj i sprawdź, która z tych metod lepiej sprawdza się w przypadku Twoich celów.

„Ścieżką do sukcesu jest podjęcie ogromnego, zdeterminowanego i silnego działania”. – Tony Robbins

#5 Nawiązuj kontakty i buduj relacje z właściwymi ludźmi

Mówca motywacyjny i trener Jim Rohn miał rację, kiedy powiedział: „Jesteś średnią z pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu„. Jeśli chcesz być zorientowany na cel, po prostu przebywaj i nawiąż kontakty z ludźmi, którzy są również zorientowani na cele.

Osoby zorientowane na cel z reguły chętnie będą mówić o swoich marzeniach i celach oraz o tym, jak zamierzają się tam dostać. Są absolutnie podekscytowani perspektywą realizacji swoich celów i planów. Jeśli się ich o to poprosi chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami. Z reguły są też bardzo pozytywnie i optymistycznie nastawieni do życia. Bije od nich pozytywna energia, którą w pozytywny sposób zarażają innych.

Kiedy rozmawiasz z innymi ludźmi, temat rozmowy jest ważny, ponieważ wpływa na Twoje myślenie i samopoczucie. Ludzie, którzy żyją bezcelowo i niewiele w życiu osiągają, często są przesiąknięci negatywnością. Mówią i obgadują innych, bywają zawistni. Obwiniają za swoją sytuację inne osoby oraz okoliczności. Często znajdują wymówki, dlaczego zrobienie czegoś jest niemożliwe.

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest znaczne ograniczenie czasu spędzanego z negatywnymi osobami. Jeśli to możliwe w ogóle nie utrzymuj z nimi kontaktu. Drugim krokiem jest nawiązanie relacji z innymi osobami, które podobnie do Ciebie są nastawione na cel i cechuje ich pozytywne nastawienie do życia. Osobami ambitnymi, które będą Cię wspierać i motywować do rozwoju i większych osiągnięć.

„Robię postępy, bo otaczam się ludźmi mądrzejszymi od siebie i uważnie ich słucham. Zakładam też, że każdy wie na dany temat więcej ode mnie”. — Henry J. Kaiser

#6 Zapisuj swoje cele

Jest to częstszy błąd, który wiele osób popełnia. Nie docenia mocy zapisywania swoich celów.

Gdy przelewasz swoje cele na papier, po prostu pokazujesz, że jesteś wystarczająco zaangażowany i poważnie myślisz o ich osiągnięciu. Wysyłasz sygnał, że Twoje cele są dla Ciebie naprawdę ważne. To właściwe dlatego zawracasz sobie głowę ich spisywaniem.

Ludzie, którzy nie podchodzą poważnie do swoich celów i nie są im w pełni oddani, nigdy ich nie zapisują. To jest różnica między kimś, kto jest zaangażowany, a kimś, kto nie jest. Dodatkowo, kiedy zapisujesz swoje cele, mówisz swojej podświadomości, że są to istotne dla Ciebie pomysły, które pragniesz z całego serca osiągnąć. Dzięki temu Twoja podświadomość będzie pracować 24/7, aby wymyślić różne sposoby jak możesz uzyskać to czego chcesz.

To co musisz zrobić, jest proste, po prostu zapisuj swoje cele i uczyń to swoim nawykiem. Pamiętaj, że chcesz zakorzenić swój pomysł osiągnięcia swoich celów w swojej podświadomości.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, że warto zapisywać swoje cele sprawdź: 7 powodów dla których powinieneś zawsze zapisywać swoje cele

„CELE, KTÓRE NIE SĄ ZAPISANE, SĄ TYLKO ŻYCZENIAMI”.

#7 Bądź w 100% zaangażowany

Wreszcie, jeśli chcesz być bardziej zorientowany na cel, musisz być w 100% zaangażowany w ich realizację. W tym miejscu wiele osób zawodzi, szczególnie gdy sytuacja staje się trudna i pojawiają się problemy, porzucają oni swoje cele.

Na przykład, jeśli chcesz codziennie ćwiczyć na siłowni, musisz być w 100% zdeterminowany i trzymać się tego co sobie postanowiłeś. Nie możesz odpuszczać tylko dlatego, że np. dziś pada deszcz i nie za bardzo Ci się chce wychodzić z domu. Musisz działać zgodnie ze swoimi celami. Robić to co konieczne, czy Ci się w danym momencie chce czy też nie.

To co może pomoc w zachowaniu dyscypliny i 100% zaangażowaniu, to posiadanie „partnera odpowiedzialności”. Osoby, czy grupy wsparcia, która zna nasze cele, wie co chcemy osiągnąć i przed którą jesteśmy odpowiedzialni za nasze wyniki. Dla niektórych z nas jest to dobry sposób na utrzymanie motywacji. Ogólnie nie lubimy zawodzić, a gdy ktoś nasz rozlicza z wykonania, angażujemy się bardziej w realizację.

Osoby zorientowane na cel to ludzie, którzy są zaangażowani w osiąganie swoich celów. Są gotowi zrobić wszystko, aby dość tam gdzie sobie określili, że dojdą. A czy Ty jesteś?

„Większość ludzi, którzy nie spełniają swoich marzeń, ponosi porażkę nie przez brak możliwości, a przez brak zaangażowania”. – Zig Ziglar

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 7 sposobów, co zrobić aby być bardziej zorientowanym na swoje cele.

Pamiętaj orientacja na cel zależy od Ciebie. Wyznaczaj sobie klarowne i inspirujące cele. Naucz się planować i określać priorytety swoich działań. Podejmuj zdeterminowane działanie każdego dnia, które przybliży Cię do osiągnięcia celu. Monitoruj i śledź swoje postępy. Wykazuj gotowość do zmiany podejścia, jeżeli obecne nie przynosi pożądanych efektów. Buduj sieć kontaktów i trwałe relacje, które będą Cie wspierać. Bądź zaangażowany i wytrwały w dążeniu do wyznaczonych celów. Jeśli to zrobisz jest spora szansa, że uzyskasz to do czego dążysz.

Jeśli potrzebujesz więcej skutecznych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć to czego pragniesz sprawdź też koniecznie 12 kroków do wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu

A Ty jakie masz sposoby, aby być bardziej zorientowanym na cel? Co sprawdza się Twoim przypadku. Napisz w komentarzu.