Strona główna Rozwój Co to jest minimalizm? 5 zasad minimalizmu.

Co to jest minimalizm? 5 zasad minimalizmu.

rosnijwsile.pl Co to jest minimalizm? Jakie są zasady minimalizmu? Leo Babauta
rosnijwsile.pl Co to jest minimalizm? Jakie są zasady minimalizmu? Leo Babauta

Co to jest minimalizm? Minimalizm to styl życia, to pewien rodzaj filozofii, który polega na pozbyciu się wszystkiego co zbędę. To wyeliminowanie z życia tego co powoduje tłok, ogranicza naszą swobodę, odbiera radość i spokój ducha. Minimalizm ma na celu zrobienie miejsca na to co uwielbiamy i sprawia nam autentyczną przyjemność.

Odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia jest filozofia minimalistyczna. Minimaliści rezygnują z gromadzenia przedmiotów, konsumpcji i robienia zbędnych zakupów. Skupiają się na idei posiadania mniej, czerpania zadowolenia i korzyści z tego co już się posiada. Robienia tego co daje prawdziwe szczęście.

Według minimalistów otaczanie się przedmiotami i pozyskiwanie ciągle to nowych rzeczy w dłuższej perspektywie nie czyni nikogo szczęśliwym. Nieustana pogoń za pieniądzem, życie w ciągłym biegu i bycie wiecznie zajętym to jest coś czego powinniśmy unikać.

Przede wszystkim dla minimalisty ważna jest jakość, a nie ilość. Najważniejsze jest odkrycie tego co czyni nas szczęśliwymi i pozbycie się całej reszty. Nie chodzi tu o umartwianie się i życie pustelnika. Wręcz przeciwnie celem jest życie bogate przy niewielkim stanie posiadania. Robiąc mniej, ale z maksymalną jakością tego co się robi, można według minimalistów zyskać zdecydowanie więcej.

Leo Babauta, założyciel i twórca znanego na całym świecie bloga Zen Habits oraz autor książki „Minimalizm. Żyj godnie z filozofią minimalistyczną” wskazuje na 5 głównych zasad jakimi kierują się minimaliści. Poznaj te zasady, a może też uznasz, że warto wprowadzić do swojego życia ideę minimalizmu.

„Każdego dnia wzbudza się w nas fałszywą potrzebę posiadania czegoś, co jest nam zupełnie zbędne. Dla zrealizowania tych potrzeb jesteśmy w stanie pracować więcej, wpędzać się w długi, zaniedbywać relacje z bliskimi oraz tracić zdrowie, a w konsekwencji… trwonić nasze życie”.

Oto 5 zasad minimalizmu według Leo Babauta

#1 Pozbądź się zbędnych rzeczy

Usuń, ze swojego życia to z czego nie korzystasz i bez czego możesz się spokojnie obejść. Nie chodzi tu o pozbycie się wszystkiego, ale tylko tego czego nie potrzebujesz. Bądź wdzięczny za to co masz. Czerp zadowolenie z faktu, że już wystarczająco dużo posiadasz.

#2 Określ co dla Ciebie jest najważniejsze

Trzeba zadać sobie kilka pytań oraz udzielić szczerych i dobrze przemyślanych odpowiedzi:

  • Co jest dla mnie najważniejsze?
  • Co będzie miało największy wpływ na moje życie osobiste i zawodowe?
  • Co czyni mnie szczęśliwym?

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

#3 Wszystko musi być istotne

Jeśli coś robisz to musi być to warte robienia. Cokolwiek zatrzymujesz to musi być to warte zatrzymania.

#4 Wypełnij swoje życie radością i szczęściem

W minimalizmie nie chodzi tylko o pozbywanie się wszystkiego co zbędne. Równie ważne jest wypełnianie swojego życia czymś wspaniałym, co daje nam radość i spełnienie. Pozbywając się robimy przestrzeń na coś nowego i dobrego.

Sprawdź: Jak być szczęśliwym? PERMA prosty przewodnik do szczęścia

#5 Obserwuj i poprawiaj

Minimalizm nie jest punktem końcowym. Jest to proces naprzemiennego obserwowania, poprawiania i doświadczania. Zawsze można coś ulepszyć i robić lepiej niż robi się dzisiaj.

„Staraj się żyć wyłącznie z tym, co niezbędne, a radość czerp z działania, spędzania czasu z ludźmi, tworzenia, a nie posiadania i kupowania dóbr materialnych”. – Leo Babauta

Oto poznałeś 5 głównych zasad minimalizmu według Leo Babauta. W założeniu minimalizm to droga, która prowadzi do uzyskania wolności. Dzięki której będziesz miał więcej czasu. Mniej zmartwień. Będziesz czerpał więcej satysfakcji i przyjemności z życia.

Będziesz rozsądniej dysponował tym co posiadasz i zrobisz w swoim życiu miejsce na to co dla Ciebie jest na prawdę ważne. To sposób na ucieczkę od nadmiaru, jakim żyje dzisiejszy świat. Aby można się było skupić na tym, co dla nas ważne, co nadaje sens naszemu życiu i czyni nas szczęśliwymi.

Jeśli zainteresowała Cię idea minimalizmu i chciałbyś się dowiedzieć więcej sięgnij po książkę Leo Babauta „Minimalizm. Żyj godnie z filozofią minimalistyczną„.

Znajdziesz w niej sporo przykładów i inspiracji. Poznasz lepiej zasady minimalizmu. Dowiesz się jak możesz wprowadzić filozofię minimalizmu do swojego życia.

A Ty co sądzisz o minimalizmie? Napisz w komentarzu.

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.to
Don`t copy text!