Kiedy patrzymy na ludzi sukcesu zadajemy sobie pytanie, jak to osiągnęli i jaki jest ich sekret sukcesu? Możemy myśleć, że to ze względu na ich wrodzone talenty, zdolności i wiedzę, ale jest coś jeszcze znacznie ważniejszego: siła psychiczna. Mentalna siła daje moc i energię do ciężkiej pracy i zawsze podążania naprzód. Dzięki niej umiesz radzić sobie w trudnych sytuacjach i je przezwyciężać. Wszyscy posiadamy siłę umysłu, jednak w różnym stopniu rozwiniętą. Jeśli nauczysz się być bardziej twardy psychicznie, będziesz wstanie osiągnąć skuteczniej swoje cele i odnieść sukces.

„Nie ma nierealnych marzeń, są tylko psychiczne blokady”.

Oto 7 powodów, dla których mentalna siła jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu:

#1 Siła mentalna może pomóc odfiltrować nieprzydatne komentarze i opinie

Dbanie o to, co myślą inni, ich opinie i słuchanie cudzych rad może mieć ogromny wpływ na nasze działania. Próbując zadowolić innych, możemy zatracić naszą własną tożsamość. Jeśli jesteś silny psychicznie, będziesz wstanie skupić się całkowicie na swoim celu i trzymać się nieugięcie swoich wartości, nie zwracając uwagi na negatywne, rozpraszające Twoją uwagę i nieprzydatne komentarze.

Sprawdź: Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

#2 Siła mentalna może pomóc Ci uczyć się na błędach

Kiedy popełniamy błąd, wielu z nas próbuje znaleźć wymówkę i usprawiedliwienie dla swoich działań, aby uniknąć poczucia winy i odpowiedzialności. Nie powinno się tego robić. Jeśli usprawiedliwiamy nasze błędy, aby zmniejszyć naszą winę, to stawia nas to na ścieżce do ich powtarzania. Mentalna siła daje Ci możliwość uznania, że jesteś odpowiedzialny za swoje błędy. Przyznanie przed sobą, a czasem też przed innymi ludźmi, że jesteś w błędzie, pomoże Ci uniknąć popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Stanowi to też cenną lekcją, która umożliwia Twój rozwój poprzez wyciąganie wniosków ze swoich niepowodzeń.

#3 Siła mentalna może pomóc Ci wyjść z porażki

Nieuniknione jest stawianie czoła niepowodzeniom w naszym życiu, ale to jak sobie z nimi poradzimy, pokazuje, jak silni psychicznie jesteśmy. Podczas gdy, niektórzy ludzie po prostu rezygnują po porażce, ludzie silni mentalnie traktują ją jako kolejny etap i cenną lekcję na drodze do sukcesu i są wstanie szybko się z niej otrząsnąć oraz ruszyć dalej.

Aby lepiej radzić sobie z porażką przeczytaj: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

Głowa,głowa, mental, psychika – to jest podstawa!” – Tomasz Hajto

#4 Siła mentalna pomaga panować nad emocjami

Emocje towarzyszą nam na każdym kroku. Emocje mogą być naszym największym sprzymierzeńcem lub wrogiem, który działa destrukcyjnie, na naszą niekorzyść. W każdej drodze do sukcesu doświadczamy wielu emocji, a jeśli nie nauczymy się ich odpowiednio regulować i kontrolować, będą one wpływać na nasze decyzje i mogą prowadzić nas na niewłaściwą ścieżkę. Budując siłę psychiczną możesz panować nad swoimi emocjami i nie pozwolić im wyrwać się spod kontroli. Podejmować decyzji z pominięciem całkowicie logiki i rozumu. Nie powinno się dopuszczać do tego, aby emocje nas „zalewały” i przejmowały panowanie nad nami – mentalna siłą nam w tym pomaga.

Sprawdź: Po co nam emocje? Czy emocje są naszym sojusznikiem czy wrogiem?

#5 Siła mentalna może zapewnić odwagę, by stawić czoła naszym lękom

Nie lubimy znajdować się w nieznanych sytuacjach, które są poza naszą strefą komfortu, jednak bycie silnym psychicznie pozwala być wystarczająco pewnym siebie, aby znieść niewygodę i stawić czoła swoim lękom. Tylko poprzez nieustanne rzucanie sobie wyzwań i pokonywanie swoich obaw i lęku, będziesz mógł osiągnąć postęp w kierunku sukcesu.

Jeśli nie jesteś przekonany, aby wyjść poza własna strefę komfortu poznaj 5 powodów dla których warto wyjść poza swoją strefę komfortu

Aby panować lepiej nad swoim strachem sprawdź: 7 prostych kroków, aby przezwyciężyć strach

#6 Siła mentalna pomaga utrzymać wysokie poczucie własnej wartość

Niezależnie od celu, do którego próbujesz dotrzeć, w pewnym momencie podróży prawdopodobnie zaczniesz zadawać sobie pytania i zaczniesz wątpić, czy jesteś wystarczająco dobry lub wystarczająco zdolny, aby coś osiągnąć. Psychicznie silni ludzie wiedzą, ile są warci, jakie są ich mocne strony, a jakie słabości. Kiedy spotykają się z takimi sytuacjami i dopada ich zwątpienie, są wystarczająco silni i pewni, by zgasić głos wątpliwości, który się w nich rodzi i by iść dalej z wysoką samooceną.

Jeśli chcesz być bardziej pewny siebie przeczytaj: 10 najważniejszych cech i zachowań osób pewnych siebie oraz Jak zbudować pewność siebie?

#7 Siła mentalna może utrzymać Twoją motywację

Gdy jesteś zmotywowany, wszystko idzie gładko, ale co się stanie, gdy początkowy entuzjazm słabnie, pojawiają się trudności, a Twoja motywacja spada? Co robisz, gdy tracisz z oczu powód, dla którego coś robisz i chcesz rzucić wszystko? Właśnie wtedy siła umysłu jest Twoim sprzymierzeńcem i dobrze Ci służy. Pomaga Ci nie ustawać w wysiłkach, iść naprzód nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz już siły, aby to zrobić. Pomaga Ci odnaleźć moc w sobie i sprawia, że pamiętasz, jaki jest Twój cel i dlaczego w ogóle zacząłeś.

Sprawdź: Co to jest siła woli jak wpływa na Twój sukces?

Oto poznałeś 7 podstawowych powodów dla, których mentalna siła pomaga osiągnąć sukces. Budowanie mentalnej siły opiera się na regulowaniu swoich emocji, zarządzaniu myślami i zachowywaniu pozytywnego stosunku do życia, bez względu na sytuacje i okoliczności. Jeśli zainteresował Cię ten temat sprawdź też Czego ludzie silni psychicznie nie robią?

Nie ważne co robisz, bądź najlepszy. – Erik Bertrand Larssen

Jeśli chcesz wzmocnić swoją mentalną siłę i potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji, sięgnij po książkę Erika Bertranda Larssena – „Bez litości. Poznaj moc treningu mentalnego„. Erik Bertrand Larssen był zawodowym żołnierzem, służył w wojskach spadochronowych, ukończył także ekonomię. Uczestniczył w wielu misjach zagranicznych organizowanych pod egidą norweskich sił specjalnych. Ma również duże doświadczenie w biznesie. Dzięki jego książce możesz uczestniczyć w podróży Larssena, podczas której stawał się coraz silniejszą i odnoszącą sukcesy osobą. Znajdziesz w niej opis praktycznych metod i sposobów, które możesz samemu zastosować, aby stać się lepszą wersją samego siebie.

Buduj swoją mentalną moc. Rośnij w siłę!

A Ty co sądzisz o mentalnej sile i jej wpływie na osiąganie sukcesu? Jakie masz sposoby na wzmacnianie swojej psychiki? Podziel się swoją opinią w komentarzu.