Błędów nie popełnia ten co nic nie robi. Większość ludzi woli nie podejmować ryzyka, nie popełniać błędów, nie zawodzić, jednym słowem – nie ponosić porażki. Ale porażka nie jest naszym wrogiem, mimo że większość osób tak właśnie uważa. Porażka może być cenną lekcją i jest częścią drogi do sukcesu. Jak lepiej radzić sobie z porażką? Jak od klęski przejść do sukcesu? Bernardo Stamateas, autor licznych poradników z dziedziny psychologii, w najnowszej książce, “Owocne porażki“, stara się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby przemienić porażkę w sukces. Wskazuje na 10 zasad nauki na błędach. Radzi by za każdym razem, kiedy popełnisz błąd, przyjąć jedną z nich.

“Jedynie ci, którzy odważą się rzucić wyzwanie własnym błędom i porażkom, osiągną sukces” – Bernardo Stamateas

Od klęski do sukcesu. 10 zasad nauki na błędach i porażkach według Bernardo Stamateas

#01 Każdy błąd jest stopniem, nie szczytem.

Jeśli do tej pory nie zdobyłeś tego, o co walczysz od tak dawna, to nieważne. Rób to dalej, ten wynik pomoże ci pracować więcej. Dopóki żyjesz, masz czas, żeby to osiągnąć. Porażka to sytuacja, nie pozycja. Sukces to pozycja, nie sytuacja.

#02 Błąd sprawia, że „coś” tracisz, lecz nigdy zdolności, która pewnego razu zawiodła cię na szczyt.

Możemy jedynie stracić majątek, rezultat, błogosławieństwo, lecz nigdy zdolności i potencjału, które sprawiły, że odnieśliśmy sukces.

#03 Każdy błąd jest zarodkiem wiedzy: naucz się lekcji, zapomnij o szczegółach i idź dalej do przodu.

Jeśli mówią ci „Jesteś zbyt młody”, „Jesteś za stary”, „Jesteś nowicjuszem”, „Nie masz doświadczenia”, nie martw się! Możesz odpowiedzieć, że jesteś tutaj, żeby się uczyć, żeby rozwijać się i uzyskiwać wyniki.

#04 Porażka to nie „upadek”, lecz porażką jest nie podnieść się po niej.

Ponieść porażkę nie znaczy upadać, ważna jest szybkość, z jaką się podnosisz. Nieważne, ile razy ci powiedziano „nie”, wytrwaj, ktoś powie ci „tak”, a to „tak” będzie drzwiami, które dadzą ci dostęp do niezwykłych wyników.

#05 Bóg przemieni każdy błąd w coś przeciwnego.

Pewna obietnica mówi, że „tak nie będzie”, „wrogowie zmienią się w przyjaciół”, „a ból będzie darem, które pozwoli nam pomóc innym”.

#06 Każdy błąd jest źródłem kreatywności.

Błąd skłania nas do uczynienia czegoś nowego i obrania innej drogi. Nie jesteś słaby ani przegrany, kiedy się mylisz, lecz kiedy nie podejmujesz prób z całą siłą i pasją, kiedy nie wierzysz, że jesteś zdolny osiągnąć to, czego nie ośmieliłeś się zrobić.

#07 Każdy błąd jest impulsem do dalszego podążania naprzód.

Podczas gdy jedni zajmują się tym, żeby pokazać swoje zdolności i to, jacy są wielcy, ty pokaż samemu sobie, co jesteś w stanie wygenerować, nauczyć się lub zdobyć. Jeśli poniosłeś porażkę, przyznaj to. Nie ma niebezpieczeństwa, błąd pomoże ci zacząć od nowa, lecz inteligentniej.

#08 Każdy błąd uczłowiecza.

Nikt nie lubi przebywać z ludźmi doskonałymi. Pozytywne spojrzenie na porażkę pozwoli nam podejść do niej w zdrowszy sposób.

#09 Każdy błąd polepsza skupienie.

Ludzie sukcesu odnawiają swój inwentarz, przegrani odnawiają swoje porażki. Odniesiesz tym większy sukces, im dłużej będziesz rozumiał swój cel, skontrolujesz go, wykonasz i doprowadzisz do końca.

#10 Każdy błąd zawiera w sobie okazję do rywalizacji.

Nie staraj się racjonalizować porażki. Ważne jest i niezbędne, aby ją odwrócić. Porażka jest tylko w twoim umyśle.

Uwagi końcowe

Od klęski do sukcesu - Bernardo Stamateas
Od klęski do sukcesu – Bernardo Stamateas

Sukces nie oznacza braku potknięć, frustracji, niedogodności czy trudności. Przegrana będzie częścią drogi wiodącej do sukcesu. Pamiętaj o tym. Jeśli nauczono cię czegoś przeciwnego, nadeszła pora, żeby odrzucić ten system myślenia i pozwolić sobie na ponoszenie porażki.

Masz w sobie wewnętrzną siłę i możliwości pozwalające osiągnąć sukces, jeśli wykażesz się wytrwałością i uwolnisz ukryty potencjał. W książce Od klęski do sukcesu Bernardo Stamateas znajdziesz zasady, które pomogą ci przekształcić niepowodzenia w sukcesy, w pomyślne porażki.

Bernardo Stamateas krok po kroku pokazuje, jak sprostać wyzwaniom, czego unikać – ludzi podważających naszą samoocenę, konfliktów, opieszałości i złych emocji, a bardziej wierzyć w siebie, traktując błąd czy porażkę jako okazję do zdobycia wiedzy. Przytacza przykłady wielu wybitnych osób, zarówno przedsiębiorców, jak naukowców czy sportowców lub aktorów, którzy w początkowym okresie swej kariery ponosili liczne porażki, lecz nie załamywali się, szli dalej i w końcu osiągali spektakularny sukces.

Jak mówi Bernardo Stamateas wszystkie nasze błędy kryją w sobie zalążki wielkich możliwości. Ważne jest, aby uczyć się na błędach, zapomnieć o szczegółach i iść dalej.

“Uczmy się na błędach, zapomnijmy o szczegółach i podążajmy naprzód”. – Bernardo Stamateas

Sprawdź też: Jak uniknąć w porę porażki? Automatyczny Mechanizm Porażki