Różnica między tym, co czyni coś sukcesem, a nie porażką, jest bardzo niewielka. Istnieje cienka granica między wielki sukcesem a całkowitą porażką. Musisz być bardzo ostrożny by nie przekroczyć tej granicy. Jeśli to zrobisz i zaczniesz iść w złym kierunku, to z każdym kolejnym krokiem, ta odległość między sukcesem i porażką zacznie się powiększać. Ale w ogóle czym jest sukces, a czym porażka? Każdy może mieć swoją definicję sukcesu i porażki. Dla jednego porażką może być to co dla innej osoby będzie sukcesem i odwrotnie. Oto definicja zarówno sukcesu jak i porażki, którą możesz wykorzystać do oceny tego co robisz w swoim życiu. Może Ci pomóc właściwie ocenić sytuację i znaleźć się po właściwej stronie tej cienkiej linii między sukcesem a porażką. W miejscu, gdzie będziesz mógł najlepiej wykorzystać swój potencjał i możliwości.

„Jest bardzo cienka granica między sukcesem, a porażką. To dwie strony tej samej monety, jedna nie istnieje bez drugiej”.

Czym jest porażka?

Porażka to nie jest jednorazowe zdarzenie. Pojedyncze niepowodzenie to błąd, to incydent. Porażka to nagromadzenie się takich pojedynczych błędów w dłuższym okresie. Gdy mamy wiele powtarzających się incydentów o podobnej przyczynie, to pojawia się problem.

Na przykład, jeśli któregoś dnia nie posprzątasz swojego mieszkania, to jeszcze nie jest to porażka. Można powiedzieć, że jest to błąd. Każdemu się czasem nie chce czegoś zrobić. Jeśli jednak nie będziesz sprzątać mieszkania przez 90 dni z rzędu, to jest duża szansa, że Twój dom z czasem będzie wyglądać jak jeden wielki bałagan. Wtedy to już nie jest to błąd, lecz porażka.

Możesz raz na jakiś czas zjeść „śmieciowe jedzenie”, ale jeżeli jesz je każdego dnia, to ponosisz konsekwencje takich ciągłych błędów. Kiedy jednego dnia przekroczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne nic się nie stanie. Ale jeśli będziesz to robił codziennie w dłuższym okresie utyjesz. Konsekwencją tego będzie nadwaga, pogorszenie wyglądu Twojego ciała i różnego rodzaju negatywne skutki dla zdrowia.

Co jeśli odłożysz wykonanie jakiegoś zadania o jeden dzień? Pewnie nic wielkiego się nie stanie, chyba że miałeś je skończyć w tym konkretnym dniu. A co jeśli będziesz je odkładał codziennie o kolejny dzień? Stale przekładał na „jutro”. W końcu poniesiesz konsekwencje tego, że go nie zrobiłeś.

Zazwyczaj właśnie to powoduje, że ludzie doświadczają porażki, czy to w życiu osobistym, czy zawodowym. Powtarzają ten sam błąd dzień po dniu, a suma błędów po prostu piętrzy się aż do kompletnej klęski. Nagromadzenie błędów przeradza się w porażkę, która następnie może doprowadzić nawet do katastrofy. Pomyśl o wszystkich złych decyzjach i błędnych działaniach, które ostatnio podejmowałeś w swoim życiu. Wyciągnij z nich wnioski i naukę na przyszłość. Obiecaj sobie, że nie będziesz ich powielał i wciąż powtarzał tych samych błędów.

Jedną z cech, którą można zauważyć u ludzi o dużych osiągnięciach, jest to, że są oni w stanie bardzo szybko skorygować i wyeliminować błąd, który popełnią. Jeśli chcesz mieć szansę na sukces, musisz uczyć się na własnych błędach i poprawiać je szybko. Im szybciej uczysz się na błędach i nie powtarzasz ich, tym lepiej możesz uniknąć prawdziwej porażki i tym szybciej możesz osiągnąć sukces.

Sprawdź: Ucz się na błędach. 10 rzeczy, które ludzie sukcesu robią tylko raz i nigdy więcej

„Konsekwencje naszych czynów biegną szybciej, niż my przed nimi uciekamy”. – Jacques Deval

Czym jest sukces?

Po przeciwnej stronie spektrum jest sukces. Sukces jest kumulacją dobrych decyzji i działań podejmowanych w sposób ciągły przez dłuższy czas. Na przykład, jeśli pójdziesz raz na trening i poćwiczysz, to gdy wrócisz do domu, nie zobaczysz żadnego efektu ani oznak sukcesu. Ale jeśli będziesz regularnie ćwiczył codziennie przez 6 miesięcy, zobaczysz zauważalne i wymierne rezultaty, a to jest prawdziwy, namacalny sukces. Jeśli będziesz pisał jedną stronę dziennie przez rok, to po roku możesz mieć napisaną książkę, która będzie miała ponad 300 stron. Jeżeli każdego dnia będziesz jadł dobrą i zdrową, dobrze zbilansowaną żywność, to Twój układ odpornościowy wzmocni się i będziesz miał zdrowsze ciało.

Sukces to po prostu umiejętność utrzymywania odpowiedniej dyscypliny każdego dnia. Powodem, dla którego większość ludzi nie osiąga wysokiego poziomu sukcesu, jest brak konsekwencji. Odżywiają się zdrowo przez tydzień, po czym wracają do złych nawyków i niezdrowych przekąsek. Wykupują karnet na siłownie, chodzą przez miesiąc, po czym rezygnują. Robią to co trzeba raz czy dwa razy na dziesięć przypadków. Przeciętna konsekwencja daje jednak przeciętne wyniki. Jeśli chcesz doświadczyć życia na zupełnie innym poziomie osobistego sukcesu, musisz być konsekwentny. Systematycznie i wytrwale robić to co doprowadzi Cię do Twojego celu i sukcesu. Konsekwencja to droga do sukcesu.

Do sukcesu przeważnie nie ma jednego wielkiego kroku. Sukces nie przychodzi w jedną noc. Musisz wykonać wiele mniejszych bądź większych kroków. Sukces to suma wysiłku powtarzanego dzień po dniu.

Sprawdź: Samodyscyplina kluczowy nawyk i najważniejsza z dyscyplin ludzi sukcesu

Uwagi końcowe

Jak widzisz granica między sukcesem a porażką jest bardzo cienka. Czasami nie do końca jest oczywiste, że to co robimy, jest niewłaściwe, więc ważne jest, aby mieć otwarty umysł i umieć być krytycznym wobec siebie. Porażka jest podobna do sukcesu. To proces realizowany codziennie, a nie efekt, który pojawia się w naszym życiu pewnego dnia. Ale to właśnie robienie pewnych rzeczy w określony sposób w dłuższym okresie powiększa przepaść między sukcesem a porażką.

Życie jest sztuką dokonywania wyborów. Podejmij sam dla siebie zobowiązanie, aby uczyć się na własnych błędach i negatywnych doświadczeniach. Kluczem do tego jest wczesne dostrzeganie tych błędów. Wyciąganie z nich wniosków, naprawianie ich i nie powtarzanie raz popełnionych błędów.

Cokolwiek robisz co działa i przynosi dobre efekty, rób to konsekwentnie i regularnie, jeśli to możliwe codziennie. Niech wejdzie Ci to w krew i stanie się rutyną. Niech będzie to Twoim standardem postępowania, dobrą praktyką którą stosujesz na co dzień. Rozwijaj w sobie nawyk konsekwentnego działania. Jest to prawdopodobnie najlepszy sposób, aby osiągać więcej sukcesów w życiu.

Proces nauki trwa przez całe życie, a póki żyjesz jest czas na to, aby w razie potrzeby dokonać korekty i obrać właściwy kurs.

„Co sprawia, że osiągamy wybitne wyniki? Konsekwencja!”

A Ty jesteś konsekwentny w tym co robisz? Czym dla Ciebie jest sukces a czym porażka?