Życie wydawało się o wiele prostsze, kiedy byliśmy dziećmi. Nie sądzisz? Było o wiele mniej powodów do zmartwień i więcej rzeczy i sytuacji, które sprawiały, że czuliśmy się szczęśliwi. Zdumiewające było, jak niektóre proste wydarzenia wywoływały wielki uśmiech na naszej twarzy. Zwykła zabawka pod choinę potrafiła spowodować w nas radość i uczucie szczęścia.

Wraz z wiekiem, nasz świat staje się większy, a my zyskujemy nowe doświadczenia, zdarza się, że zaczynamy postrzegać szczęście, jako coś trudnego do osiągnięcia i nie zawsze dostrzegamy je we własnym życiu. Dlaczego tak trudno jest być szczęśliwym, kiedy się starzejemy? Cóż, kiedy byliśmy dziećmi, byliśmy całkowicie skupieni na sobie, wszystko co robiliśmy, robiliśmy, aby czuć się dobrze. Jako dorośli pozwalamy w pewien sposób społeczeństwu zdefiniować pojęcie szczęścia, poddajemy się normom społecznych i ogólnym oczekiwaniom dotyczącym tego jak powinno wyglądać życie. Jednak gdzie my jesteśmy w tej historii? Powinniśmy szukać szczęścia w środku i przestać robić rzeczy, które nam w tym nie pomagają.

„Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych”. – Dale Carnegie

Co powinieneś przestać robić, aby zwiększyć poczucie szczęścia?

#1 Przestań ignorować własne potrzeby

Próba zadowolenia wszystkich jest misją niemożliwą. Nigdy nie będziesz wstanie tego zrobić. Kiedy dbasz o potrzeby wszystkich innych, kto zajmuje się Twoimi? Często bywa tak, że nikt. Jeśli nie myślisz o sobie i o tym co możesz zrobić, aby być szczęśliwym, jest wielce prawdopodobne, że nikt inny tego za Ciebie nie zrobi. Taka jest niestety smutna prawda. Im szybciej sobie to uświadomisz, tym lepiej.

Co powinieneś zrobić zamiast tego? Każdy jest inny i nikt nie wie lepiej od Ciebie, czego tak naprawdę chcesz i potrzebujesz. Usiądź więc w jakimś spokojnym i przyjemnym miejscu, poświęć chwilę, aby pomyśleć o swoich pragnieniach. Określ własne potrzeby. Wycisz zewnętrzne głosy i opinie, podążaj za swoimi emocjami i myślami, a one powiedzą Ci, czego potrzebujesz.

„Wszystko w twoich rekachŻycie to twoja historia, spraw by była piękna”.

#2 Przestań porównywać się z innymi

Nie ma dwóch takich samych ludzi, no może za wyjątkiem rodzeństwa bliźniaków, ale nawet w tym przypadku pewne różnice istnieją. I to jest cudowne. Będąc wyjątkowymi takimi jakimi jesteśmy, nie ma sensu porównywać się z innymi ludźmi. Po prostu stajemy się przez to nieszczęśliwi i często zawistni o rzeczy, których nie mamy. Powinniśmy wierzyć w naszą podróż życia i że wszystko, czego pragniemy, znajdzie drogę do nas we właściwym momencie.

Przestań spędzać długie godzin przyglądając się „doskonałemu” życiu innych osób w mediach społecznościowych. Ich życie może nie być tak cudowne jak to widać na prezentowanych zdjęciach. Zamiast tego skup się na swoim życiu i na tym jak je ulepszyć. Zacznij wprowadzać prawdziwe zmiany, zamiast tylko wpatrywać się w ekran komputera czy smartfona. Nie narzekaj, jak niektórzy ludzie mają wszystko, jak pewnie łatwo im to przychodzi i zacznij pracować nad osiągnięciem swoich celów.  Pomyśl o tym jak wiele już dokonałeś oraz jak daleko możesz jeszcze zajść i dużo osiągnąć jeśli tylko uwierzysz w swoje możliwości i podejmiesz ukierunkowane działanie. Pamiętaj też, aby nagradzać się za swoje nawet małe osiągnięcia i sukcesy.

„Nie porównuj się z nikim innym na świecie. Jeśli to robisz, to siebie obrażasz!” – Bill Gates

#3 Przestań stawiać się bać

Strach i obawa powstrzymuje nas od doświadczania wielu wspaniałych rzeczy. Ogranicza nas i uniemożliwia nam poczucie szczęścia. Jeśli ciągle boisz się wszystkiego odizolujesz się też od wielu okazji i nowych możliwości. Jednak jeśli zmusisz się do pokonania swoich lęków, zobaczysz, że nie ma żadnych ograniczeń co do tego, co możesz zrobić. Uświadomisz sobie, że Twoje życie jest w Twoich rękach.

Traktuj każdą sytuację, której się obawiasz, jako krok, który przybliża Cię, aby stać się lepszym człowiekiem. Jakie lęki Cię powstrzymują? Kiedy określisz czego się boisz łatwiej będzie Ci to pokonać. Pokonanie swoich obaw i ograniczeń może nie nastąpi z dnia na dzień, jednak jeśli nawet stopniowo będziesz przesuwać granice swojego komfortu zobaczyć na jak wiele Cię stać.

„Przestań bać się tego, co może pójść źle. Skup się na tym, co może pójść dobrze”.

#4 Przestań się źle czuć gdy popełnisz błąd

Jeśli nie popełniasz błędów w pewien sposób oznacza to, że nie stawiasz przed sobą wyzwań i ogranicza to też Twoje szanse na osobisty rozwój. Nie chcąc popełniać błędów, nie będziesz próbować nowych rzeczy i uczyć się nowych umiejętności. Błędy są cennymi lekcjami, które będziemy pamiętać i jeśli wyciągniemy z nich wnioski na przyszłość, sprawią, że będziemy lepsi.

Nie patrz na błędy jako coś złego i krępującego. Pozbądź się wstydu, który może się w Tobie pojawiać z powodu błędów, które popełniasz. Z każdą kolejną próbą będziesz bardziej doświadczony i pewniejszy swoich umiejętności. Za każdym razem, gdy popełnisz błąd, pamiętaj, że będzie on bardzo pomocny w przyszłości, na drodze do Twojego rozwoju.

„Błędy bolą, ale to one pokazują nam… Czego nie robić w przyszłości”.

#5 Przestań oddawać swoje szczęście w ręce innych

Jeśli nie kochasz siebie i nie wiesz, jak być szczęśliwym na własną rękę, nikt inny nie może tego zrobić za Ciebie. Szczęście jest w Tobie, a nie na zewnątrz. I nikt nie może wypełnić tej pustki, jeśli nie jesteś szczęśliwy. Poza tym nikt nie jest w Twojej skórze i nie wie, co jest dla Ciebie najlepsze.

Jeśli możesz poświęć kilka dni i bądź sam, tylko Ty i Twoje myśli. Zrób coś relaksującego i dowiedz się, co Cię uszczęśliwia i co możesz zrobić, by czuć się szczęśliwy nawet kiedy jesteś samemu. Nikt nie może podjąć właściwych decyzji za Ciebie, ponieważ jest to coś, z czym Ty żyjesz, a nie inni ludzie. Nie chodzi o to, aby nie rozwijać relacji i być samemu, ale o to aby poprzez samotność lepiej rozumieć siebie.

Dopiero w samotności człowiek jest naprawdę sobą„, – José Ortega

#6 Przestań próbować przejąć kontrolę nad wszystkim

Życie jest do pewnego stopnia nieprzewidywalne i to jest jego piękno. Próba kontrolowania wszystkiego w swoim życiu jest jak próba kontrolowania pogody – po prostu nie jest to możliwe. Podobnie jak w naturze jest deszcz i burza, ale jest też słońce i tęcza. Nie ma sensu zwracać uwagi na coś, czego po prostu nie można zmienić. Sztuką jest iść z prądem i wyczekiwać z ochotą na nieznane. Życie byłoby zupełnie nudne, gdyby wszystko było z góry zaplanowane.

Staraj się nie planować każdego kroku każdego dnia w najdrobniejszych szczegółach i co do minuty. Prawie zawszę pojawią się jakieś nieprzewidywalne sytuacje. Oczywiście warto planować i być zorganizowanym, aby nie tracić czasu, jednak zbyt szczegółowe plany mogą przeszkadzać i frustrować zamiast pomagać. Staraj się zachować spokój, gdy sprawy nie idą zgodnie z Twoimi pierwotnymi założeniami. Na pewno ostatecznie sobie ze wszystkim poradzisz. Nie rób super szczegółowych planów, pamiętaj o pewnym buforze na nieprzewidziane zdarzenia i zawsze bądź gotowy na improwizację i zmianę kierunku.

„Nie marnuj swojego czasu na rzeczy, na które nie masz wpływu”.

#7 Przestań żyć zgodnie z oczekiwaniami innych osób 

Wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa, a każde społeczeństwo zawsze będzie miało swoje normy społeczne i standardy, zgodnie z którymi ludzie powinni żyć. Jednak próba osiągnięcia tych standardów automatycznie nie sprawi, że będziesz szczęśliwy. Dlaczego musisz wziąć ślub przed 30? Dlaczego musisz się nawet pobrać, jeśli tego nie chcesz? Dlaczego powinieneś iść na studia, jeśli masz inny pomysł na swoje życie?

Nigdy nie będziesz wstanie zadowolić wszystkich, więc po prostu podążaj za głosem serca i rób to, co do Ciebie należy. Daj z siebie wszystko co najlepsze. Zapomnij o tym, czego inni oczekują, i twórz własne cele. Podążaj drogą życia, którą sam sobie określisz. Bądź jednak świadomy, że jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje i wybory.

„Bądź architektem swojego życia”.

#8 Przestań dążyć do perfekcji

Nie ma czegoś takiego jak doskonałość. Próbując osiągnąć „perfekcję„, zmarnujesz cenny czas i energię, doprowadzając się do szaleństwa, jeśli chcesz, aby wszystko było idealne.

Wykorzystaj tę energię do czegoś bardziej kreatywnego. Dążenie do perfekcji to niekończąca się walka, więc przestań się tak bardzo starać. Nie chodzi tutaj o obniżanie standardów i fuszerkę, ale o umiejętność powiedzenia sobie „dość” – ten efekt jest wystarczająco dobry. Jeśli zmagasz się od czasu do czasu z perfekcjonizmem sprawdź: Jak perfekcjonizm miesza Ci w głowie?

„Bądź najlepszym niedoskonałym sobą, jakim zdołasz”. – Julian Baggini

#9 Przestań próbować uszczęśliwiać innych zapominając o sobie

Może to brzmi samolubnie, jednak musisz postawić siebie na pierwszym miejscu. Jeśli ciągle będziesz się starał uszczęśliwiać innych, będziesz nieszczęśliwy, ponieważ nigdy nie będziesz miał czasu dla siebie. Bycie trochę samolubnym nie zawsze jest złe. Przekonasz się, że jeśli będziesz szczęśliwy i spełniony, ludzie wokół Ciebie też poczują się lepiej.

Każdego ranka, kiedy wstaniesz, zrób coś dla siebie. Zapomnij choć na chwilę o wszystkich innych i zrób coś, co lubisz. Zafunduj sobie coś miłego za każdym razem, gdy wykonasz jakieś wymagające zadanie. Rozpieszczaj się od czasu do czasu, bo nikt inny może tego dla Ciebie nie zrobić.

„Nie wiem, co jest kluczem do sukcesu, ale kluczem . … Nie wiem, co jest kluczem do sukcesu, ale kluczem do klęski jest chcieć zadowolić wszystkich”.

#10 Przestań odkładać swoje marzenia na później

Nigdy nie ma idealnego czasu na realizację swoich marzeń. Warunki nigdy nie będą idealne, a im dłużej czekasz, tym trudniej będzie Ci zacząć.

Jeśli w głębi siebie czujesz, że masz pasję, która Cię napędza, zacznij od razu to robić, nie czekaj na lepsze okoliczności. Kiedy robisz coś, co kochasz Twoje zadowolenie rośnie. Jeśli chcesz zmienić pracę lub zrezygnować z niej, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, nie bój się i działaj już teraz. Nawet jeśli Ci się nie uda, nauczysz się dużo z tego doświadczenia.

„Pasja i zadowolenie idą z sobą w parze”.

#11 Przestań myśleć, że to co sprawia, że inni są szczęśliwi, sprawi, że Ty będziesz szczęśliwy

Każda osoba na tej planecie jest wyjątkowa i nie ma uniwersalnej recepty na szczęście. Ktoś może czuć się szczęśliwy podczas wędrówki po górach, ale to nie znaczy, że będziesz czuć się z tego powodu tak samo zadowolony.

Na chwilę, zapomnij o innych ludziach i odkryj, co Ty lubisz robić. Nie bój się wypróbowywać nowych rzeczy i znaleźć to, co Tobie się podoba i daje Ci satysfakcję.

„Rób w życiu to, co uszczęśliwia Ciebie, a nie to, co uszczęśliwia innych!”

#12 Przestań czuć się źle będąc samotnym

Zawsze lepiej być samotnym niż żyć w nieszczęśliwym związku. Błędem jest pozostawać w jakieś relacji tylko dlatego, że boisz się samotności.

Jeśli naprawdę chcesz nawiązać znaczącą relację, najpierw musisz mieć sensowny związek z samym sobą. Tak więc, jeśli jesteś singlem, wykorzystaj czas na ponowne odkrycie siebie i tego czego naprawdę chcesz i kim jesteś. Wtedy będziesz wiedział, czego oczekujesz od następnej relacji, zamiast polegać tylko na swoim partnerze, aby Cię uszczęśliwił.

„Nie pozwól aby Twoje życie straciło sens przez kogoś, kto zwyczajnie nie był ciebie wart!”

#13 Przestań koncentrować się na tym, co Cię boli

Ból, cierpienie i przykre chwile są niestety nieuniknioną częścią naszego życia, ale jest to coś co przemija z czasem. Skupianie się na rzeczach, które sprawiają, że czujesz się źle, niepotrzebnie przedłuża te negatywne emocje.

Powinieneś  jeśli to możliwe starać się wyeliminować przyczynę bólu. Jeśli np. jakaś osoba stale Cię rani, prawdopodobnie nie powinna być częścią Twojego życia. Sprawdź, dlaczego cierpisz i spróbuj zmienić coś, zamiast myśleć tylko, jak źle się z tym czujesz.

„Każdy z nas ma jakąś przeszłość, lecz to przecież tylko dawne zdarzenia, nic więcej”.

#14 Przestań pracować zbyt mocno na przyszłość zapominając o teraźniejszości

Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość, a planowanie zbyt dużo i rozmyślanie za dużo o przyszłości, może sprawić tylko, że będziesz się martwić. Nigdy nie przeżyjesz teraźniejszości i stracisz wiele wspaniałych chwil, jeśli po prostu żyjesz całych czas w przyszłości.

Skoncentruj się na tym, co jest wokół Ciebie i co teraz robisz. Wypijając poranną kawę, nie myśl o rzeczach, które musisz zrobić, po prostu oddychaj i ciesz się kawą. Skupiając się na tu i teraz, poczujesz się bardziej pobudzony i skoncentrowany.

„Bądź tu i teraz. Po prostu tu i po prostu teraz. Bez oczekiwań i bez obaw, bez jutra i bez wczoraj, bez utrzymywania i bez odpychania. Z pełną przytomnością – tu i teraz.” Ole Nydahl

#15 Przestań zaniedbywać małe rzeczy w swoim życiu

Często wierzymy, że tylko wielkie rzeczy i ogromne sukcesy mogą nas uszczęśliwić, np. kupując drogi samochód czy duży dom czy dostając znaczący awans w pracy. To jest oczywiście przyjemne jednak codzienne małe rzeczy są kluczem do szczęścia, ponieważ mogą sprawić, że poczujemy się lepiej w każdej chwili, każdego dnia, podczas gdy wielkie rzeczy nie przychodzą tak często.

Znajdź co najmniej jedną małą rzecz, która sprawi, że będziesz szczęśliwszy każdego dnia, na przykład zjesz ulubione lody, przeczytasz dobrą książkę lub po prostu usiądziesz na chwilę w parku delektując się ciepłym słonecznym dniem. Pielęgnuj i praktykuj te małe przyjemności kiedy tylko masz taką okazję.

Ciesz się chwilą, dostrzegaj drobnostki, zarażaj uśmiechem, myśl pozytywnie, przytulaj codziennie, żyj całym sobą, kochaj mocno”.

Oto poznałeś 15 rzeczy, które powinieneś przestać robić, aby zwiększyć swoje poczucie szczęścia oraz kilka wskazówek co możesz zacząć robią, aby być bardziej szczęśliwym. Pamiętaj, że szczęście jest w Tobie i tylko od Ciebie zależy czy zagości w Twoim życiu.

Więcej na sposobów na szczęście znajdziesz: Szczęście – co robią szczęśliwi ludzie?

Rośnij w siłę!

A Twoim zdaniem, co powinniśmy robić, a czego unikać, aby odnaleźć szczęście w życiu. Podziel się proszę swoimi przemyśleniami w komentarzu.