Każdemu z nas zdarza się narzekać. Ludzie narzekają na różne rzeczy. Narzekamy na swoją pracę, na brak pieniędzy, na swój wygląd i swoją wagę. Jesteśmy niezadowoleni ze swojego życia, narzekamy na niespełnione marzenia, brak szczęścia i sukcesów. Potrafimy narzekać dosłownie na wszystko. Jednak to jak podchodzimy do życia i tego co nam się przytrafia zależy od nas. Możemy mieć pozytywne nastawienie lub negatywne. Decydujemy czy wybieramy optymizm czy pesymizm. Widzimy głównie przeszkody, trudności i problemy albo koncentrujemy się na rozwiązaniach potencjalnych możliwościach i doskonaleniu. Możemy biadolić albo pozbyć się tendencji do bezmyślnego chronicznego niezadowolenia i narzekania. Jak być bardziej pozytywnym? Jak nie narzekać? Przyjrzyjmy się trzem prostym sposobom, które mogą nam w tym pomóc.

„Nie mogę narzekać. To znaczy, mógłbym, ale to by i tak nic nie dało, prawda?”- Richard Paul Evans

Jak nie narzekać? Oto 3 proste sposoby na walkę z narzekaniem

#1 Stosuj technikę „ale -> wspaniale”

To bardzo prosta metoda, która umożliwia zmianę problematycznej sytuacji, skargi, w pozytywne myśli, czyny i rozwiązania. W momencie, gdy zdajesz sobie sprawę, że narzekasz na końcu zdania wstawiasz „ale” i uzupełniasz wypowiedź jakąś pozytywną myślą lub pozytywnym działaniem.

Na przykład jedziesz samochodem do pracy i zaczynasz narzekać na korek „Jak ja nienawidzę stać w korku…” dodajesz do tego “…ale, jestem wdzięczny za to, że stać mnie na to, aby do pracy jeździć autem“.  Inny przykład „Znowu pada ten cholerny śnieg“, “…ale dzięki temu będę mógł pójść z moim Tomkiem na sanki“.

Cały koncept polega na tym, że prawie zawsze można znaleźć coś pozytywnego w danej sytuacji. Oprócz tego słowo “ale”, działa w naszej podświadomości jak kasownik. Kasuje część zdania, które pojawia się przed nim, a do tego wzmacnia część zdania które jest po nim.

„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo”. – Oprah Winfrey

#2 Skup się na „mogę” zamiast na „muszę”

Często skupiamy się na obowiązkach i narzekamy na coś co „MUSIMY” zrobić. Robienie czegoś pod przymusem, u wielu osób wywołuje niechęć do działania. Nie lubimy być do czegoś zmuszani, wolimy mieć poczucie kontroli i możliwość decydowania za siebie.

Mówimy do siebie „muszę iść do pracy”, „muszę odwieść dzieci do szkoły”, „muszę posprzątać mieszkanie”, “muszę się spakować na wyjazd”, „muszę zrobić to, muszę zrobić tamto”.

Zamiast ciągle „musieć”, warto zmienić perspektywę. Uświadom sobie, że nic nie „musisz” – „Ty możesz”. Masz możliwość robić różne rzeczy. Masz pracę, podczas gdy wielu ludzi jest bezrobotnych. Wychowujesz swoje dzieci, podczas gdy wiele osób usilnie się stara, żeby je mieć. Masz swoje własne mieszkanie, o które możesz dbać i utrzymywać w nim czystości. Masz możliwość podróżowania, odwiedzania nowych miejsc i odkrywania świata.

Ta technika walki z narzekaniem polega na tym, aby koncertować się na tym co „możesz robić”. Skup się na wdzięczności i błogosławieństwach, a nie na przekleństwach i przymusie.

“Nic nie musisz, wszystko możesz”.

#3 Zmień narzekanie w rozwiązanie

Powody do narzekania i niezadowolenia zawsze się znajdą. Celem nie jest całkowite wyeliminowanie narzekania. To, że dany stan rzeczy się nam nie podoba, że uważamy iż coś powinno funkcjonować inaczej i lepiej to jest dobry objaw. Jeśli dostrzegamy jakiś problem to możemy nad nim popracować, aby go rozwiązać.

Jednak powinniśmy dążyć do zaprzestania narzekania dla samego narzekania. Wyeliminować zwykłe biadolenie, które skupia się tylko na tym, że jest źle. Takie narzekanie niczemu dobremu nie służy. Bezmyślne narzekanie polega na roztrząsaniu problemów i jest pozbawione konstruktywnej refleksji. Jest przeciwieństwem uzasadnionego narzekania, które umożliwia identyfikację problemu, które poszukuje i prowadzi do znalezienia rozwiązania.

Pamiętaj każda skarga, reklamacja Twojego klienta, czy narzekanie to potencjalny obszar do poprawy i doskonalenia. Narzekania mogą służyć za katalizator dla innowacji i usprawniania procesów.

Gdy coś jest nie tak jak powinno trzeba sobie zadać pytanie „Co mogę zrobić, aby poprawić sytuację?”, „Jakie działania podjąć?”. Jeśli już pojawia się narzekanie, to niech przekształci się w konkretne rozwiązanie problemu. Każde narzekanie i starga to okazja by zmienić coś negatywnego w coś pozytywnego.

“Zdaj sobie sprawę, że skoro masz czas na coś narzekać, to masz czas, aby coś z tym zrobić”. – Anthony J. D’Angelo

Uwagi końcowe

Oto 3 proste sposoby na poradzenie sobie z narzekaniem. Narzekanie i każda forma negatywnego nastawienia jest jak rak, który na dłużą metę prowadzi do wyniszczenia. Jeśli masz pozytywne nastawienie nie tylko Ty sam z tego korzystasz i zmieniasz się na lepsze, ma to również korzystny wpływ na Twoje otoczenie i ludzi wokół Ciebie.

Oczywiście patrzenie zawsze i wszędzie na wszystko przez “różowe okulary” i nadmierny optymizm też nie jest do końca dobry. Może prowadzić do błędnych, nieodpowiedzialnych decyzji, popadania w problemy, niewywiązywania się ze swoich obietnic itp.. Poza tym życie potrafi dać nam nieźle w kość, doświadczamy różnych życiowych tragedii i zachowanie ciągłego uśmiechu na twarzy nie jest praktycznie możliwe. Wszyscy miewamy gorsze chwile, ale kluczem jest to, jak na na nie reagujemy i z nich wychodzimy. Gdy narzekamy to jest to sygnał, że dzieje się coś czego nie chcemy i że powinniśmy skupić się na tym co dla nas ważne i poszukać konstruktywnego rozwiązania.

Pozytywne nastawienie nie rozwiąże samo w sobie naszych problemów, pomaga jednak w szukaniu rozwiązań, osiąganiu wyznaczonych celów, poprawia samopoczucie i zwiększa nasze poczucie szczęścia.

“Bycie pozytywnie nastawionym nie oznacza, że nigdy nie masz negatywnych myśli. Bycie pozytywnie nastawionym oznacza, że nie pozwalasz by te myśli miały nad Tobą kontrolę”.

Jeśli szukasz więcej pomysłów na to jak nie narzekać i być bardziej pozytywnym zwłaszcza w życiu zawodowym i biznesie sięgnij po książkę, którą napisał John Gordon “Nie narzekaj! Pozytywne sposoby pozbycia się negatywnej energii w pracy“. Nie narzekaj! oferuje szereg wskazówek i reguł oraz praktyczny plan działania, pozwalający stoczyć zwycięską walkę z szeroko pojętą negatywnością.

A Ty jakie masz sposoby na to, aby nie narzekać i mieć bardziej optymistyczne podejście do życia? Napisz w komentarzu.