Choć wielu ludziom może się wydawać, że jest inaczej podstawą sukcesu jest ciężka praca. Jeśli chcesz osiągnąć coś wartościowego i znaczącego musisz to opłacić, zaangażowaniem, potem, poczuciem dyskomfortu i godzinami spędzonymi na pracy. Twój wysiłek przekłada się na Twoje rezultaty. Sukces w zasadzie jest niemożliwy bez ciężkiej pracy. Jednak czasem mimo ogromnego wysiłku, który wkładamy nie osiągamy tego czego pragniemy uzyskać. Nasze marzenia o sukcesie się nie spełniają. Dlaczego ciężka praca nie przynosi efektów? Dzieje się tak dlatego, że są pewne czynniki, które mogą uczyć Twoją ciężką pracę niemal bezużyteczną. Mogą one spowodować, że poniesiesz porażkę niezależnie od tego jak ciężko pracujesz. Przyjrzyjmy się pięciu z nich.

„Talent jest tańszy od soli. Tym, co odróżnia utalentowanego człowieka od człowieka sukcesu, jest mnóstwo ciężkiej pracy”. – Stephen King

Oto 5 rzeczy które mogą sprawić że Twoja ciężka praca nie przyniesie efektów

#1 Nie podejmujesz ryzyka

Jest bardzo prawdopodobne, że nigdy niczego znaczącego nie osiągniesz, jeżeli wciąż będziesz bał się ryzyka. Mimo ciężkiej pracy jeśli ciągle „grasz bezpiecznie”, starasz się nie wychylać i poruszać tylko w dobrze Ci znanych obszarach, to nie licz na duży sukces.

Ciężka praca i wieczne unikanie ryzyka to droga do frustracji i braku postępu. Wytężona praca najlepiej działa wtedy, gdy dodatkowo podejmujesz ryzyko. Dzieje się tak dlatego, że podejmowanie ryzyka otwiera Cię na wiele możliwości. Sprawia, że znajdujesz się w sytuacjach i stwarzasz dla siebie okazje, które mogą spowodować, że uczynisz duży krok na przód. Owszem ryzyko to też potencjalna strata, jednak bez podejmowania ryzyka nie ma wielkiej nagrody.

Pamiętaj tylko, że Twoim potencjalni konkurenci mogą mieć w sobie więcej odwagi niż Ty i chętnie skorzystają z ryzykownych możliwości, aby osiągnąć sukces. Dlatego jeśli decydujesz się na unikanie ryzyka przygotuj się na pozostanie w tyle.

Czasami, aby coś osiągnąć, trzeba po prostu zaakceptować ryzyko. Nadmierna ostrożność nie zawsze uchroni Cię przed jakimś nieszczęściem.

„Początkowo możesz się obawiać podjęcia ryzyka. Jednak nigdy nie usłyszysz ani nie przeczytasz o człowieku sukcesu, który dążąc do realizacji swoich zamierzeń, nie musiał go podejmować”. – Bob Proctor

#2 Oferujesz za mało wartości i się nie wyróżniasz

Może to zabrzmieć brutalnie, ale tyle jesteś wart ile możesz dać. Twój sukces zależy w dużej mierze od tego jak wiele wartości jesteś w stanie dawać innym. Jeśli będziesz ciężko pracował, ale Twoja praca nie będzie wiele warta w oczach ludzi, Twoich klientów i rynku, niestety nie możesz liczyć na wielki sukces.

Poza tym jest jeszcze jeden ważny czynnik, musisz się wyróżniać. Żyjemy w bardzo konkurencyjnym świecie. Szczególnie jeśli masz własny biznes, aby przyciągnąć klientów musisz oferować wartościowe i wyróżniające się produkty czy usługi.  Dlatego musisz stworzyć coś niezwykłego. O czym warto mówić. Czego nie sposób przeoczyć. Po prostu coś wyjątkowego. Ciekawego. Seth Godnin mówca motywacyjny i trener nazywa to – „Filetową krową”. W jego książce „Fioletowa krowa. Zmień się i bądź rozpoznawalny”, znajdziesz przykłady, wskazówki i informacje, które pomogą Ci wyhodować własną „Fioletową Krowę”.

Tak więc musisz dostarczać wartość i być w pewien sposób niezwykły. Bo bez względu na to, jak ciężko będziesz pracował, Twoja praca może nie dać wielkich efektów, jeśli to, co oferujesz, jest powszechne i łatwe do zastąpienia.

„Zbyt często ludzie pracują ciężko nad niewłaściwą rzeczą. Pracować nad właściwą rzeczą jest prawdopodobnie ważniejsze niż pracować ciężko”. – Caterina Fake

#3 Masz słabe umiejętności społeczne

Umiejętności społeczne to wszelkiego rodzaju zachowania, które pozwalają nam wchodzić w interakcje z innymi ludźmi i komunikować się z nimi w skuteczny i efektywny sposób.

Od Twoich umiejętności komunikacyjnych w dużej mierze zależy Twój sukces. Skuteczny „networking” budowanie sieci kontaktów i użytecznych wartościowych relacji przydaje się szczególnie w życiu zawodowym i biznesie. Również prywatnie warto mieć wokół siebie pozytywnych ludzi, z którymi nie tylko miło spędzamy czas, ale także wzajemnie się możemy wspierać i sobie pomagać.

Twoja ciężka praca może się okazać mało efektywna, jeśli masz słabo rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Może Ci to utrudnić nawiązywanie nowych kontaktów oraz bieżącą współprace z innymi ludźmi. Jeśli odpychasz od siebie ludzi i zniechęcasz ich do siebie Twoja ciężka praca może nie wystarczyć, aby przełożyła się na dobre efekty. I odwrotnie jeśli jesteś świetnym komunikatorem, umiesz skutecznie budować relacje i współpracować łatwiej przyciągniesz do siebie sukces. Ludzie wokół Ciebie chętniej Ci pomogą i bardziej docenią to co robisz. Dlatego ważne jest, aby oprócz ciężkiej pracy pielęgnować nawiązane relacje i budować nowe.

Dobra wiadomość jest taka, że zawsze możemy poprawić nasze umiejętności społeczne i sposób, w jaki odnosimy się do innych ludzi. Aby wzmocnić swoje umiejętności komunikacyjne i wynieść je na wyższy poziom sprawdź 10 najlepszych książek na temat komunikacji, które powinieneś przeczytać.

„Komunikacja to umiejętność, której można się nauczyć. To jak jazda na rowerze czy pisanie na maszynie. Jeśli tylko nad nią popracujesz, możesz bardzo szybko poprawić jakość każdej części swojego życia”. – Brian Tracy

#4 Nie dbasz o zdrowie

Bez względu na to, jak ciężko pracujesz, nie odniesiesz sukcesu, jeśli zaniedbasz swoje zdrowie. Zły stan zdrowia i słaba kondycja fizyczna może prowadzić do porażki, ponieważ powoduje obniżenie Twojego poziomu energii i koncentracji. Poza tym, zaniedbanie swojego zdrowia, zwiększa ryzyko chorób, a to w konsekwencji może spowodować, że w ogóle nie będziesz mógł pracować. Praca ponad siły, bez odpoczynku przez dłuższy czas staje się coraz mniej efektywna. Dlatego pamiętaj o swoim zdrowiu, stosuj zdrową dietę, wysypiaj się i pamiętaj o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Gdy jesteś zdrowy i w pełni sił, a do tego dołożysz ciężką pracę możesz uzyskać naprawdę wiele.

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” . – Jan Kochanowski

#5 Grasz w słabej drużynie

Jeśli pracujesz nad czymś wspólnie z kimś innych lub w ramach jakiegoś zespołu, Twoja ciężka praca może okazać się mało użyteczna, jeśli Twoi współpracownicy nie wykazują podobnego do Ciebie zaangażowania. Gdy nie mają motywacji do działania, są leniwi, brak im koncentracji, są zamknięci na zmiany, egocentryczni, mało kreatywni, negatywnie nastawieni, ciągle narzekają i marudzą itp. Tacy ludzi zawsze będą Cię wstrzymywać w postępie i rozwoju. Poza tym będziesz stracił mnóstwo czasu i energii próbując nakłonić ich do pracy i uczynić z nich efektywny zespół.

Ludzie, który odnieśli sukces razem z zespołem odnieśli go, bo pracowali wspólnie z ludzi, którzy byli zaangażowani i skupieni na celu taka samo jak oni. Dlatego miej świadomość tego, że Twoja ciężka praca pójdzie na marne jeśli będziesz miał słabą drużynę.

Współpraca w grupie może dawać naprawdę wyśmienite wyniki. Jest wtedy możliwy efekt synergii. Synergia to współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Gdy kilka osób działa w jednym celu, to ich efekt będzie większy niż suma efektów wszystkich tych osób z osobna.

Sprawdź: 5 dysfunkcji pracy zespołowej. Jak budować zaangażowane zespoły?

„Drużyna to zawsze coś więcej niż suma jednostek”. – Michael Phelps

Uwagi końcowe

Ciężka praca i brak efektów może przygnębiać i powodować frustrację. Dlatego zawsze warto brać pod uwagę czynniki, które mogą doprowadzić nas do porażki, niezależnie od naszego wysiłku i ciężkiej pracy.

„Marze­nie to – wbrew po­zorom – ciężka pra­ca. Trze­ba wy­lać wiele po­tu, by je zreali­zować”.

A według Ciebie jakie jeszcze mogą być powody, że nasz wysiłek i ciężka praca nie przynosi rezultatów? Napisz proszę w komentarzu.