Prawdopodobnie każdy z nas spotkał w swoim życiu toksycznych ludzi, osoby konfliktowe, o zaburzonych i trudnych do współżycia osobowościach. Można się z nim zetknąć niemal wszędzie w pracy, w domu, w szkole, w zasadzie w każdym środowisku i społeczności, gdzie są ludzie. Takie osoby potrafią nas zranić, zdołować, sprawić przykrość. Odebrać chęci i radość z życie. Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi? Co zrobić, gdy toksyczna osobowość pojawia się na naszej drodze? Jak ograniczyć relacje te relacje? Pierwszy krok w walce z toksycznymi ludźmi to umiejętność ich rozpoznawania. Kiedy nauczymy się identyfikować takie osoby i rozpoznawać z kim mamy do czynienia, łatwiej będzie nam sobie z nimi poradzić, aby nie uczynili z naszego życia piekła na ziemi. Przyjrzyjmy się więc, jakie są rodzaje toksycznych ludzi, którzy mogą się pojawić na naszej życiowej drodze. Zaczynamy.

“Niektórzy ludzie, niezależnie od płci i wieku, to prawdziwi specjaliści od zadręczania innych”. – Pierre Haineault

Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 12 typów ludzi toksycznych

#1 Wywoływacz poczucia winy

Poczucie winy to negatywne uczucie, które odczuwamy, gdy coś zrobiliśmy lub czegoś nie zrobiliśmy, a uważamy, że powinniśmy. Samooskażanie się to trudny do uciszenia głos. Zadręczanie się tym co minęło, wyrzuty sumienia i życie z poczuciem winy odbiera przyjemność z życia.

Wpędzanie w poczucie winy to jeden ze sposobów, który wykorzystują toksyczne osoby do manipulowania innymi ludźmi. Słyszałeś kiedyś tekst w stylu „Po tym wszystkim co dla Ciebie zrobiłem, Ty mi się teraz tak odpłacasz” albo „Ponosisz odpowiedzialność za to co zrobiłem”. Są wśród nas ludzie, którzy nie chcą brać odpowiedzialności za swoje życie i to co się w nim wydarza. Na każdym kroku szukają szukają “winnych”. Na różne sposoby starają się wywołać u innych ludzi wyrzuty sumienia. Obarczają innych za swoje błędy i nieszczęścia, czyniąc z siebie biedne ofiary.

“Prawo Jonesa: Człowiek, który potrafi się uśmiechnąć, kiedy sprawy idą źle, już pomyślał na kogo zrzuci winę”.

#2 Zazdrośnik

Zawiść to uczucie, które wywołuje pragnienie tego, co ma ktoś inny. Zawistni ludzi chcą doświadczać tego co doznaje jakaś inna osoba. Zawiść powoduje, też że człowiek jest niezadowolony i się uskarża. Ludzie zawistni mają przekonanie, że ktoś ma lepiej, a oni niestety nigdy nie będą posiadać tego co ta druga osoba.

Ludzie mogą być zawistni prawie o wszystko. O czyjś awans w pracy, nowy samochód, który ktoś sobie kupił, szczupłą i wysportowaną sylwetkę, udany związek, egzotyczne wakacje itp. Powodów do zawiści ludzie mają mnóstwo. Sukces innych, często wywołuje u niektórych zawiść.

Zawistnik w głębi dusz pragnie, żeby podwinęła Ci się noga, żebyś poniósł porażkę. Ma obsesje na punkcie życia innych, zamiast skupić się na sobie i tym co może zrobić, aby samemu poprawić swoje życie. Zawiść jest uczuciem destrukcyjnym i niszczącym.

Sprawdź: Co powoduje zawiść i jak poradzić sobie z zawiścią?

“Zawiść to smutek z powodu cudzego dobra i myślenia o cudzym szczęściu”. – Maritxell Hernandez

#3 Umniejszacz wagi naszych osiągnięć

Spotkałeś może na swoje drodze ludzi, którzy na każdym kroku starają się dyskredytować i umniejszać sukcesy innych. Mówią np. „Świetna robota! Szkoda, że tak późno ją oddałeś”. Tacy ludzie sprawiają wrażenia jakby poniżanie i gardzenie innymi dawało im przyjemność. Cokolwiek by ktoś dobrego nie zrobił, zawsze znajdą jakiś powód, aby „wbić szpilę”. Chcą zawsze wykazać jakieś braki, niedociągnięcia. Co byś nie zrobił czeka Cię krytyka ze strony takiej toksycznej osoby. A jeśli nic nie zrobisz to oberwie Ci się za brak działania.

Takim ludziom zależy na tym, abyś żył w poczuciu braku wiary we własne możliwości. Prowadzą gierki, które mają sprawić, abyś poczuł się niepewny oraz polegał na ich słowach i opiniach. Chcą zniszczyć Twoją samoocenę i przejąć kontrolę nad Twoimi emocjami.

Często z ich ust usłyszysz „Nie nadajesz się”, „Nie potrafisz”, „Ale jesteś niezdarny”, „To dla Ciebie za wiele” itp. Dyskredytowanie innych ludzi to dla takich osób chleb powszedni.

“Dyskredytowanie to choroba zakaźna”.

#4 Agresor werbalny

Jeśli jesteś kierowcą lub podróżujesz jako pasażer w samochodzie, często możesz spotkać przedstawicieli tego typu toksycznej osobowości. Wykrzykują obraźliwe słowa na innych uczestników ruchu. Jednak takich ludzi można spotkać w różnych sytuacjach. Są agresywni, wypowiadają zjadliwe, obraźliwe słowa, które potrafią nas wprawić w osłupienie, że ktoś może używać takiego języka.

Werbalny agresor jest zgryźliwy i potrafi być groźny. Jego wypowiedzi mają często na celu wywołanie strachu i przerażenia u innych osób, do których kieruje swoje ostre wypowiedzi. To jest jego sposób na budowanie sobie władzy i autorytetu. Okazuje swoją „władzę” za pomocą krzyków, niepohamowanych słów, złego traktowania i ciągłego upokarzania innych.

Celem takiej osoby jest to być poczuł się zerem, nieudacznikiem słabym i niepewnym człowiekiem.

“Czasami słowa ranią bardziej niż czyny”.

#5 Typ fałszywy

Fałszywy typ, to kolejny rodzaj toksycznej osoby. To ludzie, którzy przywdziewają różne maski. Zakładają je w zależności do tego z kim obcują i w jakiej sytuacji się znajdują. To osoby, które czasem mają problem z określeniem własnej tożsamości. Nie wiedzą do końca kim są, brakuje im autentyczności.

Udają i starają się ukryć jacy są naprawdę. Odgrywają różne role i pragną, aby inni w nie wierzyli. Maski, które przywdziewają służą im głównie do przekonania ludzi, że są kimś innym niż w rzeczywistości.

“Zbyt wielu ludzi gra i udaje w życiu, nosi maski i zatraca się w tym”.

#6 Psychopata

Włączając telewizję i czytając wiadomości bardzo łato trafić na tragiczne historie z życia wzięte. Ktoś kogoś zabija, ojciec molestuje swoje dzieci, kolejna kobieta staje się ofiarą gwałtu. Ludzie są w stanie dopuszczać się strasznego okrucieństwa i często nie odczuwają z tego tytułu żadnych wyrzutów sumienia. Niestety psychopaci są wśród nas. Psychopaci to nie tylko seryjni mordercy jakich znamy z filmów, może być nim osoba w pracy, w szkole, kościele i w każdym innym środowisku. To osoby, które są mistrzami w kłamstwie i oszustwie, a ich celem jest zdradzić Cię i zrujnować Ci życie. Takie osoby często wykazują zdolność do dostosowania się i szybkiej zmiany powierzchowności. Jak kameleon umieją dostosować się do tego co dla nich najkorzystniejsze.

Psychopaci nie wykazują poczucia winy. Kłamią, oszukują, kradną, czynią zło i robią to wszystko bez żadnych skrupułów. Wymyślają i stwarzają fałszywy wizerunek siebie, to eksperci w manipulowaniu i stosowaniu masek. Są przekonani o swojej wyższości nad innymi. Mają wybujałe ego i uważają, że mogą zrobić wszystko na co mają ochotę i kiedy im się tylko zechce.

“To nie było takie mroczne i przerażające jak może się wydawać. Miałem sporo zabawy. Zabijanie to doprawdy zabawne doświadczenie” – Alberto DeSalvo (seryjny morderca tzw. “Dusiciel z Bostonu”)

#7 Plotkarz

Znasz takie osoby, dla których plotkowanie jest ich ulubionym zajęciem? Usłyszysz z ich ust najświeższe informacje w stylu „Wiesz, że nasza sekretarka przespała się szefem”, albo „Kowalski ma nową narzeczoną”.  Plotka uwodzi, hipnotyzuje, pociąga, poraża, a czasem niszczy. Plotki często zaczynają żyć własnym życiem. Niektóre plotki mogą mieć smutne konsekwencje. Rujnować życie rodzin, wywoływać awantury, bójki i rywalizację.

Plotkarzy, którzy często rozprzestrzeniają niezweryfikowane informację nie brakuje. Tacy ludzie mają też w zwyczaju „szpiegować” i nadmierni interesować się nie swoimi sprawami. Gdy powiesz im coś “w tajemnicy”, możesz być niemal pewny, że ta informacja rozniesie się błyskawicznie po okolicy. Raz wypowiedziana plotka, zaczyna żyć własnym życiem. Powtarzana od jednej osoby do drugiej często zmienia swój pierwotny kształt i sens.

Plotkarze czerpią przyjemność z bycia słuchanym, a przy tym interesuje ich głównie mówieniem o innych i ich życiu. Obmawianie i plotkowanie to jedno z ich ulubionych zajęć w życiu.

“Plotka to rzeczywiście hydra lernejska o dziewięciu głowach. Nie sposób jej zniszczyć, bo na miejscu jednej odciętej głowy wyrastają dwie nowe”. – Agatha Christie

#8 Władczy szef

Niestety zdarza się, że relacje szef pracownik nie zawsze bywają przyjemne. Bywają szefowie, który uważają, że mają pełne prawo do tego, aby bezwzględnie stosować i okazywać swoją władzę. Pracownicy zaś posłusznie i w strachu mają wykonywać polecenia.

Tacy szefowie wykorzystują swoją pozycję i lęk pracownika, przed utratą pracy i środków finansowych do życia. Posuwają się do despotyzmu i oczekują, że pracownicy bez sprzeciwu będą spełniać ich wolę. Nie zważają na opinię swoich podwładnych. Traktują ich z góry. Nadużywają swojej władzy, przekraczają granice jakie powinny istnieć w relacjach zawodowych. Uważają, że tylko dlatego, że są wyżej w hierarchii danej organizacji, mogą bezkarnie dysponować czyimś życiem.

“Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim” – Monteskiusz

#9 Neurotyk

Neurotycy mają potrzebę bycia kochanym i akceptowanym. Wszędzie, gdzie się pojawiają, chcą aby zwracano na nich uwagę. Neurotycy wykazują potrzebę władzy i przewodzenia. Ta potrzeba prowadzi ich czasem do snucia nierealnych planów. Neurotycy z reguły są samowystarczalni, a to z kolei powoduje, ze z trudem przyjmują czyjeś rady. Odczuwają potrzebę doskonałości, we wszystkim co robią, a gdy jej nie osiągną stają się ofiarami własnych niepokojów i napięć.

Osoby cechujące się dużą neurotycznością wykazują ponadprzeciętną tendencję do występowania zmiennych nastrojów oraz często doświadczają takich uczuć i odczuć jak: niepokój, zamartwianie się, strach, złość, frustracja, zazdrość, zawiść, poczucie winy, nastroje depresyjne oraz samotność.

Neurotyk to często perfekcjonista, osoba konfliktowa, czasem agresywna, budząca poczucie winy, egoistyczna. Zawiść, plotka, rywalizacja, egoizm, pragnienie wzbudzenia podziwu, to mechanizmy, z których korzystają neurotycy.

„Jeśli nie podoba wam się jaki jestem, zmieńcie się”.

#10 Manipulator

Wielu z nas zdarzy się paść ofiarą manipulacji i zostać oszukanym. Czasami manipulatorzy robią to w tak subtelny sposób, że jesteśmy tego całkowicie nieświadomi. Orientujemy się po czasie kiedy bywa już za późno. Manipulanci badawczo obserwują ludzi szukając ich słabych punktów, ich podatności na zranienie. Na swoje ofiary często wybierają ludzi niesamodzielnych, łatwowiernych, z kompleksami czy poczuciem winy. Osób, które mają trudność z powiedzeniem „nie”, które boją się konfrontacji.

Manipulanci to osoby, które pragną posiąść kontrolę nad Twoim życiem. Pragną, abyś zrobił wszystko czego oni chcą. Początkowo manipulator może uwodzić, aż będzie miał Cię w ręku. Da Ci coś, żeby następnie żądać rekompensaty. Będzie domagać się Twojej obecności byś zaspokajał jego potrzeby, lecz nie będzie go w pobliży, gdy Ty będziesz potrzebować pomocy.

Manipulatorzy uciekają się też do krytyki, poniżania i wywoływania poczucia winy, aby osiągać swoje cele.

“Mistrz manipulacji, zawsze pozwoli Ci myśleć, że jesteś inteligentniejszy od niego”.

Sprawdź: 7 zasad wywierania wpływu – jak uzyskać od innych to co chcesz

#11 Narcyz

Wyniosły, arogancki, próżny, chełpliwy, pyszny, zarozumiały to cechy pyszałka. Osoby, która posiada zbytnie zaufanie do siebie, tego, co mówi robi, do podejmowanych przez siebie decyzji. Taka osoba, uważa, że wszystko czym się zajmuje jest doskonałe. Według niej jest nieomylna, nikt ani nic nie może się temu sprzeciwić.

Pewność siebie to dobra cecha, potrzebna do osiągania celów i sukcesów. Jednak pyszałkowatość i bycie narcystycznym już nie. Tacy ludzie uważają, że mają prawo do deptania, obrażania i poniżania innych. Narcystyczne jednostki uważają, że są najpiękniejsze, najinteligentniejsze, najmądrzejsze. Oni są zawsze „naj…”.

„Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”.

#12 Malkontent

Są ludzie, którzy po prostu lubią marudzić i narzekać. Przeszkadza im kiedy pada deszcz, ale też wtedy gdy wychodzi słońce. Co by się nie działo zawsze jest powód, żeby trochę pozrzędzić. Takie jednostki, lubią się użalać, znaleźć powód do myślenia, że wszystko, cały świat działa przeciwko nim. A nikt nie potrafi ich zrozumieć.

Nie ważne czy ktoś taką osobę popiera czy też nie, malkontent zawsze znajdzie powód do biadolenia. Kiedy pojawiają się wątpliwości, trzeba się użalać. To są osoby, które zawsze szukają „dziury w całym”.

Niektórzy czynią z użalania się swój nawyk i sposób bycia. Mylnie zakładają, że jeśli będą się cały czas uskarżać, problem sam zniknie. Wszystko postrzegają w negatywny sposób i wszędzie wietrzą jakieś nieszczęście i katastrofę.

Malkontent to człowiek polegający na innych, oczekujący, że to oni zdecydują o jego życiu.

“Skargi to język klęski”. – Frank Crane

Sprawdź: Jak nie narzekać? 3 proste sposoby na walkę z narzekaniem

Uwagi końcowe

Każdego dnia spotykamy wielu ludzi, wśród nich niestety znajdą się też ludzie o toksycznych osobowościach. Komu z nas sprawia przyjemność przebywanie z osobami które źle nas traktują, czy okazują nam brak szacunku, na który zasługujemy? Niestety toksyczni ludzie, codziennie trudzą, się żeby uprzykrzyć nam życie. Stosują podejście „Skoro ja nie mogę być szczęśliwy, ty także nie będziesz”. Naszym celem powinno być ich dostrzec i dokonać skutecznego wyboru kto będzie nam towarzyszył, a kogo należy wykluczyć z naszego życia. Dobre relacje i właściwi ludzie w naszym otoczeniu znacznie zwiększają nasze szanse na bardziej udane i szczęśliwsze życie.

Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach i typach toksycznych ludzi sięgnij po książkę, którą napisał Bernardo Stamateas “Toksyczni ludzie“.

Będziesz mógł przeczytać o najbardziej charakterystycznych cechach toksycznych osobowości. Dzięki temu będziesz w stanie je identyfikować, a gdy je rozpoznasz, będzie mógł znaleźć się jak najdalej od nich, podążyć własną drogą. Gdy dowiesz się jak działają, będziesz mógł łatwiej się od nich uwolnić.

Nie żyj w niczyjej grze, wyzwól się od toksyczności i wiedź własne życie, w granicach jakie sam wytyczasz.

“Opuszczenie toksycznych ludzi, to ważny krok w drodze do bycia szczęśliwym”.

A Ty jakie znasz typy toksycznych ludzi? Jak sobie radzisz z toksycznymi relacjami? Napisz w komentarzu.