Frustrację można określić jako zespół przykrych emocji związanych z niemożliwością realizacji potrzeby lub osiągnięcia określonego celu, pomimo dążenia do niego. Czasem frustrację definiuje się jako każdą sytuację, która wywołuje nieprzyjemne reakcje: ból, gniew, złość, nudę, irytację, lęk i inne formy dyskomfortu.

Statystyki pokazują, że wiele osób doświadcza frustracji. Frustrujemy się, mimo że może być to niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla ludzi wokół nas. Frustracja w skrajnych przypadkach może prowadzić do chronicznej depresji, myśli samobójczych i chorób psychicznych. Z tego powodu ludzie doświadczający frustracji próbują na różne sposoby z nią sobie poradzić. Te wysiłki nie zawsze są jednak skuteczne, ponieważ dotyczą często łagodzenia i eliminowania objawów frustracji, a nie przyczyn źródłowych.

Frustracja jest częścią życia i może wystąpić u każdego z nas. Nawet jeśli dziś nie jesteś sfrustrowany prędzej czy później coś może nie potoczyć się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami i poczujesz frustrację. Aby skuteczniej walczyć z frustracją, kiedy się pojawi, warto poznać główne czynniki, które we współczesnym świecie ją powodują.

“Gdy brak ci cierpliwościtwoja egzystencja przeradza w niekończące pasmo frustracji”.

Oto 5 podstawowych źródeł frustracji:

#1 Nieosiąganie swoich marzeń i celów

Większość z nas jest sfrustrowana, ponieważ nie jest ze swoim życiem tam, gdzie spodziewała się, że będzie. Gdy byliśmy dziećmi myśleliśmy, że spełnimy nasze wielkie marzenia, kiedy osiągniemy pewien wiek. Jednak kiedy weszliśmy w dorosłe życie i osiągnęliśmy ten wiek, nagle zdajemy sobie sprawę, że nasze życie nie wygląda tak jak chcieliśmy. Nie zrealizowaliśmy wielu z naszych marzeń i planów. Każdy kolejny rok, który upływa bez ich spełnienia potęguje w nas negatywne uczucia i wzmacnia naszą frustrację. Im dłużej ten stan niespełnionych marzeń i oczekiwań się utrzymuje, tym silniej narasta w nas żal i smutek.

Co możemy z tym zrobić?

Zabrzmi to jak banał, ale taka jest prawda. Nigdy nie jest za późno, aby urzeczywistnić swoje marzenia. Twój czas może jeszcze nadejść. Istnieje wiele przykładów osób odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach, które udowodniły, że wiek nie jest przeszkodą i nigdy nie jest za późno na zmianę, sukces i odmienienie swojego życia. Nie wierzysz? Sprawdź: Czy sukces w późnym wieku jest możliwy?

Nie trać nadziei, nie ulegaj frustracji i nie poddawaj się. Zamiast tego pracuj dalej nad spełnieniem swojego marzenia i osiągnięciem ważnego dla Ciebie celu. Miej głęboką wiarę, że na końcu wszystko się uda. Zaufaj, że to, czego szukasz szuka również Ciebie.

Jak to zrobić? Sprawdź: 12 kroków do wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu

#2 Nieakceptowanie, że niektóre rzeczy są poza naszą kontrolą

Problemy, z jakimi spotykamy się na co dzień, można przypisać do jednej z trzech kategorii: podlegające naszej bezpośredniej kontroli (związane z naszym zachowaniem), podlegające kontroli pośredniej (związane z zachowaniem innych) i nie poddające się naszej kontroli (problemy, z którymi nie możemy nic zrobić).

Część osób doświadcza frustracji ponieważ stara się kontrolować i skupia się na rzeczach, na które nie ma wpływu. Frustrujemy się i tracimy energię np. z powodu pogody, czy gdy nie możemy z dokładnością przewidzieć przyszłości. Z równowagi potrafi nas wyprowadzić korek w godzinach szczytu, kolejka w sklepie czy brak naszej ulubionej kawy w kawiarni. Skala i waga spraw, na które nie mamy wpływu jest różna.

W życiu są rzeczy, które nie zależą od nas i chociaż nie wiem jakbyśmy się starali i tak mogą się potoczy inaczej niż nam się wydaje. Niektórzy z nas jednak lubią nad wszystkim panować, a brak kontroli wywołuje u nich frustrację, stres, a czasem nawet poczucie winy.

Co możemy z tym zrobić?

Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu.

Nie ma sensu denerwować się sytuacjami, na których bieg nie mamy wpływu. Nad niektórymi rzeczami po prostu nie mamy żadnej kontroli, a w wypadku innych możemy coś zrobić. Koncentruj się zatem na tym, na co masz wpływ – to sprzymierzeniec konstruktywnego, skutecznego działania.

To jak reagujesz na daną sytuację, zależy tylko i wyłączenie od Ciebie. W trudnej sytuacji, zadaj sobie pytanie: Czy mogę coś z tym zrobić? Jeśli tak, podejmij działanie, aby zmienić tą sytuację. Jeśli nie, bo jest to coś na co nie masz zupełnie wpływu, zachowaj spokój i zaakceptuj.

Problemy będące poza naszą kontrolą wymagają przyjęcia odpowiedzialności za zmianę naszego do nich stosunku – uśmiechu, spokoju i autentycznego pogodzenia się z nimi, nauczenia się, jak z nimi żyć, nawet jeśli nam się to nie podoba. Tym sposobem nie dajemy im prawa, by kontrolowały nasze zachowanie.

#3 Nieakceptowanie, że życie jest pełne rozczarowań

Często jesteśmy sfrustrowani życiowymi rozczarowaniami, ponieważ nie potrafimy zaakceptować faktu, że życie nie jest usłane przysłowiowymi różami. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. W życiu pojawiają się trudności, przeszkody i różnego rodzaju problemy, z którymi trzeba sobie poradzić. I choć skala tych rozczarowań bywa różna, spotykają one niemal każdego z nas. Niektórzy jednak potrafią sobie z nimi radzi, a inni niestety ulegają frustracji.

Ponadto część osób nie umie sobie radzić z porażką. Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu ponieść porażkę. Jednak jako ludzie kochamy i świętujemy sukces, dlatego nie lubimy przeciwieństwa, czyli porażki. Samo słowo porażka nabrało ogromnego negatywnego piętna. Ludzie nie chcą skupiać się na swoich niepowodzeniach, nie chcą też, aby inni dowiedzieli się o tym, że coś im się nie udało. Frustrują się gdy popełniają błąd, gdy im się nie udaje, gdy doświadczają przegranej.

Co możemy z tym zrobić?

Pamiętaj, że trudności i rozczarowania są nieuniknione, ale to jak na nie będziesz reagował zależy od Ciebie.

Przygotuj się psychicznie na rozczarowania, wiedząc, że są one naturalne, nieuniknione, a także prowadzą do rozwoju i wzrostu. Miej świadomość, że Ci, którzy są gotowi na rozczarowania i zdają sobie sprawę, że prędzej czy później one wystąpią, rzadziej są sfrustrowani. Masz w sobie moc, aby przezwyciężyć wszelkie rozczarowania, nawet jeśli czasem wydaje Ci się, że tak nie jest.

Jeśli uważasz, że porażka to coś złego, powinieneś zmienić swój sposób myślenia. Wykorzystaj niepowodzenia, które pojawiają się w Twoim życiu. Zmień swoje zdanie na temat porażki. Ucz się na swoich porażkach i korzystaj z nich do wprowadzania ulepszeń, tak aby niepowodzenie zawsze doprowadziło Cię do postępu. Jak to zrobić? Sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

#4 Nieakceptowanie siebie

Dzisiaj niestety wiele osób jest sfrustrowanych, ponieważ nie akceptują tego kim są. Nie potrafią wskazać swoich talentów i mocnych stron. Nie umieją docenić swojej indywidualności i wyjątkowości. Skupiają się tylko na własnych słabościach i wadach. Nienawidzą swoich ciał, wyglądu, sytuacji finansowej i wielu innych obszarów ich życia.

Współczesny świat niestety nam nie ułatwia. W dobie Internetu i mediów społecznościowych wiele osób zaczyna porównywać siebie i swoje życie, z życiem innych ludzi. Śledzimy Facebooka czy Instagrama mniej lub bardziej sławnych osób. Obserwujemy życie, które prezentują na swoich profilach. Oglądamy filmy, zdjęcia, widzimy miejsca, w których przebywają, ludzi z którymi się spotykają, rzeczy które robią i których doświadczają itd. Zaczynamy się porównywać. Zestawiamy nasze życie z tym co prezentują inne osoby i może się w nas z tego powodu rodzić zawiść. Uznajemy, że nasze życie jest do niczego, że jesteśmy beznadziejni. Nasza samoocena spada, pojawia się frustracja. Czasem nawet zaczynamy nienawidzić samych siebie.

Co możemy z tym zrobić?

Pamiętaj, że każdy człowiek ma wady i zalety. Każdy też z nas ma jakiś talent, mocną stronę, która go wyróżnia i czyni wyjątkowym. Jeśli nie wierzysz, że masz jakikolwiek talent sprawdź: Jak odkryć swój talent i mocne strony?

Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś. Nie warto też nadmiernie interesować się życiem innych ludzi i dokonywać porównań ze swoim życiem. Pamiętaj nie zawsze to co widzisz i czytasz jest w pełni autentyczne.

Zawsze staraj się skupiać na pozytywnej stronie swojego życia. Miej świadomość, że możesz zmienić niemal wszystko w sobie i swoim życiu. Na tym m.in. polega rozwój osobisty. Rozwój osobisty to proces, stawania się lepszym człowiekiem oraz dążenie do wykorzystania w pełni swojego potencjału. Jeśli się zaangażujesz i podejmiesz działanie możesz dokonać pozytywnej zmiany w obszarach Twojego życia, które według Ciebie mógłby funkcjonować lepiej.

Koncentruj się na swoich mocnych stronach, pogłębiaj je i rozwijaj. Każdego dnia rób nawet mały krok, aby stawać się lepszą wersją siebie.

“Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest.” – Malcolm S.Forbes

#5 Nieakceptowanie ludzi takimi, jakimi są

Kolejnym źródłem frustracji jest to, że nie akceptujemy faktu, że nie wszyscy są tacy jak my i jakimi chcemy aby byli. Frustrujemy się gdy ktoś myśli w odmienny od nas sposób. Czasem staramy się na siłę zmieniać ludzi, wpajając im nasze zdanie. Rzecz jasna według nas zawsze najlepsze. Oceniamy i udzielamy rad wskazując, jedyne słuszne w naszym mniemaniu zachowanie i rozwiązanie danej sytuacji. A kiedy druga strona nie zachowuje się tak jak byśmy chcieli, ma różne od naszego spojrzenie na daną kwestie złościmy się i frustrujemy.

Co możemy z tym zrobić?

Aby cieszyć się życiem powinniśmy być sobą. Udawanie kogoś kim nie jesteśmy na dłużą metę się nie sprawdza. Dotyczy to zarówno Ciebie jak i innych osób. Warto mieć własne zdanie i swoje poglądy. Jednak nie wszyscy muszą się z nimi zgadzać i je podzielać. Próba narzucenia komuś swojego sposobu myślenia, jeśli druga strona nie chce przyjąć Twojej argumentacji i dokonać określonej zmiany nie ma większego sensu. Każdy jest odpowiedzialny za swoje życie i ma prawo do własnych wyborów. Najważniejsze jest nie czynić szkód i nie krzywdzić drugiego człowieka.

Zanim powiesz komuś „Ja na Twoim miejscu…” pomyśl, czy aby na pewno ta osoba oczekuje od Ciebie rady? Być może po prostu chce, aby ktoś ją wysłuchał. Nie potrzebuje Twojej oceny i mówienia jej co “musi” zrobić.

Wiele osób idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie. Jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi.

Pamiętaj, że ludzie są różni. Mamy różne charaktery, doświadczenia, patrzymy na świat z różnej perspektywy. W tej różnorodności jest też wartość i siła. Naucz się akceptować ludzi takimi jakimi są. Pozwól sobie i innym na bycie sobą. Pozwól innym decydować za siebie. Ty również masz pełne prawo do bycia sobą i pielęgnowania własnej indywidualności.

Sprawdź: Empatia fanaberia czy konieczność?

“Wszystko, co irytuje nas w innych może nas zaprowadzić do zrozumienia samego siebie.” – Carl Jung

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 głównych przyczyn frustracji i kilka praktycznych wskazówek jak sobie z nimi poradzić.

Pamiętaj, że frustracje nie zawsze są czymś negatywnym. Mogą mieć również pewne zalety i pozytywny wpływ na nasze życie. Jeśli czujesz się sfrustrowany, oznacza to, że wciąż masz motywację, pragniesz czegoś, chcesz coś osiągnąć i zależy Ci na czymś. Twoje frustracje mogą być więc do pewnego stopnia motorem napędowym do zmiany. Jeśli nasze frustracje wynikają z głębokich, osobistych, niezaspokojonych potrzeb, to nie pozostaje nic innego, jak dążyć do ich spełnienia. Frustracje mogą wiec też nas rozwijać, pozwalać na przezwyciężenie stagnacji życiowej. Wiadomo, że każda zmiana wymaga czasu jednak zawsze warto go inwestować w siebie i w poprawę jakości naszego życia.

Kiedy próbujesz zarządzić swoimi uczuciami frustracji, ważne jest, aby mieć pozytywne nastawienie i być pro-aktywnym w tym procesie. Nie wpadnij w pułapkę negatywnych myśli, stanów depresyjnych i użalania się nad sobą. Robienie z siebie ofiary i biadolenie, zmniejsza Twoje szanse na przezwyciężenie Twojej frustracji. Zamiast tego poszukaj sposobów, w jaki możesz skutecznie zarządzić swoimi frustracjami, tak aby działy z korzyścią dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie.

Sprawdź też:Jak radzić sobie ze stresem i skutecznie nim zarządzać?

A czy Ty też czasem czujesz się sfrustrowany? Jak sobie wtedy z tym radzisz? Napisz w komentarzu.