Czy, jak większość ludzi, czasami czujesz się leniwy? Może to być chwilowe uczucie lenistwa, a może to być stan, który wszedł Ci już w nawyk. Czy chcesz pokonać lenistwo? Czy czujesz, że powstrzymuje Cię ono od bycia aktywnym, od podążania za swoimi marzeniami, celami, od poprawy Twoich nawyków i osiągnięcia życia, które chciałbyś mieć?

Lenistwo jest czymś, z czym wszyscy walczymy od czasu do czasu. Niektórzy bardziej niż inni, jednak każdy miał w swoim życiu momenty, gdy nie miał ochoty, aby coś zrobić. Odrobina lenistwa nie jest zła. Każdy potrzebuje chwili, aby odpocząć, nabrać sił i nowej energii do działania. Jeśli jednak jesteś leniwy, gdy wiesz, że powinieneś robić coś bardziej produktywnego, aby zbliżyć się do spełnienia swoich marzeń i celów oraz wypełnienia swoich obowiązków, wtedy lenistwo zaczyna wstrzymywać Twój sukces. Sukces wymaga aktywności, działania, inicjatywy i wykorzystywania szans. Wymaga bycia osobą aktywną, a nie pasywną. Wymaga umiejętności stawianiu oporu i pokonywania lenistwa. Jak zatem pokonać lenistwo? Czytaj dalej, aby poznać kilka sposobów na walkę z lenistwem, z których możesz skorzystać.

Czym jest lenistwo?

Zacznijmy od tego czym jest lenistwo? Jest to stan braku energii, braku chęci i często obojętności. Czasem jest ono spowodowane warunkami zewnętrznymi takimi jak pogoda, kiedy jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, a czasami przyczynami wewnętrznymi, takimi jak brak motywacji, skłonność do prokrastynacji, czy strach. Możesz czuć się leniwy w stosunku do pewnych określonych zadań i obowiązków, ale być zmotywowany w stosunku do innych czynności.

“Miłość do pracy może być platoniczna. Nazywa się ją wówczas lenistwem.
– Lesław Nowara.

Jak pokonać lenistwo?

Oto kilka wskazówek i sugestii, które mogą Ci pomóc pokonać lenistwo:

#1 Określ prawdziwy problem lenistwa

Za każdym razem, gdy zaczynasz być leniwy, zrób małą ocenę tego, co się naprawdę dzieje. Lenistwo jest zwykle objawem, a nie samym problemem. Co jest przyczyną Twojego braku motywacji? Czy jesteś zmęczony, przytłoczony, przestraszony, zraniony lub po prostu straciłeś inspirację i utknąłeś na zadaniu?

Cokolwiek to jest, co Cię powstrzymuje, staraj się to wydobyć i nazwać. W większości przypadków będzie to jeden konkretny problem. Znalezienie przyczyny źródłowej jest ważne, aby określić najlepszy sposób na poradzenie sobie z tym problemem. Rozwiązania mogą być różne w zależności od przyczyny.

#2 Naucz się doceniać swoją pracę

Straszliwa ironia naszej mega zajętej kultury, bycia “ciągle dostępnym” polega na tym, że często nienawidzimy naszej pracy. Choć może to być dziwne, praca może być przyjemna i satysfakcjonująca, nawet jeśli nie wykonujemy jakiegoś zadania, które kochamy bezgranicznie. Nauczenie się doceniania wartości pracy dla niej samej jest umiejętnością, której opanowanie wymaga czasu i praktyki. Jednak Twój sposób myślenia o pracy będzie miał drastyczny wpływ na to, ile zrobisz i czy pokonasz lenistwo.

#3  Oczyść swoją przestrzeń

Zagracanie wokół nas – nawet gdy jest po prostu wizualne – może być ogromną przeszkodą w motywacji i powodować w nas lenistwo. Jedną z prostych rzeczy, które możesz zrobić, gdy czujesz się leniwie, jest po prostu posprzątać swoje otoczenie. Ma to dwie korzyści jedna dotyczy tego, że w czystym otoczeniu lepiej się pracuje, druga jest taka, że jeżeli posprzątasz i zobaczysz efekty swoje pracy, Twój mózg dostanie pozytywny sygnał, że coś osiągnąłeś i łatwiej zaakceptuje potrzebę podjęcia kolejnych wyzwań. Nic nie zmienia Twojego stanu umysłu tak jak świeże i czyste środowisko. Spraw, aby Twoje otoczenie było motywujące i inspirujące!

#4 Sporządź listę rzeczy do zrobienia

Sporządź listę rzeczy do zrobienia. Uporządkuj je w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego i zacznij je robić od razu. Istnieją dwa różne podejścia. Jedno z nich polega na tym, aby najpierw wykonać proste czynności, aby uniknąć silnego oporu wewnętrznego. A następnie przejść do tych trudniejszych. Inne podejście to zaczynanie od zadań największych, gdy ma się jeszcze dużo energii i siły woli do działania, a następnie przechodzenie do zadań mniejszych. Sprawdź co działa lepiej w Twoim przypadku.

Ważne jest jednak, aby odnotować fakty wykonania określonego zadania np. poprzez skreślenie go z listy zadań do zrobienia. W ten sposób odnotowujesz swój sukces i podświadomie masz większą ochotę do działania. Widzisz efekty swojego wysiłku, działasz zamiast się lenić.

#4 Podziel zadanie na mniejsze 

Często unikamy zadań, ponieważ uważamy je za zbyt duże, zbyt przytłaczające, zbyt męczące lub zabierające zbyt dużo czasu.

Podzielenie zadania na kilka mniejszych zadań może rozwiązać ten problem. Wtedy każde z nich nie będzie tak trudne i przytłaczające swoim rozmiarem. Zamiast jednego dużego zadania, wykonamy serię małych zadań, które nie wymagają od nas tak dużego wysiłku na raz.

Takie podejście można zastosować nie tylko do zadań, ale także do dzielenia celów na mniejsze i wszystkiego, co mamy lub musimy zrobić. Będzie to powodować zmniejszenie lenistwa i wewnętrznego oporu, którego często doświadczamy, gdy to co mamy wykonać wydaje nam się zbyt duże i przytłaczające.

#5 Znajdź motywację

W niektórych przypadkach powodem lenistwa jest brak motywacji. Możesz wzmocnić swoją motywację poprzez afirmacje, wizualizację i myślenie o tym, jak ważna jest realizacja tego zadania lub osiągnięcie celu.

Czasem w motywacji może pomóc podnosząca na duch muzyka, czy inspirujące wideo. Skorzystaj z tych prostych rozwiązań, aby pokonać lenistwo.

#6 Miej wizję tego, kim chcesz być i co chcesz osiągnąć

Częste zastanawianie się nad Tym kim chcemy być, celami które chcemy osiągnąć oraz życiem, które chcemy wieść, może zmotywować nas do działania i pomóc w przezwyciężeniu lenistwa.

#7 Pomyśl o korzyściach

Pomyśl o korzyściach, jakie osiągniesz, jeśli przezwyciężysz swoje lenistwo i podejmiesz działanie zamiast myśleć o trudnościach i przeszkodach. Koncentrowanie się na trudnościach z realizacją zadania prowadzi do zniechęcenia, unikania podejmowania wysiłku i do lenistwa. Ważne jest, abyś skupił swój umysł i uwagę na korzyściach, a nie na problemach i przeciwnościach.

#8 Myśl o konsekwencjach

Pomyśl o tym, co się stanie, jeśli ulegniesz lenistwu i nie wykonasz swojego zadania lub swoich obowiązków. Myślenie o konsekwencjach bierności i braku podejmowania działania, może również zmusić Cię do pokonania lenistwa i podjęcia pracy.

#9 Wizualizuj efekty

Twoja wyobraźnia ma wielki wpływ na Twój umysł, nawyki i działanie. Wizualizuj siebie jak wykonujesz to zadanie łatwo, energicznie i entuzjastycznie. Zrób to przed rozpoczęciem zadania lub celu, do którego dążysz. Korzystaj z wizualizacji, kiedy czujesz się leniwy lub gdy Twój umysł podpowiada Ci, aby porzucić wykonywanie tego co robisz. Poczuj, że już wykonałeś swoje zadanie i ciesz się tym uczuciem. Nakieruje to Twój umysł na właściwe tory i pomoże w przezwyciężeniu lenia.

#10 Rób jedną rzecz na raz

Ogranicz wielozadaniowość (ang. multitasking), im więcej zadań na raz starasz się wykonać, tym większy towarzyszy temu stres, by zachować nad nimi panowanie. Skup się na robieniu jednej rzeczy na raz. Jeśli czujesz, że masz dużo do zrobienia i wiele zadań do wykonania w tym samym czasie, prawdopodobnie poczujesz się przytłoczony i pozwolisz, aby lenistwo wzięło górę, zamiast je przezwyciężyć.

#11 Walcz z prokrasynacją

Unikaj zwlekania, które jest formą lenistwa. Jeśli jest coś, co musisz zrobić, dlaczego nie zrobić tego teraz i mieć to za sobą? Dlaczego miałbyś to odkładać na później?

Aby poznać skuteczne sposoby jak poradzić sobie ze zwlekaniem przeczytaj Jak pokonać prokrastynację?

#12 Ucz się od ludzi sukcesu

Bierz dobry przykład z zachowań ludzi sukcesu i z tego jak nie pozwalają wygrać lenistwu. Ucz się od nich, jeśli masz taką możliwość przebywaj i rozmawiaj z nimi. Te dobre wzorce mogą pomóc Ci pokonać Twoje lenistwo.

#13 Zrób coś dobrego dla kogoś innego

Przeniesienie uwagi na czyjeś wyzwania i możliwość pomocy komuś może pomóc w przezwyciężeniu własnego lenistwa. Niezależnie od tego, czy pomagasz znajomemu, bierzesz udział w wolontariacie w organizacji charytatywnej, cokolwiek to jest, zrób coś dla kogoś innego i obserwuj, jak szybko zmienia się Twój nastrój.

#14 Ćwiczenia i aktywność fizyczna

To co również może Ci pomóc to aktywność fizyczna, ruch i świeże powietrze. Ilekroć czujesz się leniwy lub czujesz, że Twój poziom energii spada, wpraw swoje ciało w ruch! Ruch wywołuje emocje i pobudza do działania i aktywności. Obudź się wcześnie rano i wybierz się na spacer, na siłownię lub popływaj. Zrób coś, co spowoduje przepływ krwi i wymaga ruchu Twojego ciała. Ta dodatkowa energia będzie siłą napędową do dalszych działań.

#15 Odpoczynek i sen

W niektórych przypadkach lenistwo spowodowane jest zmęczeniem i brakiem sił. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, musisz dać sobie chwilę na regenerację i sen. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na przespanie kilku godzin, możesz przynajmniej skorzystać z 20-30 min drzemki. Drzemka może kojarzyć Ci się z lenistwem i stratą czasu, jednak warto z niej korzystać. Pozwala odzyskać siły, odświeżyć się. Krótka drzemka jest jednym z lepszych sposobów na szybką i skuteczną regenerację.

Oto kilka sposób, które mogą pomóc Ci w przezwyciężeniu Twojego lenistwa. Nie musisz korzystać z nich wszystkich, wybierz i wypróbuj te które mogą sprawdzić się w Twoim przypadku.

Życie wymaga od nas, aby pokonać większość naszego lenistwa. Pokonanie zwyczaju lenistwa osiąga się poprzez serię codziennych czynności i działań, kiedy decydujesz się robić coś wartościowego, zamiast pozostawać biernym.

Będąc aktywnym, zamiast pasywnym, nie odwlekając, zdając sobie sprawę z wagi działania, zamiast pozwalania na to, by lenistwo zyskało przewagę jesteśmy w stanie osiągnąć więcej i być bardziej zadowolonym z życia.

Za każdym razem, gdy pokonujesz swoje lenistwo, stajesz się silniejszy. Za każdym razem, gdy decydujesz się działać, zwiększasz swoją zdolność do wygrywania, osiągania celów i poprawy swojej obecnej sytuacji.

“Nie pozwól, aby Twoje lenistwo wzięło górę nad marzeniami.”

A jakie są według Ciebie dobre sposoby, aby pokonać lenistwo? Podziel się swoja opinią w komentarzu.