Człowiek jest istotą społeczną. Tkwi w nas potrzeba obcowania z innymi. Nie chcemy czuć się porzuceni, wykluczeni, samotni. Pragniemy bliskości, chcemy być częścią wspólnoty, potrzebujemy związku z drugim człowiekiem. Dobre i wartościowe relacje są nam potrzebne zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Samemu na dłużą metę niewiele zdziałamy. Wspaniale jest mieć wokół siebie przyjaciół i ludzi nam życzliwych. Z reguły chętnie nawiązujemy kontakt i współpracujemy z ludźmi, których lubimy. Podświadomie wybieramy osoby miłe, przyjazne, uprzejme i sympatyczne. Różne badania pokazują, że ludziom lubianym żyje się lepiej i osiągają większe sukcesy. Jeff Haden, autor książki “Mit motywacji. Jak grać, żeby wygrać“, uważa iż kluczem do lepszego porozumienia z innymi i budowy silniejszych więzi z drugim człowiekiem jest często NIE robienie określonych rzeczy. Wskazuje na kilka takich zachowań, które nie przysporzą nam sympatii. Przyjrzyjmy się więc, czego ludzie lubiani nie robią.

“Jakość naszego życia sprowadza się do jakości naszych związków z innymi ludźmi”. – Tony Robbins

Jak budować lepsze relacje? Czego ludzie lubiani nie robią.

#01 Nie mówią zbyt wiele

Może wydawać się to dziwne rada, bo ludzie lubiani kojarzą nam się z osobami otwartymi i towarzyskimi. Jednak ludzie lubiani wolą słuchać i dać się wypowiedzieć innym. Sami wiedzą co wiedzą i wolą dowiedzieć się, co wiedzą inni. Aktywnie słuchają i zadają pytania. Dopytują i okazują autentyczne zainteresowanie, osobą z którą rozmawiają. Są ciekawi i obchodzi ich to co ktoś ma do przekazania, co myśli i czego doświadcza. To powoduje, że ludzie z którymi wchodzą w interakcję mają poczucie, że są ważni, czują się docenieni i również lubiani. To z kolei sprawia, że dobrze czują się w obecności takich osób.

„Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili”. – Sokrates

#02 Nie obwiniają innych

Gdy przydarzy się coś złego lub sprawy nie potoczą się po naszej myśli, czasem staramy się szukać winnych tego co się wydarzyło. Mamy chęć przerzucenia odpowiedzialności za daną sytuację na kogoś innego. Łatwo przychodzi nam obwinianie innych za nasze problemy.

Jedną z zasad przywództwa jest to, że wszystko jest Twoją winą. Ta reguła ma też zastosowanie z naszym życiu. Nie chodzi tu o przyjmowanie roli ofiary, „chłopca do bicia”, który wszystko zawsze bierze na siebie. Chodzi o to, że jeśli coś pójdzie nie tak, zamiast tracić energię i obwiniać innych, bierzesz odpowiedzialność na siebie. Myślisz co można zrobić lepiej następnym razem, aby nie doszło do podobnej sytuacji. Koncertujesz się na szukaniu rozwiązań i doskonaleniu. Wyciągasz wnioski, aby działać lepiej i mądrzej w przyszłości. Takie podejście jest doceniane przez innych i sprawia, że jesteśmy lepiej odbierani i bardziej lubiani.

„Obwinianie nie wnosi żadnych wartości poznawczych do sprawy, a ujawnia jedynie całą gamę twoich destruktywnych emocji, takich jak niechęć, rozżalenie, złość czy nienawiść”. – Stephen Briers

#03 Nie starają się imponować innym

Mało kto z nas lubi, aroganckich i wywyższających się ludzi. Osób, które uważają, że są jedyne w swoim rodzaju. Przechwalanie się swoimi osiągnięciami, tym co posiadamy lub kim jesteśmy raczej nie przysporzy nam wielu zwolenników. Ludzie mogą lubić nasze rzeczy i to co mamy, ale to nie znaczy, że lubią nas. Prawdziwe relacje opierają się na czymś bardziej istotnym niż przedmioty materialne. Jeśli chcesz budować trwałe relacje, nie staraj się imponować innym.

„Skromność – to sztuka pozwalania innym ludziom na samodzielne odkrywanie, jacy jesteśmy wspaniali”. – Olivia Goldsmith

#04 Nie przerywają innym

Jeśli ktoś coś mówi daj mu dokończyć wypowiedzieć. Przerywanie innym jest po prostu niegrzeczne. Poza tym gdy komuś przerywamy wysyłamy od razu sygnał, że tak naprawdę nie do końca interesuje nas co chce nam przekazać. Bardziej obchodzi nas to co my chcemy powiedzieć. Nawet jeśli się z kimś nie zgadzasz, zamiast mu przerywać lepiej cierpliwie wysłuchać i dopiero wówczas odnieść się do wypowiedzi. Jeśli chcesz być bardziej lubiany słuchaj co inni mają do powiedzenia i nie przerywaj im kiedy coś mówią.

„Podstawową zasadą dialogu jest głębokie słuchanie. To znaczy respektowanie tego, co ktoś do nas mówi, nawet jeśli się z tym nie zgadzamy”. – Małgorzata Braunek

#05 Nie starają się kontrolować innych

Niektórzy ludzie mają skłonność i chęć do kontrolowania wszystkich innych wokół. W ten sposób czasem chcą wytworzyć bardziej pozytywny i silny obraz samych siebie. Często niestety ta nadmierna potrzeba kontroli innych dotyka osób, które mają jakąś władzę i zajmują różne kierownicze stanowiska. Szef, który kontroluje każdy krok swoich podwładnych, bo nie ma do nich zaufania to tylko jeden z przykładów.

Tak naprawdę kontrolować powinniśmy przede wszystkim samych siebie. Osoby, które próbują mówić innym co mają robić, jak powinni myśleć, co czuć, pokazują swoją postawą, iż uważają, że ich poglądy i sposób patrzenia na świat jest ważniejszy i lepszy od poglądów innych ludzi. Ludzie nie lubią być kontrolowani. Chcą mieć wpływ na podejmowanie decyzji i móc dokonywać własnych wyborów.

Chcesz być bardziej lubiany? Zamiast mówić komuś co powinien zrobić, spytaj się jak możesz mu pomoc zrobić to co chce osiągnąć.

“Człowiek pełen lęku musi kontrolować innych”. – Alina Wajda

#06 Nie pouczają innych

Im więcej wiemy i mamy większe doświadczenie tym większa w nas tendencja do wygłaszania naszych opinii i sądów. Uznajemy, że znamy się lepiej, wiemy więcej i staramy się powiedzieć wszystko co wiemy.

Niektórzy z nas mają skłonność od krytykowania i pouczania innych ludzi. Wygłaszania kazań i nadmiernego oceniania. Często wypowiadane jest to stanowczym tonem, nieznoszącym sprzeciwu.

Może i osiągnąłeś wiele w życiu, ale jeśli chcesz być lubiany nie traktuj ludzi z góry. Lepiej zrobisz, gdy poczują się w Twoim towarzystwie tak, jakby sami mogli dokonać czegoś wielkiego, a Ty możesz im w tym pomóc.

„Pouczać innych jest łatwiej niż siebie”.

#07 Nie rozpamiętują przeszłości

Przeszłość jest cenna pod tym względem, że można z niej wyciągnąć wnioski na przyszłość. Prawdopodobnie każdemu z nas przytrafiły się w życiu jakieś błędy czy niepowodzenia. Warto się uczyć z naszych porażek, a później odpuścić i iść dalej przez życie. Jeśli ktoś kiedyś popełnił błąd postaraj się być wyrozumiały i nie wracać ciągle do tego co było. Nie chodzi o to, aby o czymś zapomnieć, że nie miało miejsca, ale nie można trwać wciąż w przeszłości.

Jeśli chcesz budować relacje i zacieśniać więzi nie skupiaj się wciąż na błędach z przeszłości. Koncertuj się bardziej na chwili obecnej i planach na przyszłość.

“Nie można cofnąć straconych dni, można jedynie sprawić, aby kolejne były pełne szczęścia i uśmiechu”.

Uwagi końcowe

Oto dowiedziałeś się czego nie robić, aby być bardziej lubianym. Oczywiście jak zwykle łatwiej jest coś powiedzieć niż zrobić, ale te kilka punktów, na które zwraca uwagę Jeff Haden może Ci pomóc w budowaniu lepszych relacji z innymi ludźmi. W nawiązywaniu cenniejszych i liczniejszych kontaktów. A to może nastąpić wówczas, gdy ludzie będą bardziej Cię lubić.

Możesz powtarzać, że „nie warto przejmować się opinią innych“. Jest w tym wiele racji, ale do pewnego stopnia. W życiu potrzebujemy innych ludzi w różnych sytuacjach i choć nie każdy musi nas lubić, warto budować wartościowe relacje. W byciu odludkiem na dłużą metę nie ma nić dobrego. Lepiej mieć bliskie i przyjazne nam osoby wokół siebie. Oczywiście ważne jest też, aby w kontaktach z innymi postępować w zgodzie z sobą. Nie starać się na siłę udawać kogoś kim nie jesteśmy, tylko dlatego że chcemy, aby ktoś nas lubił.

W relacjach z drugim człowiekiem, staraj się dowiedzieć więcej o tym kim ktoś jest, co jest dla niego ważne, jakie wartości nim kierują, jakie ma ambicje i potrzeby. Przekonaj się na ile myślicie i czujecie podobnie. Na tej podstawie będzie Ci łatwiej zdecydować, czy możesz tej osobie jakoś pomóc i czy chcesz, aby odgrywała ona większą rolę w Twoim życiu.

“Spotkanie dwóch osób jest jak kontakt dwóch substancji chemicznychjeśli jest jakaś reakcjaobie są transformowane”. – Carl Jung

A według Ciebie jak budować lepsze relacje? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.