Jak szybciej podejmować decyzje? Zwlekanie i nadmierna analiza każdej decyzji, którą podejmujesz, jest uciążliwym nawykiem. Niemal każdy z nas od czasu do czasu temu ulega. Nasze poczucie niepewności skłania nas do dogłębnego przemyślenia czy aby na pewno wybrać ten wariant, opcję czy kierunek. Zbieranie większej ilości danych i szukanie dodatkowych informacji na temat każdego potencjalnego wyniku naszej decyzji może sprawić, że zamiast zbliżać się do celu tracimy niepotrzebnie czas.

Decyzje podejmujemy przez cały dzień, każdego dnia, na przykład na temat tego, w co się ubrać, co kupić w sklepie spożywczym, co zjeść na obiad itp. Są to stosunkowo proste decyzje do podjęcia. Tyle tylko, że te małe decyzje mogą zacząć się piętrzyć i zbyt wiele decyzji, które trzeba rozstrzygnąć może nas stresować – a wtedy trudniej nam jest podejmować decyzje, które mają większe znaczenie. Takie jak np. decyzje dotyczące kierunku studiów, wyboru partnera życiowego, zmiany pracy, strategii biznesowej itp. W natłoku małych decyzji, te ważniejsze albo odkładamy na później albo podejmujemy pochopnie mając rozproszoną uwagę i w konsekwencji ich żałujemy. Żadne z tych rozwiązań, prokrastynacja czy zbyt szybkie podejmowanie błędnych decyzji nie jest dobre. Jak więc pozbyć się strachu przed podejmowaniem decyzji i zapanować nad chaosem i lawiną myśli w naszym umyśle, aby szybciej podejmować lepsze decyzje?

Oto kilka wskazówek jak szybciej podejmować lepsze decyzje. Możesz używać tych sposobów, aby zacząć podejmować dobre i szybkie decyzje w życiu osobistym i zawodowym.

“Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru”. – Éric-Emmanuel Schmitt

Jak szybciej podejmować decyzje?

#1 Trzymaj się swojej misji

Szczególnie w przypadku biznesu i firm ważne jest, aby każda podjęta przez Ciebie poważna decyzja mieściła się w zakresie Twojej misji. Misja w przypadku organizacji przeważnie zawiera w sobie krótki, precyzyjny manifest najważniejszych celów, credo oraz wyjaśnia powód istnienia. Można to również przełożyć na nasze życie osobiste. Warto mieć określony personalny cel i misję życiową, która w pewien sposób wyznacza kierunek naszych działań. Zarówno jeśli chodzi o biznes jak i życie prywatne z reguły nie mamy nieograniczonych zasobów fizycznych i psychicznych, aby zajmować się zbyt wieloma tematami na raz. Podejmując decyzje zawsze więc zadaj sobie pytanie, która opcja najlepiej przybliża Cię do celu Twojej misji, a wtedy wybór powinien być prostszy.

#2 Określ limit czasu na podjęcie decyzji

Aby szybciej podejmować decyzje wyznacz sobie limit czasu na podjęcie decyzji, który pomoże Ci skupić się na danej decyzji, a nie na tym, że Twój umysł będzie błądził i się rozpraszał, a Ty będzie odwlekał z wyborem. Jeśli z góry wiesz ile czasu masz na podjęcie decyzji, będziesz bardziej skoncentrowany. Pod presją czasu musisz szybciej dotrzeć do sedna sprawy i szybko zebrać wszystkie za i przeciw, aby podjąć decyzję.

#3 Wprowadź dzienny limit decyzji do podjęcia

Podobne rozwiązanie do poprzedniego. Mając na względzie, że z każdą kolejną decyzją, którą podejmujemy wyczerpują się nasze zapasy energii umysłowej, zobowiązuj się do podejmowania określonej liczby decyzji dziennie. Jeśli zaczniesz śledzić, ile i jakie decyzje podejmujesz, zaczniesz je lepiej rozumieć. Zobaczysz ile z tych decyzji jest ważnych, a ile o małym znaczeniu. Być może cześć z nich  można komuś delegować lub w jakiś inny sposób zautomatyzować. Mając większą świadomość na temat ilości i charakteru swoich decyzji z czasem będziesz wstanie podejmować je sprawniej i szybciej.

#4 Unikaj zmęczenia decyzyjnego

Badania pokazują, że każda z naszych decyzji w znaczący sposób wyczerpuje energię mentalną, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania procesów poznawczych. W stanie zmęczenia decyzyjnego (wyczerpania energii mentalnej) albo podejmujemy bezmyślne decyzje, albo poddajemy się sytuacji, nie robimy nic i pozwalamy, aby okoliczności za nas zdecydowały.

Zmęczenie decyzyjne pozbawia nas skupienia i wyczerpuje energię psychiczną. Setki trywialnych codziennych decyzji pogarszają naszą zdolność koncentracji. Staraj się usystematyzować małe decyzje, aby nie musieć poświęcać zbyt dużo uwagi na drobiazgi. Mogą Ci w tym pomóc listy zadań do zrobienia oraz wyrabianie w sobie dobrych nawyków. Nawyki pozwalają nam działać w bardziej automatyczny sposób, dzięki czemu w mniejszym stopniu musimy podejmować decyzje na bieżąco. Oszczędzając cenną energię umysłową, kiedy pojawi się ważna decyzja, będziesz w większym stopniu gotów poświęcić całą swoją uwagę na jej podjęcie.

#5 Kontroluj, co możesz kontrolować

Przestań się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu. Ważne jest, aby skupić się na tym, co jest pod Twoją bezpośrednią kontrolą i wpływem. Zamartwienie się o rzeczy spoza obszaru Twojej kontroli spowoduje opóźnienie decyzji. Im bardziej koncentrujesz się na tym, co możesz kontrolować, tym szybciej podejmujesz większe i ważniejsze decyzje. W przypadku biznesu, ale może mieć to też zastosowanie w życiu prywatnym, nie bój się delegować części zadań i decyzji na inne osoby. Odciąży Cię to od samodzielnego podejmowania decyzji w każdej możliwej sprawie i pozwoli skoncentrować się na decyzjach, które faktyczne Ty powinieneś podjąć.

#6 Naucz się rozpoznawać wzorce

Większość codziennych spraw jest podobna do innych scenariuszy i przypadków, których już doświadczyliśmy w przeszłości. Rozumiejąc to, możesz szybko zmapować szereg wcześniejszych doświadczeń i ich wyników. Wykorzystaj je, aby uzyskać najskuteczniejszą decyzję w obecnej sprawie, która wymaga podjęcia decyzji. Z biegiem czasu, gdy będziesz podejmować coraz więcej decyzji, ich szybkość i jakość ulegną poprawie.

#7 Zaprzyjaźnij się z niepewnością

Zwłaszcza w biznesie firmy często wygrywają prędkością, w szczególności dotyczy to startup’ów. Kiedy próbujesz zrobić coś nowego, nie będziesz miał 100 procent potrzebnych informacji; nie zawsze są dostępne wszystkie dane, raporty branżowe lub najlepsze praktyki, więc zaakceptuj, że popełnisz błąd i podejmiesz złą decyzję. Postaraj się podejmować możliwie szybko, jak najwięcej decyzji, a następnie je wykonać i wyciągaj na ich podstawie wnioski na przyszłość.

#8 Zdecyduj, czy decyzja może zostać cofnięta

Jeff Bezos twórca Amazon i najbogatszy obecnie człowiek na świecie, powiedział kiedyś, że istnieją dwa rodzaje decyzji: decyzje, które możesz cofnąć i decyzje, których cofnąć nie możesz. Miej to na uwadze podczas podejmowania decyzji, aby podejmować je szybciej zwłaszcza, gdy prowadzisz jakiś biznes. Jeśli decyzja może zostać odwołana i cofnięta po jej wdrożeniu, nie marnuj czasu na niezdecydowanie. Zdecyduj, wdróż w życie, oceń efekty i skoryguj kierunek w razie potrzeby.

“Życie polega na podejmowaniu decyzji”.

Jak podejmować lepsze decyzje?

Szybkość podejmowania decyzji jest bardzo ważna, liczy się jednak też ich jakość i trafność. Co może Ci w tym pomóc:

#1 Prześpij się ze swoją decyzją

Jeśli jesteś naprawdę zmęczony zarówno fizycznie jak i psychicznie, nie podejmuj znaczących decyzji (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych – warto określić co taka sytuacja oznacza). Zregeneruj siły, wyśpij się dobrze i odpocznij, aby uzyskać świeżą perspektywę. Kiedy jesteś wypoczęty podejmujesz z reguły lepsze decyzje niż w sytuacji zmęczenia i stresu.

#2 Nie podejmuj decyzji pod presją

Jeśli ktoś naciska na Ciebie, abyś się na coś zgodził i oczekuje by podjąć decyzję w tej chwili (z wyjątkiem krytycznych decyzji dotyczących życia czy śmierci) jeśli nie jesteś przekonany jaką decyzję podjąć możesz odpowiedzieć: “Jeśli muszę zdecydować teraz, to odpowiedź brzmi – “Nie”. Jeśli będę miał czas na zastanowienie i zapoznanie się bliżej z faktami, być może moja decyzja będzie inna. Czy w tej sytuacji, chcesz abym podjął decyzję teraz, czy jednak poczekasz, aż to przemyślę?”. Chodzi o to, że w sytuacjach stresowych, pod presją łatwo o popełnienie błędu, nadmierny pośpiech nie zawsze jest wskazany, czasem warto chwilę odczekać, aby podjąć lepszą decyzję.

#3 Zasięgnij rady

Z reguły nie jesteśmy ekspertami w każdej możliwej dziedzinie. W wielu obszarach są ludzie mądrzejsi od nas z większym doświadczeniem. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zasięgnąć porady doradcy czy eksperta w danej materii. Za taką usługę często będziemy musieli zapłacić, jednak przy ważniejszych decyzjach ten koszt, będzie mniejszy niż sytuacja, w której sami podejmiemy błędną decyzję. Oczywiście posłuchanie doradcy nie gwarantuje, że decyzja faktycznie będzie dobra, natomiast zwiększa to szanse. Jeśli nie masz pieniędzy na doradców lub sytuacja jest mniejszej wagi możesz też spytać o zdanie znajomych, rodzinę, współpracowników, aby uzyskać ich opinię na ten temat. Na tej podstawie możesz podjąć decyzję. Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność za Twoje decyzje zawsze jest po Twojej stronie, bez względu na to kto Ci ją zasugerował.

#4 Rozważ za i przeciw

To oczywista wskazówka, aby analizować korzyści i koszty danej decyzji, jednak jest ona bardzo pomocna, aby podejmować lepsze decyzje. Określ maksymalną korzyść z decyzji, zakładając, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Następnie zadaj sobie pytanie, załóżmy, że nic nie idzie po mojej myśli? Przypuśćmy, że to co sobie założyłem się nie realizuje i nie rozwija tak, jak tego oczekiwałem? Jaka jest moja maksymalna ekspozycja na ryzyko? Co bym stracił? Takie przemyślenie tematu pod kątem maksymalnych zysków i strat pozwala lepiej zrozumieć potencjalne konsekwencje naszej decyzji.

#5 Spójrz z szerszej perspektywy

Jeśli masz zamiar podjąć ważną dla Ciebie decyzje pomyśl jak ta decyzja wpłynie na wszystkie istotne obszary Twoje życia – osobistego, rodzinnego, zawodowego, finansowego, fizycznego, umysłowego czy duchowego? Zastanów się, czy to, co ewentualnie utracisz, jest rekompensowane przez to, co zyskujesz. Jest to w pewien sposób podobne do #4 i rozważania za i przeciw, jednak w tym przypadku patrzymy z szerszej perspektywy, odwołujemy się do naszych wartości, tego co jest dla nas na prawdę ważne w życiu.

“Nauczyłem się podejmować decyzje. Trzeba je dobrze przemyśleć, ale należy je podejmować.
Nawet złe są lepsze niż żadne, bo dzięki nim można się uczyć. Te niepodjęte są niczym innym jak ucieczką”. – Thomas Morgenstern

Podsumowanie

Oto poznałeś kilka skutecznych sposobów, jak można lepiej i szybciej podejmować decyzje. Wybierz z nich te, które mogą się sprawdzić w Twoim przypadku i wdróż je w życie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat sprawdzonych metod podejmowania decyzji przeczytaj też wpis Jak szybciej podejmować lepsze decyzje?

Możesz też sięgnąć po książkę w tym temacie profesor Noreena Hertz z University College London “Oczy szeroko otwarte“. Autorka ta uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych ekonomistek na świecie. A w 2001 brytyjski tygodnik „The Observer” okrzyknął ją jedną z czołowych myślicielek naszych czasów. Natomiast magazyn „Vogue” umieścił ją w gronie najbardziej inspirujących kobiet.

Noreena Hertz w swojej książce podpowiada nam, jak we współczesnym świecie poradzić sobie z zalewem informacji, dokonywać lepszych wyborów i podejmować mądre decyzje, kiedy stawka jest wysoka, a wynik naprawdę ważny. Książka ta w swoim założeniu ma pomóc nam wzmocnić kontrolę nad sobą na tyle, żebyśmy podczas podejmowania codziennych decyzji stali się ludźmi bardziej pewnymi siebie, którzy potrafią samodzielnie dokonywać inteligentnych wyborów oraz podejmować mądre decyzje. Znajdziemy w niej wiele przykładów i inspiracji jak lepiej podejmować decyzje i co kieruje nami w tym procesie, a z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Książka napisane jest przystępnym językiem i jest to pozycja godna polecenia dla wszystkich osób, które chcą podejmować w życiu lepsze decyzje.

A Ty jakie masz sposoby na podejmowanie lepszych i mądrzejszych decyzji? Podziel się swoją wiedzą i opinia w komentarzu.