Podstawowa zasada tworzenia wspaniałych relacji z innymi ludźmi jest całkiem prosta: dowartościuj ich. Jeżeli uda Ci się sprawić, że ludzie —  członkowie Twojej rodziny, przyjaciele czy współpracownicy — będą się czuć ważni w Twoim towarzystwie, będziesz jedną z najbardziej lubianych osób w swoim otoczeniu. Oto siedem metod, które dowartościować innych ludzi. Są to proste zachowania, których możesz się nauczyć poprzez stosowanie ich w praktyce i częste powtarzanie.

“Urok osobisty, dzięki niemu można wiele zdziałać”.

Siła uroku osobistego. 7 sposobów dowartościowania innych ludzi

#01 Akceptuj ludzi takimi, jacy są

Jedną z najgłębszych tęsknot ludzkiej natury jest potrzeba akceptacji, która nie odwołuje się do osądów, ocen i krytyki. Psychologowie nazywają to zjawisko „akceptacją bezwarunkową”. Chodzi w nim o pełne zaakceptowanie drugiej osoby, niezależnie od tego, jaka ona jest – „akceptujemy i lubimy ją taką, jaka jest”. Jako że większość ludzi ma skłonność do osądzania i krytykowania innych, to taka bezwarunkowa akceptacja ze strony drugiej osoby podwyższa naszą samoocenę, wzmacnia nasz obraz samych siebie i sprawia, iż czujemy się z siebie zadowoleni.

Jeżeli spojrzysz na jakąś osobę i się do niej szczerze uśmiechniesz, dowartościujesz ją. Wzrośnie jej samoocena. Poczuje się ona cenniejsza i ważniejsza. Jeśli przestaniesz myśleć ciągle o sobie i o wrażeniu, jakie wywierasz na innych, i zamiast tego zaczniesz myśleć o innych i o wrażeniu, jakie oni robią na Tobie, będziesz mógł odetchnąć z ulgą. Rozluźnij się i po prostu uśmiechaj się do ludzi, których widzisz w domu i w pracy. Jest to jedno z najważniejszych zachowań, jakie podnoszą samoocenę i pomagają w tworzeniu pozytywnych związków. Uśmiechanie się do ludzi wzmacnia ich poczucie własnej wartości.

#02 Okaż innym swoje uznanie

Kiedy wyrażasz swoje uznanie wobec czegoś, co dana osoba zrobiła lub powiedziała, podwyższysz jej samoocenę i dowartościujesz ją. Wyrazy uznania — w formie zwykłego skinienie głową i uśmiechu lub w postaci listów czy drobnych upominków — dodają ludziom otuchy i każą im lubić samych siebie. Dzięki temu ludzie czują do Ciebie coraz większą sympatię.

Jeżeli chcesz wyrazić swoje uznanie, czasem wystarczy po prostu powiedzieć: „Dziękuję”. Użycie słowa „dziękuję” wywiera niemal magiczny wpływ na drugą osobę. Dzięki niemu zaczyna się ona czuć ważniejsza, coraz bardziej podoba jej się Twoje towarzystwo i jest skłonna udzielić Ci wszelkiej pomocy. Ludzie się rozpromieniają, uśmiechają i cieszą się z Twojej obecności.

#03 Bądź zgodny

Najmilej przebywa się w towarzystwie osób, które są zgodne i pozytywnie nastawione do innych ludzi. Z kolei osoby kłótliwe, które wciąż wyrażają swoje wątpliwości, narzekają i zawsze są odmiennego zdania niż reszta, rzadko są mile widziane.

Kiedy przytakujesz, uśmiechasz się i zgadzasz ze słowami lub opinią drugiej osoby, sprawiasz, że czuje się ona inteligentna, szanowana, wartościowa i ważna. Przyznając jej rację, nawet gdy może nie do końca się z nią zgadzasz, powodujesz, że jest ona szczęśliwa w Twojej obecności. Dzięki temu ludzie mają poczucie, że jesteś sympatyczną osobą, z którą mile można sobie porozmawiać. A ponadto, uśmiechając się, zadając pytania, słuchając uważnie czyiś opinii i przyznając rację, sprawiasz, że ludzie czują się ważni.

#04 Komplementuj i okazuj swój podziw

Ludzie przeważnie podchodzą bardzo emocjonalnie do swoich spraw, przymiotów i osiągnięć. Jeżeli wyrazisz podziw na widok czegoś, co należy do innej osoby, poczuje się ona zadowolona z siebie. Prawdopodobnie każdy lubi komplementy. Wyraź zachwyt dla wyglądu drugiego człowieka np. poszczególnych elementów jego garderoby czy fryzury. A z pewnością spotkasz się z pozytywną reakcją komplementowanej osoby.

Komplementy mogą również dotyczyć cech charakteru, na przykład: „Jesteś taki wytrwały”. Przecież ludzie przez całe życie doskonalą swoje cechy charakteru, w szczególności te pozytywne, więc pochlebia im, gdy ktoś zwróci na nie uwagę i je pochwali. Chwal osiągnięcia innych osób. Mów ludziom, że podoba Ci się ich mieszkanie, samochód, biuro czy firma, którą założyli albo sukces, który osiągnęli.

#05 Zwróć uwagę na innych

Jeżeli naprawdę chcesz podwyższyć samoocenę drugiej osoby, nie znajdziesz lepszego sposobu na to niż uważne wysłuchanie jej słów. Większość ludzi lubi gdy ktoś ich uważnie słucha.

Aby być dobrym słuchaczem, trzeba zadawać pytania i śledzić każde słowo, jakie pada w odpowiedzi. Jeżeli rozmówca zwalnia lub kończy wypowiedź, ponownie go o coś spytaj. Pochyl się do przodu z uwagą. Słuchaj i nie przerywaj. Słuchaj tak, jakby to, co mówi Twój rozmówca, było najciekawszą i najmądrzejszą rzeczą jaką kiedykolwiek słyszałeś.

Mózg ludzi, którym inni się bacznie przysłuchują, produkuje endorfiny. Endorfiny nazywane są „hormonami szczęścia” i jest w tym wiele prawdy. Odpowiedzialne są za nasze dobre samopoczucie i stany euforyczne. W konsekwencji takie osoby są z siebie bardzo zadowolone. Wzrasta ich samoocena. Co więcej, zaczynają kojarzyć to przyjemne uczucie z Twoją obecnością. Przy okazji również bardziej Cię lubić i uważać za ciekawszą i mądrzejszą osobę.

#06 Nigdy niczego nie krytykuj ani nie potępiaj

Nigdy niczego nie krytykuj ani nie potępiaj, ani też na nic nie narzekaj, czy to pośrednio, czy bezpośrednio. Nigdy nie mów niczego, co mogłoby obniżyć samoocenę drugiego człowieka lub sprawić, że poczuje się on mniej ważny lub wartościowy. Nie obgaduj innych. Nigdy nie mów niczego pod adresem innej osoby, czego nie potrafiłbyś powiedzieć jej prosto w twarz.

Najwięcej krzywd w relacjach międzyludzkich powoduje destrukcyjna krytyka. Obniża ona poczucie własnej wartości u krytykowanego, wywołuje w nim gniew, agresję i antypatię w stosunku do krytykującego. Dlatego nie powinno się narzekać na ludzi i sytuacje, które Ci się nie podobają.

Najbardziej lubianych ludzi określa się zazwyczaj słowem „miły”.  Miłe osoby zawsze odnoszą największe sukcesy. Ludzie lubią z nimi przebywać, współpracować, robić interesy. Chętnie do nich wracają  i polecają je znajomym. Przyjemnie jest się spotkać z miłymi ludźmi, chce się wówczas jeszcze kiedyś ich zobaczyć.

Im bardziej pozytywne masz nastawienie do życia, tym bardziej pogodne sprawiasz wrażenie. Im bardziej jesteś pogodny, tym milsze masz usposobienie. A ludzie bardzo lubią przebywać w towarzystwie osób o miłym usposobieniu.

#7 Bądź uprzejmy, uważny i uprzedzający wobec wszystkich spotykanych osób

Jeżeli potraktujesz drugą osobę uprzejmie i z szacunkiem, poczuje się ona bardziej wartościowa i ważna. A gdy w ten sposób dowartościujesz ją i okażesz jej szacunek, zacznie jeszcze bardziej Cię cenić i szanować.

Kiedy zwracasz uwagę na to, co się dzieje w życiu drugiej osoby, czuje ona do Ciebie coraz większą sympatię. Kiedy ta osoba znajdzie się w trudnej sytuacji, a Ty wyrazisz swoją troskę lub współczucie, naprawdę ją wzruszysz. Dosięgniesz jej prawdziwych emocji. W ten sposób jeszcze bardziej zaskarbisz sobie jej sympatię.

Bycie uprzedzającym – niezwykle uprzejmy – jest równie istotne. W tym wypadku również musisz się zmusić do robienia i mówienia rzeczy, dzięki którym ludzie poczują się bardziej wartościowi i ważni.

Uwagi końcowe

Najgłębsza podświadoma potrzeba człowieka dotyczy poczucia, że jest się ważnym. Koncertując się na dowartościowaniu innych ludzi wzmacniasz ich obraz samych siebie, podnosisz ich samoocenę i sprawiasz, że są z siebie zadowoleni — a przy okazji także z Ciebie.

Zasada budowania przyjaźni i cudownych relacji, które przetrwają całe życie, jest prosta. Musisz postanowić, że poczynając od tej chwili, ludzie, z którymi będziesz się żegnać, będą mieli dużo lepsze samopoczucie, niż kiedy się z nimi witałeś. Stosuj wszystkie wspomniane wyżej metody dowartościowywania innych ludzi. Sam też szukaj nowych sposobów, żeby podnieść ich samoocenę i wzmocnić u nich obraz samych siebie. Ludzie mają się czuć wartościowi i ważni. I pamiętaj, że cokolwiek zrobisz lub powiesz, żeby druga osoba poczuła się ważna, sprawi, iż sam też się tak poczujesz.

Chcesz wzmocnić siłę swojego uroku osobistego? Poznać więcej sposobów jak przekonać do siebie ludzi, sięgnij po książkę “Potęga osobistego uroku. Jak zjednywać sobie ludzi“. 

Potęga osobistego uroku. Jak zjednywać sobie ludzi - Arden Ron Brian Tracy

Jaka jest najważniejsza cecha charakteru, której potrzebujesz, gdy chcesz sobie kogoś zjednać, czy to w życiu zawodowym, czy osobistym? To urok osobisty. Umiejętność stworzenia specjalnej więzi z każdą osobą i sprawienia, że poczuje się ona w Twoim towarzystwie jak ktoś naprawdę wyjątkowy.

W Potędze osobistego uroku przedstawiono sprawdzone metody pomagające być bardziej czarującym praktycznie w każdej sytuacji.

W tej świetnej książce Brian Tracy i Ron Arden odkrywają przed nami tajemnice uroku osobistego i pokazują, co sami możemy zrobić, żeby stać się bardziej czarujący. Znajdziesz tu konkretne metody, które trzeba zastosować, żeby oczarować każdego.

Niezależnie od posiadanych przez Ciebie zdolności, inteligencji czy doświadczenia ok. 85% Twoich szans na odniesienie sukcesu zależy wyłącznie od umiejętności zjednywania sobie ludzi i przekonywania ich – czyli od Twojego uroku osobistego. Jeśli dziś uważasz się za osobę pozbawioną tej cechy albo chcesz poprawić swoje relacje z ludźmi, przeczytaj koniecznie książkę Potęga osobistego uroku, a sam się przekonasz, do czego jesteś zdolny!

Sprawdź też: Jak oczarować każdego? 5 sposobów jak być czarującym oraz Jak budować lepsze relacje? Czego ludzie lubiani nie robią.

A jakie Ty masz sposoby na dobre relacje?